PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawianie ostrości



tomir
04-08-2008, 09:56
W weekend udało mi się porobić trochę zdjęć na weselu u kolegi, oczywiście nie byłem tym głównym fotografem, a jednym z zaproszonych gości. Podczas robienia natknąłem się na pewien problem. A mianowicie, w jaki sposób "złapać" ostrość na dwie osoby, które razem tańczą? Dotychczas robiłem tak, że wybierałem środkowy punkt AF, starałem się nim trafić w jedną twarz i jeżeli druga osoba była mniej więcej w tej samej odległości to też wychodziła ostra. Drugim sposobem było automatyczne ustawienia AF, które czasem trafiło i złapało obie postacie.
Czy jest na to jakiś inny sposób?

reod
04-08-2008, 10:13
Pokręć pokrętełkiem w swoim 400D i wykręć a-dep. Wobec takiego twojego zachowania eosek będzie musiał sam się tak ustawić, żeby złapać ostrość (czyt. ustwić taką przesłonę i czas mignięcia) na dwóch twarzach (jeśli znajdą się w polu działania AF).

fret
04-08-2008, 10:17
Myślisz, że to się sprawdzi w tańcu?

rimko
04-08-2008, 11:15
Poczytaj troszkę jak rozkłada się głębia ostrości-później pobaw się kalkulatorem i postaraj się tak dobrać ustawienia przysłony i czasu by w zakresie głębi ostrości mieściły się obie osoby(partnerzy blisko siebie -"tango milonga" 0,5m wystarczy, gdy partner miota tancerką po całym parkiecie to i 2metrowa głębia może nie wystarczyć). Później to juz prosto-ostrość na bliższą osobę i pstrykamy
Wiadomo,że na takich imprezach oświetlenie do bani i używamy jak największego otworu przesłony co często wiąże się z małą głębią- bez dobrej lampy się nie obędzie. No i czas naświetlania na tyle krótki by zamrozić tancerzy w akcji.
Pozdro

tomir
04-08-2008, 11:27
Nie chce się wymądrzać bo sam nie wiem, ale wydaje mi się że tryb a-dep sprawdza się raczej przy zdjęciach statycznych. Da rade podczas ruchu?

tomir
09-08-2008, 13:29
up /\

Krzychu
09-08-2008, 13:51
up /\

A-dep to oczywiście bezsens. Co do początkowego pytanie - ustaw na dowolną z osób upewniając się że masz wystarczająco dużą głębię ostrości...