PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki polaryzacyjny na 82 mm?



Trzaska
31-05-2005, 19:34
Witam wszystkich,
Stałam się niedawno właścicielką Sigmy 15-30 DG. Osłona przeciwsłoneczna niezdejmowalna, jest jednak nakładany pierscien do ktorego mocuje sie dekielek.
Będe nim robić zdjęcia głównie krajobrazów (góry, woda - jak najbardziej) i zastanawiam sie nad zakupem filtru polaryzacyjnego.
Zasugerowałam się opisem na http://www.burren.cx/photo/ultrawide/1530v1740.html - filtr mocowany bylby na tym pierscieniu. Bardzo prosze o pomoc w wyborze, bo przy takiej średnicy filtry polaryzacyjne potrafia kosztować naprawde sporo.
Czy powinnam wybrać wersje SLIM (nie planuje mocować innych filtrow), czy naprawde jego szerokosc ma takie znaczenie?
Czy filtry z oznaczeniem WIDE faktycznie działają porządnie na szerokokątnych obiektywach czy tez to tylko marketing? Jednym słowem, czy jezeli filtr nie ma takiego oznaczenia, to automatycznie nie nadaje sie do tego obiektywu?
Jakie firmy byście polecili? Co sądzicie o filtrach firmy Hakuba? znalazlam jakies cudo 82mm Polar-cir Wide Slim Hakuba)
Czy ktoś z forumowiczów posiada taką Sigme i uzywa polara?
Z góry dziękuje za pomoc,
Trzaska

froolk
31-05-2005, 19:43
Napisz może do jakiego aparatu? Z cropem? Jeśli tak to nie musi być "wide slim".
Chodzi o to że gruby pierscień filtra przy ultraszerokim kącie powoduje winetowanie, ale z cropem 15mm nie będzie już ultraszerokie a tylko szerokie :)

Trzaska
31-05-2005, 23:02
Jesli chodzi o aparat to 350D, sam obiektyw ponoc daje kąt 110 stopni przy szerokim końcu (poprawcie mnie jesli sie myle - to jest 110/1.6 biorąc pod uwage crop?)

KuchateK
31-05-2005, 23:16
(poprawcie mnie jesli sie myle - to jest 110/1.6 biorąc pod uwage crop?)
Tak...

Dolek
02-06-2005, 10:33
Ja mam 20 D i sigmę 17-35 mam też polara ale normalnego. Nie widać na nim winietowania więc nie widzę powodu żeby kupować slima i płacić większą kasę :). Filtry Hakuby testowałem i miałem też Hamę. Zostałem przy Hamie, bo mimo wszystko była lepsza. Teraz mam Cokin-a więc tą Hamę będę chciał sprzedać :)

kavoo
02-06-2005, 11:25
Jesli sie bawisz w krajobrazy to ja na twoim miejscu zainwestowalbym w system Cokina - nie dosc, ze jest w nim CPL, to jeszce masz cale bogactwo wszelkiej masci polowek i kolorkow. I to nie nakrecanych, w przypadku ktorych (polowki) linia horyzontu dzieli ci kadr idealnie na pol... w Cokinie mozesz to sobie wg wlasnej inwencji regulowac :-)

Czacha
02-06-2005, 11:29
bedzie winietowac..

Trzaska
02-06-2005, 14:54
bedzie winietowac..

Cokina? czy w ogole?
Oczywiscie tego sie obawiam, jednak chyba nie mam wyjscia ... Kwestia tylko jaki najmniej bedzie winietowal.
Przyznam, ze nie rozwazalam do tej pory systemu Cokina, ale co nieco poczytałam i wygląda to na ciekawą alternatywą. Czy sadzicie że gra warta świeczki i różnica jest na tyle duża pomiędzy tym systemem a innymi, nakręcanymi filtrami, że warto od razu zainwestować? Czy polaryzacyjny Cokin jest wielopowlokowy?

Jako alternatywe znalazlam B+W
Slim za 445,
Slim MRC za jakies pewnie 750
Kaesmann Slim za 800

Pozdrawiam wszystkich i dzieki za pomoc

Trzaska
02-06-2005, 18:27
Tiaaa, grunt to poszukać, to co chciałam się dowiedzieć o Cokin znalazłam w
http://hazan.emiasto.com.pl/showthread.php?t=3312
No wiec jednak wole nakręcany - pomożcie w wyborze - dodatkowe mozliwosci oprocz tych powyzej to
Hoya HMC za jakies 670, nie SLIM
Hakuba Wide Slim za 350 zł
Bieda... na allegro - null w temacie...