PDA

Zobacz pełną wersję : 350d - przycisk sprawdzania GO



Alv
31-05-2005, 21:38
Proszę o kolejną łopatologiczną poradę;)
Czemu służy ten przycisk i w jakich sytuacjach jest pomocny? Instrukcja mgliście to tłumaczy, szczególnie dla kogoś, kto nigdy tego nie miał w aparacie;):" Patrząc przez celownik mozna sprawdzić w jakim zakresie odległości ostrość obrazu i obiektów jest wystarczająca" ( w manualu do 20D jest ten sam tekst;) )
No to zacząłem sprawdzać. Eksperymentalnie stwierdziłem, że przycisk działa w trybach Av,M i A-dep i faktycznie po jego naciśnięciu robi się jakby ciemniej na matówce, ale żeby było widać zmiany w GO...no nie wiem. Działa toto inaczej przy krótszej i dłuższej ogniskowej, ale o co chodzi?;).
Dodam , że na razie mam tylko kitowe szkło i tak sobie myślę, że być może zbyt mały zakres powoduje, że efekty działania przycisku są dla mnie mało widoczne.A może nie zwracam na coś uwagi?
Z góry dzięki za pomoc.

Tomasz Golinski
31-05-2005, 21:42
GO zależy od przesłony, zgoda? Więc jak przesłona zostanie domknięta (robi się ciemniej) to głębia rośnie. Skoro nie widzisz różnicy, to spróbuj bardziej ekstremalne ustawienia. Naostrz blisko i porównaj pełną dziurę z np. f22

Alv
31-05-2005, 22:21
Wszystko zgoda. Zakumałem jak to działa przy f22 i f36;) . Ostrzy pięknie po naciśnięciu, a na matówce mała GO. Eksperymentując oczekiwałem , nie wiedzieć czemu, mniejszej GO niż na matówce..hihihi;). Dzięki za wskazówki.

dentharg
01-06-2005, 11:26
GO zależy od przesłony, zgoda? Więc jak przesłona zostanie domknięta (robi się ciemniej) to głębia rośnie. Skoro nie widzisz różnicy, to spróbuj bardziej ekstremalne ustawienia. Naostrz blisko i porównaj pełną dziurę z np. f22

Np. ja to rozumiem. Ale tak naprawdę, jak należy "czytać" podgląd GO?
Co wynika z tego, że przy f11 zrobi mi się ciemniej (niż przy pełnej dziurze_? Jak ocenić GO przy pomocy takiego podglądu? Jak ocenić różnicę w GO przy zmianie przysłon?

DoMiNiQuE
01-06-2005, 11:33
Co wynika z tego, że przy f11 zrobi mi się ciemniej
przymykasz przyslone, czyli zmniejszasz dziure a co za tym idze wpada przez nia mniej swiatla ...czyli robi sie ciemniej :mrgreen:



Jak ocenić GO przy pomocy takiego podglądu? Jak ocenić różnicę w GO przy zmianie przysłon?
wcisnij przycis pogladu glepi i zmieniaj wartosc przyslony - widac roznice?

Madroz
01-06-2005, 11:40
Na pewno zauważyłeś, że osoby ze słabym wzrokiem mrużą oczy. Dlaczego to robią??? - Żeby "ostrzej" wyraźniej widzieć. Podgląd GO ma nie tyle pokazać, że jest ciemniej, ale że ostrzej. Sama nazwa tego przycisku na to wskazuje.

dentharg
01-06-2005, 11:44
Podgląd GO ma nie tyle pokazać, że jest ciemniej, ale że ostrzej. Sama nazwa tego przycisku na to wskazuje.

Ale czy na tej podstawie można ocenić zakres GO na kadrze? Głównie o to mi chodzi. Czy jest to tylko informacja typu "ho ho.. będzie łostro maciupkie; ho ho.. będzie łostro duziutkie"?

gonzo44
01-06-2005, 11:47
Jezeli przyjmiesz ze przez wizjer widzisz to samo co bedzie pozniej na zdjeciu, to tak ten przycisk pokaze GO na kadrze

kavoo
01-06-2005, 11:52
Ale czy na tej podstawie można ocenić zakres GO na kadrze? Głównie o to mi chodzi.
I glownie o to chodzi podczas korzystania z przycisku podgladu GO.

Bo chyba nikt sie nie spodziewa, ze na takiej malutkiej matowce zauwazy roznice w ostrosci np. miedzy przyslona 2.8 a 4.0... niektorzy maja problem z dostrzezeniem jej na odbitkach, zwlaszcza w przypadku dobrych szkiel ;-)

Tomasz Golinski
01-06-2005, 11:52
Na pewno zauważyłeś, że osoby ze słabym wzrokiem mrużą oczy. Dlaczego to robią??? - Żeby "ostrzej" wyraźniej widzieć.
[OT] Szczerze mówiąc, to nie jestem pewien, czy o to chodzi. Kiedyś tak myślałem, ale z drugiej strony ważniejsze może być, że napinanie mięśni przy mróżeniu oczu powoduje deformację gałki ocznej i soczewka lekko się deformuje, poprawiając ostrzenie.

kavoo
01-06-2005, 11:55
[OT] Szczerze mówiąc, to nie jestem pewien, czy o to chodzi. Kiedyś tak myślałem, ale z drugiej strony ważniejsze może być, że napinanie mięśni przy mróżeniu oczu powoduje deformację gałki ocznej i soczewka lekko się deformuje, poprawiając ostrzenie.
Generalnie zgadzam sie z Tomkiem, moze za wyjatkiem tego "Ó" ;-) Sam jestem krotkowidzem i jakos nie zauwazylem, aby mruzenie oczu mialo jakikolwiek wplyw na ostrosc widzenia ;-)
IMHO takie zmruzenie powiek pomaga w skoncentrowaniu wzroku na jednym, konkretnym punkcie. I w sumie nic wiecej - ja osobiscie tak samo widze zarowno na pelnej dziurze, jak i przymkniety o pare dzialek ;-)

Madroz
01-06-2005, 12:54
Generalnie zgadzam sie z Tomkiem, moze za wyjatkiem tego "Ó" ;-) Sam jestem krotkowidzem i jakos nie zauwazylem, aby mruzenie oczu mialo jakikolwiek wplyw na ostrosc widzenia ;-)
IMHO takie zmruzenie powiek pomaga w skoncentrowaniu wzroku na jednym, konkretnym punkcie. I w sumie nic wiecej - ja osobiscie tak samo widze zarowno na pelnej dziurze, jak i przymkniety o pare dzialek ;-)

Mi to pomaga. Mam wade jednego oka i takie przymykanie "przysłony" powoduje, że lepiej widze.:D

dentharg
01-06-2005, 16:23
A ja nadal nie wiem, jak ocenić głębię ostrości przy pomocy GO. :(
Ciemny jakiś jestem chyba.. Duża przysłona = ciemniej po naciśnięciu GO.
I jak na tej podstawie ocenić GO?

VDR
01-06-2005, 17:46
A ja nadal nie wiem, jak ocenić głębię ostrości przy pomocy GO. :(
Ciemny jakiś jestem chyba.. Duża przysłona = ciemniej po naciśnięciu GO.
I jak na tej podstawie ocenić GO?

Sprobuj zrobic taki test...Ustaw sobie np 10 butelek (wszystkojedno po czym ;P) jedna za druga w odleglosci powiedzmy 20 cm od siebie...
Zlap ostrosc na powiedzmy trzecia...wcisnij przycisk podgladu, zmieniaj przyslone od najmniejszego otworu do najwiekszego otworu, obserwujac jak zmienia sie ostrosc pozostalych butelek...cpyknij sobie przy kazdej przeslonie fote...

Najlepiej testowac na dluugich ogniskowych, wtedy bardzo dobrze widac jak tlo sie rozmywa.

Inna metoda to np...znajdujesz sobie wolnorosnacego kwiatka -- powiedzmy roze.
Duza ogniskowa, lapiesz ostrosc na kwiat -- podglad -- zmieniasz przyslone obserwujac jak zmienia sie ostrosc lodyzki

Ciemniej sie robi bo przymykasz przeslone do pozycji roboczej, ktora ustawiles -- ale ostrosc oceniasz nie po tym jak ciemno, tylko po tym co jest ostre...

Pozdrawiam.

dentharg
01-06-2005, 18:12
cpyknij sobie przy kazdej przeslonie fote...


Trzeba będzie tak zrobić. Kliszka pójdzie, ale nic to :)

Dzięki!

VDR
01-06-2005, 19:36
Trzeba będzie tak zrobić. Kliszka pójdzie, ale nic to :)

Dzięki!

nie zauwazylem, ze masz analoga :P niestety przy analogu eksperymenty sa kosztowne, wiec mozesz np zmieniac przeslone co dwa...

rysiaczek
02-06-2005, 00:59
cyknij sobie przy kazdej przeslonie fote...

Hmm szkoda trochę kliszy...
Zmiany GO najlepiej chyba będzie zobaczyć na makro - tam zazwyczaj GO jest bardzo mała.

Moja rada: połóż gazetę na stole zbliż się do niej na max ogniskowej najbliżej, na ile pozwoli aparat (dopóki łapie ostrość) - badź pod kątem ok. 45 stopni (byle nie prostopadle)

Naciśnij przycisk podglądu głębi i zacznij przymykać przysłonę
Zobaczysz, jak głębia się zwiększa - najpierw miałeś ostre 2 linijiki, później 4 itd itd

I to właśnie możesz ocenić za pomocą tego magicznego batona...:)

dentharg
02-06-2005, 14:26
Naciśnij przycisk podglądu głębi i zacznij przymykać przysłonę
Zobaczysz, jak głębia się zwiększa - najpierw miałeś ostre 2 linijiki, później 4 itd itd


I to jest strzał w 10! Teraz dokładnie wiem o co w tym chodzi. Dzięki!