PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom, jak kasować zasoby



himi
23-06-2008, 16:16
Witam, nie mogę znaleźć szybkiego sposobu ,,oczyszczenia'' lightrooma z tego, co nagromadził. Obciąża to program, a dotychczasowe biblioteki nie są mi już potrzebne. Ktoś może pomóc lamerowi?:)

yerzu
23-06-2008, 16:38
Wejdz w library - po lewej stronie pojawi sie zakladka folders - w niej masz wszystkie poprzednie importy - te ktore chcesz wyrzucic - prawy przycisk i del

mor_feusz
23-06-2008, 17:19
a jak chesz wszystko wywalic to w Moje obrazy wywal katalog Lihtroom. Wszystko pojdzie ............................. w przeciwnym razie jak powyzej

dr11
23-06-2008, 17:24
A jesli chcesz usunac zbedne pliki podgladow 1:1 to jest tez taka opcja. Albo z menu w LR albo z dysku folderek :)
Acha, zdjecia z bibliotek mozna usunac w dwojaki sposob. Albo biblioteki LR, poprzez usuniecie folderu, albo razem z plikiem zrodlowym (zdjeciem) w opcji delete from disk. Wazne, zeby sie nie pomylic!

himi
23-06-2008, 17:53
Dzięki, wywaliłem cały katalog:)Ależ się tego zebrało, nic dziwnego, że chodził jak stara kosiara.

dr11
23-06-2008, 17:56
Mi przy ilosci fot >10k pomogla optymalizacja katalogu (relaunch & optimize). Nagle zaczal smigac jakby tych zdjec w ogole nie bylo... :)

grzbiet
07-07-2008, 18:44
Żeby nie zaśmiecać podepnę się pod temat. Może mi padło na zwoje, ale nie mogę sobie poradzić. Jak zmienić lokalizację "Catalog settings". Domyślnie jest C/Users/.../Pictures/Lightroom, a chciałbym go mieć na dysku E? Z góry dzięki za radę.

pawelsz
07-07-2008, 19:53
przenieś plik "Lightroom Catalog.lrcat" w inną lokalizację i albo budu od nowa podglądy, albo przenies tez katalog "Lightroom Catalog Previews.lrdata" do wymaganej lokalizaji

grzbiet
07-07-2008, 23:50
Nie chce dać sie przenieść do nowej lokalizacji, co najwyżej daje sie skopiować (mam Vista HP 64, może pod XP jest możliwość przeniesienia). Kupiłem nawet książkę Scotta Kelby`ego "Sekrety cyfrowej ciemni", ale po wstępnym rzuceniu okiem nic tam na temat zmiany domyślnej lokalizacji katalogu nie pisze poza możliwością dodawania katalogów na innych dyskach (str. 123 Obsługa wielu bibliotek). Może jakiś trik?

wojkij
08-07-2008, 02:11
Ok, piwo stawiasz przy najblizszej okazji! :P (zartuje;))

1. Odinstalowujesz lightroom(nie wiem czy to potrzebne ale lepiej chuchac na zimne)
2. Czyscisz rejestr z wszystkich smieci zwiazanych z lightroom (nawias j/w)
3. Przenosisz "moje dokumenty"(dalej - md) do innej lokalizacji na dysk jaki tam sobie chcesz (p-klik na ikonie "md", wlasciwosci i podajesz sciezke)
4. Windows najprawdopodobniej sam przenosi wszystkie pliki z "md" do podanej lokalizacji ale jesli nie to robisz to recznie. (jesli sa jakies problemy z przeniesieniem plikow to pewnie wystarczy tylko wylaczyc wszystkie procesy powiazane z softem adobe. Ew mozesz je tylko skopiowac a stare skasowac przy starcie systemu jakims programem - np "unlocker")
5. Instalujesz lightrooma i on sobie w rejestrze znajduje gdzie sa "md" i tam znajduje stare smieci oraz nowe zapisuje takze w nowym miejscu.
6. Finito. Aaa calkiem mozliwe ze kroki 1, 2 i 5 nie sa potrzebne ale na wszelki wypadek o nich wspominam;)

Sposob przypadkowo wynalazlem przy reinstalacji systemu ale napewno dziala ;)

pawelsz
08-07-2008, 08:15
Nie trzeba de instalować lighroma - wystarczy usunąć plik "Lightroom Catalog.lrcat"
W Viście trzeba otworzyć exploruj w trybie administratora i usunąć ten plik po jego skopiowaniu.

grzbiet
08-07-2008, 10:17
Dziękuję Panowie, wykorzystam Wasze porady dzisiaj wieczorem i dam znać o efektach. Może jeszcze komuś innemu sie przyda? A co do piwaka - zapraszam do Sosnowca :)

grzbiet
09-07-2008, 14:52
Dziękuję Panowie, wykorzystam Wasze porady dzisiaj wieczorem i dam znać o efektach. Może jeszcze komuś innemu sie przyda? A co do piwaka - zapraszam do Sosnowca :)


Działa, dokładnie wystarczy przenieść folder Obrazy z systemowego na inny na dysk - w moim przypadku E. Ale za to przestała działać funkcja Import, chociaż już wcześniej "cuś" szwankowało. Chyba czeka mnie format. Ale niech tam - nie pierwszy i ostatni :)