PDA

Zobacz pełną wersję : Osłona przeciwsłoneczna



Khazad
02-06-2005, 13:24
Co daje osłona przeciwsłoneczna oprócz tego że osłania przed słoncem? ;)
W jakich warunkach jest najbardziej przydatna?

muflon
02-06-2005, 13:32
Osłona pomaga chronić przednią część obiektywu. Jak juz dziś mialem okazję napisac w innym watku, osłonę w 70-200 mam kompletnie zdemolowaną (na zewnątrz), ale obiektyw jest prawie nietknięty.

Zwróć uwagę, że jeśli "przyładujesz" obiektywem o jakąś przeszkodę/ścianę, to osłona, jako dość giętki kawałek plastiku, zamortyzuje uderzenie. Choćby łamiąc się przy tym :) ale i tak to niewielki wydatek w porównaniu do ceny szkła.

CYNIG
02-06-2005, 14:00
Co daje osłona przeciwsłoneczna oprócz tego że osłania przed słoncem? ;)
W jakich warunkach jest najbardziej przydatna?

na przyklad zabezpiecza przednia soczewke/filtr przed kroplami wody. Dosc duzo fotografuje w warunkach silnej mgly przechodzacej w mrzawke i dzieki oslonie nie musze wycierac/osuszac szkla. Dodatkowo folia polaryzacyjna nie lubi kontaktu z woda czyli dodatkowy plus:)

Khazad
02-06-2005, 14:15
Dzieki za odpowiedzi. Muszę sobie taką sprawić koniecznie.

Aha mam jeszcze pytanie. Kiedy przydaje się blokada lustra?

Polaco
02-06-2005, 14:34
Dzieki za odpowiedzi. Muszę sobie taką sprawić koniecznie.

Aha mam jeszcze pytanie. Kiedy przydaje się blokada lustra?
Jak musisz zrobic zdjecie gdzie male drganie (spowodowane klapnieciem lustra) moze go zepsuc. Np. masz niestabilny statyw a chcesz zrobic jakies nocne zdjecie na srednio dlugim czasie (1 sek). Przy baaaaaardzo dlugich czasach klapniecie lustra nie pogarsza bardzo ostrosc zdjecia.

Khazad
02-06-2005, 14:41
A przy fotgrafowaniu ptakow np jest to potrzebne? Czy zdjęcie jest zrobione przy pierwszym naciśnieciu spustu czy przy drugim?

Polaco
02-06-2005, 14:57
Do ptakow uzywaja czesto bo ogniskowe sa czesto bardzo dlugie i kazde drgniecie spowodowaloby poruszenie zdjeciem.
Eee, ze mnie żaden wielki fotograf nie jest (nawet gorzej, jak się ostatnio dowiedziałem :mrgreen: ) ale nie wydaje mnie się - przecież jeśli już siedzisz w tej kryjówce pół dnia i w końcu doczekałeś się wymarzonego momentu, to nie pozwolisz sobie na sekundę blackoutu dla wyeliminowania drgań, bo moment szlag trafi!

muflon: AUUU Polaco, sorry, zrobiłem "edit" zamiast "quote" :-(((( jeśli możesz, to wyedytuj tego posta do pierwotnej postaci

Hmmm, zebym ja teraz pamietal co ja tam pisalem ;) Chodzilo mi na pewno o to ze przy fotografii przyrodniczej (w tym ptaki), gdzie stosuje sie czesto bardzo dlugie ogniskowe, uzywa sie MLU (mirror lock up) zeby zapobiec poruszenia zdjecia jak lustro sie podniesie.

Pszczola
02-06-2005, 17:10
Sugerowalbym uprzejmnie aby ktorys z moderatorow przeniosl ten watek do podforum 'dla poczatkujacych'. Wazna wszak kwestia 'oslon' jest znacznie ogolniejsza niz dzial Canon dSLR.

muflon
02-06-2005, 17:14
Sugerowalbym uprzejmnie aby ktorys z moderatorow przeniosl ten watek do podforum 'dla poczatkujacych'. Wazna wszak kwestia 'oslon' jest znacznie ogolniejsza niz dzial Canon dSLR.
Nie wydaje mnie się. Może ewentualnie do obiektywów (bo chodzi o osłony na obiektywy), ale sama dyskusja jest jak najbardziej OK (pomijając moją wpadkę na czerwono ;-) ).

Polaco
02-06-2005, 19:53
Aha, co to tego blackout o ktorym wspomina Muflon w moim poscie :twisted: to nie musi to byc sekunda, jak masz dobry (czyt. ciezki) statyw, to drgania bardzo szybko wygasaja, praktycznie mozesz 2 razy pod rzad nacisnac spust, aha, przez "spust" rozumiem spust w wezyku spustowym.

Khazad
02-06-2005, 20:11
Nad wężykiem dopiero pracuje, bo mam ten aparat dopiero od 3 tygodni, ale zbieram akcesoria. Niedługo wyruszam na całodzienne łowy. Mam nadzieje, że owocne. Zaczaje się w takiej budzie dla myśliwych (już mam upatrzoną) i bede siedzial cały dzień. Licze na jakies większe ptactwo takie jak bociany, czaple i żurawie, bo ich tam się troche kręci.

Pszczola
02-06-2005, 22:12
Nie wydaje mnie się. Może ewentualnie do obiektywów (bo chodzi o osłony na obiektywy), ale sama dyskusja jest jak najbardziej OK (pomijając moją wpadkę na czerwono ;-) ).

Rowniez uwazam, ze dyskusja jest ok, ale dzial dslr to moim zdaniem w duzej mierze pudlo (albo poczatkujacy, albo obiektywy).

Polaco
03-06-2005, 06:34
Nad wężykiem dopiero pracuje, bo mam ten aparat dopiero od 3 tygodni, ale zbieram akcesoria. Niedługo wyruszam na całodzienne łowy. Mam nadzieje, że owocne. Zaczaje się w takiej budzie dla myśliwych (już mam upatrzoną) i bede siedzial cały dzień. Licze na jakies większe ptactwo takie jak bociany, czaple i żurawie, bo ich tam się troche kręci.
Hmmmm, jak planujesz calodniowe lowy to chyba wezyk jest konieczny, jest po prostu wygodniej - zakladam ze masz na oku jakies gniazdo albo cos na co ustawisz aparat i tylko bedziesz czekac. Co do wezykow to byla dyskusja z tydzien temu i byly podawane linki do firm 3-cich, takich jak Adidt.

muflon
03-06-2005, 08:05
dzial dslr to moim zdaniem w duzej mierze pudlo
No to żeby wszyscy byli zadowoleni, poszło do techniki :-D

Vitez
03-06-2005, 16:32
Przeciez oslona przeciwsloneczna to jak konwerter czy wezyk -'Osprzet dedykowany - pozostale' :roll:

muflon
03-06-2005, 16:39
Przeciez oslona przeciwsloneczna to jak konwerter czy wezyk -'Osprzet dedykowany - pozostale' :roll:
Ale kwestia jest nie "co", ale "po co" i "jak" :mrgreen: