PDA

Zobacz pełną wersję : PS CS3 > raw - jpg - kolory?



mrooq
22-06-2008, 12:25
Witam
Mam pytanie ponieważ dręczy mnie problem
Zrobiłem zdjęcie testowe. Raw, pięknie wrzucam do Photoshopa, ustawiam parametry,kolorki wszystko wygląda prawidłowo. Zapisuje do JPG i tu patrze a tam lipa. Proszę obejrzeć zrzut ekranu
Zdjęcie po prawej jest to CR2 otwarty w Photoshopie.
Zdjęcie po lewej to to samo zdjęcia zapisane w JPG

Moje pytanie jest: Gdzie so kolory z PS???

Foto (http://www.mrooq.com/foto/test_colorow.jpg)

Pozdrawiam

czornyj
22-06-2008, 12:30
Otwórz tego jpega w PS-ie, to kolory powrócą.

Kluczem do zagadki jest problem polegający na tym, że nie wszystkie aplikacje wyposażone są w moduł zarządzania barwą. Zdjęcie wyrenderowałeś w przestrzeni AdobeRGB, a otwierając w podglądzie Windows po prostu jest ono mechanicznie wyświetlane w przestrzeni monitora. W PS-ie moduł zarządzania barwą dokonuje korekty kolorymetrycznej wynikającej z różnicy pomiędzy przestrzenią edycyjną, a przestrzenią monitora.

Mellan
22-06-2008, 12:49
Za czornyj: jeśli chcesz by zdjęcia wyglądały podobnie, przed zapisem jpeg skonweruj je do przestrzeni sRGB za pomocą polecenia edit/convert to profile/sRGB IEC611966-2.1 używając silnika Microsoft ICM. Powinno działać.
Swoją drogą różne przeglądarki mogą różnie wyświetlać ten sam plik, warto mieć to też na uwadze i dopasować tą która nam odpowiada.

czornyj
22-06-2008, 13:00
Za czornyj: jeśli chcesz by zdjęcia wyglądały podobnie, przed zapisem jpeg skonweruj je do przestrzeni sRGB za pomocą polecenia edit/convert to profile/sRGB IEC611966-2.1 używając silnika Microsoft ICM. Powinno działać.
Swoją drogą różne przeglądarki mogą różnie wyświetlać ten sam plik, warto mieć to też na uwadze i dopasować tą która nam odpowiada.

Nie jest to rozwiązanie gwarantujące pełen sukces. Konwersja do sRGB sprawdzi się na tyle, na ile przestrzeń naszego monitora będzie zbliżona do przestrzeni sRGB. Zasadniczo by uzyskać idealnie ten sam efekt musielibyśmy po prostu konwertować zdjęcie do przestrzeni monitora (choć to kiepski pomysł).
Odradzam też stosowanie modułu CM Microsoftu - w aplikacjach Adobe podczas wyświetlania domyślnie stosowany jest oczywiście moduł Adobe.

Mellan
22-06-2008, 13:25
...a w aplikacjach microsoft, takich jak przeglądarka w windows, już nie :).
W każdym razie warto mieć to na uwadze.

czornyj
22-06-2008, 13:34
...a w aplikacjach microsoft, takich jak przeglądarka w windows, już nie :).
W każdym razie warto mieć to na uwadze.

Aplikacje Microsoft wogóle nie mają zarządzania barwą podczas wyświetlania, więc nie ma to najmniejszego znaczenia.

pankoala
22-06-2008, 22:45
po mojemu wystarczy w cs3 pacnąć w View -> Proof setup -> Windows RGB i bedzie po kłopocie. PS będzie wyświetlał kolorki tak jak cała reszta winshitu. Tez miałem podobny kłopot mrooq. Pozdro.