PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 100-300 listki przysłony - czy mogą się nie przymykać?



dawio1
23-07-2008, 17:30
Witam i proszę o pomoc w sprawie objektywu który wlasnie zakupiłem-używany.
1. Czy to normalne, że obiektyw wysuwa się pod własnym ciężarem kiedy pochylę aparat w dół?
2. O czym świadczy napis pojawiający się na LCD-"Err01-błędny transfer sygnałów objektyw-aparat.Wyczyść styki na obiektywie i aparacie".
Obiektyw z 450d...

talarczyk
23-07-2008, 17:46
Z tego co się orientuje, 100-300 jest konstrukcyjnie zbliżony do 70-210, w którym samoczynne wysuwanie się obiektywu jest rzeczą normalną, co prawda nieco irytującą ale normalną...

KrzychK
23-07-2008, 17:46
Witaj

Ad.1 tak, po paru latach lepie luzy i tak jest

Ad.2 obiektyw mam od ponad 10 latek (w tym pare z cyfra) i nigdy takiego komunikatu nie mialem. A wykonales to co "zalecaja" w komunikacie?
ps. moze nie byl "dopiety" do konca :confused:

dawio1
23-07-2008, 17:57
Witaj

Ad.1 tak, po paru latach lepie luzy i tak jest

Ad.2 obiektyw mam od ponad 10 latek (w tym pare z cyfra) i nigdy takiego komunikatu nie mialem. A wykonales to co "zalecaja" w komunikacie?
ps. moze nie byl "dopiety" do konca :confused:

Hmmm,Był dopięty; przetarłem szmatką....i nic. dalej ten sam błąd co któreś zdjęcie...Może jakaś ciecz?
Fakt faktem -że te "złotka-styki" są już trochę wytarte(widać mocno ślady)...

Blindseeker
23-07-2008, 22:14
Ad1. Mój po pół roku już się wysuwał

djcargo
23-07-2008, 23:37
2. O czym świadczy napis pojawiający się na LCD-"Err01-błędny transfer sygnałów objektyw-aparat.Wyczyść styki na obiektywie i aparacie".
Obiektyw z 450d...

O czym świadczy... O tym, że należy przeczyścić styki :) I wydaje mi się, że tylko w obiektywie - w aparacie nic nie powinno się dziać.
Sama szmatka nic nie da - weź pałeczki do uszu i spirytus. Nasącz pałeczkę i tym poprzeczyszczaj styki, oczywiście uważając by z pałeczki nie kapało. Potem odłóż obiektyw na jakiś czas i zobacz wtedy.

A napis pojawia się jak często? Jeśli przeczyszczenie nic nie da, a napis pojawia się irytująco często - to być może będzie trzeba wysłać obiektyw do jakiegoś serwisu na wymianę bagnetu?

dawio1
24-07-2008, 07:01
O czym świadczy... O tym, że należy przeczyścić styki :) I wydaje mi się, że tylko w obiektywie - w aparacie nic nie powinno się dziać.
Sama szmatka nic nie da - weź pałeczki do uszu i spirytus. Nasącz pałeczkę i tym poprzeczyszczaj styki, oczywiście uważając by z pałeczki nie kapało. Potem odłóż obiektyw na jakiś czas i zobacz wtedy.

A napis pojawia się jak często? Jeśli przeczyszczenie nic nie da, a napis pojawia się irytująco często - to być może będzie trzeba wysłać obiektyw do jakiegoś serwisu na wymianę bagnetu?

Dzisiaj wycyszczę go spirytusem .A napisa pojawia się często -niekiedy zrobię 10 zdjęć i wtedy error. Zauważyłem że wtedy kiedy jest error nie chcą się otworzyć do końca listki przesłony-jest zamknięta na ok 80-90%-jest prawie cała przymknięta...

dawio1
26-07-2008, 16:33
wyczyściłem styki i nic. Znowu wyskakuje błąd co chwile - co kilkanaście zdjęć...

dawio1
28-07-2008, 13:21
1. Czy w Waszym obiektywie Canon 100-300 4.5-5.6 USM - używanym z cyfrówką (ja mam 450d) zdaża się, że nie zamykają się listki przysłony i pokazuje się błąd?
U mnie na przysłonach 4.5 do 5,6 nie ma problemu ale powyżej - np 7 czy 12 nie potrafią się zamkną i muszę wyłączyć aparat . Po włączeniu znowu obiektyw działa...
2. Czy jesteście zadowoleni z ostrości jaką można uzyskać z tego obiektywu?
Czy można gdzieś pooglądać takowe zdjęcia w miarę dobrej rozdzielczości?

goobie
05-08-2008, 11:21
witam,

od pewnego czasu mam problem z obiektywem Canon 100-300usm...
- usterka z biegiem czasu nasila się więc muszę coś z tym zrobić - tzn. występuje ona coraz częściej w miarę użytkowania :(

proszę o radę i info czy ktoś borykał się z podobnym kłopotem...

sprzęt: canon 100-300 usm + canon 350d

problem:
1. podczas pstrykania tym obiektywem aparat zawiesza się a na małym ekranie zwraca błąd 'err99'...
2. zauważyłem też że problem dotyczy nastawy przysłony w obiektywie
tzn. kiedy wciskam przycisk głębi ostrości w aparacie to obraz w wizjerze przyciemnia się niejednakowo - za każdym załączeniem przysłony inaczej, lub zawiesza się w jakiejś pozycji - i ciemno jest cały czas, lub nie zamyka wcale... - oczywiście w tym czasie nie reguluję wartością przysłony ani nie używam trybu Tv ;)
3. po wyłączeniu i ponownym włączeniu aparatu wszystko ok - przez kilka fotek (losowa ilość - czasem 3 czasem 7, 8), później ten sam błąd i problem

co zrobiłem:
1. sprawdziłem styki obiektywu i aparatu - ok!
2. sprawdziłem puszkę z innymi szkłami - mam szkła EF i EFs - wszystkie inne szkła i przysłony w nich pracują normalnie i nie ma tego problemu
- problem występuje tylko z obiektywem 100-300 więc zakładam usterkę obiektywu
3. dzwoniłem na Żytną :mrgreen:
po wysłuchaniu mnie (opisałem wszystkie przytoczone wyżej fakty) miły Pan stwierdził, że muszę przysłać obiektyw
ALE wraz z aparatem - bo prawdopodobnie się rozkalibrował i trzeba to razem ustawić...
- coś mi tu dziwne to jest, bo z innymi szkłami aparat współpracuje bez żadnego problemu (używam cały czas) więc po co w nim grzebać ??
- trochę nie mam ochoty wysyłać puszki - raczej się z nią nie rozstaję...

Proszę więc o rady i sugestie :shock:
Może ktoś już to przerabiał :roll:

dodam że obiektyw z drugiej ręki - nie mam więc gwarancji
- użytkowałem przez ponad rok bez problemów
- naprawde ładne czasem foty dało się nim zrobić (tylko te abberacjie ;)
- to najdłuższy słoik jaki mam więc... zależy mi aby coś zrobić...
a nowe trzymają się w cenie, więc... :twisted:

Z góry serdecznie dziękuję!
ag

gwozdzt
05-08-2008, 11:48
od pewnego czasu mam problem z obiektywem Canon 100-300usm...
1. podczas pstrykania tym obiektywem aparat zawiesza się a na małym ekranie zwraca błąd 'err99'...
tu jest mega watek o Err 99
http://canon-board.info/showthread.php?t=13877

Generalnie jest to bardzo ogólny błąd, opisany w dokumentacji jakio "wszystko inne co niezdefiniowane" ale bardzo często pojawia się on właśnie gdy obiektyw ma problem z przysłoną



zauważyłem też że problem dotyczy nastawy przysłony w obiektywie
zawiesza się w jakiejś pozycji... lub nie zamyka wcale..
wszystkie inne szkła i przysłony w nich pracują normalnie i nie ma tego problemu
dzwoniłem na Żytną :mrgreen:
Pan stwierdził, że muszę przysłać obiektyw ALE wraz z aparatem - bo prawdopodobnie się rozkalibrował i trzeba to razem ustawić...

Facet pewnie Cię nie słuchał i "z automatu" kazał przyłać obiektyw z aparatem, bo są zawaleni FF/BF :mrgreen:

Ja bym wysłał sam obiektyw z informacją, że nie domyka przysłony i generuje ERR99

Budziej
10-08-2008, 21:24
Temat o 100-300 to się dołączę ;) znalazłem na allegro taką aukcję
http://www.allegro.pl/item416064720_canon_ef_100_300_mm_f_4_5_5_6_usm_f_ a_vat.html

Słyszałem że Canon przestał produkować ten obiektyw dlatego czy możliwe jest że ktoś ma je fabrycznie nowe?? No i czy warto brać nówkę za tą cenę??

goobie
25-08-2008, 11:54
myślę, że są jeszcze możliwe nowe obiektywy tego typu...
był duży nakład ;) osobiście widziałem taki obiektyw jeszcze w zeszłym roku w sklepie Fotodura w Poznaniu - nowy na gwarancji - kosztował ok 1200 pln

jeśli chodzi o ostrość i barwę to bardzo przyzwoity obiektyw... jedyny minus jaki dostrzegam w połączeniu z cyfrą to abberacje i odbicia przy fotografowaniu nocą oświetlonych jasno obiektów...

Ogółem jestem z niego bardzo zadowolony ;)

airhead
25-08-2008, 16:44
z tym samoczynnym wysuwaniem można sobie poradzić - mam 28-135 IS, który jest strasznie ciężki i ma jeszcze większe problemy ze "zjeżdżaniem"

wymyśliłem na to dwa patenty:

1. mniej elegancki, ale wygodniejszy: obklejenie wewnętrznego tubusa grubą taśmą (ja użyłem izolacji elektrycznej), by zwiększyć jego średnice. rozwiązuje problem całkowicie i - wbrew pozorom - nie przeszkadza obiektywowi - tylko zmiana ogniskowej kręci się trochę ciężej, ale bez problemu można się przyzwyczaić. sam mam już tak ze 2 lata i jestem zadowolony

2. prostszy (no i można potem sprzedać ten obiektyw :P) - stosowanie dekielka ze sznurkiem tak założonym, by był cięgle napięty i nie pozwalał zsunąć się przedniej części tubusa (przecież i tak nie robi się zdjęć z założonym deklem)

Surfer
23-07-2009, 19:01
Witam Uzytkownikow marki Canon.
Podpinam sie pod temat. Szkla to EF 100-300 usm oraz EF 70-210 usm.
Problemem jest pojawiajacy sie komunikat "ERR 01 (z 40d i 1000d), Err 99 (z 20d) po wyzwoleniu migawki na dluzszym koncu ogniskowej i przyslonie ustawionej na inna niz pelna dziura. Uzywajac podgladu glebi ostrosci w aparacie, widac, ze przyslona ma problemy z wyborem odpowiedniej (wybranej w body) wartosci i z powrotem do pelnej dziury (losowe wartosci) - wlasnie dla dluzszego konca. Przy wyzwalaniu migawki wyglada to na zawieszanie sie przyslony, czego nastepstwem jest blad i sciemniony wizjer, ktory ustepuje po wylaczeniu i ponownym wlaczeniu aparatu. Przy krotszych ogniskowych obiektyw poprawnie reaguje na polecenia aparatu, dziala na kazdych ustawieniach ekspozycji. Styki czyste, AF w porzadku.
Wiem, ze problem ten dotyczy rowniez innych obiektywow starszych i nowszych. Ciekawi mnie, czy to tylko tasma, inna czesc, czy caly mechanizm przyslony do wymiany?

Prosze Uzytkownikow przerabiajacych ten problem o podzielenie sie spostrzezeniami jak sie z tym uporali, kosztach itp.

Pozdrawiam

goobie
23-07-2009, 20:00
witaj surfer...
mój problem niestety nadal nie rozwiązany... ale jest dokładnie jak opisujesz - tzn. nie sprawdzałem jak wpływa na to ogniskowa ale przysłona po prostu wariuje tak jakby było coś ze stykami jakimiś lub z taśmą... na pełnej dziurze problemu nie ma bo przysłona nie działa (tzn działać nie musi jak wiadomo). Wiec działam na otwartej przysłonie... jakoś to idzie. W serwisie oszacowano koszt na ok 500 zł i cały czas sie zastanawiam, czy to naprawiać czy kupić nowy... z drugiej strony mój egz. bardzo ładnie robi i szkoda mi się z nim rozstawać... może ceny spadną w serwisie... tak czy siak moim zdaniem to taśma...

Surfer
23-07-2009, 20:55
Dzieki goobie za odzew.
Warto sprawdzic jak sie ma praca przyslony przy roznych wartosciach f w zakresie zoom (przycisk podgladu GO). Moze sie okazac, ze w jakims zakresie dziala ok, a unikac pewnych wartosci ekspozycji/ogniskowych. Goobie Jezeli jestes zadowolony z jakosci zdjec na pelnej dziurze, to trafiles na dobry egzemplarz. Czy slales go na Zytnia?
W moim - mimo, ze na krotszym koncu hula, na dluzszym tylko pelna f - bez przymkniecia jakosc slaba. Zytnia mowi - dostarczyc. Wstepnie tel. okreslili, ze koszt moze wyniesc 250-300, nie wiadomo co zdiagnozuja po dostarczeniu szkla. Moze Ktos znalazl inne rozwiazanie w przypadku obiektywow canon?