PDA

Zobacz pełną wersję : Zakłócenia po konwersji RAW -> JPEG



Tribunal
11-07-2008, 12:27
Witam,

Aparat: 400d
Po konwersji RAW -> JPEG wykonanej programem Digital Photo Professional otrzymuję zdjęcie pokryte białymi kropkami - zakłóceniami. W trakcie pracy na pliku RAW nic takiego nie występuje, jakość jest świetna.
Kropki są widoczne podczas oglądania zdjęcia JPEG np. w Irfanie.
Po załadowaniu wynikowego pliku JPEG do Paint Shopa Pro X2 pojawia się komunikat "Kolory dokumentu zostały przekształcone w obszar roboczy Osadzone: sRGB CANON, Robocze: sRGB Color space profile.icm" i plik JPEG oglądany w PSP X2 nie zawiera żadnych zakłóceń.
Proszę o pomoc w doborze ustawień tak, aby plik po konwersji był "czysty" także w Irfanie czy windowsowej przeglądarce...


Pozdrawiam,
Damian

gacek
11-07-2008, 13:12
Ustaw ostrość na 0. Poprawisz ją później w innym programie. Powinno pomóc :)

Tribunal
11-07-2008, 19:55
No dobrze, w takim razie po co jest ta opcja w programie jeżeli tak drastycznie pogarsza jakość zdjęcia ?

Właśnie siedzę w PSP X2 i majstruję w plikach RAW. Tu jest podobnie - podostrzony RAW w PSP X2 wygląda super, w windzie i Irfanie nie da się oglądać...

Może rozwiązaniem jest zgranie RAW do TIFF i tam obrabianie a później zgranie do JPEG ?

Misiaque
11-07-2008, 20:30
chyba lepiej jakbyś pokazał, o co Ci chodzi... bo mi te kropki do niczego jakoś nie pasują.... na pewno nie do wyostrzania w aparacie...

Tribunal
11-07-2008, 20:41
Widoczne ziarno na zdjęciu przekonwertowanym z RAW do JPEG. Wszystko jest pięknie do chwili obejrzenia tego pod windowsem lub na przykład Irfanem

http://www.tribunal.neostrada.pl/IMG_2020.jpg

a tutaj widoczny zrzut ekranu tak jak to widzi PSP X2

http://www.tribunal.neostrada.pl/Obrazek2.jpg

Dla lepszego zrozumienia o co chodzi można odczytać zdjęcie nr 1 pod Irfanem. Chodzi mi o sporą ilość drobnych białych kropek, nie o szum bo tu iso było dosyć wysokie z racji niezbyt dobrego światła.

ExploRa
11-07-2008, 23:46
Dla lepszego zrozumienia o co chodzi można odczytać zdjęcie nr 1 pod Irfanem. Chodzi mi o sporą ilość drobnych białych kropek, nie o szum bo tu iso było dosyć wysokie z racji niezbyt dobrego światła.

Wyostrzyles za baaardzo... wiec wylazly pixele... Szczegolnie, ze niezle podbiles wszystko na tej fotce... Az tak trzeba bylo drastycznie wolac ?

gacek
11-07-2008, 23:57
To chyba nawet nie chodzi o to, że za bardzo. Mam podobnie (chociaż nie aż tak) z rawami z 400D, wołanymi w DPP i w RT. Nie wiem, z czego to wynika i nie wiem, czy to wyostrzanie jest lipne czy trzeba zrobić jakieś sztuczki :) Ja się tym nie przejmuję: wołam bez wyostrzania do jpg, potem poprawiam w czymkolwiek.

A co do tego zdjęcia, to z jakimi parametrami je wywołałeś? I w ogóle co to jest za czułość i szkło?

Tribunal
12-07-2008, 00:09
Różnie z tymi białymi kropkami bywa, na jednych widoczne bardziej na innych - jaśniejszych - mniej, ale wyłącznie po konwersji. Szkło to Tamron 17-40/2.8, iso 400, 1/60, F8.
Chyba zrobię tak jak Ty, czyli obróbka jpega dopiero po konwersji, ale dobrze by było wiedzieć dlaczego po konwersji jakość jest tak obniżona... Może jest tu na forum ktoś, kto się jeszcze z podobnym przypadkiem spotkał (?)

Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wyostrzyles za baaardzo... wiec wylazly pixele... Szczegolnie, ze niezle podbiles wszystko na tej fotce... Az tak trzeba bylo drastycznie wolac ?

No dobra, ale czemu DPP czy PSP X2 zdjęcie w rawie wyświetlają ok, nawet po wyostrzeniu a dopiero po konwersji pojawiają się białe punkty ? I dlaczego są one zasadniczo widoczne w Irfanie a już po wczytaniu JPEGA do w/w aplikacji nie ma zakłóceń ?

ExploRa
12-07-2008, 00:18
Nie wiem jak to robisz ale zrob zrzut opcji z DPP czy innego softu z parametrami. Nie zauwazylem aby cos takiego u mnie kiedykolwiek wystapilo na 300D + T17-50, wiec cos tu innego jest nie tak... a tym bardziej, ze 400D ma lepciejsza dynamike matrycy niz 300-tka... ale eg mnie F8 + iso 400, to musi byc cos ciemno na tych fotach... i chyba wszystko przesterowales wyciagajac cienie i inne szczegoly... pokaz jakis raw czy jpg bez kombinacji
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


No dobra, ale czemu DPP czy PSP X2 zdjęcie w rawie wyświetlają ok, nawet po wyostrzeniu a dopiero po konwersji pojawiają się białe punkty ? I dlaczego są one zasadniczo widoczne w Irfanie a już po wczytaniu JPEGA do w/w aplikacji nie ma zakłóceń ?

bo nie ma algorytmu wyostrzania na podglad wlaczonego zapewne (resampling)... W infran czy ACD jest kilka algorytmow wyswietlania jpg'a, wiec i krop widac i nie widac... w zaleznosci od opcji np.: bicubic, bilinear, nearest Neighbour... cos w tym stylu...

etheriel
12-07-2008, 12:22
bo nie ma algorytmu wyostrzania na podglad wlaczonego zapewne (resampling)... W infran czy ACD jest kilka algorytmow wyswietlania jpg'a, wiec i krop widac i nie widac... w zaleznosci od opcji np.: bicubic, bilinear, nearest Neighbour... cos w tym stylu...
To akurat algorytmy powiększania/pomniejszania obrazka.

Co do kropek - nic takiego nie widzę, zarówno w Irfanie jak i w Photoshopie. Może masz starą wersję Irfana i źle dekoduje pliki JPG z DPP? I faktycznie mocno musiałeś podbijać bo ten szum [i odszumianie] zupełnie nie wygląda na ISO 400 - a też mam 400D.
A to odszumianie to już totalna porażka - fotka wygląda jak wzięta z kompaktu :mrgreen:

Tribunal
12-07-2008, 14:12
Macie rację, szum jest tragiczny i w ogóle nie pasuje do 400d :) Z tego co przed chwilą zauważyłem zdjęcie nr 1 w Irfanie wygląda tragicznie a już na przykład w Podglądzie obrazów i faksów systemu windows - najprostszej i najbanalniejszej chyba wyświetlaczce zdjęć, wygląda bez zarzutu - gładko i bez szumu.

gacek
12-07-2008, 20:50
No właśnie coś mi tu nie pasuje... Z gorszym obiektywem na czułości 1600 w dość ciemnych pomieszczeniach i w trybie jpg 400D robi lepiej ;)

ExploRa
13-07-2008, 14:03
To akurat algorytmy powiększania/pomniejszania obrazka.



Zgadza sie... Lecz przy podgladzie fota jest zmniejszana do rozdzielczosci ekranu i te tryby tez wplywaja na jakosc tego co widac, szczegolnie jak wygladzanie po zmniejszaniu nie jest typu bicubic, to przy niestandardowej rozdzielczosci ekranu czasem wylaza schodki i inne syfy na fotach. Moze trzeba szukac przyczyny w ustawieniach opcji dla karty graficznej ?

etheriel
13-07-2008, 19:40
Zgadza sie... Lecz przy podgladzie fota jest zmniejszana do rozdzielczosci ekranu i te tryby tez wplywaja na jakosc tego co widac, szczegolnie jak wygladzanie po zmniejszaniu nie jest typu bicubic, to przy niestandardowej rozdzielczosci ekranu czasem wylaza schodki i inne syfy na fotach. Moze trzeba szukac przyczyny w ustawieniach opcji dla karty graficznej ?

Tyle, że te ustawienia tyczą się grafiki trójwymiarowej. A za resampling odpowiedzialny jest i tak procesor.
Jeżeli to widać w Irfanie to może on jest tu winowajcą - jakaś stara wersja czy dziwna wtyczka, która źle dekoduje JPGi. A może ustawienia DPP? Lecz tu zgaduję, bo z tego programu nigdy nie korzystałem.

Swoją drogą, ja otwierając tamtego JPGa w Photoshopie nie otrzymałem informacji o innym profilu kolorów..

Tribunal
14-07-2008, 00:18
Coś tu się nie do końca dzieje się zrozumiale dla mnie :)
Niestety nie udało mi się uzyskać w pełni zadowalającego efektu z RAWa przekształconego na JPEGa, a już szczególnie RAWa obrobionego. Całość obróbki wykonuję w Viście, ciekawe jest to, w końcu te RAWy "wywołałem" PainShopem Pro X2 i tu efekt jest najlepszy, najmniej zakłóceń po oglądaniu w Irfanie. Trochę się uparłem na Irfana ale to fajny program do oglądania zdjęć i przyzwyczaiłem się do niego. Ciekawe jest to, że fotka RAW w PSPX2 wygląda zauważalnie lepiej niż po przekształceniu na JPEGa i oglądaniu w Irfanie. Rozumiem kompresję ale różnica jest zauważalna okiem "gołym".

ewg
14-07-2008, 10:29
Proponuję:
Otwórz RAWa w DPP, przytrzymaj kolejno Ctrl+Shift+Z (Revert to shot settings), następnie na palecie Tools w zakładce RAW wybierz jakiś styl (Picture Style) inny niż ustwiony w aparacie, np. Faithful albo Portrait (mają domyślnie niskie wyostrzanie a nie wiadomo jakie masz te parametry ustwione w aparacie), wtedy przyciśnij Alt+C (Trimming tool) i wykadruj jakiś fragment zdjęcia (nie przekraczając wymiarami 800 pixeli - zatwierdź OK), wreszcie przekonwertuj na JPG (Ctrl+D) i zamieść wynikowy plik w wątku. Sądzę, że wtedy będziemy mieli w miarę czysty obraz prosto z aparatu.

Gdybym miał zgadywać, to ja tam widzę radykalne wyostrzanie przy również znacznym programowym zwiększaniu ekspozycji przy wołaniu RAWa, zwłaszcza, że to dopiero ISO400...

Domyślna windowsowa przeglądarka rozmywa/interpoluje pixele więc działa jak odwrotność wyostrzania - stąd lepiej to tam wygląda niż w programach, które wyświatlają wiernie, zwłaszcza obrazy tak mocno wyostrzone a i w nich możliwe jest to tylko po powiększeniu 100% lub więcej.

erde
29-07-2008, 22:47
Tribunal ja przerzuciłem się z Irfana na FastStone ImageViewer, przeglądarka o niebo lepsza. W widoku pełnoekranowym po zjechaniu kursorem na dolną krawędź monitora pokaże ci się pasek z opcją wył. lub wł. wygładzenia zdjęcia . Można szybko porównać jak wygląda fotka z wygładzeniem i bez wygładzenia. Większość przeglądarek wygładza fotki bez naszej wiedzy i wydaje się wtedy że zdjęcie jest nieostre.

Tribunal
09-08-2008, 23:10
Witam po chwili przerwy na dalsze eksperymenty, niestety nie udało mi się osiągnąć zadowalających wyników przy konwersji RAW-JPEG...

Szczerze mówiąc to opadają mi trochę ręce gdy widzę w DPP RaW, obrabiam go, wygląda ok, zapisuję jako JPEG, i w irfanie albo faststonie (bo też sprawdziłem) wygląda fatalnie; w windzie, corelu paint shopie pro czy psp zdjęcia po prostu nie mają małych białych kropek... kolor jest jednolity oczywiście na ile pozwala iso...

Spróbowałem już updejtu DPP do najnowszej wersji i nic to realnie nie dało.
Poniżej link do wycinka zdjęcia iso 1600, małe białe kropki wyglądające jak :) łupierz... na jasnym tle efekt jest niewidoczny prawie; przy robieniu jpega i rawa za jednym razem, jpeg z aparatu jest czyściutki. Raw podczas obróbki w DPP też... dopiero po konwersji pojawiają się te małe białe kropeczki

Mam nadzieję, że zauważycie o co chodzi na poniższych zdjęciach zrobionych wg przepisu zamieszczonego dwa postywyżej

http://tribunal.neostrada.pl/IMG_2157zwykly.JPG

a tu jak go "widzi" Digital Photo Proffessional czy Corel podczas obróbki (zrzut ekranu z programu Digital Photo Proffessional)

http://tribunal.neostrada.pl/IMG_2157jakwidzidpp.jpg

Zaznaczam, że to wycinek obrazka ze standardowym wyostrzaniem, +3 wyłącznie w puszce


Pozdrawiam

Tribunal
12-08-2008, 20:57
Dziś całkiem przez przypadek znalazłem rozwiązanie mojego problemu.... Otóż w Irfanie była wyłączona opcja "użyj spróbuj do dopasowania obrazów (najlepsza jakość)", po zmianie opcji na włączoną problem zakłóceń w przekonwertowanych rawach na jpegi całkowicie zniknął...