PDA

Zobacz pełną wersję : Muszla oczna Ec-II vs. Eb



Jurek Plieth
01-07-2008, 10:32
Witam,
Jeśli któryś z kolegów jest w stanie to sprawdzić, będę wdzięczny.
Czy muszla oczna Eb (5D, 30D itp.) pasuje do 1DMkII, która to puszka formalnie używa muszli Ec-II, jednak obie one mają sanki 18 mm. Muszla Ec-II, która mi zginęła jest wielokrotnie droższa od muszli Eb, którą w wydaniu OEM'owym da się kupić już za $1 i stąd takie dziwne pytanie.
Z góry dzięki za pomoc :grin:

MacGyver
01-07-2008, 10:59
Muszle te różnią się kształtem gumki.
Eb i Ef można spokojnie zamieniać (kiedyś z ciekawości próbowałem), tylko po zamianie wygląda to niezbyt ciekawie.

I dwa przykłady, nieco na około bo to wizjery kątowe, na poparcie tezy:
http://www.sklepfotograficzny.pl/akcesoria/do-wizjera/Canon/Canon-Angle-Finder-C/
http://www.allegro.pl/item385525539__wizjer_katowy_1x_2x_uniwersalny%5D_ .html

Jurek Plieth
01-07-2008, 11:25
Muszle te różnią się kształtem gumki.
Eb i Ef można spokojnie zamieniać...
Chodziło mi bardziej o Ec-II, bo Ef to jest od 350D ;) ale rozumiem, że sanki nie będą stanowiły problemu. Raczej sama gumka może o coś tam zawadzać, bo taka 1-ka ma np. regulację dioptrii po lewej stronie, a nie po prawej jak 30-ka, 350-ka i 5-ka wreszcie.

MacGyver
01-07-2008, 12:12
Chodziło mi bardziej o Ec-II, bo Ef to jest od 350D ;) ale rozumiem, że sanki nie będą stanowiły problemu.
Wiem, stąd te przykłady z wizjerami, które pasują zarówno do 5D jak i do 1DMkII .

Raczej sama gumka może o coś tam zawadzać, bo taka 1-ka ma np. regulację dioptrii po lewej stronie, a nie po prawej jak 30-ka, 350-ka i 5-ka wreszcie.
Dioptrii nie ustawia się codziennie, więc nawet jeśli gumka zasłoni kółko regulacyjne to nie powinno to stanowić większego problemu, zawsze można zdjąć muszlę na chwilę.
Swego czasu oryginalne muszle w "cywilizowany" cenach (oferty sklepów internetowych to nic innego jak wykorzystywanie faktu słabej dostępności tych muszli) oferowały sklepy ABfoto, ale po reorganizacji w Canon Polska na zamówione drobiazgi czeka się miesiącami, więc nawet nie wiem czy jeszcze chcą cokolwiek ściągać.