PDA

Zobacz pełną wersję : lampy studyjne a postać w ruchu



strybus
15-07-2008, 19:12
Witam,

Brak mi doświadczenia w fotografii studyjnej więc czeka mnie "wielkie próbowanie". Chciałem jednak uniknąć jakiś elementarnych błędów stąd pytanie ile i jakich o jakiem mocy zastosować lamp studyjnych? Dodam, że na wszystkie chcę założyć softboxy przy czym jedna byłaby z dość dużym softboxem (na tą chwilkę jeszcze nie wiem jak wielkim w szczegółach).

Porad o wyższości światła zastanego... itp już widziałem wiele i mam to zanotowane więc nie potrzeba powtarzać ;)

Zastanawiam się jak wielka moc lamp jest potrzebna aby złapać postać w tańcu... bo jak sądzę większa niż do zdjęć pozowanych. Rozumiem, ze zależy to od softboxów ale być moze są jakieś uznawane za rozsądne moce lamp, które przy "standardowych" softboxach sprawdzą się dobrze.

Pozdrawiam,
Sławek

s..
15-07-2008, 20:38
mozesz podrzucic linka o jakiego rodzaju efekt na zdjeciu Ci chodzi?,
jesli postac, ma byc z elementem ruch - czyli tzw duchami, to mierzysz swiatlo zastane, dobrze jest wydluzyc troche czas przez przymkniecie f i blyskasz na druga kurtyne. Zeby zamrozic postac tanczaca, to o ile dobrze pamietam wystarczy czas 1/200 lub 1/250 - kiedys takie zdjecia robilem, musilabym zerknac w archiwum na jakich czasach to bylo pstrykane i z racji, ze kawalek ze sprzetem jechalem, to wzielem ze soba tylko zwykle zarowy blyskowe z allegro i spokojnie daly rade.

raster
15-07-2008, 22:00
Przy łapaniu postaci w bardzo szybkim ruchu (jeżeli chcesz je zamrozić) nie tyle moc lamp jest istotna co czas trwania błysku.

Czas jaki ustawisz w aparacie to czas synchro - raczej nie krótszy.
Ale lampy - same lampy też muszą dość krótko błyskać (oczywiście wszystko zależy od szybkości tego ruchu, który ma być zamrożony).

Sama moc lamp będzie zależała od odległości od sceny, którą będziesz oświetlać oraz od wielkości modulatorów. Duży SB (np 180 cm średnicy) "połknie" więcej światła więc pewnie tysiączka się przyda do niego.

strybus
15-07-2008, 23:43
mozesz podrzucic linka o jakiego rodzaju efekt na zdjeciu Ci chodzi?,


to jest dobry przykład zdjęcia, które chciałbym uchwycić http://www.obiektywni.pl/konkursy/fotografia-1462-8.php ale będą również bardziej dynamiczne momenty "chwytane" mam nadzieję z sukcesem :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Duży SB (np 180 cm średnicy) "połknie" więcej światła więc pewnie tysiączka się przyda do niego.
To sporo... myślałem o czymś bardziej jak 600W ale może faktycznie dla takiego właśnie softboxa 1kW mocy potrzeba.

Czy są jakieś haczyki w kwestii synchronizacji lamp z canon eos 30d? Chciałbym wyposażyć się w bezprzewodowy zestaw.

raster
16-07-2008, 09:28
Jeszcze pytanie jaka odległość SB od obiektu i jakie przysłony będziesz stosował - to w kwestii mocy.

Jak podniesiesz czułość do np 200 czy 400 ISO to też "zwiększysz" moc lampy więc... ta 600 może w zupełności wystarczyć tak naprawdę... Jak będziesz kupował lampy to spytaj w sklepie jakie przysłony mozna uzyskać z jakich odległości przy konkretnych modulatorach. Jeżeli sprzedawca to handlowiec, a nie handlarz to Ci z pewnością doradzi i pomoże. A może założy przy Tobie taki BOX i pomierzy wszystko światłomierzem i będziesz miał jasność... hę?

EDIT: co do bezprzewodowego łączenia to albo radio albo IR (każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety). Kruczków raczej brak ;) Wybór zależy od tego w jakich warunkach się fotografuje.

strybus
16-07-2008, 11:44
Jeszcze pytanie jaka odległość SB od obiektu i jakie przysłony będziesz stosował - to w kwestii mocy.
I tutaj mnie masz :) bo nie wiem jeszcze. Jako kompletny laik w tym temacie chcę dopiero mając sprzęt na miejscu poeksperymentować i zobaczyć z jakimi nastawami będzie ok. Oświetlenie, o którym mowa, chcę wypożyczyć na potrzeby jednej sesji miejmy nadzieję udanej.


Jak podniesiesz czułość do np 200 czy 400 ISO to też "zwiększysz" moc lampy więc... ta 600 może w zupełności wystarczyć tak naprawdę...
Tutaj jest gorzej bo 30stka canona, przynajmniej moja :), słabo sobie radzi z wyższymi czułościami i szybko to wychodzi przy zabawach w PSie więc wolałbym pracować na iso100. Chyba więc skłonię się do tej tysiaczki... tylk oczy jedna tysiaczka i 2 x 600W aby zabezpieczyć się na wszelkie pomysły, które przyjdą mi do głowy...?


Jeżeli sprzedawca to handlowiec, a nie handlarz to Ci z pewnością doradzi i pomoże. A może założy przy Tobie taki BOX i pomierzy wszystko światłomierzem i będziesz miał jasność... hę?
Sprzęt kompletować będzie kto inny ale z moimi wytycznymi więc rozmowa ze sprzedawcą odpada niestety.

raster
16-07-2008, 11:59
Podpytaj jeszcze ludzi, którzy mają wiedzę n/t fotografii studyjnej.
np. tu: http://www.fotografia-studyjna.pl/


Z drugiej strony moze nie ma co się napinać... Skoro wypożyczasz to nie ma aż takiego ryzyka jak przy zakupie (no... chyba, że wypożyczenie tysiączki to jakiś majątek w stosunku do 600).

merger
16-07-2008, 12:09
hej,

z podanego przykladu wnioskuje, ze zdjecia nie beda robione w studio.
zapomnij wiec o softboxach i lampach studyjnych.
zdecyduj sie na normalne lamy wyzwalane radiowo i ostre swiatlo. efekt z podanego przykladu bardziej mi wyglada na swiatlo zastane. ewentualnie lampa doswietlajaca z prawej strony z gory.
ogolnie przy zastosowaniach sportowych nie stosuje sie softboxow. istotne jest swiatlo tak nakierowane, zeby oddzielilo postac od tla. idea jest taka sama i w tancu i w innych dziedzinach. jedyne modyfikacje stosuje sie w postaci kolorowych żeli na lampy, zeby uzyskac oczekiwany efekt kolorystyczny.

co do samego tanca, to jesli bedzie to w miejscu, gdzie jest scena, to moja rada:
- jesli masz dostep do 'za kulisami', to dwie lampy za kurtynami po obu stronach powinny zalatwic sprawe
- ogolnie w takich miejscach oswietlenie dostepne pozwala spokojnie robic zdjecia z czasami krotszymi niz 1/400, ktore mrożą ruch.

strybus
16-07-2008, 13:04
z podanego przykladu wnioskuje, ze zdjecia nie beda robione w studio.
Nie podałem wyjaśnienia do przykładowego zdjecia i nie do końca jest jasne co ja w ogóle chcę fotografować :)
Otóz mam do "złapania" tancerkę w ruchu w warunkach studyjnych. Mam pomieszczenie kompletnie zaciemnione, mam tła, miejsce i spokój aby cały dzień walczyć z tematem.

merger
16-07-2008, 13:49
Nie podałem wyjaśnienia do przykładowego zdjecia i nie do końca jest jasne co ja w ogóle chcę fotografować :)
Otóz mam do "złapania" tancerkę w ruchu w warunkach studyjnych. Mam pomieszczenie kompletnie zaciemnione, mam tła, miejsce i spokój aby cały dzień walczyć z tematem.

to troche zmienia postac rzeczy. nie mozna bylo od tego rozpoczac posta?
w warunkach studyjnych to ja w ogole nie widze w czym problem. montujesz lampy i softy i heja. masz pomieszczenie kompletnie zaciemnione, wiec nie potrzebujesz mega mocnych lamp. podejrzewam, ze wystarcza ci 500tki, a i tak je skrecisz co najmniej do polowy ;) wiec rownie dobrze moglbys atakowac problem z 250tkami. grunt zeby mialy swiatlo modelujace.
3 lampy minimum wedlug mnie. komfort pracy przy 4.

wysoka przyslona, zeby miec wszystkie czesci ciala ostre, czas bez roznicy.

strybus
16-07-2008, 17:56
Dzięki za wszelkie uwagi. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie ostatecznie :)

raster
16-07-2008, 19:40
Nie zapomnij w tym wątku opisać czy wyszło i jak wyszło :)

Dopiero wtedy będzie miał wartość dla potomnych :)

strybus
16-07-2008, 20:07
Nie zapomnij w tym wątku opisać czy wyszło i jak wyszło :)

Dopiero wtedy będzie miał wartość dla potomnych :)

Nie zapomnę :)

kogut
16-07-2008, 20:32
to troche zmienia postac rzeczy. nie mozna bylo od tego rozpoczac posta?
w warunkach studyjnych to ja w ogole nie widze w czym problem. montujesz lampy i softy i heja. masz pomieszczenie kompletnie zaciemnione, wiec nie potrzebujesz mega mocnych lamp. podejrzewam, ze wystarcza ci 500tki, a i tak je skrecisz co najmniej do polowy ;) wiec rownie dobrze moglbys atakowac problem z 250tkami. grunt zeby mialy swiatlo modelujace.
3 lampy minimum wedlug mnie. komfort pracy przy 4.

wysoka przyslona, zeby miec wszystkie czesci ciala ostre, czas bez roznicy.

Merger, spokojnie :) Po co 3-4 lampy? Do zdjęcia podanego w linku spokojnie wystarczy 1 lampa, ewentualnie lampa + blenda. Poza tym kolega Strybus pisał, że dopiero zaczyna pracę w studiu, więc niech najpierw popracuje z jednym źródłem światła, a dopiero później zacznie mieszać 4 :)

Ps. Strybus, jeżeli nie używasz światła zastanego, tylko flash, to czas = czas synchronizacji (dla 30d 1/250s)

Pozdrawiam,

merger
16-07-2008, 20:36
tak. do tamtego zdjecia jedna wystarczy, co tez tam napisalem :)
ja wychodze z zalozenia, ze 4 lampy, bo:
- 2 oswietlajace postac (z softami)
- jedna do wlosow (bez softa, moga byc wrota, czy co tam innego do nakierunkowania lub skupienia swiatla)
- lampa doswietlajaca tlo

kogut
16-07-2008, 20:44
tak. do tamtego zdjecia jedna wystarczy, co tez tam napisalem :)


Ok, nie zauważyłem tego :)
A co do 4 lamp.. Wiadomo, że im więcej tym lepiej, ale nie przesadzajmy z tą ilością dla osoby początkującej w studio, bo się zwyczajnie pogubi.. (BTW Baaardzo pomocny światłomierz będzie)

Pozdrawiam,

s..
16-07-2008, 23:07
wg mnie, zdjecie z prezentowanego przykladu robione bylo przez doswietlenie stalym swiatlem estradowym z gory. Podejrzewam, ze moc to ok 300Watt, do tego ciemna sceneria i jasne ubranie tancerki spowodowaly duzy kontrast. Oswietlenie na tyle mocne, aby zdjechac z czasem na ok 1/500 moze mniej, f ok 5.6, i duza ogniskowa, co dodatkowo wykontrastowalo tlo. Bardzo zblizone efekty do prezentowanego zdjecia, osiagam na galach bokserskich fotografujac wlasnie z parametrami zblizonymi do tych, ktore podalem.

aaaa, zapomnialem dopisac, ze swiatlo oczywiscie punktowe, nie soft.

strybus
29-07-2008, 00:30
Nie zapomnij w tym wątku opisać czy wyszło i jak wyszło :)

Dopiero wtedy będzie miał wartość dla potomnych :)

Oto efekty mojej pracy :)
Zgodnie z sugestią przedstawiam 2 zdjęcia:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img291.imageshack.us/img291/2168/20080725img7641edituf3.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img237.imageshack.us/img237/6375/20080725img7432editgv5.jpg)

Ostatecznie sprzęt wyglądał tak, że miałem:
- lampa 1000W + softbox 180cm
- lampa 500W + softbox 90cm (o ile dobrze pamiętam)
- czarne tło

Wydaje mi się, że jak na początek to wyszło... i do tego zobaczyłem jak trudno jest ustawić takie światło jakie chce się uzyskać. Było trochę trudniej przez brak światłomierza no i okazało się, że na 3m szerokie tło to za mało na "ruchome" zdjęcia (te przeze mnie zaprezentowane były pozowane więc tu tło było dostatecznie szerokie :) )

Ciekawy jestem Waszej opinii.

merger
29-07-2008, 07:26
drugie spoko. pierwsze tez bylo by spoko, ale:
1) ucieta reka
2) rozjasnianie wlosow lekko niedokladne i mamy biala obwolutke :)

strybus
29-07-2008, 09:04
drugie spoko. pierwsze tez bylo by spoko, ale:
1) ucieta reka
2) rozjasnianie wlosow lekko niedokladne i mamy biala obwolutke :)

Dzięki za pozytywne słowo :)
Fakt, ręka cała byłaby lepsza, a i do rozjaśniania się przyznaję niedokładnego (postaram się zrobić to dobrze).

strybus
29-07-2008, 23:01
Oto poprawiona wersja zdjęcia


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img68.imageshack.us/img68/4650/20080725img7641edittj4.jpg)