PDA

Zobacz pełną wersję : Autofocus, punkt ostrzenia i GO ?



noeee
30-06-2008, 00:40
Witajcie.

Mam pewien dylemat ...
Czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat ... i wyjaśnić ....

Robię fotkę odległego obiektu i aparat ostrzy na punkt ... i teraz cała scena jest tak zorganizowana aby GO była dość mała/wąska (około 1metra) (np. odległy obiekt około 10m i duża ogniskowa 200 mm i przesłona 4 - nie wiem jakie GO będzie akurat dla tych parametrów ... ale może ktoś by podał przepis jak wyliczyć długość GO - to 100cm to tylko dla przykładu)
i teraz ... jak ma się rozkładać w przestrzeni GO ... tj.
a) ma być ostre to co przed 50 cm obiektem - do 50 za obiektem ... (czyli po rowno 50% na 50%)
b) ostre od obiektu do 100 cm za obiektem ?
c) czy może układ AF coś tam sobie analizuje (czy coś jest przed i czy za wybranym punktem ostrzenia ???) i sam coś wyznacza np. 30cm przed i 70cm za .... i różnego rodzaju kombinacje .... w zależności od sceny ?

Czy to zależy od obiektywu ? a może to zależy od pracy (wyliczeń) autofocusa ?

Do czego zmierzam ... zakupiłem obiektyw 70-200 L f/4 i
fotki wychodzą bajeczne i ostrzy on w punkt ok ... tylko zastanawiam się czasem czy AF nie robi błędu i "nie marnuje kawałka" super ostrego GO tj. wyznaczając super ostry obszar za wcześnie .... (a może to i lepiej zależy od sceny ;) a może jest na to jakiś wpływ)
Kto właściwie wyznacza jak to GO się rozkłada w przestrzeni w zależności od ostrzenia w punkt w stosunku do wyznaczonego punktu AF
czy to jest niezależne i to cecha obiektywu ? czy AF

Troszkę pewnie zagmatwałem ale ...
Jak prawidłowo powinna rozkładać się w przestrzeni GO w stosunku do wyznaczonego punktu ostrzenia ?
przed,
za,
po równo - 50% długości GO przed i 50% długości GO za punktem ostrzenia ?

djcargo
30-06-2008, 01:45
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

jceel
30-06-2008, 01:48
Generalnie wszystkie puszki poza 1D i Ds Markami nie gwarantują żadnego konkretnego rozkładu GO - po prostu punkt na który ostrzą ma być ostry i tyle, bez znaczenia ile przestrzeni przed nim lub za nim zawiera GO. Z tego co mi wiadomo to AF zamontowane w jedynkach mają gwarantować rozkład 1/3 GO przed obiektem i 2/3 za obiektem.

a-w
30-06-2008, 07:05
Rozkład głębi ostrości zależy od odległości , przysłony i ogniskowej a nie od puszki . Niezależnie czy to jest jedynka czy też inna - jest taki sam
Jedynka może jedynie precyzyjniej celować . Ten temat był poruszany wielokrotnie na forum oraz w innych . Trzeba szukać

noeee
30-06-2008, 07:31
Od czego zależy "grubość" w przestrzeni GO wiem ... i można to wszędzie wyczytać.... ale jak się rozkłada GO względem punktu ostrzenia - nie za bardzo .... i jak policzyć "grubość" dla zadanych parametrów focenia nie ...
Wydaje mi się to dość istotne ... bo fotografując daną kompozycję .... znając "grubość" i rozkład GO względem wybranego punku ostrzenia .... mamy przepięknie wyostrzony odcinek przestrzeni .... ale chciałbym wiedzieć co i jak .... i mieć nad tym kontrolę .... i wiedzieć odrazu (ile przed i ile za ...)

np. warto wiedzieć gdy robi się fotkę/portret całej głowy - jak przydzieli GO twoja puszka+AF gdzie wycelować ostrzeniem (na czło, nos, ucho a może na tors) aby całość była ostra .... (aby całość była ostra można bardziej przymknąć ale nie oto mi chodzi w tym przypadku)

pozdr.

a-w
30-06-2008, 07:59
rozkład nie jest równy
Głębia pozornej ostrości mniejsza jest przed odległością ostrzenia a
większa za tą odległością . Tym większa w stosunku do pierwszej im dalej obiekt na który ostrzymy . Proporcje te nie są stałe . Zależą od odległości , konstrukcji obiektywu .
Niezależnie od głębi ostrości należy ustawiać ostrość na oczy ( w portretach)

noeee
30-06-2008, 12:10
robiłem proste testy i jak są jednorodne obiekty to faktycznie jest
1/3 GO - punkt ostrzenia - i 2/3 GO
(poza tym obszarem mydło)
ale jeśli fotografuje się duży obiekt np. ścianę ... to AF już kombinuje (i to nawet dobrze) i sam zmienia te proporcje na naszą korzyść - bo bardziej przesuwa (cały użyteczny obszar ostrości) do przodu i mamy nawet
80% GO - punkt ostrzenia - i 20% GO
(i tak te 20% nie jest wykorzystane bo tam nie ma nic nie widać) ....
Tak sobie myślałem czy jest nad tym jakaś kontrola ... ale chyba to analizuje AF i soft aparatu i tyle ... - albo może ktoś wie jak to oszacować/ocenić

Vizzle
30-06-2008, 12:50
Może to naświetli sprawę (w PL wiki jest ułamek tego):
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field
Łatwe obliczenia:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Do tego "kombinowania" służy A-DEP, jednak jak kolega wcześniej wspomniał (że, "bez ruszania przysłony") niewiele tu zdziałamy na tym samym kadrze i obiektywie.
Szczerze nie rozumiem o co chodzi z tą ścianą, szczególnie skąd wiemy że jest 20% za skoro nic nie widać.

noeee
30-06-2008, 13:05
To a-dep to raczej jako ciekawostka ... bo i tak tam nic z tym nie widać .... albo widać nie za bardzo .... bo nie ocenisz w ten sposób granic ostrości (wszystko jest zbyt małe)
a może da się tylko jak - może jakiś przepis ?

tomekde
30-06-2008, 13:21
Szczerze nie rozumiem o co chodzi z tą ścianą, szczególnie skąd wiemy że jest 20% za skoro nic nie widać.

bo widzimy te 80% przed i na tej podstawie wyliczamy niewidoczne 20%
:mrgreen:

przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać

Bagnet007
30-06-2008, 14:32
bo widzimy te 80% przed i na tej podstawie wyliczamy niewidoczne 20%
:mrgreen:

przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać

Teraz jeszcze pytanie, skąd wiemy że 80% które widzimy to faktycznie 80% skoro nie możemy tego do niczego odnieść :smile: ?

Vizzle
30-06-2008, 18:13
To a-dep to raczej jako ciekawostka ... bo i tak tam nic z tym nie widać .... albo widać nie za bardzo .... bo nie ocenisz w ten sposób granic ostrości (wszystko jest zbyt małe)
a może da się tylko jak - może jakiś przepis ?

Skoro nie da się w wizjerze ocenić granic ostrości, nawet po wciśnięciu "podglądu głębi ostrości" (ten przycisk po przyciskiem otwierania flesh-a), pozostaje tylko doświadczenie/praktyka lub liczenie przed ujęciem w kalkulatorze.
Jeśli GO za małe wychodzi na zdjęciach, polecam "przymykać" bardziej przysłonę, jeśli za duże otwierać lub jeśli i tak jest za duża, jaśniejsze szkło. Pozostaje jeszcze zapamiętanie rozkładu 1/3 2/3 i operowanie wtedy.

pst
30-06-2008, 23:12
Teraz jeszcze pytanie, skąd wiemy że 80% które widzimy to faktycznie 80% skoro nie możemy tego do niczego odnieść :smile: ?

bingo! :mrgreen:

a o rozkładzie GO to chyba w każdej ksiązce o fotografii nadają?

fahrenheit
31-08-2008, 11:47
mam takie pytanie, nieznacznie odbiegające od wcześniejszych rozważań. Mam C50 i wg dofmastera tam mam jakieś tabelki od .25 do 50m, ale skąd mam wiedzieć jaka jest odległość od przemiotu fotografowania. Czy macie jakieś sposoby czy to się "czuje".

http://www.fotografuje.pl/Article/Glebia_ostrosci_w_praktyce/id/35
tu jest fajnie wyjaśnione, ale jak czytać te dane z pierścienia ostrości, dla mojej 50 to jest od .45 do 3m a potem nieskończoność, a na stałe na obiektywie jakieś 22, | i 22 (??). Przepraszam za poziom pytania, ale nie da się ukryć, uczę się dopiero.

dr11
31-08-2008, 11:55
Może coś takiego pomoże ;)
http://www.narzedzia.pl/pl/productDetails/192_Dalmierz_laserowy_DLE_50_.html

fahrenheit
31-08-2008, 11:57
niezbyt ...Zasięg do 50 m

dr11
31-08-2008, 11:59
Przy 50m to obiektyw 50mm ma już hiperfokalną na f/2.8

FlatEric
01-09-2008, 10:27
To a-dep to raczej jako ciekawostka ... bo i tak tam nic z tym nie widać .... albo widać nie za bardzo .... bo nie ocenisz w ten sposób granic ostrości (wszystko jest zbyt małe)
Nie pomyliłeś aby programu A-DEP z przyciskiem podglądu głębi ostrości? A-DEP właśnie służy do ustawiania kombinacji przysłony/ostrości gwarantującej założoną GO - wielkość obrazu nie ma tam nic do rzeczy.

Pzdr

Grzesiu