PDA

Zobacz pełną wersję : Czerwony clipping



tryton
08-07-2008, 19:14
Chciałbym się poradzić jak sobie radzić z czerwonymi przepałami i co jest ich główną przyczyną. Wiem mniej więcej, że matryce są bardzo czułe na czerwony a nawet podczerwony kolor (i że fabrycznie daje się filtr IR przed matrycą).
Ponadto bardzo często obrabiając rawy ACR pokazuje mi na czerwieniach clipping, choć na oko wydaje się, że jest ok. Kiedy obniżam saturację czerwieni tak, żeby nie było clippingu to kolor już jest zbyt blady. Może to niedociągnięcia ACR'a?
I jeszcze jedno - wydaje mi się, że po zamianie sigmy 18-200 na canona 24-105 częściej widzę przepały czerwone. Czy to możliwe?
Poniżej zamieszczam jeden przykład z czerwieniami.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img410.imageshack.us/img410/7734/img4981jv8.jpg)

Pozdrawiam.

akustyk
08-07-2008, 20:08
ACR i wywolywanie czerwieni to zestawienie ktore, brzydko mowiac, mocno smierdzi.

porady sa dwie:
- nasycac kolory przez Vibrance a w razie potrzeby nawet sciagac Saturation
- w korektach HSL przekrecic czerwien lekko w magente, a pomaranczowy w czerwien. i zdjac z obu troche jasnosci (Luminosity)

roznica miedzy Sigma a Canonem moze nie byc Twoim zludzeniem. te Sigmy z ktorymi osobiscie mialem do czynienia maja tendencje do kwasnego odwzorowania kolorow, ze wzgledu na (tak przypuszczam) nierowna transmisje spektrum swiatla. niewykluczone, ze ma to tak widoczny wplyw na przenoszenie czerwieni.

tryton
08-07-2008, 23:21
Dzięki.
Poćwiczę zgodnie ze wskazówkami, tylko właśnie sobie uświadomiłem, że nigdy nie używam "vibrance", bo nie do końca rozumiem do czego służy. Więc może przy okazji się dowiem. Jeśli by mnie ktoś uświadomił to byłbym zobowiązany ;)

RafalR
09-07-2008, 00:02
Poćwiczę zgodnie ze wskazówkami, tylko właśnie sobie uświadomiłem, że nigdy nie używam "vibrance", bo nie do końca rozumiem do czego służy. Więc może przy okazji się dowiem. Jeśli by mnie ktoś uświadomił to byłbym zobowiązany ;)
Różnica między Saturation a Vibrance jest taka, że pierwsze podbija kolory liniowo, drugie - nieliniowo. Vibrance mocniej podbija mniej nasycone kolory, mniej te, które już są mocno nasycone. Dodatkowo "chroni" kolory zbliżone do skóry - filtruje takie kolory i nie zwiększa ich nasycenia.

tryton
09-07-2008, 19:09
To jeszcze 2 pytania:
1) Czy zmieniając C350D na C40D lub C5D odczuję poprawę z czerwonym cippingiem?
2) Czy Capture One lepiej sobie radzi z obróbką takich rawów? (ewentualnie jakiś inny program).

ps. Próbowałem z powyższym zdjęciem powalczyć w/g porad ale coś mi marnie poszło :(

akustyk
09-07-2008, 19:40
ad 2. tak. C1 lepiej wola czerwienie
ad 1. niespecjalnie. predzej kupujac jakis filtr w desen 82B/82C i korygujac WB po fakcie.