PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom 2 beta - niezłe cacko!



justanimage
09-07-2008, 22:13
Hej..
Własnie bawie sie nowym LR 2 beta i musze powiedziec ze te nowe ficzery to jedno wielkie WOW!

Najbardziej mi sie podoba ten pedzelek (Retouch), ktorym mozna rozjasniac/sciemniac (a takze zmienic inne parametry) fragmenty zdjecia.
Wreszcie mozna np rozjasnic twarze, sciemnic za jasny pierwszy plan, etc..
Ekstra funkcje, szkoda tylko ze ze miesiac skonczy sie trial..
Nie wiecie czy jest jakis darmowy program, ktory umozliwia takie lokalne rozjasnianie sciemnianie fragmentow zdjecia?? (pracujac na RAWach)

asdfasfd
09-07-2008, 23:44
[Przepraszam za brak polskich znakow]

Wreszcie nie trzeba bedzie poprawiac zdjec w photoshopie na maskach. Czekalem na te funkcje juz dlugo bo najbardziej mi jej brakowalo. A zrobli moze cos takiego jak "maska" albo przynajmniej warstwy? Czasami rozjasnianie/sciemnianie to nie wszystko, trzeba jeszcze miejscowo zmieniac kolorystyke itd.

A co do podobnych programow to nie wiem czy sa z takimi mozliwosciami. W photoshopie zrobisz wszystko, ale obrobka zajmuje duzo wiecej czasu.

justanimage
10-07-2008, 00:05
[Przepraszam za brak polskich znakow]

Wreszcie nie trzeba bedzie poprawiac zdjec w photoshopie na maskach. Czekalem na te funkcje juz dlugo bo najbardziej mi jej brakowalo. A zrobli moze cos takiego jak "maska" albo przynajmniej warstwy? Czasami rozjasnianie/sciemnianie to nie wszystko, trzeba jeszcze miejscowo zmieniac kolorystyke itd.

A co do podobnych programow to nie wiem czy sa z takimi mozliwosciami. W photoshopie zrobisz wszystko, ale obrobka zajmuje duzo wiecej czasu.

hmm.. jakas opcja o nazwie "auto-mask" na pewno jest.
Najlepiej przekonaj sie sam - 30dniowego triala mozna scignac stad:
http://labs.adobe.com/technologies/lightroom/

PS. Oprócz exposure mozna zmieniac jeszcze brightness(w sumie nie wiem czym to sie rozni od exposure), saturation i clarity...

akustyk
10-07-2008, 00:21
maski mi tam dyndaja. ale obsluga dwoch monitorow to piekna sprawa. jak bozia da za 2-3 tygodnie kupuje 24" a obecne 17" po obrocie do pionu wyladuje z boku. i jak da sie po Bozemu wywalic Grid na maly monitor a Develop na duzy, to bedzie cud, miod i orzeszki...

schabu
10-07-2008, 00:46
od jakiś dwóch miesięcy korzystam z dwójki. na początku byłem zachwycony tym pędzelkiem, ale z czasem coraz mniej z niego korzystam, wracając do szopa. głównie dlatego, że beta - jak to beta - lubi się lekko zacinać i przy precyzyjnym malowaniu pędzelkiem jednak jest to upierdliwe. i coraz bardziej upierdliwe robi się to przy przeglądaniu zdjęć. minusem jest też to, że póki co dwójka nie wczytuje bibliotek z jedynki, ale w finalnej wersji ma być już pełna kompatybilność. winietka po wycropowaniu to też fajny bajer.
w każdym razie czekam na finalną wersję, chociaż nie pracuję już tak dużo w LR jak kiedyś, więc nie wracam do jedynki, mimo tego, że dwójka przymula czasem.
co mnie zastanawia - i mam nadzieję, że to jakiś fajny bajer będzie - to możliwość instalacji pluginów, które są widoczne w okienku do eksportu:)

yogi-bear
10-07-2008, 01:37
Mi jakoś ten pędzel nie przypadł do gustu. Strasznie wolno to działa i mało przyjaźnie. Do tego typu zabaw zdecydowanie bardziej wolę Photoshopowy plugin Viveza.

albercikk
10-07-2008, 08:28
Ja używam LR jako podstawowego narzędzia do zdjęć, jeśli czegoś nie da się zrobić w LR to przechodzę do Gimpa i tam już każde cuda zrobić można.
Byłem zachwycony tymi pseudo maskami w LR 2.0 Beta jak o nich czytałem...byłem do póki nie zainstalowałem nowego Lightrooma, niestety podczas domalowywania kolejnych obszarów do danej maski nie widać poprzednio zaznaczonych elementów - jak dla mnie to dyskwalifikuje to narzędzie do poważnych zastosować, ponieważ jeśli chce się coś zrobić precyzyjnie to tego typu rozwiązania to męka, w darmowym Gimpie jest to zrobione 100 razy lepiej, a więc czekam na poprawki, jeśli tego nie zmienią to LR 2.0 nie kupie i zostanę przy wersji obecnej a masek będę nadal używał w Gimpie.
Pomijam powolność działania tej Bety bo Beta ma do tego prawo, w wersji finalnej powinno być o wiele lepiej.

Pzdr

piotrr
10-07-2008, 22:25
Sorki za oftopa lekkiego ale nurtuje mnie pytanie - czy jeśli teraz kupię L 1.4 to 2.0 będę miał z automatu ( uaktualnienia) ? Zastanawiam się a nie wiem czy nie czekać na dwójkę?

schabu
11-07-2008, 01:19
raczej nie, ale nie jestem pewien na 100%.

wojkij
11-07-2008, 02:49
Nie bedziesz mial. Dokladnie tak samo jak z ps, za uaktualnienie musisz zaplacic.

iREM
11-07-2008, 11:20
maski mi tam dyndaja. ale obsluga dwoch monitorow to piekna sprawa. jak bozia da za 2-3 tygodnie kupuje 24" a obecne 17" po obrocie do pionu wyladuje z boku. i jak da sie po Bozemu wywalic Grid na maly monitor a Develop na duzy, to bedzie cud, miod i orzeszki...

A co chcesz kupić? Bo ja myślałem podobnie, ale okazało się że różnica między moim 24 calowym imackiem a 17 calowym samsungiem to taka przepaść, że nie podołałem. Bardzo męczące uczucie przy przepływaniu wzrokiem z jednego na drugi. Zostałem "tylko" przy 24 calach.

jinks
11-07-2008, 11:46
Jak wprowadzą obsługę profili *.icc i ktoś wreszcie zrobi porządek z kolorami to chętnie wrócę do lightrooma, bo to na prawdę świetne narzędzie. Tymczasem wolę dużo uboższe DPP albo C1 v.4 czasami wsparte photoshopem. Co do masek w wywoływarce raw chyba Bibble szykuje w najnowszej wersji coś takiego (v.5).

iREM
11-07-2008, 12:23
Jak wprowadzą obsługę profili *.icc i ktoś wreszcie zrobi porządek z kolorami to chętnie wrócę do lightrooma, bo to na prawdę świetne narzędzie. Tymczasem wolę dużo uboższe DPP albo C1 v.4 czasami wsparte photoshopem. Co do masek w wywoływarce raw chyba Bibble szykuje w najnowszej wersji coś takiego (v.5).

O co właściwie chodzi z tymi profilami? Ustawia się LR oraz CS na profil Pro Photo RGB i wszystko śmiga. Jak foty idą na zewnątrz to i tak trzeba im przydzielić inny profil albo cmykowy np. isocoated albo sRGB do netu/maila.

kjoanna
12-07-2008, 12:22
O co właściwie chodzi z tymi profilami? Ustawia się LR oraz CS na profil Pro Photo RGB i wszystko śmiga. Jak foty idą na zewnątrz to i tak trzeba im przydzielić inny profil albo cmykowy np. isocoated albo sRGB do netu/maila.

Czasami potrzebuje "podgladnac" zdjecia pod danym profilem a jest to np ok 100 zdjec i wcale nie mam ochoty otwierac kazdego w PS:(

akustyk
13-07-2008, 00:29
A co chcesz kupić? Bo ja myślałem podobnie, ale okazało się że różnica między moim 24 calowym imackiem a 17 calowym samsungiem to taka przepaść, że nie podołałem. Bardzo męczące uczucie przy przepływaniu wzrokiem z jednego na drugi. Zostałem "tylko" przy 24 calach.
wiesz co... to 17" ktore mam to bardzo porzadny kawal monitora (przynajmniej jak na nieprofesjonalny), bo to Samsung na matrycy PVA. 24" raczej sobie na PVA nie kupie, bo ceny zaczynaja sie kolo 800 Euro, a to jednak "deczko" duzo za ta przyjemnosc. niemniej, rowniez celuje w ktoregos Samsunga, z tym ze raczej w okolicach T240. to co ogladalem na polkach w sklepach mi sie bardzo podoba, jedyne co to sobie to przed zakupem kaze bezposrednio przez DVI podpiac i poprzegladam swoje zdjecia (bo kolory i tonale znam :) ). ale tez nie spodziewam sie wiekszego zawodu.

chce 24" bo 1920x1200 to jest wyrazna roznica w stosunku do 1680x1024 :)

iREM
14-07-2008, 12:29
Czasami potrzebuje "podgladnac" zdjecia pod danym profilem a jest to np ok 100 zdjec i wcale nie mam ochoty otwierac kazdego w PS:(

Odpowiem tak - jeśli potraktujesz LR w sposób identyczny jak przy otwieraniu RAWów przez ACR pod szopą, to też musisz je skonwertować i wyesportować jako cośtam. Czy to będzie CMYKowy TIFF czy sRGB jotpeg, nie ma znaczenia. Na pewno LR pozwala doskonale zająć się RAWami bez wywołania, a eksport następuje w części finalnej.
Jeśli chodzi o zgodność z szopem jest prosta rada - trzeba ustawić przestrzeń roboczą szopy na Pro Photo RGB. Wtedy foty wyglądają identycznie w szopie i LR. Tym samym nie ma problemu. Jeśli eksportujesz do prezentacji web (www lub jpg for email) wybierasz profil przy eksporcie sRGB, dodatkowo możesz podpiąć postprocesa (droplet szopowy) który Ci wyostrzy odpowiednio fotę z automatu. To genialnie proste i genialnie skuteczne.
Trzeba pamiętać, że ACR też eksportuje z RAWA, ale za to nie można w nim pracować jak w LR. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem obrazu ;-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ale tez nie spodziewam sie wiekszego zawodu.
chce 24" bo 1920x1200 to jest wyrazna roznica w stosunku do 1680x1024 :)

sorry, trochę niejasno napisałem. :-) Chodzi mi o to, że aby pracować na dwóch monitorach warto postawić je włączone obok siebie - przed kupnem. U mnie różnica obrazu okazała się zbyt duża, - 17 samsung leży w piwnicy, bo nie dałem rady pracować na nim jednocześnie z bardzo jasnym ekranem 24" imaca (white - a więc ekran matt a nie glossy).

akustyk
14-07-2008, 13:15
sorry, trochę niejasno napisałem. :-) Chodzi mi o to, że aby pracować na dwóch monitorach warto postawić je włączone obok siebie - przed kupnem. U mnie różnica obrazu okazała się zbyt duża, - 17 samsung leży w piwnicy, bo nie dałem rady pracować na nim jednocześnie z bardzo jasnym ekranem 24" imaca (white - a więc ekran matt a nie glossy).

aha! :)
no o to tez mam pewne obawy i zdecydowanie mialem zamiar wziac swoj ekranik do sklepu i podpiac na raz z nowym.
zastanawiam sie tez nad sprawdzeniem jakiegos sensownego sprofilowania, zeby docelowe dwa kompy zgrac ze soba. chociaz na szczescie przy pozostawieniu 17" sie nie upieram, bo na jednym 1920x1200 sobie tez dam rade :) jakby sie dalo tego razem sensownie uzywac, to byloby milo

manfred1
15-07-2008, 09:08
Mi jakoś ten pędzel nie przypadł do gustu. Strasznie wolno to działa i mało przyjaźnie. Do tego typu zabaw zdecydowanie bardziej wolę Photoshopowy plugin Viveza.


Rewelacja powiem szczerze bardzo przydatny plugin Dzięki

kjoanna
15-07-2008, 20:28
Odpowiem tak - jeśli potraktujesz LR w sposób identyczny jak przy otwieraniu RAWów przez ACR pod szopą, to też musisz je skonwertować i wyesportować jako cośtam. Czy to będzie CMYKowy TIFF czy sRGB jotpeg, nie ma znaczenia. Na pewno LR pozwala doskonale zająć się RAWami bez wywołania, a eksport następuje w części finalnej.
Jeśli chodzi o zgodność z szopem jest prosta rada - trzeba ustawić przestrzeń roboczą szopy na Pro Photo RGB. Wtedy foty wyglądają identycznie w szopie i LR. Tym samym nie ma problemu. Jeśli eksportujesz do prezentacji web (www lub jpg for email) wybierasz profil przy eksporcie sRGB, dodatkowo możesz podpiąć postprocesa (droplet szopowy) który Ci wyostrzy odpowiednio fotę z automatu. To genialnie proste i genialnie skuteczne.
Trzeba pamiętać, że ACR też eksportuje z RAWA, ale za to nie można w nim pracować jak w LR. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem obrazu ;-)


To chyba sie nie zrozumielismy:)

LR uzywa sRGB (no chyba ze eksportujesz np do Pro Photo RGB) i to jest wystarczajace jesli chce uzyc zdjecia do wyslania na email lub wystawienia na necie.
Jednak mi chodzi o podglad zdjecia pod danym profilem, np taki ktory udostepnia lab:)

Mam nadzieje ze teraz jasniej sie wyrazilam:)

Pozrawiam

iREM
15-07-2008, 21:18
To chyba sie nie zrozumielismy:)
LR uzywa sRGB (no chyba ze eksportujesz np do Pro Photo RGB) i to jest wystarczajace jesli chce uzyc zdjecia do wyslania na email lub wystawienia na necie.
Jednak mi chodzi o podglad zdjecia pod danym profilem, np taki ktory udostepnia lab:)
Mam nadzieje ze teraz jasniej sie wyrazilam:)
Pozrawiam

Nie. Bład! LR używa Pro Photo RGB. I nie znalazłem miejsca gdzie można to zmienić. Ale już rozumiem co jest Ci potrzebne, myślę, że pewnie w następnej wersji już będzie taka możliwość. ;-)

kjoanna
15-07-2008, 21:31
Nie. Bład! LR używa Pro Photo RGB.

Develop-ProPhoto RGB
Library-Adobe RGB
Slideshow, Web-sRGB

:)

Pozdrawiam.

iREM
17-07-2008, 13:26
Develop-ProPhoto RGB
Library-Adobe RGB
Slideshow, Web-sRGB

:)

Pozdrawiam.

Zbieram szczękę... ;-)
Ale jaja. Faktycznie. Niedoczytałem!!! :oops:

Raw photo files generally don’t have embedded color profiles. For raw files, the Develop module assumes a wide color space based on the color values of the ProPhoto RGB color space. ProPhoto RGB encompasses most colors that cameras can record.

The Library module stores previews in the Adobe RGB color space. These previews are also used when printing in draft mode.

Lightroom automatically exports images in the Slideshow and Web modules using the sRGB profile so that the color looks good on the majority of computer monitors.

justanimage
01-08-2008, 11:14
Mi jakoś ten pędzel nie przypadł do gustu. Strasznie wolno to działa i mało przyjaźnie. Do tego typu zabaw zdecydowanie bardziej wolę Photoshopowy plugin Viveza.

A gdzie można znaleźć ten plugin i co on konkretnie daje?