PDA

Zobacz pełną wersję : Artykuł o 20D



darpla
31-05-2005, 00:50
W czerwcowym wydaniu magazynu FVD Foto-Video jest ciekawy artykuł o Canonie EOS 20d.

Ten sprzęt doskonale nadaje się do zdjęć wykonywanych w teatrze, bardzo trudnych technicznie fotek.

Polecam artykuł

McKane
31-05-2005, 01:09
A tak z ciekawosci co takiego ma ten 20D ze jest lepszy do zdjec w teatrze niz np 300D ?

darpla
31-05-2005, 01:16
lepszą matrycę i iso 3200 lepiej pracuje niz z ruskim softem

McKane
31-05-2005, 01:25
Nie czytalem artykulu ale mnie tu pachnie bzdura totalna. 350D ma te sama matryce wiec nadaje sie rownie dobrze co 20d ze o markach 1d nie wspomne.

Poza tym majac jasne szklo wcale nie potrzeba iso3200 a spokojnie mozna robic na iso800.

Zeskanuj jak masz mozliwosc ten artykul posmiejemy sie wspolnie :)

I zeby nie bylo ze sie tylko madruje ... te fotki robilem 300D na ISO 800 Sigma 70-300 APO MACRO 2 nastepnego dnia ktorego ja dostalem wiec wlasciwie prosto z pudelka poszla na koncert. Siedzialem strasznie daleko od sceny co zreszta widac i nie mialem zadnej podporki pod aparat oprocz wlasnych kolan i oparc foteli. Pomijajac wartosc "artystyczna" tych fotek mysle ze jak na takie ciemne i wolne szklo, niezbyt sprzyjajace warunki i matryce nie nadajaca sie do robienia w teatrze nie wyszlo zle.

http://inari.neostrada.pl/sdm1.jpg
http://inari.neostrada.pl/sdm2.jpg
http://inari.neostrada.pl/sdm3.jpg

Aha i jeszcze jedno ... te fotki nigdy nie byly obrabiane oprocz oczywiscie zmiany rozmiaru z opcja bicubic (czyli zero ostrzenia i odszumiania)

Cichy
31-05-2005, 11:04
Z pewnością autorowi artykułu chodziło o mniejsze szumy na Hi-ISO , bo faktycznie różnica mdzy 20d a 300d jest widoczna. Jeśli się robi foty na ISO 800 to nie ma problemu...

Zresztą, swego czasu robiłem dużo zdjęć koncertowych z ręki Canonem 300d i Tamronem 70-300 który najjaśniejszy nie jest. Efekty były takie (odszumienie MI minimalne).

http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=600986

kami74
31-05-2005, 19:11
Możesz mnie uświadomić co to NI czy MI ???

gietrzy
31-05-2005, 19:43
Możesz mnie uświadomić co to NI czy MI ???
Pewnie Cichemu chodziło o:
odszumianie Neat Image minimalne.
Neat Image - program do usuwania szumu ze zdjęcia.
http://www.neatimage.com/index.html

gietrzy
31-05-2005, 20:01
Ten sprzęt doskonale nadaje się do zdjęć wykonywanych w teatrze
BZDURA! Aparat jest za głośny do teatru, filharmonii, itp.
Zakładając, że mamy jasny obiektyw (nie potrzebujemy ISO 3200) to 350D bije na głowę 20D.
Cisza, tego przede wszystkim się wymaga od fotografa w takich miejscach.
Artykuł czytałem i jestem w szoku, że gościa nie wygonili z teatru podczas seryjnych zdjęć!!!
Do teatru widziałbym raczej 350D (szumy porównywalne, cichutka migawka) plus jasne, jasne szkła. Max f/2
I teraz by uprzedzić ataki: mam 20D, miałem w ręku 350D.

... bardzo trudnych technicznie fotek.
Powiedzmy fotek w trudnych warunkach. Do bardzo trudnych technicznie fotek trzeba spota mieć.

Vitez
31-05-2005, 23:27
BZDURA! Aparat jest za głośny do teatru, filharmonii, itp.
Cisza, tego przede wszystkim się wymaga od fotografa w takich miejscach.
Artykuł czytałem i jestem w szoku, że gościa nie wygonili z teatru podczas seryjnych zdjęć!!!

Czy kazde przedstawienie w teatrze jest nieme i ciche/ Czy ngdy nie ma momentow muzyki, dialogow, wrzaskow?
Znajac wady swojego sprzetu mozna wlasnie tylko w tych momentach pstrykac bez obawy o przeszkadzanie?

Auwo
31-05-2005, 23:41
Czy kazde przedstawienie w teatrze jest nieme i ciche/ Czy ngdy nie ma momentow muzyki, dialogow, wrzaskow?
Znajac wady swojego sprzetu mozna wlasnie tylko w tych momentach pstrykac bez obawy o przeszkadzanie?

to tak jakbys zamowil pomidorowa z makaronem i mogl zjesc tylko makaron :)

David
02-06-2005, 21:10
[QUOTE=McKane]
Nie czytalem artykulu ale mnie tu pachnie bzdura totalna. 350D ma te sama matryce wiec nadaje sie rownie dobrze co 20d...

350 d ma podobną matrycę ale nie taką samą! 350 d ma trochę większe szumy niż 20D.

McKane
02-06-2005, 21:43
[QUOTE=McKane]
Nie czytalem artykulu ale mnie tu pachnie bzdura totalna. 350D ma te sama matryce wiec nadaje sie rownie dobrze co 20d...

350 d ma podobną matrycę ale nie taką samą! 350 d ma trochę większe szumy niż 20D.

Nie no nie przesadzajmy roznice sa tak niewielkie ze nie warto o nich wspominac. Ze przytocze fragment recenzji z dpreview
"As you can see there's almost no visible difference in noise levels between the EOS 350D and EOS 20D, our measured results (see graph below) show that the 350D's noise levels are very slightly higher between ISO 800 and 1600."

Very slightly higher - to mowi samo za siebie.

KuchateK
02-06-2005, 22:03
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos20d/page20.asp
Nawet dziesiatka nie jest tak bardzo daleko w szumach tak do iso400-800... W sumie sam sie zdziwilem jak meczylem pojedyncze pixele... Dopiero z tymi dwoma mpix extra calosc sie kumuluje na gladsze zdjecia.

Marfackib
03-06-2005, 08:15
Czytałem ten artykuł. Facet po prostu opisywał swoję wrażenia z pracy 20D w teatrze. Fotografował obietywem 70-200, wiec potrzebował dużego ISO. Jako wadę tego aparatu przy fotografowaniu w teatrze napisał, że lustro głośno pracuje, a aktorzy niejednokrotnie zwracami mu na to uwagę. Nie porównywał go z 300D lub 350D lub jakimkolwiek innym aparatem.

Kubaman
04-06-2005, 09:28
a no właśnie....
Z własnych spostrzeżeń z robienia zdjęć w teatrze czy na spektaklach: 20D rzeczywiście hałasuje, natomiast wielokrotnie zdarzało mi się fotografować w towarzystwie fotografików używających modeli serii 1D i zapewniam was, że hałasowali zdecydowanie bardziej ode mnie. Fotografia w takich miejscach wymaga dużego wyczucia, a nie walenia fotki co 5 sekund.

A co do możliwej przewagi 20D, to nie zapominajmy, że w takich warunkach jeną z najważniejszych rzeczy jest precyzyjny, czuły układ AF i jak największy wizjer. Również łatwość obsługi ma ogromne znaczenie - jeśli chcemy robić naprawdę dobre zdjęcia to musimy bez przerwy i błyskawicznie zmieniać ustawienia.