PDA

Zobacz pełną wersję : Canonizacja nikonowca...



CIEPIEL
24-06-2008, 15:58
Witam
W Nikonie jestem od początku przygody z fotografią. Od 2 lat pracuję na body D2x i zastanawiam się powoli nad zmianą. Ostatni rok przyniósł sporo zmian w tym co fotografuję. Nie robię już prawie reporterki a przynajmniej nie zarobkowo, więcej niż kiedyś robię fotografii przemyślanej, na którą jest więcej czasu na zastanowienie się nad kadrem, sytuacją, et cetera - fotografia użytkowa dla firm, praca z modelkami, także fotografia ślubna.

Co mnie drażni? :

Słabe wysokie iso w D2x, stałki bez konkretnego silnika - oto główna bolączka
Radą na D2x jest D3 ALE biorąc pod uwagę że nie potrzebuję wcale 11 czy 8 klat na sekundę zastanawia mnie Canon 5D. Bo obrazek daje podobny - jedni powiedzą że lepszy, inni że gorszy ale ja jestem za tym że po prostu podobny a kosztuje hmm - mniej niż połowę D3...

Niestety czasy bezurazowego wydawania ton kasy na sprzęt minęły ;-D, życie sie układa itp i człowiek kalkuluje...

Pożyczyłem 5D od znajomego - okazało się że nie taki straszny nawet ten AF - tu pierwsze moje pytanie - jak to jest z tą celnością AF? - aż tak źle czy to tylko bełkot nikonowców?

Gdybym sprzedał teraz D2x ( za grosze ;-/ ), Nikkory: 28-70AF-S ,80-200 AF-S, 105 micro, 85mm, 50mm , sigmę 10-20, lampę to miałbym jakotaki budżet na kompletowanie systemu C

Jakieś rady? Myślałem na początek o 5D+grip+17-40f4L,35f1,4L,85f1,2L,430EX - co powiecie na taki zestaw?

Zmiana całego systemu to poważna decyzja-aczkolwiek po prostu wydaje mi się że taki sprzęt da mi więcej możliwości wtedy gdy nie ma dużo światła oraz więcej możliwości pracy z GO

Sie rozpisałem na powitanie ;-D

lempl
24-06-2008, 16:08
Poczekaj jeszcze trochę, podobno Nikon szykuje dwa nowe aparaty FF z czego jeden ma być dosyć tani.

czornyj
24-06-2008, 16:11
Nie bądź frajer, za parę dni premiera D700 :D

tomygun
24-06-2008, 18:01
ale autor też mówi o stałkach bez konkretnego silnika, AF na "śrubokręt"... więc nowe body nie musi do końca go zadowolić

Adam Kasprzak
24-06-2008, 18:09
mam dokładnie taki zestaw jak wymieniłeś w pierwszym poście + 70-200 i 50/1.4, ostatni ślub to było na przemian machanie 35mm i 85mm - reszta nie potrzebna ;) Myślę, że idealnym zestawem ślubnym (jak dla mnie) jest właśnie 5tka, te dwie stałki, ew. dopełnienie w postaci ultraszerokiego (np. 15/2.8 ) i coś*do macro (np 100/2.8 )
Pozatym 2x body to podstawa, bo ciągłe zmienianie obiektywów pod koniec dnia daje się we znaki. Życzę*powodzenia w przesiadce

gwozdzt
24-06-2008, 19:30
Myślałem na początek o 5D+grip+17-40f4L,35f1,4L,85f1,2L,430EX - co powiecie na taki zestaw?
Przynajmniej na początek 85/1.2L bym sobie na Twoim miejscu darował na rzecz 85/1.8 USM i w ten sposób wygospodarował trochę srodków na 135/2L lub któryś 70-200 (tu mamy duży wybór :-))

Kolekcjoner
24-06-2008, 21:28
Nie bądź frajer, za parę dni premiera D700 :D

Ja bym też poczekał. Może Nikon pokaże jakieś FF w cenie "dla ludzi".

espe
24-06-2008, 21:39
Te wyniesione ulotki wyglądaja na prawdziwe, więc D700 chyba będzie i pewnie bedzie za...bisty i pewnie bedzie kosztował minimum 9K, nie wiem czy to cena dla ludu... Ciekaw jestem kiedy bedzie 35-ka 1.4??? Pytanie jeszcze kiedy D700 będzie w sklepach? W grudniu? Swoją drogą szkoda trochę tych Twoich szkieł. Może jednak warto poczekać.

albercikk
24-06-2008, 22:23
Coś gdzieś ostatnio czytałem że Nikon ma zamiar odświeżyć w końcu stałki.
Więc jeśli rzeczywiście mieli by wypuścić także tanie FF to miałbyś to co chcesz w Nikonie i nie musiał byś sie bujać ze zmianą systemu.
Pytanie tylko ile to wszystko u Nikona potrwa, czy te przecieki są prawdziwe i czy chcesz/możesz czekać.

Jeśli chodzi o 5D to najlepsze co możesz zrobić to pomęczyć jeszcze tego kolegę o pożyczenie 5D bo żadne nasze rady nie zastąpią twoich własnych doświadczeń/wrażeń i wniosków z obcowania z tą puszką.

Pzdr

tmk
24-06-2008, 22:33
To ja powiem w ten sposób:
USM, szybkość i kultura pracy szkieł Canona była przyczyną dla której zakochałem się w tym systemie.

Jeśli masz możliwość, popróbuj i body i przede wszystkim różne szkła

MacGyver
25-06-2008, 08:04
Jakieś rady? Myślałem na początek o 5D+grip+17-40f4L,35f1,4L,85f1,2L,430EX - co powiecie na taki zestaw?

Polecałbym raczej 580EX, nie musi być w aktualnej, nowej, wersji. 430EX to amatorska lampa, serią 3 latek z pełną mocą błysku nie pociągnie.

wuqa
25-06-2008, 08:52
... - tu pierwsze moje pytanie - jak to jest z tą celnością AF? - aż tak źle czy to tylko bełkot nikonowców?


od miesiąca mam 5D + 24-105L + 50 f1,4. Przesiadłem się z 40D i 17-55 f2,8 IS i największe obawy miałem co do szybkości/celności AF. I powiem Ci szczerze, ze absolutnie się nie zawiodłem... jest naprawdę PEWNIE... czasem mi się WYDAJE, że jakby OCIUPINKĘ wolniej niż w 40D, ale bardzo pewnie!!! Jeśli AF budzi Twoje obawy to nie potrzebnie.
PS. Śluby focę.

romko
25-06-2008, 10:23
5D - OK
grip - kawał klocka, popróbuj jak Ci leży w ręce, mi pasuje
17-40 na FF taki sobie (na długim końcu raczej przeciętny), próbowałem i wziąłem 16-35 2.8 i ten właśnie bym ten polecał albo stałkę 24L.
35L - na ten choruję i myślę, że za rok się wyleczę:roll: jak kupię, 85 polecam 1.8 świetne szkło za niewielkie pieniądze, 90 procent zdjęć robię standardem ( u mnie 50 1.4). Jak do studyjnej czy ślubnej polecałbym właśnie stały szeroki kąt: 24L, ew. 35L uzupełniony 85 1.8 (zamiast 1.2)

gwozdzt
25-06-2008, 11:01
Polecałbym raczej 580EX, nie musi być w aktualnej, nowej, wersji. 430EX to amatorska lampa, serią 3 latek z pełną mocą błysku nie pociągnie.
chyba się dzisiaj nie wyspałes ;-)

Po pierwszenie wiem czy dobrze rozumuję, ale serii 3 fps z pełną mocą nie pociągnie żadna normalna lampa, bo którąkolwiek byś nie wziął i błysnął w M 1/1 (czyli z pełną mocą) to po takim strzale trzeba jednak kilka sekund aby ponownie się naładowała, choćby to była najnowsza, najszybsza 580EX II.

A po drugie, pytający od razu na początku zaznacza: "Nie robię już prawie reporterki a przynajmniej nie zarobkowo, więcej niż kiedyś robię fotografii przemyślanej, na którą jest więcej czasu na zastanowienie się nad kadrem, sytuacją, ..."
więc skad Ci w ogóle ta seria przyszła do głowy?

popi
25-06-2008, 11:11
ja bym osobiście radził sie wstrzymać, w końcu nikon ma wypuscic dwa nowe FF, prawdą jest tez ze i Canon ma wypuscic 5d mk II wiec mk I stanieje ostro.

MacGyver
25-06-2008, 11:19
chyba się dzisiaj nie wyspałes ;-)
No nie jest tak źle, dwie i pół godziny to całkiem dużo snu :-)

Po pierwszenie wiem czy dobrze rozumuję, ale serii 3 fps z pełną mocą nie pociągnie żadna normalna lampa, bo którąkolwiek byś nie wziął i błysnął w M 1/1 (czyli z pełną mocą) to po takim strzale trzeba jednak kilka sekund aby ponownie się naładowała, choćby to była najnowsza, najszybsza 580EX II.
Mam 430EX, którą uważałem za lampę w sam raz dla mnie, do momentu kiedy zacząłem jej używać właśnie do reporterki. To że jest trochę słaba, do takich zastosowań, to jedno, z tym można żyć podwyższając ISO, ale to że starcza na jeden błysk, podczas gdy 580-tki błyskają obok 2 - 3 razy to drugie, z czym poradzić sobie zdecydowanie trudniej.

A po drugie, pytający od razu na początku zaznacza: "Nie robię już prawie reporterki a przynajmniej nie zarobkowo, więcej niż kiedyś robię fotografii przemyślanej, na którą jest więcej czasu na zastanowienie się nad kadrem, sytuacją, ..."
więc skad Ci w ogóle ta seria przyszła do głowy?
"Prawie" nie znaczy wcale, jeśli autor wątku zarabia/utrzymuje się z fotografii to może przydarzyć się sytuacja że będzie potrzebował jednak lampy o nieco większych możliwościach. Różnica w cenie nie jest już teraz specjalnie duża i moim zdaniem lepiej zainwestować tych parę stówek więcej, choćby dla własnego spokoju, że w kluczowym momencie nie zabraknie światła.
430EX to bardzo dobra lampa do zastosowań "rodzinnych" oraz jako druga, do doświetlania, kontrowania itp, jako główna dla zawodowca, w moim odczuciu, na podstawie własnych doświadczeń, się nie nadaje.

CIEPIEL
25-06-2008, 11:24
Poczekam do 5 lipca - Nikon ma podać jakieś konkretne dane...

popi
25-06-2008, 11:28
ciekawe kedy wejdzie 5d mark II, mial byc hmm w lutym 2008 a juz mamy prawie lipiec

gwozdzt
25-06-2008, 11:30
ciekawe kedy wejdzie 5d mark II, mial byc hmm w lutym 2008 a juz mamy prawie lipiec
wątek o tym traktujący znajduje się tutaj:
:arrow: http://canon-board.info/showthread.php?t=21820

Kolekcjoner
25-06-2008, 14:48
Poczekam do 5 lipca - Nikon ma podać jakieś konkretne dane...

1 lipca 8).


ciekawe kedy wejdzie 5d mark II, mial byc hmm w lutym 2008 a juz mamy prawie lipiec

Tak jak napisał Tomek ^^^^^ - w innym wątku jest o tym sporo, a 5D mkII nie będzie :).

Roqfort
01-07-2008, 15:04
Polecałbym raczej 580EX, nie musi być w aktualnej, nowej, wersji. 430EX to amatorska lampa, serią 3 latek z pełną mocą błysku nie pociągnie.


Jasne. Jak wyjdzie model 680EX, wtedy 580 będzie amatorską ;)
Używałem obydwu, i jeśli miałbym teraz znowu wybierać, kupiłbym 430EX. Moja 580EX padła mi na gwarancji, więc z tą niezniszczalnością nie przesadzajmy ;) 430EX to sporo kasy w kieszeni, a moc dla moich potrzeb (śluby, portrety) wystarczająca aż nadto. Nie dajmy się zwariować. Szacuję że 90% forumowiczów to amatorzy, a wciska im się sprzęt z najwyższej półki. Niedługo ktoś z 400D będzie wstydził się cokolwiek napisać, żeby nie być zjedzonym przez "profesjonalistów" ;)

PS. Musiałem to kiedyś napisać ;)

Kolekcjoner
01-07-2008, 15:20
(....). Nie dajmy się zwariować. Szacuję że 90% forumowiczów to amatorzy, a wciska im się sprzęt z najwyższej półki. Niedługo ktoś z 400D będzie wstydził się cokolwiek napisać, żeby nie być zjedzonym przez "profesjonalistów" ;)

PS. Musiałem to kiedyś napisać ;)

I słusznie, bo myślę że jest spora grupa osób (w tym ja), które myślą podobnie w tej materii.

MacGyver
01-07-2008, 16:02
Jasne. Jak wyjdzie model 680EX, wtedy 580 będzie amatorską ;)
.....Szacuję że 90% forumowiczów to amatorzy, a wciska im się sprzęt z najwyższej półki.
Z pierwszego postu wynikało ze CIEPIEL nie jest amatorem, stąd moja sugestia, Tak jak napisałem dalej sam używam 430EX i mimo że zawodowcem nie jestem to lampa ta bywa dla mnie za słaba i za wolna.

PS. Musiałem to kiedyś napisać ;)
Podzielam Twój pogląd, aczkolwiek prawdziwe przegięcie to jest wciskanie na siłę 100-400 komuś, kto chce dwa razy do roku sfotografować ptaszka na wycieczce.

Waldek24
01-07-2008, 16:35
Niedługo ktoś z 400D będzie wstydził się cokolwiek napisać, żeby nie być zjedzonym przez "profesjonalistów" ;)

PS. Musiałem to kiedyś napisać ;)

W zasadzie, jako całkowity dewiant sprzętowy nie powinienem się pod Twoim postem wypowiadać, ale czasami złość mnie bierze na siebie:evil:

Zazdroszczę Twojego podejścia do problemu sprzętowego, ja niestety takich hamulców nie mam.

Zgromadziłem chyba wszystko, co oferuje Canon z najwyższej półki w swojej ofercie w zakresie body jak i szkieł.
Dochodzi do paradoksalnych sytuacji, że wstydzę się wyjmować jakieś kolejne cholernie białe szkło, aby nie zwracać na siebie uwagi innych fotoreporterów.

Reporterką zajmuję się dorywczo, ot tak, aby popatrzeć na fotografowanie z innej strony, jeśli do tego jest coś ciekawego, myślę, że to chwilowy kaprys.

Przykład
Pokazy (przepiękne) paralotniarzy, myślę 70-200 wystarczy, niestety białe, podchodzą pytają, przeszkadzają.
Odlatują paralotniarze trochę dalej, myślę jest w torbie mocniejsze szkło, ale wstyd wyciągać.
Jedynie w plenerze czuję się swobodnie i to w pojedynkę.

Bahrd
01-07-2008, 16:49
A wracając do tematu... Czy Autor wątku dalej chce się przesiadać?
PS
Mnie też nie podchodzą białe tele. ;)
Kiedyś już postulowaliśmy, żeby były dwie wersje (stadionowa i dla ludzi), przy okazji "obgadywania" ewentualnego, nowego 100-400, też chyba ostatnio było na ten temat...

ErnestPierwszy
01-07-2008, 17:11
A wracając do tematu... Czy Autor wątku dalej chce się przesiadać?


Też się dołączam do pytania:) Po dzisiejszych nowościach Nikona, zmiana systemu nie wydaje się jakoś dobrze uzasadniona. Według mnie oczywiście...

Kolekcjoner
01-07-2008, 17:24
(....)
Przykład
Pokazy (przepiękne) paralotniarzy, myślę 70-200 wystarczy, niestety białe, podchodzą pytają, przeszkadzają.
Odlatują paralotniarze trochę dalej, myślę jest w torbie mocniejsze szkło, ale wstyd wyciągać.
Jedynie w plenerze czuję się swobodnie i to w pojedynkę.

Skąd ja to znam :lol:?


(....)
Mnie też nie podchodzą białe tele. ;)
Kiedyś już postulowaliśmy, żeby były dwie wersje (stadionowa i dla ludzi), przy okazji "obgadywania" ewentualnego, nowego 100-400, też chyba ostatnio było na ten temat...

Zapomnij :(.