PDA

Zobacz pełną wersję : PowerShot SX100 IS



youki
31-03-2008, 12:52
Witam
poszukuję oprogramowania firmware do aparatu powershot sx 100 is
na stronie canona niestety nie jest jeszcze dostepny ale moze ktos posiada inne zrodlo gdzi moglbym go znalesc i sciagnac

bether
31-03-2008, 13:17
Jest tu,
http://chdk.wikia.com/wiki/SX100IS
ale nie wiem jak załadować, a w dodatku pewnie masz nowszy.

youki
31-03-2008, 13:26
o dzięki jak sie dowiem jak zaladowac dam ci znac a ja nie potrzebuję nowszego od tego co mam w aparacie tylko polecono mi sprobowac wgrac na nowo soft bo w moim aparacie od jakiegos czasu pojawila sie jakas dziwna biala kreska w prawym dolnym rogu na zdj

bether
31-03-2008, 13:37
Jak aparat jest na gwarancji to może lepiej jak zrobi to serwis :)
Może być też wada matrycy, a nie softu.

youki
31-03-2008, 13:42
no wlasnie sie zastanawiam co z tym zrobic czy zaryzykowac czy nie a co do aktualizacji to na stronie chip-a cos takiego znalazlem


"Problem Zdaje się, że w każdym modelu aparatu cyfrowego aktualizacje wgrywa się inaczej. Chciałbyś poznać wszystkie metody, aby nie popełnić błędu.

Rozwiązanie Rzeczywiście, występują drobne różnice w sposobie aktualizowania niemal każdego aparatu. Dlatego należy koniecznie trzymać się wskazówek podanych przez producenta. Po pobraniu (i ew. rozpakowaniu) pliku aktualizacyjnego, trzeba przenieść go do aparatu. W zasadzie można to zrobić na jeden z dwóch poniższych sposobów.

Możliwość 1. Podłącz aparat cyfrowy do komputera za pomocą kabla USB - tego samego, który służy ci do kopiowania zdjęć do peceta. Następnie włącz cyfrówkę. Powinna pojawić się na ekranie jako wymienne urządzenie pamięci masowej. W przeciwnym razie przejdź do niego, klikając menu Start | Mój komputer. Korzystając z metody przeciągania, przesuń rozpakowany plik aktualizacyjny z dysku komputera do głównego katalogu na karcie pamięci. Wyłącz aparat, aby przerwać połączenie z pecetem.

Możliwość 2. Skopiuj plik aktualizacyjny na kartę pamięci za pomocą czytnika. Następnie wyciągnij kartę i włóż do gniazda aparatu.

Niezależnie od tego, w jaki sposób umieściłeś plik na karcie (poprzez czytnik kart lub kabel USB), aktualizacja zostanie uaktywniona automatycznie tuż po włączeniu aparatu lub ręcznie. W drugim z wymienionych przypadków trzeba nacisnąć określoną kombinację klawiszy (sprawdź w instrukcji). Nie wolno przerywać aktualizowania, bo w przeciwnym razie cyfrówka zostanie uszkodzona. Dlatego przed rozpoczęciem naładuj akumulator aparatu (bądź włóż nowe baterie) albo podłącz go do zasilania sieciowego. Po pojawieniu się komunikatu, że zakończono wgrywanie, usuń plik aktualizacyjny z karty. W przeciwnym razie aparat ponownie zaproponuje aktualizowanie, gdy włączysz go po raz kolejny. "

a jeszcze w aparacie mam starszy soft (1.0.0.0) niz ten ze stronki

bether
31-03-2008, 21:17
Właściwie to prosta sprawa, ale w manualu nie znalazłem instrukcji jak zrobić aktualizację w SX100.

barto78
02-04-2008, 02:47
Jakbys mogl to wrzuc zdjecie z ta kreska na forum, bo jakos nie wydaje mi sie aby to sie dalo softem rozwiazac. Jakbys zdjecie pokazal to mozna sprawdzic co moze byc przyczyna. Co do softu to jak masz go na krcie SD, wsadzasz do apratu, wlanczasz go ale za pomoca przycisku "play"(niebieski trojkacik kolo wyswietlacza) a nie on/off, naciskasz "menu" i na ostatniej pozycji masz "firmware update". Wybierasz, zatwierdzasz i leci :) Tylko rob to na dobrze naladowanych bateriach lub zasilaczu, bo jak braknie ci pradu to po aparacie. Jak masz na gwarancji to nie baw sie nieautoryzowanym softem bo ja stracisz. Powinnie ci to w ramach gwarancji sami zrobic.

bether
02-04-2008, 10:06
W moim SX100 IS nie ma opcji "firmware update" :(
Ciekawe dla czego?

youki
04-04-2008, 13:51
ok masz tutaj takie przykładowe zdj na ktorym doskonale widac ta kreske updatu jeszcze nie probowalem robic :-)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/30c36c26a613db18.html
ocen swoim zdaniem co to moze byc
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
o i jeszcze jedno pytanko takie z innej beczki posiadasz moze pol instrukcje o tego aparatu w wersji elektronicznej

bether
04-04-2008, 19:22
Ciężko mi powiedzieć czy ta krecha to wina uszkodzenia matrycy czy softu, ale ja na twoim miejscu bym reklamował tym bardziej, że widzę na twoim zdjęciu również niebieskiego hot pix'a. Czy na wszystkich fotkach masz tą niebieską kropkę?
Instrukcja polska jest pod tym linkiem:
http://instrukcje.elektroda.net/download.php?id=7853

youki
04-04-2008, 21:19
nie nie ma jej na wszystkich zdjeciach ta kreska tez nie jest widoczna zawsze dla przykladu podam linka do innego zdjęcia tym razem zrobionego na zewnątrz
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5484c7dcf87e7abb.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/68af36ab12efd69f.html

bether
05-04-2008, 18:47
Faktycznie. Ja jednak bym dał do serwisu, albo z tym żył, ale nie grzebałbym sam.
Ja natomiast mam inny zgryz, otóż w instrukcji na str. 87 napisane jest:
"Zależnie od warunków fotografowania wartość przesłony może zostać
zwiększona do f/11 w trybie "AUTO" Nigdy nie dało mi się uzyskać tej F/11. Jakie to niby warunki muszą być spełnione. Próbowałem chyba wszystkiego.

barto78
06-04-2008, 04:58
No raczej nie wydaje mi sie ze to sprawa softu. Obstawal bym przy matrycy. Zwroc uwage czy ta kreska pojawia sie na tylko przy zoomie czy bez tez. Moze pojawia sie tylko przy jakis ustawieniach aparatu. Bo zdjecie z kreska robieles na zoomie a te bez sa bez zoomu. Zwroc tez uwage na rozdzielczosc zdjecia. Jesli robisz zdjecie na rozdzielczosci 1200x1600 nie kozystasz z calej matrycy. Ustaw rozdzielczosc na maxa i spruboj na ciemnym tle zrobic zdjecia.

Co do "firmware update" opcja ta pojawia sie wylacznie po wsadzeniu do apratu karty SD z plikami update i to pod warunkiem ze aparat zostanie wlaczony za pomoca niebieskiego przycisku "play"(trojkacik) a nie przycisku on/off a nastepnie "menu". Opcja ta jest w pierwszej zakladce na samym dole. Jak wsadzisz inna karte lub zadnej nie wsadzisz, to ta opcja sie nie wyswietla. Aktualna wersja oprogramowania do tego aparatu to jesli dobrze pamietam 1.00C.

Ponownie moja rada jesli masz na gwarancji to slij do serwisu, po co grzebac, chyba ze nie masz gwarancji ;)

bether
06-04-2008, 11:36
Dzięki za info na temat "firmware update". Może doczekamy się jakichś fajnych modyfikacji CHDK do naszego SX100 IS.
Puki co nie mogę doprowadzić do sytuacji, aby aparat ustawił przysłonę F11. Tak samo w instrukcji ma A610 A620 ...
Przydatne to może być np. w makro, aby zwiększyć GO.

Juriko
06-04-2008, 17:33
...
Póki co nie mogę doprowadzić do sytuacji, aby aparat ustawił przysłonę F11. Tak samo w instrukcji ma A610 A620 ...

Nie wiem jak jest w SX100, wiem natomiast jakie możliwości w tym względzie daje soft CHDK. Np. w A710IS daje następujące możliwości zwiększenia maksymalnej wartości przysłony w zależności od ogniskowej:
-38mm - F:8
-60mm - F:8,75
-89mm - F:9,65
103mm - F:10,11
161mm - F:11,94
210mm - F:13,74

bether
06-04-2008, 19:13
Szkoda, że nie ma jeszcze modyfikacji CHDK dla SX100 :(
Zrobiłem sobie tulejkę do mojego aparatu w celu montowania filtrów i konwerterów, opisaną w innym wątku:
http://canon-board.info/showthread.php?t=32304
Dołączam za jej pomocą obiektyw PENTACON odwrotną stroną. Powiększenie jest SUPER duże, ale mała GO i tu właśnie przydałaby się większa przysłona.

youki
06-04-2008, 21:26
ja również dziękuje za pomocne informacje właśnie przejrzałem papiery od aparatu i niestety nie posiadam europejskiej karty gwarancyjnej jedynie na sklepy currys w UK :-( ale i tak raczej wyślę go do serwisu bo trochę szkoda mi uziemić aparat całkowicie bawiłem się z tą przesłoną ale mnie również się nie udało

bether
06-04-2008, 23:27
Tu masz serwis:
http://www.e-csi.pl/
Jeżeli jest taka możliwość to wyślij im zdjęcia poglądowe opisując cały problem i zapytaj o ewentualne koszty naprawy.

rotel89
31-05-2008, 12:08
Witam!
Mam problem z tym aparacikiem - Canon Sx100IS. Mianowicie mam go od niedawna, i nie bawiłem się ustawieniami (poza zmianą daty godziny iso itp.) A mój aparat za każdym razem, gdy robię zdjęcie zamiast jednego zdjęcia robi jak by kopię tego samego. I na 10 zdjęć, pojedyncze występuje raz, a pozostałe 9 jest powtarzane. Raz są dwa takie same innym 3 a zdarzało się nawet, że jedno zdjęcie było skopiowane 6 razy. Ma ktoś jakiś pomysł? Może to jakaś opcja włączona jest czy coś, bo mnie sie skończyły pomysły.

PS. Przywrócenie ustawień fabrycznych nic nie dało :(

gruniu
08-06-2008, 10:52
Witam!
Mam problem z tym aparacikiem - Canon Sx100IS. Mianowicie mam go od niedawna, i nie bawiłem się ustawieniami (poza zmianą daty godziny iso itp.) A mój aparat za każdym razem, gdy robię zdjęcie zamiast jednego zdjęcia robi jak by kopię tego samego. I na 10 zdjęć, pojedyncze występuje raz, a pozostałe 9 jest powtarzane. Raz są dwa takie same innym 3 a zdarzało się nawet, że jedno zdjęcie było skopiowane 6 razy. Ma ktoś jakiś pomysł? Może to jakaś opcja włączona jest czy coś, bo mnie sie skończyły pomysły.

PS. Przywrócenie ustawień fabrycznych nic nie dało :(
http://canon-board.info/showthread.php?t=34595




zainteresowalem sie tym tematem poniewaz sam chcem wgrac nowy firmware do mojego sx100
mi przede wszystkim chodzi o utrudnione wlaczanie
jak mialem ixus v2 tam zeby go wlaczyc trzeba bylo przytrzymac przycisk od wlaczania i dosc mocno
tutaj przypadkowe wcisniecie powoduje wlaczenie, a to moze doprowadzic do jego uszkodzenia

bether
05-07-2008, 16:19
NO I JEST!!!
Wreszcie pojawiła się w miarę fajnie działająca wersja CHDK dla SX100 IS :)
forum:
http://chdk.setepontos.com/index.php/topic,237.msg16721.html#msg16721
bezpośredni link do programu:
http://ewavr.nm.ru/chdk/for_test/sx100-100c.zip
a tu spolszczenie:
www.zshare.net/download/147427510cfc54f7/

Działa min:
- OSD
- Histogram
- Zebra
- zapis RAW !
- zmiana czasu ekspozycji od 1/10 000 do 64 sekund !
- zmiana przesłony od F2.77 do F16 !
- zmiana ISO od 1 do dowolnie?
- bracketing typy: TV, AV, Focus, ISO
- działają również skrypty np. detekcja ruchu, time lapse, bracketing i wiele innych...

Nasz SX100 IS od teraz jest nowym aparatem.
Nie wszystko jeszcze działa jak należy w CHDK i dlatego potrzebne są nadal testy.

Vietato
07-07-2008, 18:58
witam mam Pytanie posiadam sx100is i czy ktoś mógłby krok po kroku wytłumaczyć jak go mam zainstalować(przeglądałem forum ale nie potrafię tego zrobić) i czy CHDK zmienia coś w aparacie gdyż mam go na gwarancji i nie chciałbym jej stracić..Proszę o wyrozumiałość z góry Wielkie Dzięki za wyjaśnienie Pozdrawiam

bether
07-07-2008, 19:03
witam mam Pytanie posiadam sx100is i czy ktoś mógłby krok po kroku wytłumaczyć jak go mam zainstalować(przeglądałem forum ale nie potrafię tego zrobić) i czy CHDK zmienia coś w aparacie gdyż mam go na gwarancji i nie chciałbym jej stracić..Proszę o wyrozumiałość z góry Wielkie Dzięki za wyjaśnienie Pozdrawiam

Odsyłam na stronę http://winiarro.blogspot.com/
gdzie wszystko ładnie jest opisane pod tytułem "Instalacja CHDK na Canonie A720IS, A650IS, S5 IS" identycznie robimy z SX100 IS ponieważ ma ten sam OS system.
Do naszego aparatu CHDK tu:
http://ewavr.nm.ru/chdk/for_test/sx100-100c.zip
Soft ten nie zmienia NIC w aparacie więc gwarancji nie stracisz.

Vietato
07-07-2008, 19:10
dzięki właśnie o to mi chodziło..

bether
10-07-2008, 22:58
Najnowsza wersja CHDK dla SX100 IS:
http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/allbest-sx100is-100c-51-436.zip

bether
11-07-2008, 15:55
Nie wiem jak edytować posty:(
Chciałbym zaktualizować linka.
http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/

asusrp6
30-07-2008, 09:11
Witam
Co mam zrobic zeby aparat dodawal do fotek date i godzine ?

zonk
30-07-2008, 09:18
najprawdopodobniej należy zmienić wielkość zdjęcia na "Pocztówka" i zaznaczyć w menu "Data i czas".

gwozdzt
30-07-2008, 09:27
Witam
Co mam zrobic zeby aparat dodawal do fotek date i godzine ?
zapoznać się z instrukcją obsługi i ustawić tą opcję w menu aparatu.
http://instrukcje.elektroda.pl/download.php?id=7853
str. 72

a jeszcze lepiej z tego zrezygnować, bo to paskudnie wygląda, jakby zdjęcie było do kartotek policyjnych.

irek_pl
02-08-2008, 12:01
Wie ktoś gdzie zdobyć update firmware do canon sx 100 ? Mam wersje 1.0b, a do chdk jest potrzebna 1.0c...z tego co rozumiem :/

Cornelia
15-11-2008, 23:56
na stronie http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/ jest błąd.
Próbowałam już kilkanaście razy. Obydwa pliki 100b jak i 100c to te same pliki. Niekompetencja osób odpowiedzialnych za to mocno mnie zdenerwowała.
Mam prośbę do użytkowników forum. Czy ktoś mógłby udostępnić te dwa pliki które trzeba ściągnąć i wgrać na kartę? Oczywiście do Canona SX100IS

Juriko
16-11-2008, 04:47
na stronie http://grandag.nm.ru/hdk/autobuild/ jest błąd.
Próbowałam już kilkanaście razy. Obydwa pliki 100b jak i 100c to te same pliki. Niekompetencja osób odpowiedzialnych za to mocno mnie zdenerwowała.
Mam prośbę do użytkowników forum. Czy ktoś mógłby udostępnić te dwa pliki które trzeba ściągnąć i wgrać na kartę? Oczywiście do Canona SX100IS
Jakie 2 pliki masz na myśli?
Soft dla tego aparatu to plik DISKBOOT.BIN W zależności od softu oryginalnego, czy 1.00b czy 1.00c, wrzucasz plik z odpowiedniej paczki.
Na wszelki wypadek podaję linka do softów build 0.7.6, revision #575. (http://mighty-hoernsche.de/chdk/)

Cornelia
16-11-2008, 22:59
Ja już się w tym pogubiłam, ale dziękuję, że się ktoś zainteresował :)
Sprawdzając wersje softu u mnie w aparacie było napisace: 1.0.0.0.
Nie rozumiem tego po prostu, ale będę próbować ;)

P.S:Dziękuję za linka :) Mam nadzieję, że jakoś sobie poradzę :p

EDIT:
No więc... może opiszę moją sytuację, bo niestety nie znam się na takich rzeczach. Sprawdzam wersje softu. Jest napisane 1.0.0.0 (w Canonie PowerShot SX100IS). Mimo tego wrzucam na kartę plik DISCBOOT.BIN, zarówno z paczki 100b jak i 100c, niestety żaden nie działa. Czy ktoś wie co jest tego powodem i co robię źle? Na internecie znalazłam mnóstwo instrukcji jak to wszystko przeprogramować, ale każda jest inna. Czy ktoś kto posiada SX100IS mógłby napisać konkretnie i jasno co i jak trzeba zrobić i co gdzie ściągnąć? Myślę, że przyda się nie tylko mnie :)

Juriko
17-11-2008, 17:00
Podstawowa rzecz to sformatowanie karty w kompie, na FAT(16) nie FAT32. Maksymalnie karty 4GB, większe karty nie dadzą się sformatować na FAT i trzeba je wówczas dzielic na partycje.(CHDK pracuje tylko pod FAT16)
Musisz też ustalić jaką masz wersje oprogramowania oryginalnego.
W tym celu utwórz w kompie plik txt( notatnikowy). W pliku nic nie piszesz, tylko zmieniasz mu nazwę na ver.reg następnie za pomocą czytnika wgraj ten plik na kartę, kartę do aparatu, aparat włącz w tryb "play" i przyciskając przycisk "set" jednocześnie naciśnij przycisk "display". Wyświetli Ci się wersja oprogramowania.
Stosownie do tej wersji załaduj na kartę czytnikiem odpowiedni plik DISKBOOT.BIN
Poza tym żeby karta się bootowała (czytaj automatycznie odpalała softa CHDK) należy dokonać zapisu w bootsekotrze karty.
Do tego służy plik bootable.exebootable.exe (http://www.mediafire.com/?z2zzjfmd2rt) Wypakuj z archiwum zipa oba pliki, czyli wspomniany bootable.exe i bootable.c oraz przekopiuj je na kartę.
Bootable.exe uruchamiamy we wierszu poleceń (winXP-menu-wszystkie programy-akcesoria-wiersz poleceń) po przekopiowaniu na kartę SD (kopiujemy też na kartę plik bootable.c). Karta zamontowana do jakiegoś czytnika zgłosi się w windows pod jakąś kolejną literą dysku wymiennego, dla przykładu Dysk wymienny (X)
We wierszu poleceń przechodzimy do dysku X poprzez polecenie X: enter , dalej uruchamiamy program poleceniem bootable.exe X: enter i potwierdzamy za pomocą Y enter.
Po tej operacji kartę blokujemy przełączniczkiem LOCK i już możemy jej użyć w aparacie.
Czy działa soft CHDK będzie to już widoczne po włączeniu aparatu . W menu CHDK wejdziemy za pomocą przycisku "print" i w kolejności "menu" aparatu.

Cornelia
17-11-2008, 23:23
aaaa xDDD Udało się :D Po prostu jestem w szoku.
Dziękuję Ci bardzo :* Możesz być z siebie dumny, że wytłumaczyłeś mi to tak, że zrozumiałam :)

Juriko
18-11-2008, 00:47
Witam wśród użytkowników CHDK. :)
ps. Przy okazji. Żeby nie stracić softu, zdjęcia kasujemy poprzez "usuń" nie poprzez "format".
To tak na wszelki wypadek, żeby nie powtarzać zbyt często całej operacji. ;)

Cornelia
20-11-2008, 23:26
Nigdy nie korzystam z "formatuj", ale dobrze wiedzieć :)
W ogóle to jestem bardzo zadowolona, bo mam dwie kart 1gb i na jednej mam zainstalowane CHDK, a na drugiej nie i mogę sobie wybrać czy chcę robić zdjęcia z dodatkowymi funkcjami czy nie. Muszę przyznać, że jeszcze wszystkich nie rozpracowałam, bo przez szkołę nie mam na to czasu, ale niedługo może podzielę się wrażeniami na ten temat :)

guzer
29-11-2008, 18:19
ma ktos spolszczenie ? bo link podany wczesniej nie dziala

pozdro

guzer
30-11-2008, 18:11
jak w ogole moge ustawic czas naswietlania bo przy chdk nie wiem gdzie

xzielak
17-12-2008, 00:11
Wszystko ładnie opisane zostało przez pewnego internauty. Zrobiłem wszystko wg wskazówki, ale aparat na tyle uparty, nie dał się :( A niezbędne pliki dałem na karte SD 16 MB jaka mi Canon podarował w komplecie. Sformatowany plik FAT16. W dalszym ciągu nie wiem jak zaradzić. Aparat zakupiłem jakieś 2 tygodnie temu...może jakieś nowe zabezpieczenie dali?

susa
12-01-2009, 21:11
a mi nie dziala jak powinno ... pierwszym problemem jest sformatowanie karty - mam tylko opcje do wyboru FAT (prawdopodobnie jest to tak naprawde FAT32 a nie 16) ... czy tak powinno byc ?
a jezeli tak to co moge robic zle ? po zrobieniu wszystkiego jak w instrukcji aparat nawet sie nie uruchamia z karta w pozycji "lock" kiedy odblokowuje karte i naciskam przycisk print jedyne co sie dzieje to wlaczenie sie siatki na ekraniku i nic wiecej ... o co kaman ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ok juz wszystko dziala ... przepraszam za klopoty ...

susa
12-01-2009, 22:11
ok naprawilem pierwszy problem a terazmam 2 ... w jaki sposobuzywac tego ustrojstwa? chodzi o "photo parameters" ... kiedy ustawiam na override (zeby robic fotki z dluzszym czasem naswietlania) to kiedy chce zrobic foto to pisze mi w rogu "this is script...cos tam cos tam ... pres <ALT>" i kij wie o co chodzi ...

susa
13-01-2009, 07:06
***started***
this is default script.
shripts run when shutteris pressed in <ALT> mode
press shutter to exit

To mi sie pokazuje :P

Juriko
13-01-2009, 23:10
Po ustawieniu opcji w menu CHDK, wyjdź z niego nie za pomocą przycisku menu (aparatu) tylko przyciskiem "print". Wychodząc przyciskiem menu, uruchamiasz skrypty, a że nic tam nie zmieniałeś, masz skrypt domyślny.

Karolas
08-06-2009, 19:34
witam czy mógłbym prosić link do programu bootable ponieważ żaden z obecnych linków nie działa

gruniu
10-08-2010, 12:06
troche temat odswieze
wnioskuje ze po wgraniu chdk na karte, aparat bedzie czytal system z karty?
jezeli tak to po wyjeciu karty wczyta swoj oryginalny firmware?

bo jezeli nie to jak zrobic kopie oryginalnego firmware?

gruniu
11-08-2010, 10:15
od wczoraj walcze z chdk
nie idzie
wszystko robilem juz na kilka sposobow i brak efektow
raz wyswietlilo mi sie inne okno z oprogramowaniem, niz firmwae 1.0.0.0
karte mam 4gb sdhc i formatowalem ja komenda format e: /fs:fat /a:32k i brak efektu
po wlozeniu do aparatu mam komunikat blokada karty i tyle

gruniu
11-08-2010, 11:36
od wczoraj walcze z chdk
nie idzie
wszystko robilem juz na kilka sposobow i brak efektow
raz wyswietlilo mi sie inne okno z oprogramowaniem, niz firmwae 1.0.0.0
karte mam 4gb sdhc i formatowalem ja komenda format e: /fs:fat /a:32k i brak efektu
po wlozeniu do aparatu mam komunikat blokada karty i tyle

zrobione :)
wgralem wersje full
fajna zabawa