PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie dotyczące AF w 450d



XGrzesX
21-06-2008, 14:07
Mam pytanie dotyczące działanie AF w 450d (obiektyw 18-55mm IS). Ostatnio musiałem zrobić kilka zdjęć tuszu do rzęs (nie mój:D) i miałem z tym pewne problemy.
Zdjęcia robiłem z odległości ok 70cm. Problemy polegały na tym, że AF nie mógł złapać ostrości na fotografowanym przedmiocie tylko albo łapał ostrość na drzwiach balkonowych które były w odległości około 3 m albo w ogóle nie mógł ustawić ostrości. Fotografowany przedmiot miał szerokość około 1 cm i wysokość 9 cm. Ostrość była ustawiana centralnym punktem i oczywiście centralny punkt AF był ustawiany dokładnie w środku szerokości przedmiotu. Czasem AF działał prawidłowo jak skierowałem punkt AF na sam dół przedmiotu. Używałem podczas robienie zdjęć różnych ogniskowych i najniższej możliwej przysłony. Na ogniskowej 55 problem nie występował a na pozostałych już były problemy.
Czy wiecie czym mogły być spowodowane te problemy ?

bvq
21-06-2008, 14:14
najprawdopodobniej zbyt mała kontrastowość obszaru przedmiotu w polu autofocusa (lokalne kontrasty) podobnie sprawa ma sie z ostrzeniem na jednolite płaszczyzny np jednolita sciana w wiekszosci przypadkow af zglupieje, miedzy innymi po to jest przelacznik na manual focus :P

XGrzesX
22-06-2008, 11:49
najprawdopodobniej zbyt mała kontrastowość obszaru przedmiotu w polu autofocusa (lokalne kontrasty) podobnie sprawa ma sie z ostrzeniem na jednolite płaszczyzny np jednolita sciana w wiekszosci przypadkow af zglupieje, miedzy innymi po to jest przelacznik na manual focus :P

Przedmiot był koloru czarnego a w tle były okna i drzwi balkonowe więc kontrast raczej był spory. Czy w tym przypadku, kiedy zdjęcia były robione w kierunku okien i wyszły niedoświetlone AF miał prawo działać nieprawidłowo mimo, że w pomieszczeniu było jasno ? Czy korekta ekspozycji ma wpływ na działanie AF ?

piast9
22-06-2008, 12:06
Chodzi o kontrast przedmiotu na który ostrzysz a nie kontrast sceny. AF łapał ostrość na to, co dobrze widział, czyli dużo jaśniejsze tło.

Warto wiedzieć jak działa AF w lustrzankach. Tu masz artykuł (http://www.fotosite.pl/artykuly/sprzet-fotograficzny/zasada-dzialania-lupy-nastawczej-i-af-w-slr.html). Pozwoli to uniknąć takich błędów w przyszłości.

Korekta ekspozycji nie ma wpływu na AF, w lustrzance to są całkiem niezależne podzespoły.