PDA

Zobacz pełną wersję : Jak skopiować exif między jpgami



michalab
02-07-2008, 23:18
Jak (jakim programem) skopiować exifa z jednego jpg do drugiego.

Gdy wywołuje rawa, to albo wywołuję od razu do jpg, albo do jpg i do tiffa, którego potem obrabiam. Po obróbce zapisuję zdjęcie znowu w jpg, ale ten jpg nie ma niestety już exifa, chciałbym go skopiować z tego jpga wywołanego z RAWa.

Czym i jak to zobić?

Czy jhead się nada? Z tego co jest napisane na stronie głównej jhead nie umie on zapisywać w JPG tych najważniejszych informacji (czas, przesłona, ogniskowa, flash itp.)

Mellan
02-07-2008, 23:25
Wywołując ACR do CS3 każdy jpeg ma exifa, nawet jego kopie. Ciekawą sytację opisujesz.
Pomyśl nad zmianą RAW konwertera.

arturs
02-07-2008, 23:32
exiferem to zrobisz bez problemu

michalab
02-07-2008, 23:48
Wywołując ACR do CS3 każdy jpeg ma exifa, nawet jego kopie. Ciekawą sytację opisujesz.
Pomyśl nad zmianą RAW konwertera.
Nie zrozumieliśmy się. JPG z konwertera ma exifa. Exifa tracę na drodze RAW->Tiff->obróbka (GIMP)->jpg.
Do tego JPG chciałbym aby trafił exif taki jak ma jpg uzyskany bezpośrednio z RAWa.

mogę pomyśleć nad zmianą programu do obróbki na PS, ale jak na razie nie jest to ekonomicznie uzasadnione (i czy przejście przez PSD nie powoduje utraty exifa).

Zresztą to czy sytuacja jest ciekawa czy nie w tym przypadku jest bez znaczenia, pytanie jest o kopiowanie exifów, opis sytuacji tylko dodatkowo.

muflon
02-07-2008, 23:55
O, Gimp? To w takim razie nie powinno Ci sprawić problemu znalezienie jhead pod system, którego używasz ;-) (chyba że jest to jedyny słuszny (TM), wtedy będzie w dystrybucji ;-)) A jak już znajdziesz to:

jhead -te skad_wziac_exif.jpg dokad_skopiowac_exif.jpg

A exiftool to potrafi nawet z CR2 czytać/pisać. Ja zresztą mniej więcej tak robię: po tym jak już mam obrobione "archiwalnie" zdjęcia, to wyrzynam cokolwiek tam zapisał C1 (jhead -purejpg *.jpg) i kopiuję sobie EXIF z CR2 (exiftool, opcja TagsFromFile).

michalab
02-07-2008, 23:57
exiferem to zrobisz bez problemu
Dzięki. Udało mi się, poprzez save to file i insert from file, a jakoś bardziej hurtowo da się? Np. gdyby dało się to zrobić z linii poleceń to byłoby dobrze.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

O, Gimp? To w takim razie nie powinno Ci sprawić problemu znalezienie jhead pod system, którego używasz ;-) (chyba że jest to jedyny słuszny (TM), wtedy będzie w dystrybucji ;-)) A jak już znajdziesz to:

jhead -te skad_wziac_exif.jpg dokad_skopiowac_exif.jpg

A exiftool to potrafi nawet z CR2 czytać/pisać. Ja zresztą mniej więcej tak robię: po tym jak już mam obrobione "archiwalnie" zdjęcia, to wyrzynam cokolwiek tam zapisał C1 (jhead -purejpg *.jpg) i kopiuję sobie EXIF z CR2 (exiftool, opcja TagsFromFile).
I to jest to o co chodzi! Ale sprawdzę dopiero jutro.