PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 400d - zdjęcia z lampą krótsze niż 1/200



spiderix
10-07-2008, 14:28
Witam
Przekopuję forum i nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu, a więc zapytam.
Mianowicie w jaki sposób (w Eosie 400d z wbudowaną lampą) zrobić zdjęcie z lampą w czasach krótszych niż 1/200. W każdym programie jak ustawię np. 1/1000 i odpalę lampę czas zwiększa się do 1/200. Pewnie ma to związek z synchronizacją lampy, ale jak to wyłączyć ?
Dzięki

gwozdzt
10-07-2008, 14:40
Przekopuję forum i nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu, a więc zapytam.
Mianowicie w jaki sposób (w Eosie 400d z wbudowaną lampą) zrobić zdjęcie z lampą w czasach krótszych niż 1/200.
Nie da się.


W każdym programie jak ustawię np. 1/1000 i odpalę lampę czas zwiększa się do 1/200. Pewnie ma to związek z synchronizacją lampy, ale jak to wyłączyć ?
nie da się wyłączyć.

jeśli chcesz synchronizować błysk z czasami migawki krótszymi niż 1/200 to musisz użyć zewnętrznej lampy błyskowej obsługującej tryb HSS (Canon speedlite EX oraz niektóre dedykowane lampy producentów niezależnych).

spiderix
10-07-2008, 14:59
Smutne, ale dzięki. Czasami da się widać odkryć wyższość kompaktu nad lustrzanką.

Pinio
10-07-2008, 16:29
Lustrzanki nie nagrywają filmów:sad:

HuleLam
11-07-2008, 12:54
Witam
Przekopuję forum i nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu, a więc zapytam.
Mianowicie w jaki sposób (w Eosie 400d z wbudowaną lampą) zrobić zdjęcie z lampą w czasach krótszych niż 1/200. W każdym programie jak ustawię np. 1/1000 i odpalę lampę czas zwiększa się do 1/200. Pewnie ma to związek z synchronizacją lampy, ale jak to wyłączyć ?
Dzięki
Pytanie - po co Ci krótszy czas? Może da się sprawę "obejść" bez kupowania lampy z HSS?

Maroos
11-07-2008, 20:37
w (C fn) poz 3. masz Tryb AV czas synchr. błysk ształy i automat

spiderix
15-07-2008, 12:04
Pytanie - po co Ci krótszy czas? Może da się sprawę "obejść" bez kupowania lampy z HSS?


Np do fotografowania kropel w łazience

HuleLam
15-07-2008, 12:29
Np do fotografowania kropel w łazience

No to stary trick z wyciemnieniem, długim czasem i lampą jako jedynym oświetleniem.

gwozdzt
15-07-2008, 12:45
No to stary trick z wyciemnieniem, długim czasem i lampą jako jedynym oświetleniem.
toż to nawet wyciemniać specjalnie raczej nie potrzeba, bo powiedzmy przy 1/200 @ f/8 @ ISO 100 to zastanego w łazience chyba wiele nie zarejestruje...

Matsil
15-07-2008, 14:27
Pytanie - po co Ci krótszy czas? Może da się sprawę "obejść" bez kupowania lampy z HSS?
Ten czas jest niezwykle ważny, używany z lampą do rozjaśnienia cieni. Spróbuj zrobić zdjęcie w słoneczny dzień na ISO100 z użyciem rozsądnej przysłony z czasem dłuższym niż 1/200s - niemożliwe :). Chcąc zrobić dobre zdjęcie bez cieni i ewentualnie drugiej osoby z blendą musisz użyć zewnętrzej lampy.

HuleLam
15-07-2008, 15:08
Ten czas jest niezwykle ważny, używany z lampą do rozjaśnienia cieni. Spróbuj zrobić zdjęcie w słoneczny dzień na ISO100 z użyciem rozsądnej przysłony z czasem dłuższym niż 1/200s - niemożliwe :). Chcąc zrobić dobre zdjęcie bez cieni i ewentualnie drugiej osoby z blendą musisz użyć zewnętrzej lampy.

...albo filtru szarego (ND) :). Swoją drogą (trochę OT):
1. I tak będzie ciężko uzyskać w HSS dużą moc (porównywalną ze światłem słonecznym)
2. ...trochę lepiej przy filtrze szarym, ale też dramatycznie spada użyteczna moc lampy
3. We współczesnych aparatach można wyciągać 2-3 jednostki z cienia, zawsze to jakaś możliwość ;)
4. Strobista sugeruje żeby się kryć w cieniu do zdjęć z lampą na zewnątrz.

I wreszcie, Wątkotwórca napisał do czego potrzebuje krótszych czasów i dostał sugestię obejścia ;). Problem opisany przez Ciebie jest rzeczywiście bardziej złożony.