PDA

Zobacz pełną wersję : Zwiększenie wydajności PS



kwv
10-07-2008, 10:38
Jak skutecznie poprawić parametry sprzętowe dla szybszego działania Photoshopa?

Może któryś z forumowiczów podpowie?

Pracuje na XP i 32bit i z tego co wiem to dla niego max to 3GB ramu. Czy karta graficzna wpływa na szybkość PS-a?
Jaki najlepszy procek pod takie zadania?

Wiem że w niedalekiej przyszłości Adobe wypuści CS4 (http://optimalpc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=36) pod maszyny 64bitowe, lecz trzeba poczekać.

popi
10-07-2008, 10:41
ja mam core 2 duo, 2gb ramu DDR 2, karta 256 w laptopie i tez nie chodzi cs3 jak marzenie... takze tez sie podpisuje pod ten temat....

miklo
10-07-2008, 10:54
Dysk na SCRATCH - jakiś Raptor na przykład, do tego sporo RAM i powinno być szybko :-)

iREM
10-07-2008, 11:06
Jak skutecznie poprawić parametry sprzętowe dla szybszego działania Photoshopa?

Kupić... maka? ;-)

bercow
10-07-2008, 11:26
a w jakim przedziale cenowym ze tak zapytam

Jester
10-07-2008, 12:25
Kupić... maka? ;-)

I zainstalować jakiegoś starszego CS-a, nie ostatniego. Trójka coś im nie wyszła...
No i liczyć się z tym, że do CS-a 4 - sądząc po ślimakowatości bety Photoshopa CS4 walającej się w sieci - trzeba będzie i tak wymienić sprzęt. No - ale 2 lata wszyscy oszczędzali na kliszach, których NIE kupowali, więc chyba sprawiedliwie... :D:D:D

akustyk
10-07-2008, 12:39
Kupić... maka? ;-)
a czym sie ten mak rozni od Peceta?

poza tym, ze ma ladniej zaprojektowane opakowanie
(o horrendalnie wyzszej cenie) i ladniejsze srodowisko
okienkowe na uniksowym corze, ktore de facto mozna
tez zainstalowac na PC


co do tematu: procesor 32-bitowy moze zaadresowac
do 4 miliardow bajtow. w tym limicie miesci sie RAM
i pamiec karty graficznej. ale jesli karta ma 256MB
pamieci to odlicza sie tyle, nie 1 GB. i zasadniczo,
o ile to nie jest "super-mega-najnowsza-wypasiona"
Vista, ktora potrafi zezrec wszystko co jej sie wrzuci,
to 4GB RAM to mnostwo pamieci do pracy.

tak ogolnie, to moj CS3 na 2GB RAM chodzi plynnie
w zakresie tego co ja robie. kwestia dobrego skonfigurowania
systemu, trzymania porzadku na dysku (defrag Twoim
przyjacielem) wywalenia swapa na osobna partycje
a wrecz inny dysk fizyczny.

doraznie przyspieszyc mozna na trzy sposoby:
1. kupujac szybsza pamiec. 4GB z CL4 w zestawie
Dual DDR2-800 swoje kosztuje, ale warte jest swej
ceny.
2. wlozyc szybszy procesor. chociaz od poziomu
Athlona XP 3500 szopka CS3 smiga az milo,
a to jest leciwy juz procesor
3. wlozyc szybki dysk twardy.

sposoby mozna ze soba laczyc :)

kwv
10-07-2008, 12:54
wywalenia swapa na osobna partycje
a wrecz inny dysk fizyczny.

Dzięki akustyk. Chyba tego mi brakowało.

Czy ktoś może próbował na swapa dać CF ?
http://allegro.pl/item394983653_konwerter_kart_compact_flash_cf_na_i de_ata_kon12.html


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.world-com.pl/allegro_images/KON12.jpg)

Co do Mac-a to niestety przy obecnych cenach jakikolwiek Mac Pro jest przy swoich parametrach jest jeszcze za drogi.

akustyk
10-07-2008, 12:56
Czy ktoś może próbował na swapa dać CF ?

nie probowalem, ale raczej bym tego nie robil. CF bedzie zdecydowanie za wolny
na ten temat.

ale dysk twardy w okolicy 160GB mozna kupic za grosze.
a na pewno bedzie lepszym rozwiazaniem

BelYaal
10-07-2008, 12:59
Majac te 4GB mozna tez spokojnie wylaczyc swapa

werek
10-07-2008, 13:26
Majac te 4GB mozna tez spokojnie wylaczyc swapa

nie polecalbym takiego zabiegu, bardzo szybko pamiec sie konczy

miklo
10-07-2008, 13:35
Swap powinien być na szybkim dysku. Podobnie jak scratch. Można je posadzić nawet na szybkim sprzętowym stripe. Wtedy wydajność dodatkowo rośnie o kilkanaście %.

BelYaal
10-07-2008, 13:48
nie polecalbym takiego zabiegu, bardzo szybko pamiec sie konczy

Przy jakich operacjach?
Bo ja to zauwazylem dopiero przy jednej zle zoptymalizowanej gierce i tam mi sie faktycznie zapychalo.

OsMax
10-07-2008, 14:15
Ja tez mam klopot bo czasami wyskakuje mi cos w stylu "not enaugh scratch memory" a mam ja na osobnym dysku i jest jej ok 50Gb. To za malo ?

skibenz
10-07-2008, 14:42
Na pewno pomoże Ci ram. karta graficzna wiadomo, może wpływać ale w mniejszym stopniu (chociaż może spowalniać pracę bardzo szybkiego procesora). Ja jeszcze niedawno dalej jechałem na zwykłym CS 8.0 i było całkiem ok. Dwa tygodnie temu przerzuciłem się na CS3, ale do tego już trzeba mieć szybszy komputer. Chociaż bawię się zawzięcie grafiką 2D, to i tak wystarczała mi wersja CS 8.0, więc tobie także polecam! Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest kupno ram'u, ale najpierw pasowałoby zobaczyć jak wyglądają inne osprzęty w obudowie, żeby nie kupować bez sensu :)

MMM
10-07-2008, 19:41
Przede wszystkim nie należy rzucać się na "nowości" typu CS3, CS4 itp. Jeśli nie potrzebujesz pracy w 16-bitach to nawet PS 7.0 jest wystarczający. Bez potrzeby zarządzania profilami kolorów to 9.0 (CS 1) jest zupełnym wypasem i nic więcej nie potrzeba. Obecnie używam CS2 i nie zamierzam wymieniać na nic nowszego bo wszystko czego potrzebuję to mam.
Sprzęt pod PS to przede wszystkim dużo szybkiego RAM'u, oraz szybki dysk. Żadne dwurdzeniowe procesory nie pomogą bo PS operacje na obrazie wykonuje jednowątkowo i nie wykorzysta możliwości sprzętu. Karta graficzna to już w ogóle na samym końcu bo żadne dopalacze 3D nie mają wpływu na szybkość przetwarzania grafiki w PS.

oskarkowy
11-07-2008, 08:36
Przy jakich operacjach?
Bo ja to zauwazylem dopiero przy jednej zle zoptymalizowanej gierce i tam mi sie faktycznie zapychalo.

Zrób sobie prostą akcję: automatyczne wyostrzanie, zmniejszenie do miniaturki, dodanie zwykłej rameczki i zapis do www. Potem każ zastosować to do katalogu 1000 zdjęć. Niby nic, a szybko się okaże, że plik swap ma 10GB.

Misiaque
11-07-2008, 09:05
To kto pisał tego Photoshopa, że zajmie 10GB po wsadowej obróbce plików? :| :| Czy czasem on nie powinien tych plików zapisywać, zamykać i o nich zapominać?

oskarkowy
11-07-2008, 09:19
Ja nie pisałem, więc ciężko mi odpowiadać za czyjąś pracę. Ale to naprawdę nie przeszkadza, wystarczy mieć wydzielony dysk na swapa i po krzyku.
Ja mam 4gb ramu (dualcośtam) i raptora tylko na swapa. Przy obróbce 16bitowych plików 16mpix nie czuję żadnych opóźnień. Wystarczy wybrać dobre narzędzie do pracy i nie narzekać, że najnowszy program nie chce szybko działać na starych kompach.
Aha, jeszcze jedno: żadna vista tylko XP, będzie zdecydowanie szybciej.

BelYaal
11-07-2008, 09:28
Karta graficzna to już w ogóle na samym końcu bo żadne dopalacze 3D nie mają wpływu na szybkość przetwarzania grafiki w PS.

CS4 ma podobno korzystac z tego dobra (procek karty graficznej).. no ale podobno bo jeszcze nie macalem tego

bercow
11-07-2008, 10:01
o ile to nie jest "super-mega-najnowsza-wypasiona"
Vista,


1. kupujac szybsza pamiec. 4GB z CL4 w zestawie
Dual DDR2-800 swoje kosztuje, ale warte jest swej
ceny.

Ta czyli XP i 4GB powodzenia na 32 :/ dno

800 tez jestes pro, juz lepiej 1066, geil, ocz, hypx, corsair, a najepiej PC-10.000

Co zrobic, proste?

1.WD raptor.
2. 3GB na XP, a na Viste 4+, bo ceny ramu sa smieszne, ale nie kosci kolo kasy w MM.
3. Czysty system.
4. C2D
5. PS na innej partycji.

mozna wiecej, ale juz bedzie plynnie

akustyk
11-07-2008, 10:39
Ta czyli XP i 4GB powodzenia na 32 :/ dno

na czym polega Twoj problem?
- mozesz wlozyc 4GB do kompa z XP? mozesz
- system wykorzysta wiecej niz 2GB, ktore byly wczesniej? owszem tak. w wiekszosci komputerow spokojnie 3,5GB bedzie dostepne.
- wolisz zamiast tego zrobic niewiele mniejszym kosztem 3GB i wtedy bez duala? Twoja sprawa, ale moim zdaniem to bez sensu



800 tez jestes pro, juz lepiej 1066, geil, ocz, hypx, corsair, a najepiej PC-10.000

tak sie sklada, ze troche wiem z czym to sie je. znam tez ceny. 800 CL4 spokojnie starcza do zwyklej pracy na niezylowanym napieciu. a wydajnosciowo roznica do 1066 jest umiarkowana. nie warta dokladania kasy.
zupelnie inna kwestia, ze 800/CL4 mozna w wielu przypadkach puscic na 1066/CL5. z niekoniecznie wyzsza wydajnoscia, ale jak ktos lubi duze liczby...

iREM
11-07-2008, 12:17
a czym sie ten mak rozni od Peceta?

mniejszą ilością problemów. Głownie chodzi o system a nie o sprzęt.

akustyk
11-07-2008, 13:13
mniejszą ilością problemów. Głownie chodzi o system a nie o sprzęt.

no to mowisz o MacOS-ie, nie o komputerach.

kwestia systemu jest poniekad dyskusyjna. Windows przeszedl dosc dluga droge od czasow w ktorych powstala opinia o jego problemowosci (czyli de facto czasow DOS-a).

MalFunkTion
11-07-2008, 14:05
no to mowisz o MacOS-ie, nie o komputerach.

kwestia systemu jest poniekad dyskusyjna. Windows przeszedl dosc dluga droge od czasow w ktorych powstala opinia o jego problemowosci (czyli de facto czasow DOS-a).

rozmowa o macOS`ie to wlasnie rozmowa o komputerach apple, chyba ze chcesz propagowac tutaj piractwo. powyzsze oprogramowanie jest scisle powiazane z urzadzeniami tej firmy i pod nie pisane, nie mozna go legalnie instalowac na innych komputerach (zreszta widzialem juz takich magikow ktorzy tego probowali - owszem da sie uruchomic, ale potem wieczna walka ze sterownikami, stabilnoscia itd itp - te systemy sa pisane dokladnie pod te peryferia ktore znajduja sie w komputerach Jobsa - wersje systemu roznia sie nawet tym ze systemu przygotowanego pod CD nie zainstaluje sie pod C2D itd - rozbieznosci sprzetowe) nie jestem jakims wielkim obronca pana Jobsa - na codzien korzystam z win i osx i nie ma nawet co porownywac obu systemow... inplus osx. poza tym sam po czesci odpowiedziales sobie czym sie roznia te systemy - sam powiedziales o wiecznym uzeraniu sie z utrzymywaniem czystosci systemu, defragmentowaniu (omg... juz nie pamietam jak to sie robi :P) i innych wrzodach na tylku zeby tylko system potrafil dzialac .... w osx odkad na nim pracuje nie robilem nic.... swoja droga ciekawe gdzie podzialem plyty z systemem, od kupna nie wyciagalem ich z kopert & "co to jest format c:" :D ?

akustyk
11-07-2008, 14:12
rozmowa o macOS`ie to wlasnie rozmowa o komputerach apple, chyba ze chcesz propagowac tutaj piractwo. powyzsze oprogramowanie jest scisle powiazane z urzadzeniami tej firmy i pod nie pisane, nie mozna go legalnie instalowac na innych komputerach
no wlasnie do tego probowalem dojsc. bo bebechy w srodku to obecne Makowki maja te same co PC, tylko, ze trzeba za nie duzo wiecej zaplacic.

a co do pisania pod konkretny hardware i niekompatybilnosci - jak sie upre to zainstaluje to w domu na PC i sprawdze. nie zebym bardzo tesknil za systemem z latajacymi pieskami, bo i w XP tego mam za duzo, ale z ciekawosci :)



inplus osx. poza tym sam po czesci odpowiedziales sobie czym sie roznia te systemy - sam powiedziales o wiecznym uzeraniu sie z utrzymywaniem czystosci systemu, defragmentowaniu (omg... juz nie pamietam jak to sie robi :P) i innych wrzodach na tylku zeby tylko system potrafil dzialac .... w osx odkad na nim pracuje nie robilem nic.... swoja droga ciekawe gdzie podzialem plyty z systemem, od kupna nie wyciagalem ich z kopert & "co to jest format c:" :D ?
alez ja nigdzie nie uzylem slowa "wiecznym"? napisalem tylko o potrzebie utrzymywania porzadku, bo Windows (dzieki bogu nadal) nie robi wszystkiego automatycznie. w Uniksach tez wiele rzeczy nie dzieje sie automatycznie i wcale nie uwazam tego za wade. a wrecz odwrotnie. ale to akurat ja, bo naleze do osob, ktore nie czuja sie zastraszone faktem, iz system/komputer wymaga troche uwagi i doczytania.

oba systemy, Mac i Win maja swoje wady i zalety. natomiast nazbyt czesto slysze nawiedzonych makowcow ewangelizujacych innych bajkami o PC/Windows i szafujac mitycznym argumentem o mega-lepszej stabilnosci MacOS. i ja tylko do tego chcialem sie odniesc

BelYaal
11-07-2008, 14:34
Tez z ciekawosci poszukalem....
http://www.osiol.net/index.php?showtopic=20268
i ktos juz uruchamial

iREM
11-07-2008, 14:35
nie zebym bardzo tesknil za systemem z latajacymi pieskami, bo i w XP tego mam za duzo, ale z ciekawosci :)

A co to???
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ale to akurat ja, bo naleze do osob, ktore nie czuja sie zastraszone faktem, iz system/komputer wymaga troche uwagi i doczytania.
oba systemy, Mac i Win maja swoje wady i zalety. natomiast nazbyt czesto slysze nawiedzonych makowcow ewangelizujacych innych bajkami o PC/Windows i szafujac mitycznym argumentem o mega-lepszej stabilnosci MacOS. i ja tylko do tego chcialem sie odniesc

I tu się mylisz. Ale nie chce mi się wyprowadzać Cię z błędu, jeszcze i mnie nazwiesz nawiedzonym...
Co do zastraszania dot. uwagi i doczytania to nie mam na to ani czasu ani ochoty. Komp ma działać i już.

etheriel
11-07-2008, 16:04
nie polecalbym takiego zabiegu, bardzo szybko pamiec sie konczy

Mam 2GB, wyłączonego swapa i nie narzekam :roll:

Z tego co zauważyłem to windows grzebie trochę w swapie także przy niskim "zapchaniu" pamięci [a podobno ma tylko powyżej 85% obciążenia] -> dodatkowe operacje na dysku -> spowalnia PSa w dostępie do scratcha/plików.
Zresztą PSujka po coś ma te własne pliki temp, więc nie widzę sensu by "duplikować" dane.

Co do dalszego przyspieszania:
Nie wiem jak to jest teraz, ale zauważyłem swego czasu, że antywirusy strasznie spowalniają zapis/odczyt, w tym także dostęp do tempów przez PSa. [już widzę tego wirusa w rawie :mrgreen: ]

MalFunkTion
11-07-2008, 17:25
Tez z ciekawosci poszukalem....
http://www.osiol.net/index.php?showtopic=20268
i ktos juz uruchamial

oczywiscie, mase ludzi to robi a od osx zcrackowanych aby dzialaly na PC az furczy na torrentach. do tego juz chyba wypuszczono urzadzenie o nazwie efix - ktore po wpieciu w usb ma pozwalac instalowac osx bez zadnych przerobek, maja dzialac updatey apple itd - ale to nadal nielegal :D