PDA

Zobacz pełną wersję : JPG, RAW, CR2. Co to jest?



Kuleczka
05-07-2008, 11:23
Dzień dobry wszystkim. Chciałem się przedstawić. Ale takiego wątku nie znalazłem. W każdym razie w podpisie moim powinna być strona. A jak nie to w profilu jest.

Kupiłem sobie Canona 40, do tego jaszcze jakieś dwa obiektywy i lampę.
Prawie 8 tys mnie to kosztowało. Jak nie pomożecie to zaraz mnie szlak trafi i wywalę wszystko przez okno.:twisted:

JGR, RAW, TIF, CR2 i ORF. Co to wszystko jest?

Oki. W części wiem. To znaczy wiem co to JPG i wiem co to TIF.
Poprzednio miałem Olympusa. Było w instrukcji że robi też w RAW-e. Ustawiłem na RAW i zrobiło w ORF (czy to jest to samo co RAW?).
Ponieważ pliku nie chciało otworzyć, to w internecie znalazłem jakiś program. Program nazywa się „RawShooter essentials”. Ku mojej uciesze otwierał te pliki ORF (podobno RAW), przerabiał na JPG i było Oki.
Teraz kupiłem sobie Canona 40D. Też podobno zapisuje w RAW. Tylko jak zobaczyłem to rozszerzenie pliku jest CR2. W tamtym programie co to podobno jest do RAW-ów nie otworzy. Ale otworzy w programie jaki Canon dołączył na płycie CD „Digital Photo Prpfessional 3.3”
Tylko „Digital Photo Prpfessional 3.3” znowu nie otworzy ORF, a to podobno RAW-y a program RAW-y ma otwierać

W takim razie czy ORF i CR2 to RAW czy nie? A jeżeli nie to gdzie jest ten RAW? Aparat ustawiony jest na RAW :smile:

Teraz druga sprawa. Jak to wszystko w jakiś sposób pojmę, to powiedźcie mi:
Na jasną cholerę RAW-y, CR2, ORF skoro i tak w efekcie by Wam pokazać i innym to muszę zrobić JPG?

Gdzieś widziałem w internecie jak ktoś zalecał robienie w RAW. Że lepsza jakość itp. Były pokazane dwa zdjęcia. Jedno podpisane że robione w JPG-u a drugie w RAW-e. Oczywiście że to w RAW-ie było wizualnie lepsze. Przez ciekawość ściągałem te dwa zdjęcia na kompa. I okazało się, że obydwa to JPG.
To o co tutaj chodzi?

Czy ktoś mnie zrozumiał o co mi chodzi?
A jak tak to proszę o wyjaśnienie jak chłop krowie na pastwisku. Mam niż intelektualny od kilku dni :-)

:-)

comatus
05-07-2008, 11:30
CR2 i ORF to RAWy. Poczytaj sobie (http://pl.wikipedia.org/wiki/RAW).
A że w necie ogladasz jpg to normalka, bo przeglądarki nie wyświetlają RAWów.

gwozdzt
05-07-2008, 11:31
http://pl.wikipedia.org/wiki/RAW

w skrócie:
są różne formaty zapisu obrazu: jpg, tif, bmp - to rozumiesz, prawda.

RAW to sa surowe dane z matrycy aparatu cyfrowego i tu również są rózne formaty zapisu tych danych:
Olympus - orf
Pentax - pef
Nikon - nef
Canon - crw (dawniej), cr2 (dziś)
itd...

BeatX
05-07-2008, 11:33
boze 8 tys. i takie pytania...

gwozdzt
05-07-2008, 11:43
boze 8 tys. i takie pytania...
a co to ma do rzeczy... nie każdy fotograf musi mieć zacięcie komputerowo-informatyczne.
moze się zdarzyc tak, że nie będzie znał wszystkich formatów RAWów, a spuści nam baty jednym nacisnięciem spustu migawki... :-)

natomiast wracajac do pytań autora wątku - Twoje problemy wynikają z niekompatybilności oprogramowania z danym formatem RAW, a przyczyny są tu dwie:
- w przypadku RSE upływ czasu, tzn. program jest dość stary, nieaktualizowany i nie obsługuje RAW z 40D.
- w przypadku DPP jest to oprogramowanie Canona i z kolei nie obsługuje RAW z Olympusa.

aby dowiedzieć sie więcej, proszę zapoznać sie z tym narzędziem:
http://canon-board.info/search.php?

oraz wynikami nastepującego wyszukiwania
http://canon-board.info/search.php?query=raw&titleonly=1

Tezet-gdynia
05-07-2008, 12:05
Gdzieś widziałem w internecie jak ktoś zalecał robienie w RAW. Że lepsza jakość itp. Były pokazane dwa zdjęcia. Jedno podpisane że robione w JPG-u a drugie w RAW-e. Oczywiście że to w RAW-ie było wizualnie lepsze. Przez ciekawość ściągałem te dwa zdjęcia na kompa. I okazało się, że obydwa to JPG.
To o co tutaj chodzi?

Czy ktoś mnie zrozumiał o co mi chodzi?
A jak tak to proszę o wyjaśnienie jak chłop krowie na pastwisku. Mam niż intelektualny od kilku dni :-)

:-)

A wiec, RAW to zapis bezstratny, bez kompresji, bez odszumiania, bez wszystkich procesow ktore zachodza w aparacie po zrobieniu zdjecia.

JPG - zapis stratny - jest kompresja zeby zajmowal mniej miejsca.

Jesli zrobisz zdjecie w jpg to aparat zapisze w nim wszystkie informacje o nasyceniu kolorow, programowym wyostrzeniu, dolozy do tego jeszcze odszumienie, wiele innych rzeczy, zamiesza zerami i jedynkami, czesc z nich usunie poprzez kompresje i odda Ci zdjecie na karte ;-)

Jesli zrobisz zdjecie w RAW to aparat zapisze w nim informacje o ekspozycji ale nie wprowadzi innych info, nie bedzie takze kompresji. Zeby inni mogli obejrzec musisz wywolac danym programem i w nim ustawic temperature swiatla, nasycenie kolorow, wyostrzenie itp. Wtedy mozesz zapisac zdjecie jesli sie chce nawet z kompresja = 0.

I pewnie dlatego te 2 zdjecia wygladaly lepiej :wink:

To tak jakbys kupil zupe w proszku - jpg i rownoczesnie ugotowal taka sama ale samemu - RAW. Poprawa smaku pierwszej moze byc ciezsza lub niemozliwa. Druga komponujesz sam wg swoich upodoban :wink:

Preskaler
05-07-2008, 12:33
boze 8 tys. i takie pytania...

Ja też twierdzę, że jeśli ktoś kupuje auto za 350 kzł to nie musi być rajdowcem! Ważne jest, że człowiek chce się nauczyć!
Brawo "Kuleczka"! A aparatu nie wyrzucaj! Chyba, że powiesz gdzie, kiedy i przez które okno?:wink:
P.S.
Też się borykam z tymi wszystkimi wynalazkami komputerowymi i techniką cyfrową!

aligator16
05-07-2008, 12:49
Oj nie zgodzę się

Kupujesz sobie to autko za 350tys. masz 500 koni pod maską i pierwsze to co robisz??? Gaz do dechy i wypadasz na pierwszym zakręcie bo nie umiesz zapanować nad samochodem. Powinno się mieć jakieś doświadczenie.

Cytuję: "Kupiłem sobie Canona 40, do tego jaszcze jakieś dwa obiektywy i lampę."

heheheheh jakieś dwa obiektywy :) Pewnie za miesiąc kupisz sobie 1D bo zdjęcia nie wychodzą PROFESJONALNIE (jeżeli się bedę mylił to przepraszam)

Jak ja bym chciał te 8tys. :)

bercow
05-07-2008, 13:04
Wiekszosc firm ktore sprzedaja auta za te 350k, (auta sportowe) wymagaja dodatkowych kursow, cos jak enzo.

Zainstaluj Photoshopa i Adobe Bridge on przerobi te rawy na format dng (jeszcze jeden, ale patrz wiki). To jest format uniwersalny, i otworzysz go w PS bez problemu.

Kuleczka
05-07-2008, 13:20
Oj nie zgodzę się

Kupujesz sobie to autko za 350tys. masz 500 koni pod maską i pierwsze to co robisz??? Gaz do dechy i wypadasz na pierwszym zakręcie bo nie umiesz zapanować nad samochodem. Powinno się mieć jakieś doświadczenie.

Cytuję: "Kupiłem sobie Canona 40, do tego jaszcze jakieś dwa obiektywy i lampę."

heheheheh jakieś dwa obiektywy :) Pewnie za miesiąc kupisz sobie 1D bo zdjęcia nie wychodzą PROFESJONALNIE (jeżeli się bedę mylił to przepraszam)

Jak ja bym chciał te 8tys. :)
Przesadzasz kolego zdecydowanie.
Mój problem nie był w tym jakie obiektywy i jaki aparat. To akurat nie miało żadnego znaczenia do mojego pytania. Dlatego też napisałem krótko "Jakiś obiektywy". Mógłbym też napisać "Jakiś aparat"
Interesują mnie jedynie te formy zapisu. Co akurat przyznam, od dawna jest dla mnie dość tajemnicze. JPG to owszem, wiem. Na tym zrobiłem tysiące zdjęć. Obecny „Olek” migawką walną ponad 300 tys. razy. Czas było postarać się o nowy sprzęt. Bo ostatni raz mógłby walnąć wtedy gdy będzie najbardziej potrzebny.
Nie ironizuj za bardzo :oops: . Na wstępie podałem kto ja jest. W profilu jest strona. Jeszcze nie wiem jak wstawić tutaj w podpisie. Zaraz wstawię.

A tym czasem pozwolisz że przedstawię się powtórnie.

www.formatfoto.pl

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia. Zabieram się za czytanie załączonych linkow.
Myślałem że RAW to RAW. Zawsze ten sam.
Okazuje się że inne modele aparatów to inne RAW-y. I to jest dla mnie chyba najważniejsza informacja.

Ps. Mnie nigdy zdjęcia nie wychodzą profesjonalnie. Bo ja amator od dziesiątek lat. I nigdy tego tytułu nie pozwolę sobie zabrać.

Ps2. Mała poprawka. Literówka "Kupiłem Canona 40D" (zapomniałem wstawić to D. Ale to nie miało znaczenia w moim pytaniu)

:-)

aligator16
05-07-2008, 13:42
No dobra może trochę przesadzam ale wielu ludzi meczy się np. z 300D z kitem za 1000zl i wiedzą dokładnie co to RAW - po prostu takie przyzwyczajenie :)

Krasuski
05-07-2008, 14:11
Witamy w klubie i powodzenia życzę :)

Kuleczka
05-07-2008, 14:32
No dobra może trochę przesadzam ale wielu ludzi meczy się np. z 300D z kitem za 1000zl i wiedzą dokładnie co to RAW - po prostu takie przyzwyczajenie :)

Ja nie wątpię że każdy dzieciak wie co to jest "PlayStation Portabl", a ja nawet nie wiem do czego służy. A nazwę znalazłem w internecie.

Za to wiem gdzie jest "Pinnacles". Dla mnie to oczywiste a w "Milionerach" było to pytanie za 500 tyś i spalone ;-)

Waldek24
05-07-2008, 15:12
Ja nie wątpię że każdy dzieciak wie co to jest "PlayStation Portabl", a ja nawet nie wiem do czego służy. A nazwę znalazłem w internecie.

Za to wiem gdzie jest "Pinnacles". Dla mnie to oczywiste a w "Milionerach" było to pytanie za 500 tyś i spalone ;-)
Dokładnie przejrzałem Twoje fotografowanie i wiesz co, podoba mi się.
Bawiłem się, że tak nazwę w duchu, oglądając Twoje fotki, że masz w niektórych kadrach gdzieś:smile: ponoć podstawowe kanony ponoć dobrego fotografowania.
Wiele (bardzo) fotografii bardzo mi się podoba.

Kuleczka
05-07-2008, 15:26
Jeszcze mi powiedźcie... ja poważnie pytam :-)

Co to jest to "wywoływanie" z RAW-u?
Czy to takie zastępcze słowo "zapożyczone" z fotografii analogowej?
Mam na myśli, czy to jest otworzenie pliku RAW (w moim przypadku CR2) w programie i zapisanie go... powiedzmy w JPG?

Ja jestem przekonany że dla niektórych coś może być aż nazbyt oczywiste a dla innego pojęcia kosmiczne.

Podobno szybko się uczę, tylko trzeba do mnie jak chłop krowie

gwozdzt
05-07-2008, 15:30
Co to jest to "wywoływanie" z RAW-u?
Czy to takie zastępcze słowo "zapożyczone" z fotografii analogowej?
Mam na myśli, czy to jest otworzenie pliku RAW (w moim przypadku CR2) w programie i zapisanie go... powiedzmy w JPG?

wszystko się zgadza.
oczywiscie pomiędzy otwarciem pliku RAW i zapisem w JPG mozna zmienić szereg ustawień (czyli balans bieli, ekspozycja, kontrast, nasycenie kolorów, itd) i właśnie na tym cała ta zabawa polega :-)

i tak jak myślisz - sprawa ma genezę w fotografii analogowej.
RAW to klisza, a JPG to odbitka.

KMV10
05-07-2008, 15:44
Jeszcze mi powiedźcie... ja poważnie pytam :-)

Co to jest to "wywoływanie" z RAW-u?
Czy to takie zastępcze słowo "zapożyczone" z fotografii analogowej?
Mam na myśli, czy to jest otworzenie pliku RAW (w moim przypadku CR2) w programie i zapisanie go... powiedzmy w JPG?

Ja jestem przekonany że dla niektórych coś może być aż nazbyt oczywiste a dla innego pojęcia kosmiczne.

Podobno szybko się uczę, tylko trzeba do mnie jak chłop krowie
Zdjęcie w formacie RAW zrobione w aparacie przetwarzasz oprogramowaniem komputerowym, wykorzystując jego funkcje w celu wprowadzenia np.: korekcji ekspozycji, barw. Zapisujesz wynik w wybranym formacie. W skrócie to w czasach cyfrowej fotografii nazywa się wywoływaniem.

Waldek24
05-07-2008, 15:50
Jeszcze mi powiedźcie... ja poważnie pytam :-)

Co to jest to "wywoływanie" z RAW-u?
Czy to takie zastępcze słowo "zapożyczone" z fotografii analogowej?
Mam na myśli, czy to jest otworzenie pliku RAW (w moim przypadku CR2) w programie i zapisanie go... powiedzmy w JPG?

Ja jestem przekonany że dla niektórych coś może być aż nazbyt oczywiste a dla innego pojęcia kosmiczne.

Podobno szybko się uczę, tylko trzeba do mnie jak chłop krowie
Proponuję taki eksperyment, bo na pytanie które zadałeś piszą książki.
Ściągnij z sieci program Lightroom - wersja 30-to dniowa, w/g mnie najlepszy.

Zrób parę fotek w RAW i poczytaj instrukcję obsługi programu.
Szybko zrozumiesz. http://www.fotografuj.pl/Article/Prezentacja_programu_Adobe_Lightroom/id/59

Kroczek po kroczku.;-)
Zapomnisz, przypuszczam jak ja, że można robić zdjęcia w JPG.

Kuleczka
05-07-2008, 16:40
Proponuję taki eksperyment, bo na pytanie które zadałeś piszą książki.
Ściągnij z sieci program Lightroom - wersja 30-to dniowa, w/g mnie najlepszy.

Zrób parę fotek w RAW i poczytaj instrukcję obsługi programu.
Szybko zrozumiesz. http://www.fotografuj.pl/Article/Prezentacja_programu_Adobe_Lightroom/id/59

Kroczek po kroczku.;-)
Zapomnisz, przypuszczam jak ja, że można robić zdjęcia w JPG.
Dziękuję, dziękuję. DZIĘKUJĘ :smile:

nagor
05-07-2008, 18:43
to już wszystko poprzednicy wyjaśnili ale ja się czepie jeszcz epierwsego pytania jeśli piszesz 40D i jakies obiektywy lub jak potem stwierdzasz mogłeś napisac jakiś aparat i jakies obiektywy to po chwile później piszesz zę dałeś za to 8 tyś..
To tak jakbyś sie chwalił.. - nieujmując Ci bo Cię nie znam.
Rozumiem gdybys napisał zę za ten jakiś aparat i jakieś obiektywy dałeś sporo kasy (bo wtedy można na to spojrzeć różne bo dla studenta sporo to będzie wydać 300 pln na pięćdziesiątkę, dla biznesmena dużo bedzie wydac 30k za jakieś 400 mm a dla emeryta czy kogoś jeszcze innego to sporo to 8 k za to co kupiłes..)
tak wiec podawanie ceny sprzetu było niepotrzebne i dlatego spotkałeś się też ze "złośliwościami" choć na samym początku mnie też naszła taka myśl.. koleś wywala w sprzet 8 tys a nie ma zielonego pojęcia co kupic i co z czym.. wiec te złośliwe komentarze tym były spowodowane.
życze powodzenia w poznawaniu pojęc i innych zagadek (zerknij do słownika tu na forum moze dużo tez wyjasnić)

KAZ
05-07-2008, 19:40
Kupiłem sobie Canona 40, do tego jaszcze jakieś dwa obiektywy i lampę.
Prawie 8 tys mnie to kosztowało. Jak nie pomożecie to zaraz mnie szlak trafi i wywalę wszystko przez okno.:twisted:



Oki wywalaj tylko mów z którego okna będzie leciało to stanę i będę łapał. :mrgreen:

Kuleczka
05-07-2008, 19:51
to już wszystko poprzednicy wyjaśnili ale ja się czepie jeszcz epierwsego pytania jeśli piszesz 40D i jakies obiektywy lub jak potem stwierdzasz mogłeś napisac jakiś aparat i jakies obiektywy to po chwile później piszesz zę dałeś za to 8 tyś..
To tak jakbyś sie chwalił.. - nieujmując Ci bo Cię nie znam.


Masz racje. Może to było niepotrzebne.
Akurat do tej części w moim wątku nie przywiązywałem uwagi. Bo to uważałem za nieistotne.
Pisałem tak jak myślałem w danym momencie.
Do tej pory od kilku lat robiłem na olympusie. Stopniowo coraz lepszy. Olympusa miałem prawie w jednym palcu.
Teraz sprawiłem Canona. Wiadomo że jak zmieniam sprzęt to i "jakiś' obiektyw i "jakaś" lampa. Dla Was (teraz Nas) Canonowców nie jest żadną tajemnica jakie to są kwoty.
I tak sobie siedzę nad tym sprzętem od trzech dni. Mam świadomość że dobry, tylko nieznajomość wszystkich opcji "doprowadza" mnie do złości :-)
I skąd taaaaakie pisanie na bieżąco z myśleniem:
"Qrde. Wydałem 8 tys. i zaraz to wypierniczę za okno" :-)

Więc za złe sformułowanie o wybaczenie proszę :-)

===============
Ale mam jeszcze jedno pytanie. Tylko nie krzyczcie na mnie jak głupio zapytam.

Jeżeli zapisuje (fotografuje) w RAW-ach, to (tak myślę), nie ma znaczenia ustawienie na aparacie balansu bieli (WB), czy innych opcji jak nasycenie, ostrość?

No właśnie. Ma czy nie ma?

marekk_ok
05-07-2008, 20:16
Jeżeli zapisuje (fotografuje) w RAW-ach, to (tak myślę), nie ma znaczenia ustawienie na aparacie balansu bieli (WB), czy innych opcji jak nasycenie, ostrość?

No właśnie. Ma czy nie ma?

Nie ma znaczenia, jesli robisz w RAW-ach - pozniej przy obrobce to sobie poustawiasz "po swojemu".

romko
05-07-2008, 20:23
Ale mam jeszcze jedno pytanie. Tylko nie krzyczcie na mnie jak głupio zapytam.

Jeżeli zapisuje (fotografuje) w RAW-ach, to (tak myślę), nie ma znaczenia ustawienie na aparacie balansu bieli (WB), czy innych opcji jak nasycenie, ostrość?

No właśnie. Ma czy nie ma?

Nie ma. Te trzy parametry ustawiasz właśnie przy "wywoływaniu" RAWu w konwerterze. Ekspozycja jest parametrem który ma wpływ na RAW i finalny plik z niego wywołany. Oczywiście przy wywoływaniu RAWu można parametry ekspozycji zmienieć - np. zwiększyć jak fotka niedoświetlona, jednak to już jest manewr mający wpływ na zdjęcie (tak jak forsowanie kliszy przy wołaniu skutkuje ziarnem i zmianą kontrastu, tak w przypadku RAWu szumem i utratą szczegółów, pogorszeniem jakości fotki generalnie). Witamy na forum. Świetna stronka i ciekawe fotki. :grin:

Kuleczka
05-07-2008, 21:39
W takim razie jeszcze raz DZIĘKI.
Dzisiaj dzięki temu wątkowi dowiedziałem się więcej niż z mądrych instrukcji.

Ja jestem pojętny. Tylko mnie to trzeba trochę łopatologicznie :-)

:smile:

rypson
06-07-2008, 18:33
Nie ma to jak wyrzucic duze pieniadze w bloto.... rece opadaja....

Krasuski
06-07-2008, 19:34
Nie ma to jak wyrzucic duze pieniadze w bloto.... rece opadaja....

ręce opadają czytając taką wypowiedź :-(

Kuleczka
06-07-2008, 21:02
Nie ma to jak wyrzucic duze pieniadze w bloto.... rece opadaja....

Ja zupełnie nie rozumiem Twojej..... nie wiem, to jest odpowiedź na pytanie czy aluzja?
Ręce opadają Tobie? A dlaczego? Przecież to moje pieniądze.
Jak możesz to napisz. Chciałbym się jakoś ustosunkować.


:-)

MariuszM
06-07-2008, 22:23
Oj nie zgodzę się
Kupujesz sobie to autko za 350tys. masz 500 koni pod maską i pierwsze to co robisz??? Gaz do dechy i wypadasz na pierwszym zakręcie bo nie umiesz zapanować nad samochodem. Powinno się mieć jakieś doświadczenie.

Powinno się mieć kasę. Jak się nie ma kasy to się zazdrości tym, co mają. Często w głupi sposób.


Jak ja bym chciał te 8tys. :)

Wyszło szydło z worka.
Ale mam radę: idź i zarób:mrgreen:

iblip
06-07-2008, 22:31
Kuleczka - nie przejmuj się głupimi wypowiedziami innych. po to jest forum żeby pytać!
pozdrawiam
:)

leszek32
06-07-2008, 23:06
Forum jest po to, aby zapytać lub poszukać. Na forum jest dużo nt JPG, RAW, CR2... i tp.
A tak po za tym, uważam, że i tak coś nie gra bo najpierw wydaję 100 tyś na samochód, a potem zgłaszam się na kurs prawa jazdy ?
Jednocześnie po zdjęciach widać, że kolega nie z pierwszej łapanki.

Waldek24
06-07-2008, 23:17
(...)Ręce opadają Tobie? A dlaczego? Przecież to moje pieniądze.
Jak możesz to napisz. Chciałbym się jakoś ustosunkować.
:-)
Ponad 99.9% forumowiczów jest niezmiernie przyjaźnie nastawionych do pytających, mnie dużo pomogli w trudnych początkach, nie tylko na forum ale i poza na priv.
Proponuję pomijać tego typu posty, drążyć problem dalej, tak jakby ich nie było.

Proponuję dalej nie polemizować z zaczepkami, spotkasz tu ludzi wrażliwych o wysokiej kulturze osobistej.


Spokojnie, róbmy swoje:)

C80
07-07-2008, 06:51
Trochę to śmieszne że ocenia się fotografa na podstawie tego czy zna lub lubi RAW, a nie na podstawie jego zdjęć.

gwozdzt
07-07-2008, 06:58
... po to jest forum żeby pytać!
Koledze się pomyliło forum z infolinią...

Forum jest po to, żeby DYSKUTOWAĆ, a czasami MOŻNA na nim o coś ZAPYTAĆ.


Forum jest po to, aby zapytać lub poszukać...
nie ukrywam, że wolimy odwrotnie - POSZUKAĆ, a dopiero potem ZAPYTAĆ :-)

iblip
07-07-2008, 07:13
Koledze się pomyliło forum z infolinią...

Forum jest po to, żeby DYSKUTOWAĆ, a czasami MOŻNA na nim o coś ZAPYTAĆ.




nie wyraziłem się do końca jasno, ale właśnie o to mi chodziło ;)

1jac
07-07-2008, 07:15
Nie ma to jak wyrzucic duze pieniadze w bloto.... rece opadaja....

Kuleczka przynajmniej zdjęcia robi. Jakbyś popatrzył na moją działalność. Fotek prawie wcale, a sprzętu za jakieś 50kE!. Mi samemu ręce opadają. Poważnie. Jak sobie pomyślę, że ktoś sobie pomyśli, że wyrzuciłem tyle kasy w błoto.... To szkoda gadać. :oops::oops::oops:

mario_n
07-07-2008, 13:23
Mówcie co chcecie, ale człowiek który zadaje infantylne pytania, a jednocześnie prezentuje świetne zdjęcia na www (również świetnie obrobione w PSie) musi wzbudzać kontrowersje.

gwozdzt
07-07-2008, 13:34
Mówcie co chcecie, ale człowiek który zadaje infantylne pytania, a jednocześnie prezentuje świetne zdjęcia na www (również świetnie obrobione w PSie) musi wzbudzać kontrowersje.
Absolutnie. Wystarczy sie troche zastanowić.
Zacytuję sam siebie z pierwszej strony tego wątku :-)

nie każdy fotograf musi mieć zacięcie komputerowo-informatyczne.
moze się zdarzyc tak, że nie będzie znał wszystkich formatów RAWów, a spuści nam baty jednym nacisnięciem spustu migawki...

Kuleczka
07-07-2008, 14:45
Mówcie co chcecie, ale człowiek który zadaje infantylne pytania, a jednocześnie prezentuje świetne zdjęcia na www (również świetnie obrobione w PSie) musi wzbudzać kontrowersje.

Owszem, moi drodzy.
Są różne sposoby na zdobywanie wiedzy.
Chodzi się do szkoły, czyta książki, rozpytuje u znajomych jak również rozpytuje na forach.
Z tych wszystkich informacji tworzy się swoją własną wypadkową i na podstawie jej podejmuje decyzje.
W każdym razie ja tak robię.
Zdjęcia robię dłużej niż może nie jeden z Was żyje. Zaczęło się od „Smieny6". Wszystko było proste. Chociaż wcale nie. Klisza, ciemnia, chemia itp.
Nadszedł czas technologii cyfrowej. Nie wątpię że nie jeden 10-latek przekonfiguruje system, zaglądnie do kompa koledze, włamie się na serwer. Ja nie za bardzo potrafię system ustawić jak się coś popierniczy. Ten okres mnie miną. Już nie nadążę.
Z fotografii zostało: migawka, przysłona, głębia ostrości itp. Aparat wypluwał JPG-i i to mi wystarczyło. Wiedzę z ciemni przeniosłem na PS-ika i inne programy graficzne, które opanowałem.
O RAW-e coś mi się obiło. Aparat robił. Otworzyć tego się nie dało (nie umiałem), to JPG został. Z czasem i tego RAW-a zapisanego w ORF udało się otworzyć. Jednak bez entuzjazmu. Zostałem w JPG. Teraz mój nowy nabytek EOS4 40D i zapisuje RAW-y w CR2.
A cóż to takie? Pytanie sobie zadałem. ORF, CR2 i RAW, to wszystko to samo?

Co w tym złego, że zapytałem?

Dzięki wszystkim co potraktowali poważnie. Przede wszystkim „Waldek24”. Lightroom-na śiągłem. I teraz wiem, że to jest właśnie to, co mi w fotografii brakowało. Ta wirtualna, cyfrowa ciemnia. Gdzie można klisze (RAW-a) „wywołać” po swojemu i zrobić odbitkę (JPG-a). Na wersji 30 dniowej nie poprzestanę.
Miałeś racje. Dość szybko zapomnę, że można robić w JPG-ach. A zwłaszcza, że obecnie karta 4bG to standard.

Ja naprawdę nie przejmuje się uszczypliwymi uwagami. Czasami tylko drażni mnie jak ktoś łykną trochę wiedzy i „Papieża” udaje. Ciekawe ilu z nich zlałoby się w gacie na jednej z ryczących czterdziestek. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rycz%C4%85ce_czterdziestki)

Jeszcze będę pytał. Tym razem o IR :-)

:-)

mario_n
07-07-2008, 15:16
Jeśli uraziłem - przepraszam. Czasami można zapomnieć, że są ludzie, którzy zamiast zgłębiać tajniki RAWów przed kompem, podróżują i robią zdjęcia :)

Misiaque
07-07-2008, 15:19
Z drugiej strony nie do końca zwalnia ich to z własnych prób znalezienia odpowiedzi na dość podstawowe pytania.

Kuleczka
07-07-2008, 15:39
Jeśli uraziłem - przepraszam. Czasami można zapomnieć, że są ludzie, którzy zamiast zgłębiać tajniki RAWów przed kompem, podróżują i robią zdjęcia :)
Nie, nie uraziłeś.
Ilu ludzi tyle charakterów. Forum jest po to by ścierać poglądy.
Jeżeli tylko nie ma złej woli i skrajnych "nieprzyzwoitości" to nigdy się nie obrażam :-)
:smile::smile::smile::lol:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

=========================

Z drugiej strony nie do końca zwalnia ich to z własnych prób znalezienia odpowiedzi na dość podstawowe pytania.

Właśnie jedną z takich prób jest zapytanie się.

:p

Kuleczka
07-07-2008, 17:13
===============

Ha, ha. EUREKA !!!!:razz:

Pierwsze próby z RAW-em i..... i jestem zachwycony:-)
Wczoraj sobie spróbowałem trochę pofocić.
Przy takim kontraście (samolot na słonecznym niebie) trudno złapać szczegóły w światłach i cieniach. Zwłaszcza że "brzuch" samolotu w cieniu zupełnym.
Zrobiony w RAW-ie. A następnie rozjaśniony.
Chyba jakieś dwie działki i na jakości nie stracił.
Później trochę HDR i…ile jeszcze szczegółów można w cieniach wyciągnąć.

Pierwsze po przerobieniu. Drugie prosto z aparatu.

http://www.formatfoto.pl/olymp/sam1.jpg

http://www.formatfoto.pl/olymp/sam2.jpg

Krasuski
08-07-2008, 11:03
Witaj,
Mam propozycje byś założył na CB własną galerie na pewno wielu będzie chętnych do pooglądania jak i do oceniania.
http://canon-board.info/forumdisplay.php?f=28
poz

sj_sj
08-07-2008, 11:07
boze 8 tys. i takie pytania...

Swego czasu miałem 4 tys. i takie pytania :-)
ale czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie - a potem praktykowanie, praktykowanie i jeszcze raz praktykowanie, a przy tym przede wszystkim WOLNY CZAS