PDA

Zobacz pełną wersję : Makro z Sigmy 70-300 APO Super macro II a konwerter



Vitez
01-06-2005, 17:00
Zachecony efektami jacama sprawilem sobie (a wlasciwie dziewczynie) taki zestawik jak on - Sigma 70-300 jak w tytule + konwerter makro Raynox DCR-250.

Ponizej dwa pstryki obrazowe/pogladowe (testowymi bym ich nie nazwal - za malo sie przylozylem ;) ) porownujace mozliwosci Sigmy maksymalnie wykorzystanej ;) a z dolozonym konwerterem.

http://vitez.ceron.pl/sigma1.jpg

Warunki: 10D+Sigma @ 300mm @ ok 1m odleglosc ostrzenia w trybie macro Sigmy (max ma 0,95 a ja bylem blizutko max); manual focus, F13 .
Crop ok 1400x1400 z prawie centrum, zmniejszony do 800x800, wyostrzony lekko. Statyw, wezyk, bez mirror lockup (widac chyba leciutkie poruszenie przez to).
Widac ze Sigma jest mocno taka sobie przy 300mm, ale warunki oswietleniowe tez mialem takie sobie (nie wiem co mnie podkusilo na Av, iso800 gdy mialem statyw, na nastepnym zdjeciu to poprawilem).

http://vitez.ceron.pl/sigma2.jpg

Kadr praktycznie ten sam... tylko dzieki konwerterowi zmienila sie odleglosc ostrzenia - ok 12cm teraz mialem. BARDZO krotka GO - w wizjerze wyraznie, dokladnie i slicznie widac plaszczyzne GO, trzeba bardzo uwaznie celowac i lapac ostrosc (glowica 322RC sie do tego nie za bardzo nadaje ale nie chcialo mi sie na 141RC zmieniac).
Tryb M, iso100, f13, 1.3 sec,300mm, statyw, wezyk,mirror lock up, manual focus.
Crop rowniez ok 1400x1400, zmniejszony do 800x800 i lekko wyostrzony. Konwerter jak widac daje znaczne powiekszenie i skrocenie odleglosci ostrzenia (jacam moglby z doswiadczenia podpowiedziec jaka jest max odleglosc ostrzenia z tym konwerterem? ) ale jednoczesnie kolejny solidny spadek jakosci, ostrosci.
Oczywiscie mozna z tym makro konwerterem robic na krotszej niz 300mm ogniskowej (znowu pytanko do jacama - na 70mm tez?)... ja pokazalem tylko prawie ekstremalne nastawy (przy f32 zdjecia nie pokaze bo wlosek na matrycy sie pojawil 8) ).

Tomasz Kolorowy
01-06-2005, 17:12
(...)Oczywiscie mozna z tym makro konwerterem robic na krotszej niz 300mm ogniskowej (znowu pytanko do jacama - na 70mm tez?)... ja pokazalem tylko prawie ekstremalne nastawy (przy f32 zdjecia nie pokaze bo wlosek na matrycy sie pojawil 8) ).

Jeśli można dorzucę parę słów ...
Po założeniu soczewki makro/konwertera makro można robić fotki w całym zakresie ogniskowych. Im bliżej końca tym większe przybliżenie i mniejsza GO.
A co za tym idzie coraz bardziej trzeba przymykać przesłonę, coraz mniej światła, coraz dłuższe czasy lub/i ISO, coraz gorsza jakość.

tomay
01-06-2005, 17:16
Mam taki sam zestawik czyli Sigma i Raynox, podpinam do 350D
Przy ogniskowych wyzszych niz 200mm to dla mnie jest niemozliwoscia w warunkach polowych dobrze wyostrzyc.
Przy krotszych ogniskowych da sie juz cos zrobic i czasem kiedy cos miedzy tym metrem sie znajduje (zdzbla trawy, krzaki, itp) stosuje jako manewr skracajacy te 95cm (Sigma 200-300mm w trybie makro) odleglosci ostrzenia do ok 15cm (Sigma 70-100mm + Raynox).
Oczywiscie nawet wtedy statyw i dobre czasy to podstawa.
Natomiast z kitem przy 55mm działa bardzo fajnie choć tu odległosci ostrzenia sa ok 2-3 cm, no i kit na koncu jest ciemny.
Jestem bardziej ciekaw zastosowania konwertera z jakim krotszym obiektywem, najlepiej stalka makro 1:1 w ogniskowych w okolicy 100mm wtedy efekt bylby napewno bardzo ciekawy (np. Sigma 105mm f/2,8 EX DG Macro lub Tamron SP AF90mm f/2,8 Di Macro). No ale to drogie rozwiazanie.

Mnie osobiscie kusi zakup jakiegoś makro na M42 np. Wołna9 50/2.8 i spróbowanie tego z Raynoxem (wyjdzie w miare tanio)

Pozdrawiam

Tomasz Kolorowy
01-06-2005, 17:44
Mnie osobiscie kusi zakup jakiegoś makro na M42 np. Wołna9 50/2.8 i spróbowanie tego z Raynoxem (wyjdzie w miare tanio)

Pozdrawiam

Tak, to jest też wyjście, dwa dni temu, kiedy to Wrocław nawiedziła burza, wyszedłem na łąki porobić jakieś makro-fotki, niestety wyszedłem za późno, zaczęło mocno wiać, zdążyłem strzelić jedną fotkę (wiatr poruszał całą łąką, wszystko się kołysało) i szybko uciekałem do domu.

Oto ten kadr:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.tomasz.kolorowy.net/data/media/25/makro05_013.jpg)

Sprzęt: 350tka + Jupiter 135mm/3.5 + soczewka macro +4D + Revuetron c35s + własnej roboty dyfuzor :)
Parametry: 1/200, iso 100, F11

kavoo
01-06-2005, 19:29
A jakie powiekszenie da sie uzyskac tym combo Sigma + Raynox? Sadzac po tak duzym spadku odleglosci ostrzenia z pewnoscia wiecej niz x1.0, ale ile mniej wiecej?
Pytam, bo podoba mi sie skala, jaka jacam uzyskuje (np. na tym zdjeciu mrowki z mszycami) i ciekaw jestem, czy moje obecne mozliwosci (ponizej na niekadrowanych screenach) sa wystarczajace do robaczkow, czy moze powinienem jednak przylozyc sie do przerobki mieszka ;-)

tomay
01-06-2005, 19:37
niewiem jak to obliczyc, ale wiadomo im wieksza ogniskowa tym wieksze powiekszenie a mniejsza glebia. choc z praktyki uwazam ze zeby zrobic zdjecie z ogniskowej powyzej 200mm to mistrzostwo kraju conajmniej :)
Mnie przy ok. 250mm mrowki wychodza takie jak u jacama - tyle ze nieostre ;))
Widze w stopce ze masz takie cos fajnego: EF 100/2.8 Macro USM i jakby tu dokrecic Raynoxa mogloby byc naprawde niezle...

kavoo
01-06-2005, 20:22
niewiem jak to obliczyc...
Ja wiem jak to policzyc, ale mi sie po prostu nie chce - dlatego wole zapytac, bo moze jacam sobie policzyl i wie ;-)


...ale wiadomo im wieksza ogniskowa tym wieksze powiekszenie a mniejsza glebia.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://kavoo.psp.com.pl/emoticons2/supressed.gif)
Wg wzorow wychodzi odwrotnie. Na pewno w przypadku pierscieni posrednich, ale AFAIR przy uzyciu soczewek rowniez im mniejsza ogniskowa, tym wieksze powiekszenie.


Widze w stopce ze masz takie cos fajnego: EF 100/2.8 Macro USM i jakby tu dokrecic Raynoxa mogloby byc naprawde niezle...
Mam tez komplet pierscieni posrednich, i w polaczeniu z nimi (jak widac na zalacznikach do poprzedniego posta) moge wycisnac powiekszenie do x1.68. Jak zrobie mieszek to bede mial max. powiekszenie ok. x3.9... tyle, ze mi sie nie chce przy nim dlubac, a pierscienie tylko dokrecam i mozna focic :roll:

Tak czy siak nie widze sensu kupowania Raynoxa.

Vitez
01-06-2005, 20:48
A jakie powiekszenie da sie uzyskac tym combo Sigma + Raynox? Sadzac po tak duzym spadku odleglosci ostrzenia z pewnoscia wiecej niz x1.0, ale ile mniej wiecej?

Tak mocno na oko... z 1.2 mm zrobil 8mm.
Zeby dokladnie wyliczyc to trzeba by zdjecie na naprawde maksymalnym powiekszeniu zrobic (choc ja bylem bardzo blisko maksymalnego) i zaprzec wzory :roll:.

Tomasz Kolorowy
01-06-2005, 20:50
Mam tez komplet pierscieni posrednich (...)

Apropos pierścieni - dzisiaj właśnie odebrałem z poczty kpl. takowych na M42 (dla moich stałek na M42 :) ) I wszystko by było super, gdyby nie jedna rzecz.
Mianowicie zapomniałem o popychaczu przysłony, a w zasadzie nie zwróciłem uwagi, że go nie ma przy tych pierścieniach.
I w tym momencie moje stałki będą się sprawdzały tylko przy swoich największych "dziurach", a to się równa zero GO :-?

Patent "na wykałaczkę" działa, ale jest to dosyć ryzykowne, że ta wykałaczka podczas jakiś wstrząsów wysunie się i poleci gdzieś za lustro.

Może ktoś z Was ma pomysł, jak bezpiecznie zablokować popychacz?

(tak trochę OT, sorry :roll: )

Kavoo, rozumiem, że te Twoje pierścienie są typowymi do EOS'a, z przeniesieniem całej elektroniki itd, tak ?

kavoo
01-06-2005, 20:55
Kavoo, rozumiem, że te Twoje pierścienie są typowymi do EOS'a, z przeniesieniem całej elektroniki itd, tak ?
Correct.

kavoo
01-06-2005, 20:57
Zeby dokladnie wyliczyc to trzeba by zdjecie na naprawde maksymalnym powiekszeniu zrobic (choc ja bylem bardzo blisko maksymalnego) i zaprzec wzory :roll:.
Olej wzory - pstryknij linijke en face na max. powiekszeniu i pokaz pelen kadr... policzymy jaki kawalek boku matrycy wypada na 1mm linijki ;-)

McKane
01-06-2005, 21:10
Może ktoś z Was ma pomysł, jak bezpiecznie zablokować popychacz?


Plastrem najlepiej :)

Tomasz Kolorowy
01-06-2005, 21:13
Plastrem najlepiej :)

Nie sprawdza się, próbowałem :)

McKane
01-06-2005, 22:37
Nie sprawdza się, próbowałem :)

Bo zanim nalepi sie plaster najpierw trzeba zaklinowac :) No i uzyc jakiegos silnego plastra.

Vitez
02-06-2005, 03:29
Olej wzory - pstryknij linijke en face na max. powiekszeniu i pokaz pelen kadr... policzymy jaki kawalek boku matrycy wypada na 1mm linijki ;-)

Ja to powiekszenie z 1.2 na 8mm wyliczylem tak ze zmierzylem dlugosc literki R na ekranie (zdjecie ustawione w mm na wymiary matrycy) vs dlugosc literki R na monecie 8)

kwasek
04-08-2005, 23:33
trzeba bardzo uwaznie celowac i lapac ostrosc
Nie chciałem zakłądać nowego wątku - więc trochę odświeżę
Czy w 350d przy stosowaniu Raynoxa - ostrzenie jest tylko manulane, czy można skorzystać z AF.
Czy konwerter zakłada się bezpośrednio na obiektyw, czy trzeba stosować jakieś przjściówki - chodzi przede wszystkim o sigmę 70-300 i KITa
i jeszcze jedno, czy z konwerterem można stosować równocześnie jakieś filtry (UV lub polara)

Moris
04-08-2005, 23:51
Czy w 350d przy stosowaniu Raynoxa - ostrzenie jest tylko manulane, czy można skorzystać z AF.

Nie ma znaczenia czy 350D czy EOS-1Ds Mark II ;), obie metody dostępne.


Czy konwerter zakłada się bezpośrednio na obiektyw, czy trzeba stosować jakieś przjściówki - chodzi przede wszystkim o sigmę 70-300 i KITa

Jak kupisz oryginalny zestaw Raynox DCR-250, to dostaniesz taki sprytny "Universal Adapter", który to pozwala mocować bezpośrednio na zasadzie szybkozłącza na obiektywach z średnicami od 52 do 67mm.


i jeszcze jedno, czy z konwerterem można stosować równocześnie jakieś filtry (UV lub polara)

Zależy na jakim ... u mnie na UV-ce Hoya spoko łapie ale na Polarku już nie :(

Pozdrawiam

ja_ro
06-08-2005, 14:51
czy przy stosowaniu raynoxa DCR-250 na sigmę nie pojawia się winietowanie ? Czy może ktoś ma sample np. dla 70, 135, 200 i 300 mm (pełne kadry)

Thomason2005
29-03-2006, 14:59
Wracam do tematu Canona 350D + Sigma 70-300mm APO DG Super Macro + Raynox DCR-250...

Jak zwiększyć głębię ostrości przy robieniu makr w tym zestawie? Na maksymalnym zbliżeniu pojawia mi się bardzo cienki pasek ostrości (przy przysłonie f32).
Czy stworzenie dyfuzra własnej roboty pomoże mi w rozwiązaniu tego problemu?

pimak
29-03-2006, 16:26
WItam.

Vitez napisał o :

Sigma 70-300 F/4-5.6 II APO SUPER MACRO

potem Thomason2005 pisze o :

Sigma 70-300mm APO DG Super Macro

i moje pytanie - którą z tych dwóch kupć do 350D ?
zarówno pod względem macro jak i reszty zdjęć.
Dzięki i pozdrawiam.

jacam
29-03-2006, 19:02
Widze że przeoczyłem ten wątek.
Vitez, może za późno na odpowiedź, ale używa Ranoxa na sigmie na dowolnych ogniskowych, zależy jaką skalę odwzorowania chcę uzyskać.


czy przy stosowaniu raynoxa DCR-250 na sigmę nie pojawia się winietowanie ? Czy może ktoś ma sample np. dla 70, 135, 200 i 300 mm (pełne kadry)
Nie zauważyłem na sigmie żeby winietował przy 70mm ( winetowanie zależy także od przesłony ), to i przy większych ogniskowych nie winietuje.
Jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało, a zdarzało mi się Raynox'a mocować na Tamronie, gdzie można już zaobserwować winietowanie.



Wracam do tematu Canona 350D + Sigma 70-300mm APO DG Super Macro + Raynox DCR-250...

Jak zwiększyć głębię ostrości przy robieniu makr w tym zestawie? Na maksymalnym zbliżeniu pojawia mi się bardzo cienki pasek ostrości (przy przysłonie f32).
Czy stworzenie dyfuzra własnej roboty pomoże mi w rozwiązaniu tego problemu?
Niestety nie da się już bardziej zwiększyć głębi ostrości.