PDA

Zobacz pełną wersję : dlaczego lampa błyskowa oświetla mi tylko pierwszy plan?



mkrzeszu
04-08-2008, 14:18
Witam,
chciałem zrobić zdjęcie parze młodej, która stała za tortem weselnym. Użyłem zewnętrznej lampy błyskowej skierowanej pod lekkim kontem na sufit aby odbić światło w kierunku pary młodej. W efekcie chciałem uzyskać zdjęcie, gdzie na pierwszym planie będzie lekko rozmyty tort weselny, a w tle będzie para młoda (ostrość ustawiłem na parę młodą). Jeśli chodzi o ostrość i głębie ostrości wyszło jak chciałem, gorzej z naświetleniem - tort jasny natomiast para młoda w cieniu. Czyżby za krótki czas naświetlania? (ale wtedy chyba tort bym przepalił).
Robiąc zdjęcie z tego samego miejsca, tej samej parze młodej, tyle że bez torta - para młoda pięknie naświetlona.
Bez użycia lampy, przy świetle zastanym nigdy nie miałem z tym problemu. Proszę o radę i wytłumaczenie działania tego zjawiska.
Do zdjęć użyłem: canon eos 400d + sigma 70-300 + 430ex (ISO 800, 1/80s, f/7,1, ogniskowa 70mm)

popi
04-08-2008, 14:24
pokaz zdjecie

photographus
04-08-2008, 14:24
Poszukaj na forum o technice robienia zdjęć z lampą w przyklejonych. Osobiście radzę robić na Manualu, wtedy aparat bierzę przy dopaleniu ilość światła zastanego. Ja osobiście używam w tym trybie dodatkowej lampy jako kontry na radiu :)
Pozdrawiam

nor
04-08-2008, 14:33
Wydaje sie że problem leży w rodzaju pomiaru światła. Chcąc odpowiednio naswielić parę, w kadrze gdzie duzą jego część zajmuje biały tort nalezałoby uzyć pomiaru punktowego, albo zblizonego ustawionego na parę. Ewentualnie odpowiednio korygować - doświetlić. Poza tym jeśli lampę odchyliłeś to dużo zalezy od odległości od sufitu i jego koloru. Mozna tez kombinowac inaczej (jeśli ich odległość od tortu była dość duża): wymusić na lampie zweżenie błysku - doświetliłaby tylko młodych.

gwozdzt
04-08-2008, 14:42
Witam,
chciałem zrobić zdjęcie parze młodej, która stała za tortem weselnym. Użyłem zewnętrznej lampy błyskowej skierowanej pod lekkim kontem na sufit aby odbić światło w kierunku pary młodej....
http://foto.jasiu.pl/
http://web.canon.jp/imaging/flashwork/index.html
http://photonotes.org/articles/eos-flash/

Soundman
06-08-2008, 11:59
Zapraszam do przeczytania Light Position: Distance (http://strobist.blogspot.com/2007/06/lighting-102-12-position-distance.html) Masz tam dokładnie opisane jak stosunek odległości lampy do pierwszego i drugiego planu a stosunek odległości pierwszego i drugiego planu do siebie wpływa na oswietlanie. Czysta fizyka ale jakrze przydatna.

chuckyy
06-08-2008, 12:03
IMO - za duża przysłona :)

Soundman
06-08-2008, 23:38
A możesz jeszcze podać w jakiej odległości była para młoda od tortu i Ty od tortu ??

mkrzeszu
07-08-2008, 13:19
A możesz jeszcze podać w jakiej odległości była para młoda od tortu i Ty od tortu ??

Zarówno ja, jak i para młoda byliśmy w odległości ok. 2 m od tortu - oczywiście ja przed zaś para młoda za :smile:

tryton
07-08-2008, 15:33
Pomiar ETTL oprócz pomiaru jasności otoczenia mierzy również odległość do najbliższego obiektu i do niego dostosowuje błysk, więc tło wychodzi ciemniej. Myślę, że w tym tkwi problem. Jak z tym walczyć ....jest wiele sposobów, np. odbicie od sufitu na manualu.

fret
07-08-2008, 16:32
Z praw fizyki wynika, że przy lampie na wprost para powinna być niedoświetlona o -2EV. Natężenie światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości. Para która była dwa razy dalej niż tort dostała cztery razy mniej światła. Rozwiazaniem jest odbicie swiatła od ściany lub sufitu albo wydłużenie ogniskowej i oddalenie się od tortu na tyle, żeby odległość tort-para była znacznie mniejsza od oległości tort-lampa.

Kliniak
07-08-2008, 22:23
Stawiam, podobnie jak "chuckyy", na zbyt domkniętą przysłonę. System pomiarowy błysku "zobaczył" dużo "białego"... i te dwa czynniki już wystarczyły, aby efekt odbiegał od zamierzonego.

Soundman
11-08-2008, 21:42
A ja sie zgadzam z fretem w 100 procentach.

mkrzeszu
12-08-2008, 11:04
(...) Rozwiazaniem jest odbicie swiatła od ściany lub sufitu albo wydłużenie ogniskowej i oddalenie się od tortu na tyle, żeby odległość tort-para była znacznie mniejsza od oległości tort-lampa.

Jak napisałem, światło było odbite od sufitu, co do odległości to mógłbym się zgodzić - przetestuję.
Mam w takim razie jedno pytanie: chciałem zrobić zdjęcie (również parze młodej) w kościele stojąc za kwiatami. W efekcie miało być tak, że w kadrze lekko z prawej strony będą mocno rozmyte kwiaty a za nimi para młoda. Musiałem się ustawić bezpośrednio za kwiatami (obiektyw ok. 50cm za nimi) młoda para oddalona o jakieś 10m. Kościół był niewielki, ściany i sufit bialutkie więc ustawiłem lampę tak by światło odbiło się od ściany, i co? - kwiaty oświetlone a para młoda w cieniu. Odbicie światła od sufitu - i to samo. Próbowałem na wszystkich trybach pomiaru (matrycowy, centralnie ważony, punktowy) - i to samo. Jakoś zapewne tgo typu zdjęcia można wykonać. Tylko moje pytanie i zarazem prośba - jak?

mxw
12-08-2008, 17:30
Pomiar ETTL oprócz pomiaru jasności otoczenia mierzy również odległość do najbliższego obiektu i do niego dostosowuje błysk
niet, E-TTL II (taki ma 400D) mierzy odległość do obiektu, na który została nastawiona ostrość i do niego dostosowuje błysk. chyba, że obiektyw jest niekompatybilny...


Z praw fizyki wynika, że przy lampie na wprost para powinna być niedoświetlona o -2EV. Natężenie światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości.
zgadzam się, tyle tylko że (z uwagi na E-TTL II) to para młodych powinna być naświetlona okay, a tort powinien dostać +2EV.

nie widzieliśmy zdjęcia, więc ciężko powiedzieć co dokładnie zaszło.
wg mnie lampa starała się doświetlić parę, ale nie starczyło jej mocy - pewnie sufit był za wysoko albo ISO za nisko :wink: - i wyszło jak wyszło.


Jak napisałem, światło było odbite od sufitu,
ale jak wysoko był sufit?
i jakim obiektywem to było robione?


młoda para oddalona o jakieś 10m. Kościół był niewielki, ściany i sufit bialutkie więc ustawiłem lampę tak by światło odbiło się od ściany, i co? - kwiaty oświetlone a para młoda w cieniu. Odbicie światła od sufitu - i to samo. Próbowałem na wszystkich trybach pomiaru (matrycowy, centralnie ważony, punktowy) - i to samo. Jakoś zapewne tgo typu zdjęcia można wykonać. Tylko moje pytanie i zarazem prośba - jak?
opcji jest sporo, a IMHO tryb pomiaru ma niewiele do tego. i tak wszystko (co najwyżej poza lampą) ustawiasz ręcznie i patrzysz na histogram.

np.
opcja 1. - wywalić lampę, rozstawić statyw.
opcja 2. - dodać drugą lampę, trzecią lampę itd.
opcja 3. - bawić się nakładkami na lampę (stofen, lumiquest) ale efekt najgorszy.