PDA

Zobacz pełną wersję : Camera RAW problem



Borg_78
03-07-2008, 18:18
Mam plugin Camera Raw. Jak to podgrać do PS2? W jakim katalogu umieścić. Niby to mam ale nie mogę podgrać żadnego RAWa w PS2. Pokazuje informację że nie obsługuje tego pliku.
Robie Canonem.

wojkij
03-07-2008, 19:40
Camera raw od wersji 4.x wspolpracuje tylko z ps cs3. Jesli masz starszego canona(starszego niz 40d/1d mk3 itd) to do cs2 mozesz zainstalowac camera raw 3.x

Borg_78
03-07-2008, 19:41
Mam Canona 450D.

Vitez
03-07-2008, 21:54
Mam Canona 450D.

To jeszcze nowszy niż 40D. Tylko PS CS3 odczyta ci RAW z niego.

Borg_78
03-07-2008, 22:51
Dzięki Panowie.
Ps. a tak w ogóle to polecacie Camera RAW czy raczej Lightroom? Bo na razie używam tego drugiego.

Mellan
03-07-2008, 22:57
Lightroom to w skrócie Camera RAW poszerzona o przydatne funkcje. Nie zastąpi CS3, ale wielu użytkownikom wystarcza aż nadto.

Borg_78
03-07-2008, 23:03
Ja zwykle obrabiam w light room a potem jeszcze korekty jpega w ps2

Mellan
03-07-2008, 23:18
Lepiej wyeksportować go do ps'a jako tifa, jeszcze lepiej 16-bitowego. Dopiero po obróbce go skonwertować do 8-bitowego jpeg'a wynikowego. Operując w przestrzeni 16-bitowej (prophoto rgb, adobe rgb) minimalizujemy straty w kadrze spowodowane obróbką. Minusem jest, że nie każdy komp radzi sobie płynnie w tych trybach i zdecydowanie wzrasta zapotrzebowanie na pamięć.

Borg_78
03-07-2008, 23:34
Hmm, a mam jedno pytanie. Jak weeksportuje jako tifa to jak go potem zapisać w jpg. PS ładnie tifa wczyta, można dokonać korekt, ale jak próbuję potem zapisać w jpg to nie ma tego w wyborze. Jest tylko CIN, PNG, TIF itd
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ehh już wiem :)

romko
03-07-2008, 23:55
Musisz przejść z 16 do 8 bitów. Ewentualnie spłaszczyć obrazek wcześniej jak masz kilka warstw. Dopiero potem wybrać - zapisz jako jpg. Tylko 8 bitowe obrazy mogą być zapisane jako jpg.

iblip
04-07-2008, 22:20
żeby nie zakładać nowego wątku...

jak zrobić w Camera RAW (PS CS3) tak, żeby najpierw "obrobić" wszystkie zdjęcia z katalogu bez wywoływania, a dopiero na samym końcu puścić wywołanie wszystkich zdjęć?

Vitez
05-07-2008, 02:19
Zaznaczasz wszystkie w Bridge, Open, ustaw pasek z miniaturami sobie tak by było wygodnie (ja lubię pasek po lewej), otwierasz po kolei z miniatur i wprowadzasz korekty - zapisują się na bieżąco. Otwierasz następne itd itp a potem select all i save/done czy co tam ci pasuje.

iblip
05-07-2008, 08:56
dzięki - już wszystko działa :)

darek24111
14-07-2008, 22:05
Witajcie, może coś doradzicie...
Mam 40D i dotychczas robiłem zdjęcia w JPG i właśnie postanowiłem zapoznać się z formatem RAW. Od niedawna obrabiam zdjęcia w PS CS3.
Zrobiłem kilka zdjęć w JPG i kilka w RAW, wrzuciłem do kompa, dalej "go to Bridge" i problem polega na tym, że JPG-i widać w miniaturkach i można je otwierać, natomiast RAW-y są niewidoczne (nie widać miniaturek zdjęć, widać za to ikonki Irfan View) i nie moge ich otworzyć.
Szukałem informacji w "szukaj" :). Próbowałem ściągnąć nową wtyczkę Camera RAW do katalogu PS - bez poprawy. Przy próbie otwierania zdjęcia w RAW pojawiało sie info o niewłaściwym formacie dokumentu. Dalej po przeczytaniu tego postu znalazłem katalog "Plug-ins" (pod troche inną ścieżką niz podane wyżej). Ściągnąłem ze strony producenta plik (wtyczkę) Camera RAW 4.4.1 do powyzszego katalogu. Kolejna próba otwarcia zdjęcia w RAW, bez efektu, jeszcze jedna próba i tu zaskoczenie. Otworzył zdjęcie w Camera RAW ale ikony/miniaturki zdjęć w Bridge nadal sa niewidoczne...
Co robie nie tak?

Próbowałem też zainstalować Camera RAW 4.3.1 z płytki dołączonej do Digital Foto Video i kiedy klikałem na plik aby go zainstalować system otworzył PS i pojawił sie podobny komunikat o niewłaściwym formacie dokumentu... :(

P.S. Sorry za długi opis problemu, ale właśnie miałem zamiar zacząć uczyć się obsługi formatu RAW...

Vitez
15-07-2008, 01:56
Prawidłowa ścieżka to: Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats

I nie kombinuj z inną.

darek24111
15-07-2008, 20:10
Prawidłowa ścieżka to: Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats

I nie kombinuj z inną.


No właśnie chciałbym nic nie kombinowac ale w moich folderach Plug-ins jest w zupełnie innym miejscu, jak niżej:
Program files\Adobe CS3\Adobe Photoshop CS3\Plug-ins

Czy zostawic tak jak jest czy coś zmodyfikować?
Dziwne że tak jakby w ogóle wczesniej nie widział Camera RAW i nie łączył go z PS.
Teraz co prawda otwiera zdjęcia, ale nie pokazuje miniaturek zdjęć, więc coś jest nie tak.

Vitez
16-07-2008, 01:24
No właśnie chciałbym nic nie kombinowac ale w moich folderach Plug-ins jest w zupełnie innym miejscu, jak niżej:
Program files\Adobe CS3\Adobe Photoshop CS3\Plug-ins

Czy zostawic tak jak jest czy coś zmodyfikować?
Dziwne że tak jakby w ogóle wczesniej nie widział Camera RAW i nie łączył go z PS.
Teraz co prawda otwiera zdjęcia, ale nie pokazuje miniaturek zdjęć, więc coś jest nie tak.

Folder Plug-Ins u mnie jest w obu tych miejscach a Camera RAW mam w Common Files.
Tak więc stwórz odpowiednio folder w Common Files, wrzuć tam a usuń z samego Program Files/Adobe .

darek24111
25-07-2008, 07:58
Folder Plug-Ins u mnie jest w obu tych miejscach a Camera RAW mam w Common Files.
Tak więc stwórz odpowiednio folder w Common Files, wrzuć tam a usuń z samego Program Files/Adobe .

No niestety zrobiłem jak piszesz i bez zmian, tzn otwiera pliki RAW ale miniaturki sa niewidoczne (zamiast nich widzę ikonki Irfana - utrudnia to pracę).
W tej właściwej lokalizacji była juz wcześniejsza wersja CR, zamieniłem ja nowszą i nic...


Czy po dwukrotnym kliknięciu na Camera Raw w Plug-ins'ach program ten powinien sie też otwierać, czy tylko jak klikamy na zdjęcie w formacie RAW?
U mnie po dwukrotnym kliknięciu na ikone Camara Raw otwiera się PS i wyswietla sie informacja: "Could not complete your request because it is not the right kind of dokument"

Nie wiem czy jeszcze da sie coś zrobic czy tylko instalacja od nowa...

lukep
25-07-2008, 08:06
Z tego co opisujesz, to widac jak na dloni kompletny brak wiedzy na temat dzialania programow i 'rozumienia' architektury systemu. Plugin, to plugin -> jest wywolywany poprzez program glowny, jest zewnetrznym programem, korzystajacym z interfejsu oraz API programu glownego. Raw, poprzez CR, bedzie realizowany przez samego PSa, poprzez wlasnie ten plugin i nic wiecej. Ikonki mozna zmienic poprzez usuniecie przypisanych im ikon we wlasciwosciach plikow (system).

Zdrowko

Vitez
25-07-2008, 20:30
No niestety zrobiłem jak piszesz i bez zmian, tzn otwiera pliki RAW ale miniaturki sa niewidoczne (zamiast nich widzę ikonki Irfana - utrudnia to pracę).

Albo ciągle robisz coś nie tak albo my nie rozumiemy co chcesz osiągnąć.
Niestety - zdalna diagnoza już tu niewiele pomoże. Musisz kogoś kumatego przed komputer zaciągnąć i pokazać mu toto palcem :roll: .

canonierman
26-07-2008, 13:33
Ja miałem podobny problem.Najlepiej jest W PS w zakładce bodajże help wcisnąć update i ściągnąć cały pakiet uaktualnień.U mnie później po instalacji tego pakietu wszystko działa jak należy. A na marginesie ,czy ktoś miał podobny problem który mnie czasem nachodzi: mianowicie- robie zdjęcia 40d w rawach i czasami poprzez bridge nie moge niektórych rawów otworzyć są miniatury,a ctrl+R nie działa,dopiero podwójny klik i otwiera się raw w PS. Spotkał się ktoś kiedyś z czyms takim?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Po usunięciu plików i ponownym wklejeniu pliki otwierają się w CR z poziomu bridge

darek24111
21-08-2008, 21:21
Albo ciągle robisz coś nie tak albo my nie rozumiemy co chcesz osiągnąć.
Niestety - zdalna diagnoza już tu niewiele pomoże. Musisz kogoś kumatego przed komputer zaciągnąć i pokazać mu toto palcem :roll: .

Ok. Założyłem, że robię cos nie tak.
Poprosiłem kumpla, który ma Canona 5d i robi w RAW, używa PS CS3 itd.
Zdeinstalowany cały PS, zainstalowany na nowo, od poczatku (katalog Plug-ins jest we własciwym miejscu jak pisał Vitez), odpalamy... i nic. Dalej nie otwiera zdjęć wykonanych w RAW.
Kumpel skopiował na mój komp swojego RAWa wykonanego na C5d i .... otworzył go!!!
Co jest grane?
Jego Rawa otworzył, mojego (wykonanego 40d) nie...
Czy ktos spotkał się z podobnym problemem?
Vitez - możesz coś doradzić?

Vitez
22-08-2008, 00:53
A to RAW czy sRAW ?

darek24111
22-08-2008, 10:27
a to raw czy sraw ?

raw...

Vitez
22-08-2008, 13:18
No cóż... pozostaje ci jedynie... kupić 5D :twisted:

A bardziej serio to możesz ewentualnie albo pomęczyć pomoc techniczną Adobe albo zmienić program.

5D jest starszy niż 40D i objawy jedynie wskazują że nie masz najnowszej wersji ACR (otwiera 5D nie otwiera 40D), ale jeśli jesteś pewien że to najnowsza wersja to nie wiem.

Max78
22-08-2008, 13:46
...a propos 'nowosci-vs-starosci' puszek: Micro$ udostepnil dodatek do windozy, ktory umozliwia wyswietlanie RAW z puszek m.in. Canona. Bajer w tym, ze najswiezsza wersja spokojnie otwiera CR2 z 5D, natomiast z leciwego badz co badz 40D - ni w zab... (sprawdzone osobiscie :/).

PS3 z CR przedostatnim (bodajze 4.3) wrzucone w poprawny folder Adobe'a MUSI smigac z CR2 z 40D :)
Nie pisze w ktorym folderze to to u mnie jest, bo mam system na dysku M: ]:-> a aplikacje po partycjach rozstrzelone (sporo ich u mnie :D).

Darek - wyczysc rejestr z wpisow PS'a i instaluj grzecznie od nowa :).

Elmarqo
22-08-2008, 15:10
Ściągnij ze strony Adobe konwerter RAW --> DNG, przekonwertuj i odpal. Może to rozwiąże Twój problem. Ja pracuje na DNG i jest ok.

darek24111
24-08-2008, 22:27
Dziekuję, ale ja chciałbym normalnie pracować na RAWach, bez zbędnych kombinacji...

darek24111
26-08-2008, 08:06
5D jest starszy niż 40D i objawy jedynie wskazują że nie masz najnowszej wersji ACR (otwiera 5D nie otwiera 40D), ale jeśli jesteś pewien że to najnowsza wersja to nie wiem.

Tak dla pewności wczoraj wyrzuciłem Camera Raw i ściągnąłem z Adobe Camera RAW 4.5. Zrobiłem to krok po kroku, tak jak pisze w pomocy na stronie Adobe (wersja instalacji dla Visty).
I dalej nic...

darek24111
26-08-2008, 20:50
Dzisiaj w akcie desperacji :) kolejny raz zrobiłem to samo (wyrzuciłem CR i zainstalowałem nowy; dokładnie krok po kroku tak samo co wczoraj i wczesniej, w tą sama lokalizację; CR 4.5) i otworzył RAWy...
Nie wiem o co chodzi i co sie dzieje ale Rawy otwiera (przynajmniej dzisiaj).
Vitez i pozostali - dzięki za pomoc.

P.S. Przy okazji wyskakuje mi informacja że jest zbyt mało pamięci i abym pozamykał programy aby nie utracić danych "w komputerze brakuje pamięci, zapisz i pozamykaj następujące programy..." - nie wiem o co chodzi, gdyz jest to nowy laptop z mnóstwem pamięci.... - usuwałem już różne historie i tym podobne z Explorera, bez skutku. Ale to chyba nie pytanie na ten wątek.

ErnestPierwszy
26-08-2008, 22:34
Dodam od siebie, że należy zainstalować patch RAW do Windows VISTA, XPSP2 i SP3, jeśli z takiego systemu korzystasz. Ten patch jest dostępny na stronie Canona ze sterownikami. Inaczej są dziwne problemy (np. brak ikonek)...
Tu jest link: http://software.canon-europe.com/software/0029159.asp?model=

Canon RAW CodecThis is the latest Canon RAW codec plug-in softwareVersion 1.3
Released on 02-06-2008
Description:
Overview
Canon RAW Codec is a software plug-in that enables the import and display of Canon RAW image files when installed in Windows Vista (including SP1)/Windows XP SP2 and XP SP3.
Windows Imaging Component supported applications (Microsoft Windows Live Photo Gallery etc.) are required. Supported Models
EOS 450D
EOS-1Ds Mark III, EOS-1Ds Mark II, EOS-1Ds, EOS-1D Mark III, EOS-1D Mark II N, EOS-1D Mark II
EOS-1D, EOS 5D, EOS 40D, EOS 30D, EOS 20Da, EOS 20D, EOS 10D, EOS D60, EOS D30
EOS 400D DIGITAL
EOS 350D DIGITAL
EOS 300D DIGITAL
PowerShot Pro1, PowerShot Pro90 IS, PowerShot G9, PowerShot G6, PowerShot G5, PowerShot G3
PowerShot G2, PowerShot G1, PowerShot S70, PowerShot S60, PowerShot S50, PowerShot S45
PowerShot S40, PowerShot S30
Operating Environment
OS: Windows Vista (including SP1) 32-bit version (64-bit version is not supported)/Windows XP SP2 and XP SP3

Vitez
27-08-2008, 00:46
OS: Windows Vista (including SP1) 32-bit version (64-bit version is not supported)

Zadziwiające. Systemy Vista 64bit są już tak długo na rynku a nadal sterowniki, patche, updejty, gry, soft itd - mają je głęboko gdzieś :roll: .

strumyk5
07-02-2009, 23:36
Cześć, mam podobny problem. mam 40D i wgrane wszystkie aktualne wtyczki camera raw. PS działa bez problemu - otwiera wszystko, ale mam problem z Bridge (CS3), który zamiast podglądu obrazków w formacie RAW i sRaw pokazuje tylko sam pliczek (wszystkie dane tj iso, f itd odczytuje, ale bez podglądu). wie ktoś może co trzeba zrobić? Wrzuciłem też aktualną wtyczkę, którą mam w PS do foldera plugins dla Bridge, ale to nic nie daje :(
POMOCY :)

ukasus
22-05-2009, 10:52
CS3 po aktualizacji camera RAW czyta mi RAW z canon 1Dmk3 ale sRAW już nie ? co można na to poradzić ?

ps. już działa sorki jeszcze nowszy camera RAW rozwiązał problem

Janusz Body
22-05-2009, 11:02
CS3 po aktualizacji camera RAW czyta mi RAW z canon 1Dmk3 ale sRAW już nie ? co można na to poradzić ?

Tylko DNG chyba. Konwersja RAWa do tegoż formatu i potem nie będzie problemu.

Sciągnij najnowszy konwerter ze stron Adobe.

oasisman
10-09-2009, 16:27
Hej,
dla tych którzy chcieliby oglądać miniaturki RAW'ów w zwykłym exploratorze Windowsa i są, tak jak ja, nieszczęśliwymi posiadaczami Visty x64 mam solucję:-D
ściągnijcie sobie i zainstalujcie(oprócz Camara Raw, który tyklo z Vista x32działa) ten magiczny kodek:

http://www.fastpictureviewer.com/codecs/

u mnie po jego instalce miniaturki hulają jak trzeba.