PDA

Zobacz pełną wersję : problem z odczytem RAW



izewa
28-07-2008, 23:43
Hej, może jest aktualnie ktoś, kto posługuje się na codzień obrabianiem plików RAW i że tak powiem ma to w małym paluszku, bo ja to raczej laik jestem ;-) zawsze działał mi program przez który zgrywałam zdjęcia i nie było problemu. Kolega przez pomyłkę skasował ze służbowego aparatu jpg ale zostaly mu zapisy RAW, chciałam mu pomóc, ale od godziny próbuje otworzyć i nic - Failed to load the image ;-(, nawet ściągnełam program do odtwarzania utraconych plików Digital Image Recovery, ale też nic... może mogłabym komus podrzucić jedno do sprawdzenia?

Pozdr. I.

Vitez
29-07-2008, 13:18
zawsze działał mi program przez który zgrywałam zdjęcia i nie było problemu.

Jaki to program i dokładnie jaka wersja?


Kolega przez pomyłkę skasował ze służbowego aparatu jpg ale zostaly mu zapisy RAW

Jaki to aparat? I nie wiem jak to możliwe usunąć tylko JPG z aparatu?


nawet ściągnełam program do odtwarzania utraconych plików Digital Image Recovery, ale też nic... może mogłabym komus podrzucić jedno do sprawdzenia?

Aby odzyskać usunięte zdjęcia z karty to trzeba mieć czytnik kart.

Ogólnie gdy ktoś pisze w stylu "podpinam aparat do komputera i..." to ja w tym momencie kończę zdanie takiej osoby "i wychodzę do sklepu kupić czytnik kart pamięci" .
Bo z bezpośrednim podpinaniem i zgrywaniem/obróbką zdjęć to więcej kłopotów jest niż korzyści, mimo że to niby rozwiązanie dla leniwych bo "samo się robi" ale jak nagle przestanie się samo robić to kłopot.

W skrócie:

1) Kupujesz czytnik

2) Odzyskujesz usunięte JPG za pomocą czytnika i tego Digital Image Recovery

lub

2) Sprawdzasz czy masz program Digital Photo Professional (na płytce dołączanej do aparatu powinien być), ze strony Canona ściągasz najnowszy update do tego programu, zgrywasz czytnikiem RAWy (pliki z rozszerzeniem .cr2) z karty pamięci i tym programem je otwierasz.

izewa
29-07-2008, 21:22
Vitez, jesteś wielki!!! :)
Ja mam 350 i używałam Digital Photo Professional 2.1 i wszystko działało wystarczająco do moich potrzeb, kumpel ma 450 i RAWy pokazywały sie tylko jako ikonki cr2 (nie pytaj mnie jak usunął jpg bez RAWów, ale to zrobił) po wgraniu update'u (teraz mam wersję programu 3.4.1.1) wszystko od razu pokazało się jak należy;)

Wielkie dzięki!!! A o czytniku pomyślę;)