PDA

Zobacz pełną wersję : 400D nie robi zdjęcia "z bliska"



Intgar
02-07-2008, 12:32
Witam
jestem tu nowy, więc przepraszam jeśli moje pytanie okaże się idiotyczne. Szukałem w instrukcji, szukałem na forum, odpowiedzi nie znalazłem więc pytam:

Używam 400D wraz z Sigmą 17-200, nie mogę tym zestawem wykonać zdjęcia obiektu ustawionego blisko obiektywu. Pomimo, że ręcznie ustawię ostrość, po dociśnięciu spustu migawki nic się nie dzieje....

Czy to normalne?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

S.

Greg S
02-07-2008, 12:43
Minimalna odległość ostrzenia obiektywu Sigma 18-200 to ok 40cm.

Pozdr.

Intgar
02-07-2008, 13:16
Czyli zdjęć makro nie mam szans nim zrobić?

Merde
02-07-2008, 13:33
Minimalna odległość ostrzenia obiektywu Sigma 18-200 to ok 40cm.
Intgar napisał, że ustawia ostrość manualnie.

@Intgar: ostrość ustawiasz z wyłączonym AF, czy tylko przeostrzasz? Przy wyłączonym AF powinno się udać zrobić zdjęcie, nawet jeśli by miało być kompletnie nieostre.

Max_im
02-07-2008, 13:41
tak jak napisał Greg S minimalna odległość ostrzenia
możesz założyć pierścień pośredniczący np kenko

OsMax
02-07-2008, 14:45
tak jak napisał Greg S minimalna odległość ostrzenia
możesz założyć pierścień pośredniczący np kenko

Jeśli ustawia ostrość na MF to nieważna jest odległość otrzenia, zdjęcie powinno dać się zrobić a to że będzie nieostre to już osobna kwestia.

Max_im
02-07-2008, 17:33
Jeśli ustawia ostrość na MF to nieważna jest odległość otrzenia, zdjęcie powinno dać się zrobić a to że będzie nieostre to już osobna kwestia.

tak jest nie wczytałem się :)
a do makro tak jak pisałem np pierścień

nagor
02-07-2008, 21:52
to 40 cm to chyba na szerokim kącie jest bo na 200 mm to już raczej nie będzie to samo 40 cm choć moge się mylic..:(

Intgar
02-07-2008, 21:56
Jak dokładnie nazywa się ten pierścień?

janmar
02-07-2008, 22:45
Pierścien pośredni "macro".Są w trzech rozmiarach i róznych producentów.Np.Canon, marumi,kenko,soligor itp.Moga przenosic pomiar swiatla i odległosci lub nie.Ale powiem Ci tak:
Poczytaj koniecznie na poczatek w jakiejs ksiażce o podstawach makrofotografii,potem wątki na forum tym i innych.Widzisz, zaczynasz od końca i stracisz duzo czasu niepotrzebnie jesli nie posłuchasz tej rady.

Yenox
02-07-2008, 22:45
to 40 cm to chyba na szerokim kącie jest bo na 200 mm to już raczej nie będzie to samo 40 cm choć moge się mylic..

Wydaje mi się, że to bez różnicy, wszystkie zoomy mają jedną 'minimalną odległość ostrzenia'.

Intgar
02-07-2008, 22:55
Janmar: Posłucham, dzięki.

gwozdzt
03-07-2008, 07:53
Poczytaj koniecznie na poczatek w jakiejs ksiażce o podstawach makrofotografii,potem wątki na forum tym i innych.Widzisz, zaczynasz od końca i stracisz duzo czasu niepotrzebnie jesli nie posłuchasz tej rady.
warto dodać, że nie tylko czasu, a moze przede wszystkim pieniedzy, bo zacznie się kupowanie po kolei soczewek nasadkowych, Raynoxów, pierścieni pośrednich, być moze mieszka czy obiektywu "macro"; a po drodze ktoś moze jeszcze zacząć namiawiać na M42.
Lepiej poczytać, jakich efektów można się spodziewać po poszczegolnych rozwiązaniach i następnie dokonać wyboru.
Na początek choćby ten artykuł:
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1

Jedno jest pewne - na większości zoomów Sigmy i Tamrona jest napisane "macro", ale to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością :lol: