PDA

Zobacz pełną wersję : Niemiła niespodzianka - proszę o pomoc



limp
04-08-2008, 22:31
Witam

Piszę na forum z prośbą o pomoc gdyż ciężko samemu jest mi zrozumieć jak rozwiązać problem, który dotkną mnie i moją kobietę podczas wakacyjnej wycieczki w tatry. Zacznę od początku.
Jakiś czas temu znajomy kupił sobie lustrzankę, zachwycał się nią straszliwe w końcu pożyczył mi, kilka zdjęć w lesie naprawdę mi zaimponowało. Chciałem aby moje uwietrznione chwile posiadały również podobną jakość. Jako ,że jestem bardziej amatorem z niewielkim funduszem, nie chciałem i nie chcę robić zdjęć dzień sztuki, które posłużyły by zarobkowi a jedynie posiadać "lustrzankowej" jakości fotki. Po wielu przeczytanych testach itp. zdecydowałem ,że zakupię Canona EOS 350D z podstawowym obiektywem EFS 18-55mm oraz filtrem HOYA UV. Domowe, okazyjne zdjęcia czy nawet podwórkowe, skupiane tylko na postaciach wychodziły świetnie. Wiedziałem ,że z gór będą super zdjęcia. Trzaskałem bez opamiętania, większość w trybie automatycznym "pejzaż". Na malutkim wyświetlaczu wszystko wyglądało super - ale po pobraniu zdjęć na komputer.. tragedia. Zdjęcia przepalone, rozjaśnione, niedoświetlone, nienaturalne kolory tylko nieliczne z pośród ponad 500 zdjęć wyszły. Na szczęście znam się trochę na grafice to wyciągnołem GIMP-em co się dało z tych zdjęć ale i tak bez większych rewelacji.

Moje pytanie brzmi w czym zawiniłem?
Pogoda była słoneczna, ale również zachmurzona, zdjęcie przykładowo nad górskim stawem było robione w ostrym, ciemnym zachmurzeniu a na fotografii niebo jest całkowicie białe, nie oddaje totalnie atmosfery tamtej chwili...
Podobnie z czystym niebem, tyle że postacie są strasznie przepalone... dla przykładu :
http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/14b78.jpg
http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/2ef64.jpg
bądź:
http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/381ed.jpg
Te przepalenia na skórze i to białe niebo przyprawia mnie o białą gorączkę :twisted: .

Czytałem trochę o czasach naświetleń, iso itp. ale ciężko mi się w tym wszystkim połapać.
Prosił bym jeśli ktoś by mógł prosto wytłumaczyć co jest przyczyną takich złych zdjęć (obiektyw, filtr, ustawienia autmotaczyne) i w jaki sposób go rozwiązać, czyli co i jak ustawić bądź coś dokupić (w rozsądnej cenie).

Proszę bardzo o pomoc gdyż za 2 tygodnie jedziemy do Hiszpanii i chciałbym z tam tąd mieć już dobre zdjęcia.

Z góry dziękuje.

piast9
04-08-2008, 22:38
Po zrobieniu zdjęcia obserwuj histogram. Przepalenia widać po nim od razu.

Jeśli na zdjęciu dominuje coś ciemnego (las) to aparat będzie miał tendencję do prześwietlenia zdjęcia i trzeba dawać korekcję ekspozycji. Pewnie na automacie się tego nie da zrobić dlatego polecam tryby tzw. kreatywne.

No i generalnie poczytać trzeba troszkę o podstawach. Coś takiego jak korekta ekspozycji jest opisane w każdej.

maziboss
04-08-2008, 22:41
yyy masz lustrzanke i robisz zdjecia na automacie ? chyba aparaty pomyliles...
Zacznij robic zdjecia w priorytecie przyslony Av lub migawki Tv. A bez praktyki to nawet nie licz ze zrobisz dobre zdjecia...
Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Zobaczysz pozniej, ze to wcale nie trudne :)

limp
04-08-2008, 22:45
Zaczynam już rozumieć - dzięki za porady, trochę w instrukcji poczytałem o ekspozycji i trochę kapuję. Histogram ,rzeczywiście świetna rzecz :). Za bardzo chciałem iść na łatwiznę a widzę ,że tutaj tak nie ma. Dzięki wielkie jeszcze raz za tak szybką pomoc.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
BTW jaki polecili byście dobry obiektyw - z dobrym zoomem tak do 1000zł ? jeśli taki w ogóle istnieje :)

hyzop
04-08-2008, 22:50
Kitowy obiektyw do wybitnych nie należy i trzeba przymykać przysłonę, automat tego nie wie i ustawia pośrednio między czasem i przysłoną

Paenka
04-08-2008, 22:58
Skoro kolego nie łapie się wtym jak powiązać ISO, przysłony i czasy to raczej o pojeciach ekspozycji itp bedzie za wczesnie.

wypozycz w bibliotece dowolną książkę o fotografii. Ja sama poczytałam sobie encyklopedię fotografii od a do z. Na sam początek przyda się:)
Jakie sa dla ciebie w tym momenciew azne pojecia do rozkminienia ;)

co to jest:
1EV ->
wartosci ISO
wartosci przysłony
czas

powiaż je np zwiekszasz przyslonę o 1 działkę to jednoczesnie zmniejszasz czas o 1 działkę i to samo wymiennie z ISO :) ale łączysz parami a nie trojkami ;) przynajmniej na pocztaku nie gmatwaj sobie sprawy ;)

zdjęcia są wyblakłe bo robione w ostrym słońcu
na plenerki przydaje się szara połówka i myślę, że w systemie Cokin lepiej się sprawdza niż w nakręcanej, bo tu możesz sobie regulować wysokość częsci aciemnieniacej.Do czego jest
szara połówka ? Do redukowania przepaleń z nieba i rejestracji szczegółów na ziemii.

W wersji Cokin kupisz zestaw za ok. 70 zł (pierscien mocujący + uchwyt do filtru + filtr szara połówka).

Może na "strefy Adamsa" za wczesnie ale sprobuj ;)

Alzail
04-08-2008, 22:59
dobry zoom to znaczy hmm właśnie :) co to znaczy? Przypuszczam że chodzi o telezoom, ale... :)

cwanakubwa
04-08-2008, 23:03
Witam

Na malutkim wyświetlaczu wszystko wyglądało super - ale po pobraniu zdjęć na komputer.. tragedia. Zdjęcia przepalone, rozjaśnione, niedoświetlone, nienaturalne kolory tylko nieliczne z pośród ponad 500 zdjęć wyszły.

Ano Witaj :)

Jakbym słyszał moją żonę. "Za taką kasę taka ch..nia?!?!?!" :D. Cóż z lustrzanką "nima lekko" - ale to kwestia wprawy i nauki, nauki, nauki. Teraz nawet żona nie zamieniła by lustrzanki na nic innego. Oczywiście szybko zapomniała że jest tam taki "zielony prostokącik". :D

Pozdrawiam.

limp
04-08-2008, 23:08
rozumiem ,że zaaplikowanie wiedzy na temat EV,ISO, przysłona oraz "czasu" da mi możliwość tworzenia idealnych zdjęć :) dzięki za porady - "pobawię się" :)

Paenka
04-08-2008, 23:48
rozumiem ,że zaaplikowanie wiedzy na temat EV,ISO, przysłona oraz "czasu" da mi możliwość tworzenia idealnych zdjęć :) dzięki za porady - "pobawię się" :)

Może nie idealnych ale to podstawa, do ideału musisz juz sam dojrzeć ;)

Jeśli cię uraziłam to przepraszam.

limp
04-08-2008, 23:55
Nie, w żadnym wypadku nie poczułem się urażony. Może jedynie myślałem o bardziej "zwięzłej" pomocy niż odsyłaniu do książek, ale rozumiem ,że jest tego tak dużo bądź jest to tak proste ,że nie ma co tłumaczyć :)

Wracając do tematu rozumiem czym jest EV oraz przysłona, ale jak to się tyczy tych wypalonych zdjęć. Przeczytałem ,że wartość przysłony do ev musi być w proporcji 1:1 - ok matematyka wszystko jasne tylko nie mogę zajarzyć co to ma do jasnego nieba albo skóry :) może jak popstrykam to zrozumiem :)

albo już coś namieszałem, no nieważne późno jest :) w każdym razie dzięki.

Alzail
04-08-2008, 23:55
Kitowy obiektyw do wybitnych nie należy i trzeba przymykać przysłonę, automat tego nie wie i ustawia pośrednio między czasem i przysłoną

obiektyw nie ma akurat w tym wypadku żadnego znaczenia
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

że wartość przysłony do ev musi być w proporcji 1:1 - ok matematyka wszystko jasne

?? nie rozumiem :)

A więc :-D Do tego typu zdjęć jak pokazałeś dobrze jest używać filtru polaryzacyjnego, ogólnie zmniejsza on kontrasty na zdjęciach, ale dokładnie co to jest, jak to działa itp. to google i forumowa wyszukiwarka. Można też stosować filtr tzw. szarą połówkę czyli taki który jest w połowie zaciemnony, ustawia się go wtedy tak by ta zaciemniona część zakrywała niebo i naświetla się wtedy na ciemniejsze partie zdjęcia. Pomocny może też być statyw i technika HDR (High Dynamic Range) również odsyłam do google i szukajki na forum :)

lempl
05-08-2008, 00:30
yyy masz lustrzanke i robisz zdjecia na automacie ? chyba aparaty pomyliles...
Zacznij robic zdjecia w priorytecie przyslony Av lub migawki Tv.

yyy a jaka będzie różnica między P a Av czy Tv?! Av i Tv nie ustawia automatycznie ekspozycji? chyba funkcje pomyliłeś...
Po za tym, po to jest kółko przy spuście żeby nim kręcić. Chyba, że używanie shiftu, jest wg ciebie lamerstwem niegodnym Posiadacza_Lustrzanki?
Sorry, ale strasznie wnerwiają mnie tego typu 'mondrości':evil:


limp, tak jak pisał piast9, przy kontrastowych scenach sprawdzaj histogram i wprowadź korektę ekspozycji albo zmierz światło w innym miejscu.
Jeśli chodzi o obiektyw to użyj 'szukaj' będziesz miał duużo czytania:)

Alzail
05-08-2008, 00:33
Heh... różnią się tym, że możesz kontrolować jedną z dwóch rzeczy, albo czas, albo przysłone + jeszcze wartość ISO bo limp robił na "pejzaż" a tam nawet ISO nie można ustawić...

lempl
05-08-2008, 01:11
av/tv się sprawdza jeśli robisz jeden temat, albo w podobnych warunkach i dokładnie wiesz jaki efekt chcesz osiągnąć. Drugi parametr jest dobierany automatycznie, więc w porównaniu z P czy (z grubsza) trybami 'zielonymi' nie ma żadnej różnicy w ilości światła która trafi na matrycę. Czyli ma się to nijak do problemu limpa.
Nobilitowanie się tylko dlatego, że w aparacie ustawi się M jest po prostu śmieszne.

Bugsy
05-08-2008, 07:46
Polecam zwięzły i bardzo treściwy wykład Janusza Body:
http://canon-board.info/showthread.php?t=25632

axk
05-08-2008, 08:30
BTW jaki polecili byście dobry obiektyw - z dobrym zoomem tak do 1000zł ? jeśli taki w ogóle istnieje :)

Informacje zawarte w poniższym wątku powinny pomóc. Powinieneś jeszcze zdefiniować co dla Ciebie znaczy "dobry obiektyw - z dobrym zoomem".

http://canon-board.info/showthread.php?t=13593

limp
05-08-2008, 09:41
mówiąc "dobrym zoomem" miałem namyśli najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie do 1000zł, dzięki poczytam.

poczytałem trochę i tak testuję sobie z okna ale dalej cholera nie mogę porządnie tego zrobić. Przykładowo ustawiam tryb Av, ustawiam dużą wartość przysłony 16 i zmieniam w lewo EV na 1 - zdjęcie wychodzi bardzo ciemne i posiada trochę przepaleń na niebie, zaś zmieniając EV w prawo na +1 - zdjęcie wychodzi bardzo jasne ale całe niebo jest przepalone...:-? cóż jeszcze muszę zrozumieć i opanować ,żeby lepiej szło?. Czy przy takich zdjęciach filtr polaryzacyjny jest niezbędny?

gwozdzt
05-08-2008, 09:47
poczytałem trochę i tak testuję sobie z okna ale dalej cholera nie mogę porządnie tego zrobić. Przykładowo ustawiam tryb Av, ustawiam dużą wartość przysłony 16 i zmieniam w lewo EV na 1 - zdjęcie wychodzi bardzo ciemne i posiada trochę przepaleń na niebie, zaś zmieniając EV w prawo na +1 - zdjęcie wychodzi bardzo jasne ale całe niebo jest przepalone...:-? cóż jeszcze muszę zrozumieć i opanować ,żeby lepiej szło?. Czy przy takich zdjęciach filtr polaryzacyjny jest niezbędny?
zwyczajnie masz za duzą rozpiętość tonalną sceny.
polar może trochę pomóc, szara połówka bardziej, ewentualnie komputer (HDR).

nor
05-08-2008, 09:58
...a filtr UV możesz sobie darować.

sowask8
05-08-2008, 10:55
mówiąc "dobrym zoomem" miałem namyśli najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie do 1000zł, dzięki poczytam.


z dobrego zooma moge polecic bo sam osobiscie uzywałem i narzekac sie nie da Sigma 70-300/4.0-5.6 APO DG Macro może swiatło do pomieszczen sie nie nadaje, ale w plenery jak najbardziej.na allegro w porywach 749,00 za nowke sztuke

mor_feusz
05-08-2008, 11:11
Hiszpania. A wiec tak. Po pierwsze to zaopatrz sie w czapke z daszkiem (pomaga) slonca bedziesz mial pod dostatkeim (tudziez nad to - to jeszcze zalezy) no i okulary przeciwsloneczne. KITowe szklo swietnie (naprawde) sie spisuje na f8. Ustaw na Aparacie AV i f8 patrzac w wizjer miej tylko na uwadze zeby nie migal na 4000 (bo przepalisz i to niezle) oraz staraj sie nie chodzic poniej 1/60 z czasem (zeby nie byly poruszone). Jedyna rzecz jaka bedziesz zmienial to ISO w super podode ot 100 (male szumy) - wraz z zmniejeszenim slonca bedziesz musial "podbic" (zwiekszyc) ISO na 200, 400, 800, 1600. Filtr UV - napewno sie nie przyda. Polar, hmm... Bylem ostatnio w Grecji i mi sie przydal, jak ostatnio bylem w Hiszpani polara jeszcze nie mialem ale (z perspektywy czasu) teraz by mi sie przydal. Jesli masz kupic jakiegos taniego zeby byl - olej - bez polara tez darade. Poza tym te fotki co pokazales - w cale najgorsze nie sa. W Lightroomie spokojnie dalo sie uzyskac "zadowalajace" (obiektywna rzecz dla kazdego) efekty. Hiszpania i super mocne slonce. Niestety bedziesz mial z tym problemy ze przy AV, ISO 100 w wizjerze bedzie migalo 4000 (czyli 1/4000 sekundy) znaczy to ze przy tych parametrach ilosc zwiatla jest za duza i co bedziesz mial - 1 welka biala plama - wtedy f/11 ale to pol srodek. Powiem tak pomiedzy ~12 a ~14 zdjec nie rob (jak nie ma chmurek - tylko czyste niebo i slonca za duzo) - chyba ze musisz. Wtedy jest najgossza pora na robienie zdjec (wszystko sie "pali"). No chyba ze bedizesz sobie zwiedzal i nie bedziesz mial wyboru - szukaj cienia (a czasmi to troche trudne) pamietaj nie rob pod slonce - staraj sie miec je lekko z boku a nie za plecami - troche dzwnie brzi - tlumacze glaczego - poniewaz slonce jest mocne (bardzo) ludzie (jesli strzeelasz "portrety" - czyli ukochana na tle czegos tam) mruza oczy - krzywia twarze - strasznie to wychodzi - nawet w okularach przeciwslonecznych nie jet tak dobrze (mowie o super mocnym sloncu) potem jak ogladasz to bedziesz sobie plul w twarz. Wystrzegaj sie tego (mowie o tym poniewaz sam popelnialem te bledy - teraz juz tego nie robie), czasmi nawet reke nad brwiami - i zdjecia - albo skrzywiona twarz, albo przymruzone oczy (niemalze zamkniete) albo reka na wysokosci czola jako "dawacz cienia". Jak sobie cos przypomne ot jeszcze dopisze. Pozatym Ciesz sie aparatem poniewaz 350D jest naporawde super, Kit sie naprawde naddaje (nie zarabiasz foceniem tylko dla siebie). Poczytaj troche to forum z wszyscy powiedza ze KIT jest super na f8-f11 (sam to potwierdzam. Wez duzo kart (tyle ile masz a nawet wicej). Ja mialem wowczas tylko 1GB Lexar oraz 2x 2GB Sandisk. Bez Digimate bym nie dal rady - dlaczego? Poniewaz zona troche "trzaskala" a ma ciezki palec. Jesli mozesz to wez jakis fotobank (to zalezy na ile dni jesziesz i w ilu) - no chyba ze bierzesz laptopa (szkoda og targac w takie ukropy). Wygodny plecak - to warto - nie bierz jakiegos gownianego czegos tam na plecy. Licz na to ze bedzie cieplo i plecy musza oddychac (na szyji Ci sie znudzi - ja po jakims czasie w reku trzymalem zeby tylko nie na szyji) tak wiec cos "przepuszczalne -nawet torba siatkowa na zakupy byla by lepsza. Duzo wody. To narazie tyle z rzeczy, ktore pamietam - jakby co to sie jeszcze odezwe. Dla czytajacych - to sa tylko i wylacznie moje "doswiadczenia" i naprawde nikt z tym sie nie musi zgadzac. Staramy sie tylko "nakierowac na sluszna droge".
Edit:

z dobrego zooma moge polecic bo sam osobiscie uzywałem i narzekac sie nie da Sigma 70-300/4.0-5.6 APO DG Macro może swiatło do pomieszczen sie nie nadaje, ale w plenery jak najbardziej.na allegro w porywach 749,00 za nowke sztuke
Tutaj kolega dobrze prawi. Mialem taki tandem i sie naddal. KIT i SIGMA - Hiszpania byla moja (powiem ze 70% zdjec KITem a 30% Sigma) wszystkie portrety SIGMA - porrtrecik na tlwe czegos tam czego z daleka super wyglada - bookech - wiadomo 200 mm to nie 17-55 tak wiec wiadomo o co chodzi. Jesli nie planujesz dalekich strzalow - zostan przy KITcie a kaze, ktora mialbys przeznaczyc na SIGME wydaj w restauracji na super kolacji z "lepsza polowka" - bedziesz nie mniej zadowolony.

tom170
05-08-2008, 11:27
To jest tak, że w 350D masz 3 rodzaje pomiaru światła to nawet w instrukcji można przeczytać. Ty zapewne używałeś tego pierwszego czyli matrycowego mierzy on światło bodajrze w 35 sektorach obrazu i tak jak juz ktos wczesniej napisal jak wiekszosc kadru zajmuje ciemny las to aparat będzie sie staral zrobić tak, żeby las wyszedł poprawnie a tym samym był jaśniejszy i w ten sposob przepalil Ci osoby na zdjęciu na wstępie a po drugie niebo chociasz jak fotografujesz pod slonce to czesto bedziesz mial niebo przepalone i tutaj wyjsciem jest tylko jakis filtr szary polowkowy. W kazdym razie zasada jest taka ja tak do tego podchodze i raczej za duzo nie przepalam jak widzisz ze wiekszosc kadru jest bardzo jasna np biale sciany albo niebo to na 80% zdjecie wyjdzie za ciemno. Światlomierz stwierdzi ze duzo swiatla wpada i strasznie skroci czas az do przesady i niebo bedzie fajne reszta ciemna wtedy prowadzasz ekspozycje na +. Mozesz sobie wpierw zerknac histogram i te pionowe linie to 1EV wiec jak wieksza czesc gorek jest po lewej to musisz przeswietlic zeby sie przesunely w prawo. Przycisk AV + krecenie kolkiem w prawo gdy jestes w trybie AV. A gdy wiekszosc kadru jest ciemna to niedoświetlasz bo aparat chce naswietlic prawidlowo i wychodzi to co tobie czyli wiekszosc przepałów. Zreszta i tak i tak w słońcu na postaciach w niektorych sytuacjach beda przepaly i koniec :] albo cos w tle bedzie ciemniejszego albo bedziesz mial przepaly trzeba sie ustawic poprsostu w dobra strone :)

limp
05-08-2008, 11:57
Dzięki wielkie za rady Panowie :). Aktualnie jestem w pracy więc nie mogę przetestować ale pewnie dziś się jeszcze pobawię. Większość poleca mi ten filtr polaryzujący więc go zakupie. Jeśli chodzi o filtr UV to w dużej mierze kupiłem go jako nakładkę na obiektyw (wolałbym ,przypadkowo aby porysował się filtr a nie obiektyw).

No zdjęcia nie są najgorszej jakości ale tak jak przykładowo mówiłem, nad jednym z górskich stawów była taka atmosfera grozy 8-) czarne chmury, ostro wiało i takie chciałem zachować, a wyszło jak by słońce dawało pełną parą w pełen uśmiechu poranek :).

Ciężka dola fotoamatora :)

btw. będzie jakiś filterek do 100zł dobry? bo kurcze widzę ,że rozpiętość cenowa tego akcesoria jest dość duża... może da rade coś stąd?
http://www.fotoplanet.pl/-c-90_89_91_142_87.html?page=1&sort=3a

BelYaal
05-08-2008, 12:51
Ja swoja droga sie zastanawiam czy lustra nie sa bardziej podatne na przepalanie od maupek, kiedys mialem cos takiego prostego i wydaje mi sie, ze wtedy wlasnie szukalo sie jak najbardziej slonecznej pogody i taka maupka dawala wtedy najbardziej zadowalajace rezultaty.
Czesto wlasnie po przesiadce ma sie ten nawyk i strzela w pelnym sloncu. Nie mowie tez o sytuacjach, gdzie sie ma prawie biale niebo, tylko o slonecznej pogodzie.

mor_feusz
05-08-2008, 12:57
....................... może da rade coś stąd?
http://www.fotoplanet.pl/-c-90_89_91_142_87.html?page=1&sort=3a
Polecam ta lekture
http://canon-board.info/showthread.php?t=837

Alzail
05-08-2008, 13:00
dobry filtr UV jak i Polar kosztuje koło 300zł (polar i więcej czasem, zależy od wielkości), a Ty kupiłeś filtr UV żeby chronić obiektyw za 150zł?? Mało ekonomicznie :)

limp
05-08-2008, 13:09
akurat filtr UV hoya kosztował koło 50zł więc nie było aż tak niepraktyczne.

http://www.fotoplanet.pl/marumi-circular-55mm-p-3941.html

na to mnie stać od razu, dobre będzie?

a może to lepsze

http://www.fotoplanet.pl/hoya-circular-52mm-p-1001.html

axk
05-08-2008, 13:12
btw. będzie jakiś filterek do 100zł dobry?

Wart polecenia jest model PRO1 Digital firmy Hoya. Model ten łączy przyzwoitą jakość z rozsądną ceną (wersja 52 mm to koszt ok. 200 zł). Na początek zakup w/w filtra będzie dobrym rozwiązaniem.

gwozdzt
05-08-2008, 13:21
http://www.fotoplanet.pl/marumi-circular-55mm-p-3941.html
na to mnie stać od razu, dobre będzie?
a może to lepsze
http://www.fotoplanet.pl/hoya-circular-52mm-p-1001.html
strasznie grube oprawki tych filtrów - mogą winietować na krótkim końcu (szeroki kąt)
dobry jest ten, co kolega polecił:


Wart polecenia jest model PRO1 Digital firmy Hoya.
to się zgadza.


(wersja 52 mm to koszt ok. 200 zł).
po pierwsze do EF-S 18-55 potrzeba 58mm, a po drugie skąd ta cena? :shock:

58mm - 134zł.
http://www.allegro.pl/item409218531.html

tom170
05-08-2008, 13:30
akurat filtr UV hoya kosztował koło 50zł więc nie było aż tak niepraktyczne.

http://www.fotoplanet.pl/marumi-circular-55mm-p-3941.html

na to mnie stać od razu, dobre będzie?

a może to lepsze

http://www.fotoplanet.pl/hoya-circular-52mm-p-1001.html

Jak masz Canona 350D z KITem to nie bedzie dobre bo zle srednice obiektywu standartowy obiektyw ma 58mm średnicy. Mam HOYE pro1Digital i polecam :)

axk
05-08-2008, 13:30
po pierwsze do EF-S 18-55 potrzeba 58mm


Sugerowałem się rozmiarem który przedstawił limp.



a może to lepsze
http://www.fotoplanet.pl/hoya-circular-52mm-p-1001.html



skąd ta cena? :shock:


Pierwszy z brzegu internetowy sklep z akcesoriami foto.

gwozdzt
05-08-2008, 13:33
Sugerowałem się rozmiarem który przedstawił limp.
błedy należy prostowac, a nie powielać...


Pierwszy z brzegu internetowy sklep z akcesoriami foto.
i nie przepłacać! :-)

axk
05-08-2008, 13:35
...i nie przepłacać! :-)

Przyznaję :-).

limp
05-08-2008, 13:37
o super cena idealna jak dla mnie - dzięki
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Mam HOYE pro1Digital i polecam :)

o taki?
http://www.allegro.pl/item412685864_hoya_pro1_digital_52mm_52_polaryzacy jny_kolowy.html
:)

axk
05-08-2008, 13:50
o taki?
http://www.allegro.pl/item412685864_hoya_pro1_digital_52mm_52_polaryzacy jny_kolowy.html
:)

Tak, taki.

gwozdzt
05-08-2008, 13:53
o taki?
http://www.allegro.pl/item412685864_hoya_pro1_digital_52mm_52_polaryzacy jny_kolowy.html
:)
nie, nie taki.
to jest 52mm, a Ty potrzebujesz 58mm !! (link do właściwej aukcji już podawałem wcześniej).

limp
05-08-2008, 14:09
ok już mam, dzięki :)

ukA
05-08-2008, 14:47
Hiszpania KITowe szklo swietnie (naprawde) sie spisuje na f8. Ustaw na Aparacie AV i f8 patrzac w wizjer miej tylko na uwadze zeby nie migal na 4000 (bo przepalisz i to niezle) ....... Hiszpania i super mocne slonce. Niestety bedziesz mial z tym problemy ze przy AV, ISO 100 w wizjerze bedzie migalo 4000 (czyli 1/4000 sekundy) znaczy to ze przy tych parametrach ilosc zwiatla jest za duza i co bedziesz mial - 1 welka biala plama - wtedy f/11 ale to pol srodek.

Przeglądalem swoje zdjecia z Krety (plaża, pełne słońce, jasno jak cholera ) aparat 350D/kit, nastawy: iso 100/ tryb Av f6,3 do f11 i tam czasy mi wychodziły od 1/320 do 1/640 ? , ale 1/4000 !?

Alzail
05-08-2008, 15:06
też mi się wydawało że 1/4000s przy ISO 100 i f/11 to musiałoby być niewyobrażalnie jasno żeby zdjęcie wyszło poprawnie naświetlone.

_Doman_
05-08-2008, 15:10
z dobrego zooma moge polecic bo sam osobiscie uzywałem i narzekac sie nie da Sigma 70-300/4.0-5.6 APO DG Macro może swiatło do pomieszczen sie nie nadaje, ale w plenery jak najbardziej.na allegro w porywach 749,00 za nowke sztuke

Wg mnie lepiej szukac na Allegro uzywanej Sigmy 70-300mm APO. Chodza w granicach 500zl, bardzo czesto w idealnym stanie.

Ja natomiast od razu radzilbym dolozyc do nowego (bo z uzywkami raczej ciezko) Canona 55-250mm IS. W Fotojokerze mozna juz go dostac za 888zl, a w Ceneo mozna znalezc nawet taniej. Lepsza jakosc optyczna no i nieoceniona stabilizacja. Przy takich ogniskowych juz sie bardzo przydaje.

limp
06-08-2008, 20:41
Marny ze mnie fotograf to wiem, ale mam nadzieje ,że chociaż coś dam rade się nauczyć 8) jak dobrze ,że są tacy życzliwi i pomocni forumowicze :twisted:.

1. Teorie teoriami ale próbuje zrozumieć tak praktycznie to całe EV - jest to wartość materiału światłoczułego, domyślnie jest wartość EV=0 czyli np. drzewo posiada jakąś daną wartość światłoczułą. I teraz przy trzaskaniu fotki krajobrazu wychodzi za ciemny las, daje EV na +1 czyli zwiększam światłoczułość jednocześnie więcej światła wpada w dany materiał... czy dobrze rozumiem? 8)

2. Ok, robię zdjęcie nieba i lasu - pół na pół, las wychodzi dość ciemny niebo super jasne - i co ja teraz biedny mam zrobić z tym EV :twisted: dam +1 to las wyjdzie dobry a niebo jeszcze gorsze, dam -1 niebo wyjdzie a las jeszcze ciemniejszy... czy w takiej sytuacji jedyne rozwiązanie to filtr polaryzacyjny (jest już w drodze).

3.Przysłona - czyli kurczące i rozszerzające się blaszki w obiektywie dzięki którym wpada mniej lub więcej światła... ciężko mi pojąć jak to ma się do EV - chyba to nie jest jedno i to samo (ad.1).

4.
If ad.1 != true; ad.3 !=true; echo"Wikipedia nie jest dobrym źródłem informacji.; :twisted:
Wikipedia chyba nie jest najlepszym źródłem informacji

gwozdzt
06-08-2008, 20:55
próbuje zrozumieć tak praktycznie to całe EV

http://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_value


2. Ok, robię zdjęcie nieba i lasu - pół na pół, las wychodzi dość ciemny niebo super jasne - i co ja teraz biedny mam zrobić z tym EV :twisted: dam +1 to las wyjdzie dobry a niebo jeszcze gorsze, dam -1 niebo wyjdzie a las jeszcze ciemniejszy... czy w takiej sytuacji jedyne rozwiązanie to filtr polaryzacyjny (jest już w drodze).

już Ci tłumaczyłem - post #19
http://www.canon-board.info/showpost.php?p=508041&postcount=19

jeśli czegoś nie rozumiesz -> google!
http://www.google.pl/search?sourceid=navclient&aq=t&ie=UTF-8&rls=GGIF,GGIF:2006-21,GGIF:en&q=rozpi%c4%99to%c5%9b%c4%87+tonalna
http://www.google.pl/search?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rls=GGIF,GGIF:2006-21,GGIF:en&q=hdr


3.Przysłona - czyli kurczące i rozszerzające się blaszki w obiektywie dzięki którym wpada mniej lub więcej światła... ciężko mi pojąć jak to ma się do EV - chyba to nie jest jedno i to samo (ad.1).

http://www.fotografuj.pl/Article/EV_Exposure_Value_ekspozycja_zdjecia/id/56
http://www.fotografuj.pl/Article/Przyslona_irysowa_otwor_wzgledny_liczba_wartosc_pr zyslony/id/78
http://www.fotografuj.pl/Article/Jak_dziala_migawka_szczelinowa_centralna/id/72

To naprawdę nie są rzeczy, które można wyjaśnić jednym zdaniem...

limp
06-08-2008, 21:09
yhy no dobra dzięki

RAdoCanon
19-08-2008, 00:24
hmm tak wracajac do tych Twoich zdjec to na moim starym kompakcie Sony wychodzily lepsze zdjecia ;) no ale lustrzanka trzeba potrafic robic zdjecia ;)

asdfasfd
19-08-2008, 12:56
yyy masz lustrzanke i robisz zdjecia na automacie ? chyba aparaty pomyliles...


Jak to? :confused: Ja zawsze na zielonym prostokąciku jadę. W 1DM3 go nie ma, ale pan w serwisie powiedział mi żebym po prostu ustawił na "P" i działa.

...to że ktoś używa aparatu z większą matrycą nie oznacza, że nie może używać sobie pełnego automatu i być szczęśliwym.

RAdoCanon
22-08-2008, 03:00
asdfasfd a co fotografujesz?

limp
23-08-2008, 17:19
No więc tak, zakupiłem filtr polaryzacyjny HOYA PRO1 Digital filter i szczerze powiem ,że nie widzę jakieś specjalnej różnicy.

Udało mi się znaleźć złoty środek do zdjęć w bezchmurne niebo i mocnym słońcu. Tv - Mig. 255, AV +1 i WB na Słońce. Problem mam z zdjęciem w pochmurny dzień. Dla przykładu dwa zdjęcia.

http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/1aca96.jpg prześwietlone.

http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/2a01f3.jpg niedoświetlone.

Robiłem tych ustawień dużo - migawka od 40 do 300, AV od -2 do +2 i zawsze cholera albo prześwietlone albo niedoświetlone. Nie wiem czy naprawdę się z tym nic nie da zrobić? Myślę jeszcze o filtrze połówkowym ale nie wiem czy kolejny bezsensowny wydatek jest mi potrzebny.
Cóż ja, biedny fotoamator mam z tym począć ? :)

axk
23-08-2008, 18:14
No więc tak, zakupiłem filtr polaryzacyjny HOYA PRO1 Digital filter i szczerze powiem ,że nie widzę jakieś specjalnej różnicy.

Może nie potrafisz użyć go we właściwy sposób i stąd brak spodziewanego efektu.

Krzychu
23-08-2008, 18:22
Cóż ja, biedny fotoamator mam z tym począć ? :)

Zachować spokój i robić zdjęcia przy mniej kontrastowym świetle...

ExploRa
23-08-2008, 18:36
No więc tak, zakupiłem filtr polaryzacyjny HOYA PRO1 Digital filter i szczerze powiem ,że nie widzę jakieś specjalnej różnicy.


polar trzeba umiec ustawic pod odpowiednim katem i krecic nim do uzyskania odpowiedniego efektu... ot tak, to pewnie nawet nie zauwazyles co sie zmienilo po uzyciu polara :)

http://akson.sgh.waw.pl/~smalaz/ksiazka/r08.html

limp
23-08-2008, 19:57
Hm no wiedziałem ,że się kręci ale nie widziałem za bardzo efektów tego. Myślę kurde mam polar co się nie kręci :grin:. Ale czy zmiany przy kręceniu widać w wizjerze czy trzeba pstrykać metodą prób i błędów?

Krzychu
23-08-2008, 20:21
Hm no wiedziałem ,że się kręci ale nie widziałem za bardzo efektów tego. Myślę kurde mam polar co się nie kręci :grin:. Ale czy zmiany przy kręceniu widać w wizjerze czy trzeba pstrykać metodą prób i błędów?

Widać - najlepiej patrzeć na zieloną trawę, niebieskie niebo albo na szybę z jakimś odbiciem...

Fakungio
23-08-2008, 20:34
heheh

Znajoma kupiła sobie kiedyś 350D i myślała że należy tylko naciskać spust na zielonym programie.

I tu się przeliczyła.
Pojechała na Dominikanę i robiła zdjęcia.
Przyjechała, i się mocno zdziwiła bo zdjęcia były kompletnie bez kontrastu, tragedia.
Poprosiła mnie o pomoc...
Wystarczyło spojrzeć na EXIF. Aparat w pełnym słońcu ustawiał prawie zawsze ISO400.

I jak tu nie przepalić zdjęcia.
Poza tym faktycznie żeby zrobić dobre ostre, zdjęcie KITEM trzeba jednak przymknąć przysłonę do minimum 5,6
Jest jeszcze opcja taka że aparat jest zepsuty.
Ja polecam Ci robienie zdjęć na priorytecie Przysłony AV i będzie dobrze.
Generalnie w słońcu ISO 100 max 200. Zachmurzone niebo 200-400
I masz spokój

limp
23-08-2008, 20:51
Dzięki wielkie za porady. Jutro po robię testy mam nadzieje ,że zacznę to ogarniać. Szczerze powiem ,że od momentu w którym zawiodłem się na zdjęciach z gór na automacie i za czołem w pewien sposób uczyć się robienia zdjęć, zdałem sobie sprawę jakie to cholernie trudne zadanie :twisted:. Najgorsze są te pół na pół, pół nieba i pół np. lasu. Las ciemny, niebo jasne i za cholerę nie idzie uzyskać dobrego zdjęcia. Nie wiem czy polaryzacyjny do tego wystarczy czy jeszcze połówkowy dokupić.

Pokombinuje jutro jeszcze z tym ISO bo zawsze mam na 200 ustawione.

Marzeniem jest uzyskać takie zdjęcie http://c.wrzuta.pl/wi12871/6847870a0016c28947f15556/tapeta%20krajobraz?type=i&key=cfi22un7TP&ft=d
błękitne niebo, doświetlony las, ekstra kolor :) cóż marzenia nie zawsze się spełniają :)

axk
23-08-2008, 20:52
Ja polecam Ci robienie zdjęć na priorytecie Przysłony AV i będzie dobrze.

Lub w trybie manualnym, wtedy kontrola nad ekspozycją jest jeszcze większa.

limp
24-08-2008, 12:03
No i już po testach, więc tak:

1. Pierwsze zdjęcie wyszło moim zdaniem bardzo dobrze zdjęcie1 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/1b3641.jpg). Ustawienia tak jak podpowiedział Fakungio - Av Przysłona 5,6 EV+1/6 ISO 100 WB Słońce, gdzie słońce znajdowało się na plecach i było zasłonięte przez blok. Można by było coś jeszcze dodać/zmienić by zdjęcie wyszło lepsze czy jest niezłe?

2. zdjęcie2 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/2b0034.jpg) chyba też dobre, robione pod słońce,
Av 5,6 EV 0 ISO 100 WB Słońce.

3. zdjęcie3 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/3bbc25.jpg) Tu zaczeły się problemy, Av 5,6 EV 0 ISO 100 WB Słońce. 90 stopni po prawo znajdowało się źródło światła dziennego. Niebo wyszło ładne ale znowu dół ciemny. Próbowałem wielu ustawień ale nie wychodziło.. czy w przypadku takich zdjęć nic więcej się nie da z tym zrobić?

4.zdjęcie4 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/4bc243.jpg) Podobna sytuacja co wyżej, ustawienia dużo zmienione AV 3,5 EV -1/3 ISO 400 WB Słońce, mniejszą część stanowi niebo przez co nie mogłem pozbyć się przepalenia. Przy zalecanych ustawieniach (Av 5,6 EV 0 ISO 100 WB Słońce) wychodziło podobnie słabo.zdjęcie5 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/5beebc.jpg) Cóż można by było tu zmienić?

Żeby nie było kręciłem polaryzacyjnym, rzeczywiście różnice są widoczne, ustawiłem na najlepszy kąt (bez refleksów) ale przy tego typu zdjęciach nie było widać wielkich różnic. Kurde mięknę bo nie wiem co mam robić . Za 4 dni wyjazd do Hiszpanii :mad:.

adino
24-08-2008, 12:10
może poszukaj lepszych miejsc do fotografowania bo tutaj masz szare kolory i mało możliwości na fajne zdjecie..

przejdz się gdzieś na łąke nad jezioro czy do parku a powinno lepiej to wyglądać i będziesz miał więcej możliwości na testy

wariaty
24-08-2008, 13:53
Sluchaj, a moze poszedlbys odwiedzic Empik czy jakakolwiek inna ksiegarnie, kupil sobie ksiazke pt. "Ekspozycja bez tajemnic" Bryana Petersona, jej przeczytanie zajmuje chwile, a wiele moze Ci sie rozjasnic. Ksiazka nie jest droga, kosztuje +-40zl. Co prawda wszystkie zawarte w niej informacje mozna znalesc w necie, ale ja np lubie miec wszystko w jednyn miejscu. Do tego (to moje osobiste odczucie) ksiazka jest napisana w bardzo przystepny sposob i fajnie sie ja czyta. Na fotopolis.pl znajdziesz jej recenzje, a takze (bodajze 3) fragmenty.

Pozdrawiam. :)

ewg
24-08-2008, 14:49
No i już po testach, więc tak:
zdjęcie1 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/1b3641.jpg) - za jasne
zdjęcie2 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/2b0034.jpg) - za jasne
zdjęcie3 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/3bbc25.jpg) - lekko za ciemne
zdjęcie4 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/4bc243.jpg) - powiedzmy, że jeszcze nie za jasne
zdjęcie5 (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/5beebc.jpg) - za jasne, totalny przepał

Zacznij od skalibrowania monitora. Potem poczytaj o strefach (ekspozycji/jasności) i o światłomierzach. Po lekturze zacznij pracę od "Pomiaru centralnie ważonego uśrednionego" światłomierza. Spróbuj przyswoić sobie załączony do aparatu (prosty acz potężny) program DPP pod kątem obsługi plików RAW (.CR2). Dzieki niemu i plikom RAW moża symulować różne ekspozycje, kompensacje, ustawienia parametrów PictureStyle i dojść w ten sposób do swoich optymalnych ustawień i korekt bez ciąglego strzelania lustrem: "a może wyjdzie". W ten sposób komfortowo, przy komputerze przestudiujesz swoje błędy a nawet poprawisz je obserwując zmienny histogram, przepały/niedoświetlenia, kolory... Powtarzaj potem w miarę możliwości podobne ujęcia wprowadając stosowne poprawki a z czasem przyzwyczisz się do tego w jakich sytuacjach i jak odbiegać od parametrów sugerowanych przez światłomierz aparatu - a odbiegać trzeba prawie zawsze! Przy scenach o znacznej rozpiętości tonalnej z góry zakładaj, że jak histogram nie "przytuli się" (lekko!) do prawej to zdjęcie będzie (jeszcze bardziej) niedoświetlone a jak histogram spiętrzy się po prawej to przepały zabiją fotkę (naogół). Przyjmij założenie, że aparat ma znacznie węższą rozpiętość tonalną niż ludzki mózg i jego oczy. Z czasem nauczysz się z tym żyć a nawet być może dojdziesz, że rozpiętość tonalna aparatu jest wręcz za duża! ;-)

limp
24-08-2008, 18:46
Wo :D ale tego, chyba w 3 dni nie dam rady :( ale dzięki wielkie :).
BTW nie było by szansy na przykładowe typy ustawień do danego zdjęcia (przysłona, EV,ISO,WB) żebym mniej więcej miał punkty zaczepienia :)

sylwester Samluk
24-08-2008, 19:55
Witam

Dam ci dobrą radę "Limp" jeśli chcesz mieć ładne zdjęcia to ustaw aparat na półautomat literka "P" i tylko przeprowadzaj korekcję ekspozycji. Jak jest bardzo ostre słońce to jedź w dół jak ciemniej to trochę w górę. Rówb zdjęcia tylko w formacie RAW/ Gdy już je przegrasz na komputer specjalny program dostarczony od Canona pozwoli Ci je obejrzeć i będziesz mógł suwakami zrobić z tym zdjęciem co tylko chcesz oczywiście mam na mysli parametry takie jakie mógłbyś zmienić w aparacie tylko np. czasu nie miałeś na ich zmianę. Pamiętaj poczytaj jeszcze w instrukcji jak się zmienia ekspozycje.

Na Twoich zdjęciach faktycznie nie wygląda to najlepiej, brak głębi ostrości, prześwietlenia.

Nie martw się początki są trudne ale gdyby to było wszystko takie proste to każdy by kupował lustrzankę :)

Pamiętaj "Literka P" ISO w ładny dzień na 100 lub 200 ISO 400 jak jesteś np w dość jasnym pomieszczeniu, ISO 800 I ISO 1600 to już w bardziej cimnych pomieszczeniach.

Pamiętaj by otwierać lampę błyskową jak robisz fotki z tylnym oświetlniem wtedy wyjdą ci ładnie buzie osób które będziesz fotografował.

Ogólnie życzę udanego wypoczynku

Sylwek

limp
24-08-2008, 21:58
Dzięki wielkie Sylwester, popróbuję również tą metodą - akurat jutro będę miał trochę czasu, zobaczę jak będzie się mi szło :). Dzięki jeszcze raz za poradę.

Fakungio
25-08-2008, 00:10
Witam

Dam ci dobrą radę "Limp" jeśli chcesz mieć ładne zdjęcia to ustaw aparat na półautomat literka "P" i tylko przeprowadzaj korekcję ekspozycji. Jak jest bardzo ostre słońce to jedź w dół jak ciemniej to trochę w górę. Rówb zdjęcia tylko w formacie RAW/ Gdy już je przegrasz na komputer specjalny program dostarczony od Canona pozwoli Ci je obejrzeć i będziesz mógł suwakami zrobić z tym zdjęciem co tylko chcesz oczywiście mam na mysli parametry takie jakie mógłbyś zmienić w aparacie tylko np. czasu nie miałeś na ich zmianę.

Sylwek

Ja radzę nie przeprowadzaj korekty ekspozycji na razie (szczególnie na P) chyba że robisz zachód słońca lub w zimę.
Nie ma co się bawić w takie rzeczy bo właśnie wtedy prześwietlisz zdjęcia.
Algorytmy przetwarzania obrazu, ekspozycji itd. w 350D lub wyżej są na prawdę świetne, wręcz doskonałe.
Pierwsze Twoje zdjęcie, zrobione po moich radach jest super, ale po co wprowadziłeś korekcję ekspozycji/? Wtedy właśnie histogram wyskoczył Ci poza wykres. Bez sensu. Pamiętaj..."lepsze jest wrogiem dobrego" nie kombinuj a będzie dobrze.
Poza tym nie musisz się bawić w RAWY!! Doskonale można również "podciągać" zdjęcia w JPEG'ach bez widocznych strat na jakości.
Ja nadal uważam po wielu próbach że "wyciągane" RAWY niczym się nie różnią od "wyciąganych" JPEGÓW. Jedynie regulacja balansu bieli w RAWAch jest funkcją nieocenioną.

I oczywiście teraz paru zagrzmi twierdząc że się mylę.. a ja Ci mówię że nie różnica jest trudna do rozpoznania gołym okiem.


PS. Na tym forum znajdzie się mnóstwo purystów, którzy przeanalizują twoje histogramy i stwierdzą że masz "za mało czerni w czerni". Co oczywiście nie rozwiąże Twoich wątpliwości. Miałem do czynienia z paroma profesjonalistami, którzy twierdzili że nie przejmują się drobnymi przepaleniami, gdyż ich interesuje wynik finalny i kropka.
Pozdro

limp
25-08-2008, 09:32
Rozumiem, ale wiesz no starałem się trochę tą ekspozycją też majdrować gdyż w przypadku tego zdjęcia (http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0808/3bbc25.jpg) przestawianie przysłony czy ISO nie wiele dawała (swoją drogą korekcja ekspozycji nie dała wiele więcej). Jeśli chodzi o RAWy to i tak na razie mam tylko jedną kartę 1GB więc zabawa z tym formatem odpada..
Co do purystów to wiem wiem, nie tylko w fotografii się ich dużo znajdzie :)

Wracając zadowolony jestem ze zdjęć robionych ze słońcem, wiem ,że pod słońce się po prostu nie robi ale co gdy jest ono z boku? tak jak w przypadku w/w zdjęcia?

dzięki za zainteresowanie i pomoc

Fakungio
25-08-2008, 20:49
Wracając zadowolony jestem ze zdjęć robionych ze słońcem, wiem ,że pod słońce się po prostu nie robi ale co gdy jest ono z boku? tak jak w przypadku w/w zdjęcia?

dzięki za zainteresowanie i pomoc

Odpowiedź jest prostsza niż myślisz.

Osłona przeciwsłoneczna albo zakryj dłonią bok obiektywu.

Gwarantuje Ci że pomoże :)

djcargo
25-08-2008, 21:24
ale co gdy jest ono z boku? tak jak w przypadku w/w zdjęcia?

dzięki za zainteresowanie i pomoc

Już o tym ktoś Ci napisał - najlepszy jest polar :)
Ew. możesz ustawić się pod innym kątem.

Generalnie fotografowanie opiera się na: foceniu, foceniu, foceniu oraz opanowania teorii, którą przy fotografowaniu wykorzystamy.

A pytanie się co chwila na forum, dlaczego coś jest nie tak z Twoimi zdjęciami - wybacz, ale nikt za Ciebie nie będzie czytał książek, nikt nie pójdzie za Ciebie w plener, nikt nie będzie Ci ustawiał aparatu przy KAŻDYM zdjęciu. Wiem, że ostro piszę, rozumiem, że ktoś ma problem i trzeba mu pomóc. Ale sorry, pojedziesz na wakacje, zabraknie forum i zdjęcia znowu nie wyjdą? Trochę samodzielności, eksperymentów (ale z głową, a nie "grzebania" na chybił trafił w ustawieniach) i dobrej woli - a zdjęcia będą wychodziły Ci coraz lepsze, czego za co z całego serca trzymam kciuki.

limp
25-08-2008, 22:47
Dzięki Fakungio, rzeczywiście pomaga :).

Co do wypowiedzi djcargo, dziękuje Ci za opinie, przyjmuję krytykę gdyż jest ona bardzo motywująca :) aczkowiek często się zdarza, nie tylko w fotografii pewne znane powiedzienie, teoria teorią a w praktyce... no właśnie, w praktyce teoria czasem się nie sprawdza, nie wiem , może moje źródła wiedzy mnie zawiodły, może zbyt szybko chcę się wielu rzeczy na uczyć... przyznam, wróciłem z gór, okropne zdjęcia, spanikowałem, a zaraz wyjazd do Hiszpanii :)

Wiele się nauczyłem, wiele porad bardzo mi pomogło za co wszystkim bardzo dziękuje :)

Fakungio
25-08-2008, 23:59
A pytanie się co chwila na forum, dlaczego coś jest nie tak z Twoimi zdjęciami - wybacz, ale nikt za Ciebie nie będzie czytał książek, nikt nie pójdzie za Ciebie w plener, nikt nie będzie Ci ustawiał aparatu przy KAŻDYM zdjęciu.


Ale można pomóc w prostych słowach tak ja ja starałem się robić.

Więc nie rozumiem czemu się unosisz!!! Chłopak chce zasięgnąć rady i po to jest to forum.(przypominam dla początkujących!!!!)A że Ty uważasz się za wszystkowiedzącego, obrosłeś w piórka i każesz mu czytać książki..
Super tym pomagasz.
Na razie wybrał to forum co jest dla jego twórców wyróżnieniem!!
Wkurzają Cię banalne pytania to nie zaglądaj tutaj.
Poczyta jak będzie miał na to ochotę lub pieniądze.
Często książki pisane są z punktu widzenia profesjonalnego fotografa przez co są trudne do zrozumienia na początku. On chciał mieć prostszy, szybki sposób na poprawienie podstawowych rzeczy w zdjęciu i po paru chwilach pobytu tutaj to zrobił.
Może te wiadomości były mu potrzebne do zrobienia fajnych zdjęć na wycieczce i tyle więc nie gadaj takich banialuków!!!

To tak jakbyś na każde pytanie odpowiadał: "Kolego naucz się podstaw później pogadamy".
Nasz wielki rodak Jan Paweł II tłumaczył skomplikowane rzeczy prostym językiem.
Swojemu dziecku też powiesz: "Spokojnie wszystkiego się dowiesz w swoim czasie jak się spyta dlaczego słońce świeci????"


Pamiętaj że ty też kiedyś zaczynałeś !!!!!!!!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


często się zdarza, nie tylko w fotografii pewne znane powiedzienie, teoria teorią a w praktyce... no właśnie, w praktyce teoria czasem się nie sprawdza, nie wiem ,


Oczywiście że tak!!!

limp
26-08-2008, 20:11
[QUOTE=Fakungio;517114]Ale można pomóc w prostych słowach tak ja ja starałem się robić.

Dziękuje Ci za to bardzo. Dużo pomogło i wreszcie jestem zadowolony ze swoich zdjęć :). Dzięki.

djcargo
26-08-2008, 23:30
Wkurzają Cię banalne pytania to nie zaglądaj tutaj.

Forum nie zwalnia z samodzielnego MYŚLENIA, CZYTANIA, ROZUMIENIA. Nie chodzi o czytanie jakichś opasłych, niezrozumiałych dla zwykłego śmiertelnika tomisk, proszę, można zajrzeć np. tutaj: http://www.aparaty.tradycyjne.net/.

Ja się wcale nie wywyższam, nie wiem skąd ten pomysł, mogę co najwyżej lizać stopy moim guru fotografii i błagać o możliwość noszenia za nimi torby ze sprzętem :P

Jeśli limp np. kupuje polara "bo tak mu poradzili" i potem jest rozczarowany, że "to nic nie dało". Jak miało dać, jeśli NIC o tym nie poczytał??? I potem zdziwienie, że polarem się kręci, że działa pod odpowiednimi kątami... A wystarczy samodzielnie pogooglać troszkę, a nie czekać aż mi znowu koledzy z forum pomogą.
Limp - nie bierz tego do siebie, tego posta nie piszę z myślą o tobie, chcę tylko pokazać Fakungio, że niedługo dożyjemy czasów, że ludzie będą na forum pytać jak się włącza aparat, albo jak zdjąć dekielek z obiektywu.

emkry
29-08-2008, 20:46
trening na sucho
http://dryreading.com/camera/index.html

Fakungio
30-08-2008, 00:43
No polewam hehehehe :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))