PDA

Zobacz pełną wersję : bardzo jasne zdjęcia ale bez przepaleń



lukasz123
16-06-2008, 14:28
Witam Szanownych forumowiczow;-)

Mam pytanie jak osiągnąc taki efekt jak jest na zdjęciach poniżej?
Chodzi o to, że te zdjęcia są bardzo jasne, ale nie wszystkie kolory, więc nie ma przepałów. Poprostu wychodzą biało-szare pola. Tak, wiem opis bardzo nie profesjonalny, ale mam nadzieję, że mnie zrozumieliście;-)
Jestem prawie pewien, że jest to robota w PS, oryginalnie zdjęcie było poprostu jasne... Dzięki za wszelkie rady.
http://fotograf24.pl/Fotograf24/Korporacyjne_files/Media/xpnc-20/xpnc-20.jpg?disposition=download
http://fotograf24.pl/Fotograf24/Slubne/strony/ceromonia_zaslubin_files/Media/AniaMaciek25/AniaMaciek25.jpg?disposition=download

sluzalekmichal
16-06-2008, 15:27
Witam

Możesz to zrobić na kilka sposobów -

1. Przy wywoływaniu pliku RAW obciąć światła -odradzam
2. W PS narzędziem światła/cień - zmnieszyć lekko intensywność światłem, następnie wymaskowac obszary o nadmiernej ilości światła.
3. Podobnie jak wyżej pomanipulować poziomami i wymaskować
4. Krzywe - najbardziej godna polecenia metoda. W tym przypadku masz również kilka możliwości.
a. Wyznaczasz kroplomierzami punkty odniesienia czerni i bieli - każde z nich robisz na osobnej warstwie. W większości przypadków wystarczy wyznaczenie tylko bieli. W przypadku bieli - klikasz w miejscu gdzie obraz jest bardziej szary niż biały i tym samym zmniejszasz na zdjęciu intensywność białego. Dostosowujesz krycie warstwy i maskujesz.
b. Ręcznie zmieniasz wykres krzywych w zakresie świateł - czyli prawa strona wykresu lekko w dół - to tak najprościej.
5. Tworzysz nową warstę - ustawiasz ją na samym szczycie warst- wypełniasz ją w 30% - 50% szarością, ustawiasz tryb mieszania na Multiplay, zmniejszasz krycie warstwy i maskujesz.

To moje sposoby.
Pozdrawiam
M.S.

senner
17-06-2008, 11:00
po tytule myślałem że chodzi o high-key..

nor
17-06-2008, 11:29
Witam

Możesz to zrobić na kilka sposobów -

1. Przy wywoływaniu pliku RAW obciąć światła -odradzam
2. W PS narzędziem światła/cień - zmnieszyć lekko intensywność światłem, następnie wymaskowac obszary o nadmiernej ilości światła.
3. Podobnie jak wyżej pomanipulować poziomami i wymaskować
4. Krzywe - najbardziej godna polecenia metoda. W tym przypadku masz również kilka możliwości.
a. Wyznaczasz kroplomierzami punkty odniesienia czerni i bieli - każde z nich robisz na osobnej warstwie. W większości przypadków wystarczy wyznaczenie tylko bieli. W przypadku bieli - klikasz w miejscu gdzie obraz jest bardziej szary niż biały i tym samym zmniejszasz na zdjęciu intensywność białego. Dostosowujesz krycie warstwy i maskujesz.
b. Ręcznie zmieniasz wykres krzywych w zakresie świateł - czyli prawa strona wykresu lekko w dół - to tak najprościej.
5. Tworzysz nową warstę - ustawiasz ją na samym szczycie warst- wypełniasz ją w 30% - 50% szarością, ustawiasz tryb mieszania na Multiplay, zmniejszasz krycie warstwy i maskujesz.

To moje sposoby.
Pozdrawiam
M.S.

Dlaczego 2, 3 jest gorzej niż krzywymi ?

Niedzwiedz
17-06-2008, 11:32
Efekt podobny do stylu Kaliny jednak zrobiony nieudolnie

Bingant
17-06-2008, 16:03
No to może by tak Kalina sama podała przepis na takie zdjęcia(chodzi mi o pracę w PS). Chyba, że to tajemnica zawodowa.

miklo
17-06-2008, 16:15
No na 100% Kalina opowie dokładnie, co robi. I reszta zarabiających też. Pewnie już piszą i walczą, kto pierwszy :D

Kalina
17-06-2008, 16:37
Miklo - ironia niepotrzebna:)

Gdyby tajemnica mojego warsztatu polegała na tych kilku trickach - to co to byłby za warsztat;)

Tak więc jasne zdjęcia (od których ja osobiście już odchodzę, ileż można), to przede wszystkim odpowiednie wołanie rawa. W ACRze którego używam jest wiele suwaczków - nie tylko exposure. I radzę sie nimi pobawić.

W razie potrzeby składanie na warstwach kilku wywołań rawa, aby rozświetlać niedoświetlone partie:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img265.imageshack.us/img265/298/img9375sg6.jpg)

Niedzwiedz
17-06-2008, 16:45
kalina pięknego masz avatara !

Kalina
17-06-2008, 16:49
kalina pięknego masz avatara !
No ba :mrgreen:
Niebylejaki fotograf do niego rękę i oko przykładał :mrgreen:

liquidsound
14-07-2008, 06:34
Ja to robie tak (jest 6:30 i wlasnie to odkrylem hehe). Bierzesz sobie kopiujesz warste Brightness (tzn nie sama warstwe ale jakis filtr, nie wiem jak to poprawnie nazwac), zmniejsza kontrast -20, jasnosc z +40, do tego kolejna warstwa z levels gdzie srodkowy suwaczek w lewo (tyle zeby nie stracic szczegolow), a potem trzecia warstwa gdzie levelsami zaciemniasz ciemne i srednie partie. Ustawiasz mieszanie warstw na overlay i mieszasz proporcje wg uznania.

Paenka
14-07-2008, 22:17
to ja już nie wiem co to jest przepalenie a co to jest ta wlasciwa jasnosc...mnie sie wszystko podoba :D

MaciekCi
14-07-2008, 23:02
Witam Szanownych forumowiczow;-)

Mam pytanie jak osiągnąc taki efekt jak jest na zdjęciach poniżej?
Chodzi o to, że te zdjęcia są bardzo jasne, ale nie wszystkie kolory, więc nie ma przepałów. Poprostu wychodzą biało-szare pola. Tak, wiem opis bardzo nie profesjonalny, ale mam nadzieję, że mnie zrozumieliście;-)
Jestem prawie pewien, że jest to robota w PS, oryginalnie zdjęcie było poprostu jasne... Dzięki za wszelkie rady.



Ja stawiam, że oryginalne zdjęcie było poprostu ciemne.

Potem, Shadow/Highlights w PSie i w szczególności rubryczna "Shadows" - Radius , i na samym dole "Miditone Contrast" , potem co najwyżej drobne korekty - Burn/Light tool'em. Opcjonalnie "Pro Contrast" z "nik color efex pro". ;) Generalnie łatwe do osiągnięcia. :)

asdfasfd
16-07-2008, 03:51
W sumie to bardzo prosto. Robisz kopię warstwy i ustawiasz mieszanie na screen. Jeżeli nie wygląda jak chcesz to bawisz się dalej z przezroczystością, krzywymi i maskami.

bakek
08-04-2009, 00:38
Kalina nie podała dokładnego opisu. Czy ktoś próbował którąś z podanych tutaj metod i wie, która daje pożądane efekty?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Acha... być może posiada ktoś tego typu akcje w Photoshopie lub gotowe (sprawdzone) instrukcje?

Temat według mnie nie został wyczerpany- są Ci, którzy chcą się podzielić wiedzą i Ci, którzy nadal mają problem z tym, aby uzyskać odpowiedni efekt końcowy (bo przecież nie chodzi tutaj tylko o rozjaśnienie i nasycenie cieni- to nie daje odpowiedniego efektu).