PDA

Zobacz pełną wersję : obiektywy rysujące ostro



stiopa
30-05-2005, 15:12
Witam serdecznie jako nowicjusz i liczę na życzliwe przyjęcie wszystkich posiadaczy Canonów. :grin:
Prosze o podanie nazw obiektywów Canona i być może konkurencji, które po zamontowaniu do aparatów Canon naprawdę _ostro_ rysują.
Pozdrawiam
Stiopa

Polaco
30-05-2005, 15:15
Witam serdecznie jako nowicjusz i liczę na życzliwe przyjęcie wszystkich posiadaczy Canonów. :grin:
Prosze o podanie nazw obiektywów Canona i być może konkurencji, które po zamontowaniu do aparatów Canon naprawdę _ostro_ rysują.
Pozdrawiam
Stiopa
Wszystkie stalki z literka "L" na koncu, chyba w stajni Canona nie ma ostrzejszych szkiel. A co do konkurencji to sie nie znam...

Janusz Body
30-05-2005, 15:19
Wszystkie stałki (no prawie) - niekoniecznie z L na koncu.

Janusz

ukasz
30-05-2005, 15:20
Najostrzej rysują obiektywy z potłuczonymi soczewkami, tylko trzeba dotknąć nimi do fotografowanego obiektu :mrgreen: :evil: :mrgreen:

A tak poważnie, to zbyt ogólnie zadałes pytanie - co to znaczy "naprawdę ostro"? Czy na pełnym otworze czy po przymknięciu? Jaka ogniskowa cię interesuje?

Co do zasady najlepsze optycznie są obiektywy stałoogniskowe, świetne są też długie zoomy Canona np. 70-200 f2,8L oraz trochę starszy 80-200 f2,8L.

Pszczola
30-05-2005, 15:24
Prosze o podanie nazw obiektywów Canona i być może konkurencji, które po zamontowaniu do aparatów Canon naprawdę _ostro_ rysują.

A jaki poziom ostrosci 'naprawde' jestes gotow zaakceptowac? jesli nie interesuja cie zadne kompromisy to polecam EF 200 f/1.8 L USM :mrgreen:

kavoo
30-05-2005, 15:27
jesli nie interesuja cie zadne kompromisy to polecam EF 200 f/1.8 L USM :mrgreen:
Ja generalnie stara 200tke polecam nawet w przypadku kompromisow :twisted:

Pszczola
30-05-2005, 15:30
Fakt. To szklo co prawda chyba juz nie jest produkowane (?), ale caly czas nowke mozna kupic. Chocby TU (http://www.fotoexpert.pl/katalog.php?,CANON,EF,200,f/1.8,L,USM,sklep,474)

kavoo
30-05-2005, 15:35
Fakt. To szklo co prawda chyba juz nie jest produkowane (?), ale caly czas nowke mozna kupic.
Jest jeszcze inna ciekawostka - jest to jedyne szklo jakie znam, w przypadku ktorego w ofercie z drugiej reki (np. na ebay'u) podawany jest numer seryjny... jakby to bylo jakies Limited Edition :shock:

p13ka
30-05-2005, 16:02
Uff, ale ta 200/1.8 ma fajniutką cenkę.
Ale jest światełko, widać, że ona powolutku spada ;)
http://www.fotoexpert.pl/katalog.php?,CANON,EF,200,f/1.8,L,USM,sklep,474
+ Pokaż historię zmian ceny.

fotofx
30-05-2005, 16:18
Świetnie rysuje 135/2 L Canon ; 50/1.4 Canon

Jac
30-05-2005, 17:04
100 f/2.8 macro, 200 f/2.8

stiopa
30-05-2005, 20:18
Wielkie dzięki za tyle sympatycznych odpowiedzi. Dla uzupełnenia podam, że aktualnie mam 20D z EF 28-135 ale przyznam szczerze, że nie mogę się w żaden sposób dopracować rezultatów jakie uzyskiwałem na SONY DSC707, który niestety mi skradziono.
Pozdrówka

Pszczola
30-05-2005, 21:20
A nie kusi Ciebie powrot do Soniaka? ;-)

stiopa
30-05-2005, 21:58
Przyznam szczerze - mam Canona 5 m-cy i gdyby nie jego podstawowa zaleta jaką jest bezsprzecznie wymienna optyka to kto wie??? :wink:

Vitez
30-05-2005, 22:03
Dla uzupełnenia podam, że aktualnie mam 20D z EF 28-135 ale przyznam szczerze, że nie mogę się w żaden sposób dopracować rezultatów jakie uzyskiwałem na SONY DSC707, który niestety mi skradziono.


To ja za Pszczola - lepiej wroc do Sonego 707.
Bo jak widzisz - by samym szklem nadrobic to co producent tam w algorytmy poprawy obrazu wpakowal to duuuuzo forsy moze kosztowac.
A by umiejetnosciami fotografa i obrobka na kompie to osiagnac zamiast zdawac sie na producenta - to duuuzo nauki.
Jesli nie chce ci sie uczyc - to lepiej nie narzekaj ze zdjecia z 20D wychodza ci "nie takie jak z kompaktu" .

stiopa
31-05-2005, 22:19
To ja za Pszczola - lepiej wroc do Sonego 707.
Bo jak widzisz - by samym szklem nadrobic to co producent tam w algorytmy poprawy obrazu wpakowal to duuuuzo forsy moze kosztowac...
.
Jak widać naiwnie sądziłem, że Canon ma to opanowane nie gorzej niż Sony. :sad: Nauki się nie boję bo w końcu cały żywot na tym nam upływa. Ważne że wiem, iż do uzyskania efektów zadawalających trzeba to czasami dodatkowo PS-em lub podobnym traktować. Wielkie dzięki za podpowiedź i to, że waszymi wypowiedziami utwierdzacie mnie w przekonaniu, że ten typ tak ma :-)
Pozdrawiam serdecznie

KuchateK
31-05-2005, 22:32
Canon ma to opanowane doskonale... Tyle ze porownujesz calkiem inne klasy aparatow... "Destrukcyjne" obrabianie kompakta sony to jednak sa w nieco innym celu jak to co wypluwa 20'stka.

Pszczola
31-05-2005, 23:51
Nie tylko "inne klasy aparatow", ale wrecz inna "filozofie" fotografowania.

Vitez
01-06-2005, 00:30
Nauki się nie boję bo w końcu cały żywot na tym nam upływa.

No to lekcja pierwsza:
Nie Canon a Sony a kompakt a lustrzanka.
Kompakty sa naszpikowane automatami i algorytmami upiekszajacymi - niezaleznie od firmy.
I Canon A60 potrafi zrobic ostrzejsze zdjecie niz Canon 20D.
To dlatego - nie z winy Sony czy Canona, z kompaktu Sonego wychodza ci zdjecia ostrzejsze niz z dSLR Canona - bo z dSLR wychodza zdjecia prawie nieobrobione softwarem aparatu, podczas gdy kompakty je na sile upiekszaja.
To roznica technologiczna produkcji zdjec w kompaktach a dSLR.
A teraz roznica ideowa:
lustrzanki cyfrowe zazwyczaj kupuja ludzie swiadomi wyboru, ktorzy chca miec lepsze zdjecia ale wiedza jak nad nimi popracowac, wiedza ze zrobienie zdjecia nie konczy sie na nacisnieciu spustu migawki.
Dlatego dSLR daja o wiele lepszy material do dalszej obrobki niz jakikolwiek kompakt, o wiele wieksza kreatywnosc zarowno przed zrobieniem zdjecia (dobor obiektywow, GO, czulosci, parametrow, kadrowanie) jak i po zrobieniu zdjecia (prawie surowe JPG z o wiele nizszym szumem, RAW swietnej jakosci).

stiopa
01-06-2005, 14:22
Nie tylko "inne klasy aparatow", ale wrecz inna "filozofie" fotografowania.
Może trochę jaśniej na temat tej innej filozofii fotografowania :-)

sv
01-06-2005, 14:37
ostre Canony (ostre od pelnej dziury):
200/1,8
135/2
85/1,2
300/2,8
400/2,8
85/1,8 (ty juz trzeba przymknac)
50/1,8 i 1,4 (od f4)
zgadzam sie z przedmowcami, ze 200/1,8 chyba najlepszy z tej stawki :) niestety juz nie produkowany. za to nikon ma w ofercie nowy 200/2 ze stabilizacja

kavoo
01-06-2005, 14:40
zgadzam sie z przedmowcami, ze 200/1,8 chyba najlepszy z tej stawki :) niestety juz nie produkowany.
A czy to nie ty przypadkiem wspominales cos na forum o krazacych plotkach, jakoby Canon mial niedlugo puscic na rynek jego nastepce w wersji DO? Albo to iczek pisal... nie pamietam :roll:

stiopa
01-06-2005, 15:11
No to lekcja pierwsza:
Nie Canon a Sony a kompakt a lustrzanka...

Wielkie dzięki za cierpliwość i sporą dawkę edukacji. Nie mam wątpliwości co do tego, że to zupełnie inne techniki zawarte są w obudowach obu typów aparatów. Ja w swojej niewiedzy zakładałem, że w Canonie znajdę wszystko to co miałem dotychczas i dużo więcej. Tak faktycznie jest we wszystkich porównywanych parametrach z wyjątkiem ostrości obrazu. Doceniam smak zabawy ze zdjęciem po pstryknięciu spustu migawki, sądziłem jednak, że sprawa ostrości przy tej optyce, którą posiadam (EF 28-135mm f/ 3.5-5.6 IS USM) jest oczywista. Skoro tak się nie stało zgłosiłem się nieśmiało do grupy życzliwych ekspertów w branży z pytaniem o obiektywy, które rysują ostrzej i cieszę się z Waszego przyjęcia dziękując za szczerą pomoc.
Pozdrawiam
Andrzej

ps. Dla uzupełnienia dodam, że rozpoczynałem swoją edukację fotograficzną od Kodak boxa (6x9) poprzez Druh'a, Zorki 4, Practica MTL, Canon analog, DSC 707, a zatrzymałem się na 20D.

piotr.23
01-06-2005, 16:40
ps. Dla uzupełnienia dodam, że rozpoczynałem swoją edukację fotograficzną od Kodak boxa (6x9) poprzez Druh'a, Zorki 4, Practica MTL, Canon analog, DSC 707, a zatrzymałem się na 20D.

Skoro pytales o ostre szkla... Jesli moge cos zasugerowac, to zainwestuj w przejsciowke/przejsciowki i uzywaj szkiel, jesli Ci zostaly z Practiki. Niektorzy w to nie wierza (i nie uwierza nigdy), ale np. rosyjski Industar 2.8/50 za 60 zl na przejsciowce M42, albo nieco drozszy Zeiss T* Planar 1.7/50 na przejsciowce Contaxa podczepiony do cyfrowki Canona daja rewelacyjne zdjecia... Nie chodzi mi tutaj tylko o obiektywne MTF.

A swoj 28-135 przymknij do f8 i wiecej -- powinien stracic troche mydla

Pozdr | Piotr

sv
01-06-2005, 21:08
A czy to nie ty przypadkiem wspominales cos na forum o krazacych plotkach, jakoby Canon mial niedlugo puscic na rynek jego nastepce w wersji DO? Albo to iczek pisal... nie pamietam :roll:

jak bedzie DO to bedzie kicha. zamiat do wolalbym is, ale i tak go nie kupie bo bedzie kosztowal (o ile bedzie) PEWNIE 5000 $