PDA

Zobacz pełną wersję : Odbitki - znaczenie profilu?



renes
07-08-2008, 16:09
Witam,

Pytanie może banalne, ale nurtuje mnie ono od jakiegoś czasu: czy w labach dostarczone na płycie zdjęcia jpg zapisane w przestrzeni Adobe RGB przed zrobieniem odbitek konwertują do sRGB? Jesli tak, to nie lepiej jednak zrobić to na swoim komputerze mając jakąś większa kontrolę nad wyglądem, czy nie ma to większego znaczenia?

Jestem własnie przed decyzją oddania ok. 2 tys. zdjęć, robione w RAW, zapisane do jpg Adobe RGB i zastanawiam się, czy zanieść je takie czy zrobić jednak konwersję do sRGB...?

Pozdr.

Krzychu
07-08-2008, 17:58
Ja bym na wszelki wypadek zrobił jakby się okazało że do sRGB nieskonwertują tylko polecą jak leci... Będziesz miał 2 tys. zdjęć do kosza...

chuckyy
07-08-2008, 18:37
Witam,

Pytanie może banalne, ale nurtuje mnie ono od jakiegoś czasu: czy w labach dostarczone na płycie zdjęcia jpg zapisane w przestrzeni Adobe RGB przed zrobieniem odbitek konwertują do sRGB? Jesli tak, to nie lepiej jednak zrobić to na swoim komputerze mając jakąś większa kontrolę nad wyglądem, czy nie ma to większego znaczenia?

Jestem własnie przed decyzją oddania ok. 2 tys. zdjęć, robione w RAW, zapisane do jpg Adobe RGB i zastanawiam się, czy zanieść je takie czy zrobić jednak konwersję do sRGB...?

Pozdr.

LAB niczego sam z siebie nie bedzie konwertowal :) Zapisz zdecydowanie sRGB. Wtedy masz pewnosc, ze niczego nie popsuja. Jesli jestes pewien tego, ze masz dobrze skalibrowany monitor - zaznacz tez, zeby laboludek nie robil Ci zadnych poprawek kolorystycznych.
Unikniesz takiej sytuacji jak moja. oddajac fotki slubne do labu nie zaznaczylem, ze nie maja mi robic zadnych poprawek. Kiedy je odebralem zobaczylem, ze suknia slubnej pani mlodej jest biala... i niby ok, prawda? Z tym, ze naprawde byla brzoskwiniowa.... nie musze mowic co stalo sie z reszta kolorow na odbitkach, przy takiej ingerencji :D

zanussi
07-08-2008, 20:41
Oj nie jest tak jak myślicie.
Profil ma znaczenie zasadnicze wg mnie. Adobe lub sRGB ma znacznie szerszą gamę od możliowści labu i papieru foto.
Mam profil pewnego labu a dokładnie konkretnej maszyny i narzucając go w PS widzę jak pewne kolory (w szczególności nasycone) gasną po sprofilowaniu pod lab.

chuckyy
07-08-2008, 21:21
Oj nie jest tak jak myślicie.
Profil ma znaczenie zasadnicze wg mnie. Adobe lub sRGB ma znacznie szerszą gamę od możliowści labu i papieru foto.
Mam profil pewnego labu a dokładnie konkretnej maszyny i narzucając go w PS widzę jak pewne kolory (w szczególności nasycone) gasną po sprofilowaniu pod lab.

Dokladnie tak jak piszesz :) A sRGB jest wezsze niz Adobe Rgb, dlatego przy sRGB szansa na to,ze kolory beda z innej bajki sa duzo nizsze :)

Krzychu
07-08-2008, 21:25
Oj nie jest tak jak myślicie.
Profil ma znaczenie zasadnicze wg mnie. Adobe lub sRGB ma znacznie szerszą gamę od możliowści labu i papieru foto.
Mam profil pewnego labu a dokładnie konkretnej maszyny i narzucając go w PS widzę jak pewne kolory (w szczególności nasycone) gasną po sprofilowaniu pod lab.

To jest oczywiste, ale jak lab potraktuje plik tak jakby nie miał profilu a będzie miał Adobe RGB to efekt będzie taki jakby te jpg obejrzeć pod przeglądarką bez obsługi profili...

zanussi
07-08-2008, 21:34
Dlatego warto robić tam gdzie profil jest dostępny bez problemu.

Krzychu
07-08-2008, 21:41
Dlatego warto robić tam gdzie profil jest dostępny bez problemu.

Jak najbardziej się zgadzam - dlatego robię w Profilabie - drogo ale przynajmniej regularnie publikują profile dla Frontiera i Lambdy...

zanussi
07-08-2008, 22:03
Robię w fotonet w Tychach i nie narzekam

czornyj
07-08-2008, 22:13
Zarówno sRGB jak i AdobeRGB są syntetycznymi przestrzeniami edycyjnymi, które praktycznie rzecz biorąc nie odpowiadają żadnemu urządzeniu wyjściowemu. Ich zadaniem jest jedynie przechowywanie informacji kolorymetrycznej zrejestrowanej przez urządzenie wejściowe.

Każde urządzenie wyjściowe - czy to monitor, czy lab, czy drukarka, czy inna cholera - ma swoją indywidualną przestrzeń barwną. Aby zatem przewidzieć efekt należy posiadać profil danego urządzenia wyjściowego i albo skonwertować zdjęcie do owej przestrzeni, albo włączyć softproofing.

zanussi
07-08-2008, 22:34
czornyj - pięknie - ale kilka osób może nie zrozumieć ;D

renes
07-08-2008, 22:43
.... Aby zatem przewidzieć efekt należy posiadać profil danego urządzenia wyjściowego i albo skonwertować zdjęcie do owej przestrzeni, albo włączyć softproofing.

Czyli w obydwu przypadkach należy posiadać profil urządzenia wyjściowego.

Zdjęcia chcę zanieść do Foto-Relax Rapid w Warszawie, robili świetne odbitki z błon, nie wiem jak teraz cyfrowe, może ma ktoś jakieś doświadczenia jak sobie radzą i jak nagrane fotki najlepiej do nich zanieść?

Swoją drogą, przekonwertowane zdjęcia z przestrzeni Adobe RGB do sRGB w PS (Konwersja do profilu) różnią się, gdy te drugie otwiera się w przeglądarce (mniejsze nascenie i rozjaśnienie-tak przynajmniej wychodzi u mnie) a takie przecież zwykle posiadają w swoich komputerach Młode Pary, które otrzymują zdjęcia na płycie. Zdjęcia trzeba poprawić, ale i tak niewiadomo co pokaże im ich koputer.

zanussi
07-08-2008, 23:11
Ja proponuję swoje usługi w zakresie pośrednictwa pomiędzy nimi a labem. I bardzo często się na to godza. Biore jakieś skromne grosze za przygotowanie odbitek i tyle.

czornyj
08-08-2008, 12:09
Czyli w obydwu przypadkach należy posiadać profil urządzenia wyjściowego.

Należy. Zrobiłem małą symulację (błyszczący Kodak z Frontiera).
W LD znajduje się orginał w RGB.
W LG efekt wykonania odbitki z orginału wysłanego do minilabu w przestrzeni Adobe RGB - jak widać jest to zdecydowanie najgorszy pomysł.
W PG mamy efekt wykonania odbitki z orginału wysłanego do minilabu w sRGB. Jest o wiele lepiej, ponieważ sRGB jest przestrzenią bardziej zbliżoną do profilu minilabu, ale i tak widać wyraźne błędy kolorymetryczne i tonalne (np. zaczerwienienie żółcienia, źle oddana gradacja szczególnie w zieleniach itd.)
W PD mamy efekt wysłania orginału skonwertowanego z odwzorowaniem relatywnie kolorymetrycznym.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/minilabek.jpg)

Kolaj
08-08-2008, 12:40
Bardzo fajne zestawienie. Dzięki! Z drugiej strony niektóre laby np. FotoBajka (Tomasz1972, popraw mnie, jeżeli się mylę) wprawdzie publikują profil urządzenia, jednak wyraźnie zaznaczają, żeby używać go wyłącznie do podglądu w PS, natomiast przysyłać fotki w sRGB. Także to chyba indywidualna sprawa, w zależności od labu.

marekk_ok
08-08-2008, 12:47
Profil urzadzenia wyjsciowego warto/nalezy miec jak rozumiem. Tylko jest jedno male ale - z moich doswiadczen laby nie chca albo mowia ze nie maja profili???

Dodatkowo powstaje/jest inny problem - przyklad:
ostatnio bylem w labie (uwazanym lokalnie za najlepszy) i rozmawialem z laborantem - ktory akurat "obrabial" fotki przed wyslaniem na urzadzenie - "poprawial ich kolorystyke" - tak to okreslil. Zapytalem jak czesto i czym kalibruja monitor (ktory widac byl juz mocno wiekowy) - dostalem odpowiedz ze maja jakis sprzet "pajaczek" i raz na jakis czas - kilka miesiecy - to robia - co mnie troche zadziwilo?
Obrobke laborant robil w jakims Corelu - nie chcialem byc za bardzo "wscibski" i mu nie zagladalem przez ramie.
Jakie sa Wasze doswiadczenia w tym wzgledzie?
Jesli ktos w poblizu nie ma za bardzo wyboru z labem - to powstaje pewnien problem.
Prawdopodobnie zdecydowana wiekszosc klientow odbiera fotki "poprawiane" recznie przez laboranta wg jego "widzimisie" i sa zadowolenie - klient ktory wymaga cos wiecej jest jakis taki troche "podejrzany" i "dziwny". Jak poprosilem aby nic nie "ruszano" w moich fotkach to facet byl lekko zdziwiony i jakby "obrazony" - i powiedzial tylko - "jak Pan chce".
Jak sobie radzicie - jesli u siebie w poblizu nie macie dobrego labu - wysylka fot - gdzie? Jakies rekomendacje. Dzieki i pozdrawiam.

Kolaj
08-08-2008, 12:52
Profil urzadzenia wyjsciowego warto/nalezy miec jak rozumiem. Tylko jest jedno male ale - z moich doswiadczen laby nie chca albo mowia ze nie maja profili???

Dodatkowo powstaje/jest inny problem - przyklad:
ostatnio bylem w labie (uwazanym lokalnie za najlepszy) i rozmawialem z laborantem - ktory akurat "obrabial" fotki przed wyslaniem na urzadzenie - "poprawial ich kolorystyke" - tak to okreslil. Zapytalem jak czesto i czym kalibruja monitor (ktory widac byl juz mocno wiekowy) - dostalem odpowiedz ze maja jakis sprzet "pajaczek" i raz na jakis czas - kilka miesiecy - to robia - co mnie troche zadziwilo?
Obrobke laborant robil w jakims Corelu - nie chcialem byc za bardzo "wscibski" i mu nie zagladalem przez ramie.
Jakie sa Wasze doswiadczenia w tym wzgledzie?
Jesli ktos w poblizu nie ma za bardzo wyboru z labem - to powstaje pewnien problem.
Prawdopodobnie zdecydowana wiekszosc klientow odbiera fotki "poprawiane" recznie przez laboranta wg jego "widzimisie" i sa zadowolenie - klient ktory wymaga cos wiecej jest jakis taki troche "podejrzany" i "dziwny". Jak poprosilem aby nic nie "ruszano" w moich fotkach to facet byl lekko zdziwiony i jakby "obrazony" - i powiedzial tylko - "jak Pan chce".
Jak sobie radzicie - jesli u siebie w poblizu nie macie dobrego labu - wysylka fot - gdzie? Jakies rekomendacje. Dzieki i pozdrawiam.
1. Jedne laby udostępniają profil, inne nie. Ja wybieram te, które udostępniają
2. W zleceniu zaznaczam opcję, żeby nie poprawiali kolorystyki
3. "Pajączek" to z pewnością kalibrator Spyder. Nie cieszący się wśród doświadczonych kolegów uważaniem. No, ale z drugiej strony przynajmniej się starają a nie idą na zupełny żywioł.
4. Nie mam problemu z wyborem labu "w pobliżu" bo korzystam wyłącznie z labów internetowych. To jest dla mnie najbardziej "w pobliżu"

czornyj
08-08-2008, 12:54
Bardzo fajne zestawienie. Dzięki! Z drugiej strony niektóre laby np. FotoBajka (Tomasz1972, popraw mnie, jeżeli się mylę) wprawdzie publikują profil urządzenia, jednak wyraźnie zaznaczają, żeby używać go wyłącznie do podglądu w PS, natomiast przysyłać fotki w sRGB. Także to chyba indywidualna sprawa, w zależności od labu.

Tu musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto zna minilab od kuchni, mi ciężko się wypowiadać. Teoretycznie - jeśli minilab nie ingeruje w otrzymany materiał i mechanicznie drukuje wg. liczb kolorów, to najlepiej byłoby dokonać konwersji samemu. Jeśli jednak minilab ma jakieś własne mechanizmy zarządzania barwą, to konwersja do profilu minilabu może skutkować zdublowaniem zarządzania barwą, co oczywiście będzie dawało fatalny rezultat.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Profil urzadzenia wyjsciowego warto/nalezy miec jak rozumiem. Tylko jest jedno male ale - z moich doswiadczen laby nie chca albo mowia ze nie maja profili???

Dodatkowo powstaje/jest inny problem - przyklad:
ostatnio bylem w labie (uwazanym lokalnie za najlepszy) i rozmawialem z laborantem - ktory akurat "obrabial" fotki przed wyslaniem na urzadzenie - "poprawial ich kolorystyke" - tak to okreslil. Zapytalem jak czesto i czym kalibruja monitor (ktory widac byl juz mocno wiekowy) - dostalem odpowiedz ze maja jakis sprzet "pajaczek" i raz na jakis czas - kilka miesiecy - to robia - co mnie troche zadziwilo?
Obrobke laborant robil w jakims Corelu - nie chcialem byc za bardzo "wscibski" i mu nie zagladalem przez ramie.
Jakie sa Wasze doswiadczenia w tym wzgledzie?
Jesli ktos w poblizu nie ma za bardzo wyboru z labem - to powstaje pewnien problem.
Prawdopodobnie zdecydowana wiekszosc klientow odbiera fotki "poprawiane" recznie przez laboranta wg jego "widzimisie" i sa zadowolenie - klient ktory wymaga cos wiecej jest jakis taki troche "podejrzany" i "dziwny". Jak poprosilem aby nic nie "ruszano" w moich fotkach to facet byl lekko zdziwiony i jakby "obrazony" - i powiedzial tylko - "jak Pan chce".
Jak sobie radzicie - jesli u siebie w poblizu nie macie dobrego labu - wysylka fot - gdzie? Jakies rekomendacje. Dzieki i pozdrawiam.

Stosowanie zarządzania barwą ma oczywiście sens wyłącznie w wypadku, gdy maszyna jest regularnie linearyzowana, poprawnie oprofilowana, wszelkie automaty powyłączane, a laborant nie dłubie nam w naszych zdjęciach Corelem. Trzeba w tych kwestiach dojść z obsługą do jednoznacznego porozumienia i dokładnie wszystko wcześniej uzgodnić.

marekk_ok
08-08-2008, 13:06
...
4. Nie mam problemu z wyborem labu "w pobliżu" bo korzystam wyłącznie z labów internetowych. To jest dla mnie najbardziej "w pobliżu"
Kolaj czy mozesz zdradzic z ktorych labow internetowych korzystasz i polecasz?

Kolaj
08-08-2008, 13:08
Kolaj czy mozesz zdradzic z ktorych labow internetowych korzystasz i polecasz?
1. Skontaktuj się z użytkownikiem Tomasz1972 (FotoBajka)
2. Fotonet Tychy, w przypadku, kiedy potrzebuję większych odbitek. Nie wiem, czy teraz udostępniają profil, dawno nie korzystałem z ich usług.

3. Nie ufaj bezgranicznie w to, co piszę, bo ja jestem tylko zwykłym, szarym amatorem i mogę nie mieć racji.

renes
08-08-2008, 14:01
Przy okazji możecie wyjaśnić o co chodzi: w Camera Raw wywołałem do jpg to samo zdjęcie w dwóch przestrzeniach - Adobe RGB i sRGB. Pierwszy plik "waży" ok. 4MB drugie ok. 2,3MB. To jest zrozumiałe. Ale potem fotkę z Adobe RGB poddaję konwersji przez Addobe Bridge/Photoshop/Prosesor obrazków i zaznaczam Konwertuj profil na sRGB, zadaję tę samą rozdzielczość i po konwersji zdjęcie "waży" ok 200KB!

Ktoś to może wyjaśnić? Wydawać by się więc mogło, że w Camera Raw lepiej pracować i zapisywac zdjęcia w sRGB, a nie w szerszej przestrzeni Adobe RGB.

gorniczy
08-08-2008, 14:19
2. Fotonet Tychy, w przypadku, kiedy potrzebuję większych odbitek. Nie wiem, czy teraz udostępniają profil, dawno nie korzystałem z ich usług.

Tak udostępniają na obie maszyny: http://fotonet.info/index.php?&action=l_fotografia_cyfrowa

czornyj
08-08-2008, 14:37
Przy okazji możecie wyjaśnić o co chodzi: w Camera Raw wywołałem do jpg to samo zdjęcie w dwóch przestrzeniach - Adobe RGB i sRGB. Pierwszy plik "waży" ok. 4MB drugie ok. 2,3MB. To jest zrozumiałe. Ale potem fotkę z Adobe RGB poddaję konwersji przez Addobe Bridge/Photoshop/Prosesor obrazków i zaznaczam Konwertuj profil na sRGB, zadaję tę samą rozdzielczość i po konwersji zdjęcie "waży" ok 200KB!

Ktoś to może wyjaśnić? Wydawać by się więc mogło, że w Camera Raw lepiej pracować i zapisywac zdjęcia w sRGB, a nie w szerszej przestrzeni Adobe RGB.

Chodzi o to, że jpega można zapisywać z mniejszym i większym stopniem kompresji. Wywołanie zapisanie tego samego zdjęcia wywołanego do sRGB i aRGB z tym samym stopniem kompresji jpeg powinno skutokować uzyskaniem pliku o podobnej wielkości. Musiałeś albo zmienić parametry kompresji, albo np. mocniej wyostrzyć jedno z nich (im "gładsze" zdjęcie, tym skuteczniej się kompresuje).

W czasie konwersji jpega w sRGB do aRGB część informacji zostaje nieco uwalona, dlatego tego typu operacja może nieco zmniejszyć rozmiar zdjęcia, choć w twoim przypadku tak duża różnica na pewno jest spowodowana zwiększeniem stopnia konwersji jpeg.

Sprawdziłem w tej chwili u siebie pilnując, by stopień konwersji był zawsze taki sam - i uzyskałem trzy zdjęcia o praktycznie takim samym rozmiarze.

renes
08-08-2008, 17:15
Zrobiłem jeszcze jedno podejście ustawiając dokładnie takie same parametry... faktycznie konwertując przez Addobe Bridge/Photoshop/Prosesor obrazków w Typie pozostawiałem jakość na 5, a maksymalna powinna chyba być tak jak w PS na 12 ?

Wtedy wielkość zdjęć sRGB i aRGB jest bardzo zbliżona.