PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić takie zdjęcie?



velblady
28-07-2008, 23:51
Pytanie może i głupie ale od czegoś trzeba zacząć. Czy moim 40D z Tamronem można wykonać takie zdjęcie, nie chodzi mi tutaj o zoom, bardziej o nasycenie kolorów, ostrość...

Moja fotka:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img518.imageshack.us/img518/2996/img1685gr9.jpg)

i wzór (foto użytkownika C80):

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img392.imageshack.us/img392/2294/mg0117wh0.jpg)

Proszę o rady.

_igi
28-07-2008, 23:55
Wlaczyc tryb automatyczny i wybrac odpowiedni tryb kolorow :E

A tak na serio, F>8, RAW i pozniejsze dosycanie kolorow w PS'ie, czy czymkolwiek.

dr11
29-07-2008, 00:55
Wlaczyc tryb automatyczny i wybrac odpowiedni tryb kolorow :E

A tak na serio, F>8, RAW i pozniejsze dosycanie kolorow w PS'ie, czy czymkolwiek.
No niestety nie o to...

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane podczas ostrego słońca, stąd taki kontrast, że twarzy nie widać. Drugie natomiast przy świetle rozproszonym, daje to bardziej przyjemny w odbiorze efekt. Łatwiej wtedy też zapanować nad kolorami przy późniejszej ewentualnej obróbce/korekcie.

Ostrość? Po zmniejszeniu zdjęcia należy je wyostrzyć. Ile i jak? Nie za mocno i np. unsharp maskiem. A jeszcze lepiej selektywnie.

djcargo
29-07-2008, 05:22
Od razu widać, że słońce miałeś po lewej stronie. Najlepiej mieć je za plecami. A już wogóle najlepiej fotografować albo gdy są chmurki, albo po południową porą.

velblady
29-07-2008, 14:59
Pierwsze zdjęcie zostało wykonane podczas ostrego słońca, stąd taki kontrast, że twarzy nie widać.
Ostrość? Po zmniejszeniu zdjęcia należy je wyostrzyć. Ile i jak? Nie za mocno i np. unsharp maskiem. A jeszcze lepiej selektywnie.

Od razu widać, że słońce miałeś po lewej stronie. Najlepiej mieć je za plecami. A już wogóle najlepiej fotografować albo gdy są chmurki, albo po południową porą.
Dzięki za rady, rzeczywiście było samo południe i bardzo mocne słońce po lewej stronie. Przy takich zdjęciach jak ustawić tryb pomiaru: wielosegmentowy, skupiony, punktowy czy centralnie ważony - uśredniony? Jaki balans bieli ustawić, fotki na AUTO są trochę przeżółknięte przy tak mocnym słońcu:???: Jak ustawić inne parametry aparatu? Pewnie większość z Was używa PS do obróbki zdjęć, jaki alternatywne programy polecacie lub gdzie można znaleźć porządny tutorial. Może dokręcić filtr polar? Z góry dzięki za inne rady i odpowiedzi.

krzysztofr
29-07-2008, 18:18
Ja używam pomiar punktowy, balans bieli dopasuj do zastanych warunków, albo używaj RAW. Czas naświetlania minimum 1/500s, bo przy dłuższych piłka się rozmazuje. A podobne nasycenie kolorów daje Picture Style Standard :)

popi
29-07-2008, 20:54
hah mnie sie zdazylo miec romazana pilke na 1/800, to tak gwoli zartu informacji, ale tak faktycznie bylo :D

akustyk
29-07-2008, 21:04
tak, to IS. wejdz sobie w menu aparatu w trybie robienia zdjec, potem trzy razy strzalka w gore i jest "IS Mode". wylacz, dzwieki ustana :)

aniz
02-08-2008, 01:12
Ja w zasadzie zajmuję się głównie fotografią piłki nożnej i moja recepta jest taka:
Czas ekspozycji minimum 1/640 s. przesłona na minimalnej wartości (w moim przypadku f3,5), automatyczny tryb balansu bieli (w zależności od warunków), do tego oczywiście zdjęcia seryjna i duuuza karta.

C80
04-08-2008, 10:20
Zdjęce było robione przy chmurach, więc rozproszone światło. Powyższe zdjęcie nie było PSute, wyłącznie kadrowane i minimalnie obrócone.

Moja recepta na zdjęcia:

Przesłona f/3.2-3.5. Nie mniej, nie więcej.

Czas minimum 1/1000 jeżeli piłka ma być zamrożona w powietrzu, tylko i wyłącznie preselekcja czasu (Tv). Żadne auto, to nie kompakt żeby na auto robić.

ISO 400 nawet jeżeli można robić z ISO 200. Lepsze czasy będą, a różnica między ISO 400 a 200 jest minimalna.

No i można się pobawić z Picture Style nastawami nasycenia kolorów i ostrością.

No i do pracy z tele lepiej mieć monopoda, będzie większy odsetek zdjęć ostrych bo tak ręką nie telepie.

Nie robić pod słońce, tylko ze słońcem.

I jak napisał aniz, zdjęcia seryjne, w 40D 6kl/s. Nie polecam RAWów, na 4GB CF wejdzie 300 zdjęć, w jpg 900-1000. A i bufor można zapchać serią jeżeli nie ma się Extreme IV.

Paenka
04-08-2008, 10:30
jak minimalna różnica miedzy iso 200 a 400...? dwukrotna! tak wiec czasy tez będą dwukrotnie krótsze

C80
04-08-2008, 10:43
Chodziło mi o minimalną różnica w jakości. A nie w czasach, to wiadomo że 1/1000s jest lepsze niż 1/500s.

Soprano
04-08-2008, 11:34
Czas minimum 1/1000 jeżeli piłka ma być zamrożona w powietrzu, tylko i wyłącznie preselekcja czasu (Tv). Żadne auto, to nie kompakt żeby na auto robić.
...

No i do pracy z tele lepiej mieć monopoda, będzie większy odsetek zdjęć ostrych bo tak ręką nie telepie.



No z tym monopodem to chyba troche juz zbyt bezpiecznie, niezle musialoby goscia "telepac", zeby zdjecia poruszone robic.