PDA

Zobacz pełną wersję : uszkodzony obiektyw



komsky
21-07-2008, 10:52
Przydarzył mi się smutny wypadek, moje body upadło z niewielkiej wysokości wprost na obiektyw 50mm 1.4 USM. Na początku tego nie zauważyłem, ale okazało się że obiektyw się uszkodził, nie da się przesunąć ostrości poniżej 1 metra (on ostrzy od 0.45). W momencie jak dochodzę do tej granicy, coś zaczyna trzeć i dalej blokuje się całość. Motorek USM na szczęście żyje, szkła są całe, więc tylko pozostaje rozkręcić, odgiąć metal, skręcić i załatwione. Ale kto mi to zrobi? Nie potrafię nawet znaleźć na google autoryzowanego serwisu canona. Sam nie zrobię bo spapram, jak nie kalibrację ostrości, to przynajmniej paprochy powpadają do środka. Jakiś pomysł? Myślałem o zaprzyjaźnionym zegarmistrzu...

gietrzy
21-07-2008, 10:55
Jakiś pomysł?
Możesz próbować u partaczy, jest tu kilka wątków, znajdziesz bez problemu.

Kolaj
21-07-2008, 10:58
Nie potrafię nawet znaleźć na google autoryzowanego serwisu canona.Coś kiepsko szukasz i od d. strony. Jakbyś zajrzał na stronę Canona, to znalazłbyś to:
http://www.e-csi.pl/
Mi podobną usterkę naprawili w ramach gwarancji, pomimo, że uszkodzenie zdarzyło się w podobnych okolicznościach (aparat, stojący na gripie przewrócił się na obiektyw).

komsky
21-07-2008, 11:13
Gwarancja? Nie myślałem, że uwzględnią. Dla mnie byłaby to rewelacja, sprzęt ma miesiąc, więc tym większy ból.

wredniak
21-07-2008, 17:56
Przy okazji wątku o uszkodzonych obiektywach.

W wyniku wypadku mam uszkodzony C 17-55 f/2.8, W serwisie wycenili mi koszty naprawy, tutaj nie ma problemu, pokryje je ubezpieczenie sprawcy wypadku.
Ale wydaje mi się, że taki naprawiany obiektyw nie będzie już warty tyle co bezwypadkowy. Więc straty to nie tylko koszty naprawy.

Ile % przy sprzedaży traci serwisowany obiektyw? Być może bezwypadkowy udało by się za 2000-2100, a ile za naprawiany?

komsky
22-07-2008, 14:40
Niestety, e-csi nie naprawi tego w ramach gwarancji. Nie chcą też powiedzieć mniej więcej ceny naprawy na odległość, więc nie jestem pewny czy w ogóle warto. Ile według was będzie kosztować naprawa? Dodam, że manualnie mogę "na siłę" przejechać po całym zakresie ostrzenia, do 0.45 włącznie. Innym problemem jest fakt przesunięcia soczewek, ale nie mam pewności. Wysyłam parę zdjęć próbnych.

http://artcreativestudio.com/canon
(http://artcreativestudio.com/canon)
2 pierwsze zrobiłem w ciężkich warunkach i te przebłyski są nie do przyjęcia przy tym obiektywie. Sprawdźcie EXIF'a - rozumiem że przebłyski mogą występować na f 1.4 czy nawet 2.0, ale 5.6 ... hmm. Chyba jednak uszkodzony optycznie. Z drugiej strony ostatnie zdjęcie z tych 3, w innych warunkach wyszło Ok, ostrość i kolory na standardowym, wysokim dla tego obiektywu, poziomie.

Co do kupna naprawianego - nie mam pojęcia. Jeśli jesteś w stanie przeprowadzić testy, że jakość nie odbiega od nienaprawianego to osobiście nie kupiłbym i tak drożej niż za 60-70% normalnej ceny. Ale ja jestem maniakiem nowych i sprzętowym onanistą, więc nie uważaj mojego zdania za opiniotwórcze.

Kolaj
22-07-2008, 14:47
Jeśli uszkodzenie dotyczy optyki to naprawa może być niestety nieopłacalna. W moim przypadku naprawa to była "wymiana pierścienia ostrości". Myślę, że możesz spróbować zapytać o cenę tej czynności.

komsky
23-07-2008, 14:09
Ok, tym razem odpowiedzieli - szacowany koszt takiej naprawy to 260 zł. W sumie tyle, ile się spodziewałem. 1/4 wartości obiektywu, ale myślę że warto naprawić.

Kolaj
23-07-2008, 14:10
Ok, tym razem odpowiedzieli - szacowany koszt takiej naprawy to 260 zł. W sumie tyle, ile się spodziewałem. 1/4 wartości obiektywu, ale myślę że warto naprawić.Jeśli to tylko to, to pewnie, że warto. W końcu za nowy musiałbyś wybulić sporo więcej.