PDA

Zobacz pełną wersję : Moje boje z d20 - ciemnosci



Zyklon
30-05-2005, 09:44
Witam zacznę od tego ze zielone pojęcie o fotografowowaniu posiadam pare latek
robiłem zdjęcia eosem 1 z lampka metza i wszystko było git, banalne jak naciśnięcie
spustu migawki tu ttl tu ustawienia na manualce takie jak chciałem ewentualnie
lekkie doświetlenie zdjęcia w sietle dnia. Bajka nie fotografowanie. ale dostałem
upragnin D20 w swoje ręce nie powiem sumiennie zapoznałem się z instrukcją
aparaciku no i lampy 580. tu balans bieli ustawiany do zastałych warunków, tam
automatyczny kiedy z Lampą no i git tylko te zdjęcia troche ciemne to mało powiedziane.
pierwsze dziwne doswiadczone z ciemnymi zdjęciami miałem przy foceniu z wbudowaną lampą
ale mślałem sobie że to tylko przez to że niby mała lamka może. kupiłem dużą to samo ciemność
widze (zaczołem stosować wybiegi w stylu podbijanie na lampie doświetlenia z marnym efektem
zwłaszcza przy doświetlaniu w świetle dziennym)
ciemność nie mówiąc o mydle cyfry ktore mi wprost obrzydza zdjęcia. (widziałem zdjęcia kolegi ktory kupił sobie soniaka zwykłego jakiegoś tam cyberszota miodzio.....
a zdjęcia robi w trybie zielonym ;)) No cóż nasówa mi się tylko pytanie:
czy ja coś robie nie tak czy aby aparat nie jest felerny. zestaw to 20 + sigma 28-135 APO macro 3,8-5,6 lampa 580 i tak sobie jeszcze myślę czy zakóp lepszego obiektywu na mój portfel typu tamronka 28-75 2,8 coś
zmieni ale wydaje mi sie ze nie przyajmniej w tym temacie.
Ekm ten tego tyle sie rozpisałem ;) prosze o jakieś porady.

p13ka
30-05-2005, 10:49
Może przeczytanie tego wątku coś pomoże?
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=1897
Polecam jeszcze tę stronkę:
http://photonotes.org/articles/eos-flash/

Janusz Body
30-05-2005, 14:34
Jak to co napisał p13ka nie wystarczy to napisz jakie miałeś ustawienia w aparacie. Zobacz też co masz poustawiane w Custom Functions - tam też można sporo popsuć ;-)

Istotne jest, że Canon poważnie traktuje Av, Tv i M - zakłada, że fotograf wie co robi i wszystko jest tylko z FILL flashem.

Janusz

Vitez
30-05-2005, 21:19
Istotne jest, że Canon poważnie traktuje Av, Tv i M - zakłada, że fotograf wie co robi i wszystko jest tylko z FILL flashem.



W M na 1/250 f11 tez masz tylko fill-flash? ;) (w sumie... w pewnym sensie tak ;) )

Janusz Body
30-05-2005, 22:29
W M na 1/250 f11 tez masz tylko fill-flash? ;) (w sumie... w pewnym sensie tak ;) )

Nie w pewnym sensie tylko tak dla zastanego EV pow 13 :-P. Błysk 'oświetlający' bedzie dla zastanego EV poniżej 10.
Ale nie wiem co do tego ma to f11 ;-)

Janusz

Zyklon
31-05-2005, 15:51
Dzięki za wskazówki, a zwłaszcza za podane linki, hm z tego co na tym forum pisal Sven troche nie zrozumiałe dla mnie ale muszę się przegryśc przez ten drogi link (szkoda ze w lengłyszu bo, po pobieżnym przejżeniu zawiera dużo cennych wskazówek a moja znajomość tego języka nie jest wybitna). Ostania sprawa to widąć wyraźnie że pomiar światła ttl i ettl wyraźnie rużnią sie przynajmniej w technice robienia zdjęć.

Vitez
31-05-2005, 16:39
Ale nie wiem co do tego ma to f11 ;-)


To byly przykladowe nastawy przy ktorych masz malutkie szanse ze lampa bedzie 'tylko doswietlala' ;) .
A o co konkretnie mi chodzi? O slowko "wszystko" w twojej wypowiedzi - unikalbym tak kategorycznego i nieostroznego stwierdzenia ze lampa w AvTv/M bedzie 'wszystko' oswietlala jako fill, bo jak sam napisales - wzalezy to od ilosci swiatla zastanego, wiec nie "wszystko" a "czasami" :p

Janusz Body
31-05-2005, 22:28
To byly przykladowe nastawy przy ktorych masz malutkie szanse ze lampa bedzie 'tylko doswietlala' ;) .
A o co konkretnie mi chodzi? O slowko "wszystko" w twojej wypowiedzi - unikalbym tak kategorycznego i nieostroznego stwierdzenia ze lampa w AvTv/M bedzie 'wszystko' oswietlala jako fill, bo jak sam napisales - wzalezy to od ilosci swiatla zastanego, wiec nie "wszystko" a "czasami" :p

Pomału, pomału. W Av i Tv jest TYLKO FILL. W M różnie bywa. Różnica między błyskiem wypełniającym a oświetlającym jest taka, że fill reguluje siłę błysku do zastanych warunków a ten drugi wali pełną mocą i to aparat ma dbać o prawidłowe naświetlenie. We wszystkich 3 trybach to lampa musi się dostosować do warunków i dlatego mówimy o fill flash - nawet jak musi walnąć pełną mocą bo to dalej lampa dostosowuje się do swiatła zastanego i nastaw aparatu. No więc "wszystko" nie "czasami" :-P

A'propos Twoich rad to nieśmiało zauważę, że to ja pisałem i pozwól, że to ja bede decydował o tym jakich słów używam, tak długo jak nie naruszają one regulaminu, dobrych obyczajów itp...

Janusz

Tomasz Golinski
31-05-2005, 22:31
A'propos Twoich rad to nieśmiało zauważę, że to ja pisałem i pozwól, że to ja bede decydował o tym jakich słów używam, tak długo jak nie naruszają one regulaminu, dobrych obyczajów itp...

Janusz
A prawdziwość jest rzeczą wtórną?

Janusz Body
31-05-2005, 23:25
A prawdziwość jest rzeczą wtórną?

Subiektywną.

Janusz

PS. Nie chodzi mi o to kto ma racje, zresztą swoj punkt widzenia wyłuszczyłem.

Vitez
01-06-2005, 00:21
Pomału, pomału. W Av i Tv jest TYLKO FILL.

W takim razie trzeba bylo rozdzielic Av od pozostalych.


A'propos Twoich rad to nieśmiało zauważę, że to ja pisałem i pozwól, że to ja bede decydował o tym jakich słów używam, tak długo jak nie naruszają one regulaminu, dobrych obyczajów itp...

Nie mozesz jednak zmienic znaczenia i zawartosci logicznej slowa "wszystko" chocbys nie wiem jak bardzo w tym swoim egocentryzmie i pseudoniezaleznosci sie staral.
Uzywaj sobie slow jakich chcesz, ale nie zmieni to wcale faktu ze zle ich uzywasz i mozesz byc zle zrozumiany - tylko na to chcialem ci zwrocic uwage, ty sobie rob co chcesz tylko w tym swoim "ja" nie zapomnij ze piszesz nie dla siebie a dla innych :roll: .
Nie zakazuje tobie uzywania slow, tylko sugeruje rozsadniejsze ich dobieranie by twoj przekaz myslowy byl odpowiednio zrozumiany i logiczniejszy.

Odnosnie fill a lampy - gdy swiatlo z lampy jest silniejszym zrodlem swiatla niz zastane to jest wtedy oswietleniem glownym a nie wypelniajacym, niezaleznie od tego czy wali zawsze pelna moca czy dostosowuje sie do parametrow - efekt zalezy od mieszanki zastanego i swiatla i wypelniajacy blysk jest wtedy gdy jest mniej widoczny od swiatla zastanego a nie tylko wtedy gdy lampa wali zawsze na full (troche zbyt zawezona definicje probowales tu przemycic). Wiec "czasami" a nie "wszystko" .

Janusz Body
01-06-2005, 09:25
... tym swoim egocentryzmie i pseudoniezaleznosci sie staral.

Przeginasz. To są już "wycieczki osobiste", które mogą być odbierane jako ubliżające. Chyba nie przystoi to moderatorowi.


...Nie zakazuje tobie uzywania slow, tylko sugeruje rozsadniejsze ich dobieranie by twoj przekaz myslowy byl odpowiednio zrozumiany i logiczniejszy.

Nazbyt często nadużywasz pozycji moderatora zwracając uwagę innym na rzeczy które zwykle do moderatora nie należą np. ortografia. Pozwól mnie dwukrotnie starszemu od Ciebie zwrócić Ci uwagę, że pisząc do kogoś słowo "Tobie" piszemy z dużej litery. Twój błąd jest "uporczywy" - tj. popełniasz go nagminnie co świadczy o Twoich brakach. A teraz zastanów się czy ta moja uwaga była dla Ciebie przyjemna? Tak jak Twoje dla innych? Nie wszyscy Twoje 'dobre rady' muszą i odbierają pozytywnie. Co z tego, że Tobie wydaje się, że masz rację? Inni mogą się czuć zwyczajnie urażeni wypowiedziami w stylu dyslektycy to lenie... Każde forum, to chyba też, no dobrze prawie każde, zezwala na swobode wypowiedzi i nie znam żadnego innego na którym moderatorzy w jakikolwiek sposób krytykowaliby innych. Można powiedzieć "nie masz racji" ale nie wypada, nawet nie wolno pisać jesteś taki to a siaki, leniwy dysleksyjny pseudoniezależny, egocentryk. Można się spierać co do meritum sprawy ale 'załatwianie' dyskusji 'wycieczkami osobistymi' zwyczajnie mi się nie podoba.


...Odnosnie fill a lampy - gdy swiatlo z lampy jest silniejszym zrodlem swiatla niz zastane to jest wtedy oswietleniem glownym a nie wypelniajacym, niezaleznie od tego czy wali zawsze pelna moca czy dostosowuje sie do parametrow - efekt zalezy od mieszanki zastanego i swiatla i wypelniajacy blysk jest wtedy gdy jest mniej widoczny od swiatla zastanego a nie tylko wtedy gdy lampa wali zawsze na full (troche zbyt zawezona definicje probowales tu przemycic). Wiec "czasami" a nie "wszystko" .

A z tym się zwyczajnie nie zgadzam. Mam prawo być egocentryczny i pseudoniezależny (czy Ty wiesz co te słowa oznaczają?). Na jednym kadrze - takim wieczorem, mało światła w tle błysk doświetlający 1 plan jest dalej błyskiem doświetlającym chociaż właściwie "oświetla" ten 1 plan. To zwykle bardzo trudno ocenić czego było więcej - zastanego czy flesza. Więc łatwiejszy wydaje mi się podział na to KTO DECYDUJE o poziomie naświetlenia klatki aparat czy lampa. Jak lampa -> to lampa doświetla jak aparat -> to lampa oświetla. Ale to moje osobiste zdanie i nie musi byc prawdziwe. Tak naprawde to w swoich wypowiedziach stosowałem pewne uproszczenia. Pisałem coś o 'mocy' błysku. Tak naprawde, zwykle, nie-zawsze, jest to realizowane poprzez sterowanie czasem błysku. Stroboskopowy błysk na HSS to coś jeszcze innego ale zdaje się nieo to chodziło w wątku. No i jeszcze najważniejsze do- czy o-świetlenie to kwestia umowna i tylko umowna i z czysto praktycznego punktu widzenia zupełnie bez znaczenia bo nie chodzi o nazewnictwo tylko o poprawność naświetlenia klatki.

Janusz

PS. Coś misię zdaje, że nie jestem jedyny piszący w podobnym stylu o Tobie Vitez, więc może odrobina samokrytyki i zastanowienia by się przydała.

Zyklon
01-06-2005, 14:56
Hm nie sądziłem patrząc na liczbe odwiedzin i opini, że aż tak daleko odejdą one ot tematu sprawy, ale wałkując dalej ten temat ktoś łopatologicznie wytłumaczy mi czy dobrze rozumiem: trybu Av oraz tv (priorytetu przysłony i czasu) używamy fotografując z lampą w warunakch takich, że powiedzmy jeżeli czas wskazany przez aparat bez przyłączonej lampy nie zejdzie mi poniżej odwrotnosci zoomu obiektywu ( obiektyw 50 x 1,6 cyfry = 80 więc minimalny czas powiedzmy 1/80 to doświetlam lampą ). Ale jeżeli mam czasy zastane żędu 1/10 czy pół sek. to bez sensu jest doświetlać zwłaszcza bez statywu. natomiast tryb manualny (cały czas używam pomiaru uśrednionego dla całej powieszchni kadru, oraz centralnego punku af) mogę używać w egipskich ciemnościach i będzie zdjęcie prawidłowo naświetlone ? I jeszcze jedno jeżeli występuje duża róznica powiedzmy pomiędzy jasnym ubraniem a "ciemną twarzą" to stosować fel? czy też pomiar punktowy "zdjęty" z żądanego obiektu w kadże?

Auwo
01-06-2005, 15:39
Janusz Body - gdyby byly ostrzezenia to na bank bys je wlasnie w tej chwili zarobil :) hehe
Bravo Janusz !

froolk
01-06-2005, 16:10
Popieram Janusz!
Ostatnio usłyszałem w innym wątku od Viteza, że na "moim miejscu użył by głowy" - może jestem facetem starej daty, ale odebrałem to jako obraźliwe i lekceważące!!! Również uważam że ma spore braki w "dobrym wychowaniu". Sorry za OT.

Vitez
01-06-2005, 17:26
Mam prawo być egocentryczny i pseudoniezależny

Ale nie masz prawa ludzi oklamywac piszac rzeczy nielogiczne i niezgodne z prawda - nie pierwszy raz ci sie to zdarzylo i nie pierwszy raz ludzie naprostowywali twoje wprowadzajace ludzi w blad wypowiedzi (nie tylko ja, vide watek : http://canon-board.info/showthread.php?t=3557 ). I z mojej strony EOT.

Janusz Body
01-06-2005, 19:01
Ale nie masz prawa ludzi oklamywac piszac rzeczy nielogiczne i niezgodne z prawda - nie pierwszy raz ci sie to zdarzylo i nie pierwszy raz ludzie naprostowywali twoje wprowadzajace ludzi w blad wypowiedzi (nie tylko ja, vide watek : http://canon-board.info/showthread.php?t=3557 ). I z mojej strony EOT.


Znowu zamiast słowa przepraszam czytam inwektywy o sobie - jestem dodatkowo kłamcą. Oszustem może. To już nawet nie wolno "nie mieć racji" albo nie wolno "mylić się" bo zostaje się kłamcą, oszustem i czym jeszcze? Zamiast dyskusji "na temat" jak zwykle ubliżasz innym. To się mi źle kojarzy z Lepperem albo kimś podobnym. Ja na Leppera mam PLONKa i na Ciebie też Vitez.

Możesz mnie oczywiście wyrzucić z forum. Jesteś w końcu wszechmogacym Moderatorem. Tylko zamiast moderować dyskusje cały czas usiłujesz ją zaognić. To się nie nazywa Moderator a jakoś inaczej - harcownik chyba. Nie zmartwie sie specjalnie tym wyrzuceniem bo i tak wyjeżdzam w miejsce gdzie nie ma internetu na trochę dłużej i nie jest to więzienie :-P

Ty oczywiście wiesz wszystko naj... wiec wszelka dyskusja z Tobą zwyczajnie mija się z celem. W dodatku niczego się nie chcesz nauczyć bo słowo twoje dalej piszesz z małej lietry chyba, że "za Twoich czasów" (Twoje słowa) uczyli inaczej w szkołach. Niereformowalny jesteś.

Nie znoszę dyskusji gdzie zamiast argumentów padają inwektywy pod adresem oponenta i dziecinne wypominanie w stylu a w tym wątku nie miałeś racji więc kłamałeś. Poskarżę się Pani w przedszkolu. Zabieram zabawki i idę do domu - co niniejszym czynię.

Ciągle niezależny bez przedrostka pseudo-

Janusz

PS. Mojego bana masz od już więc nie trudź się z kolejnymi obelgami.

Janusz Body
01-06-2005, 19:05
Hehehe.... "Sorry Vitez is a moderator/admin and you are not allowed to ignore him or her."

A mówiłeś Vitez, ze można Cię zignorować czyli co kłamcą jesteś ?

JB

KuchateK
01-06-2005, 19:10
Hm nie sądziłem patrząc na liczbe odwiedzin i opini, że aż tak daleko odejdą one ot tematu sprawy, ale wałkując dalej ten temat ktoś łopatologicznie wytłumaczy mi czy dobrze rozumiem: trybu Av oraz tv (priorytetu przysłony i czasu) używamy fotografując z lampą w warunakch takich, że powiedzmy jeżeli czas wskazany przez aparat bez przyłączonej lampy nie zejdzie mi poniżej odwrotnosci zoomu obiektywu ( obiektyw 50 x 1,6 cyfry = 80 więc minimalny czas powiedzmy 1/80 to doświetlam lampą ).
No niby tak... Aparat w AV/TV dobiera czas do zastanego. Jesli nic nie miga (zwlaszcza w TV) to blysk jest stosunkowo slaby i jedynie doswietla zastane.


Ale jeżeli mam czasy zastane żędu 1/10 czy pół sek. to bez sensu jest doświetlać zwłaszcza bez statywu.
No niby bez sensu, ale nie znaczy ze nie mozna :) Czasami ciekawe efekty specjalne mozna uzyskac na dluzszych czasach z blyskiem na druga kurtyne :)


natomiast tryb manualny (cały czas używam pomiaru uśrednionego dla całej powieszchni kadru, oraz centralnego punku af) mogę używać w egipskich ciemnościach i będzie zdjęcie prawidłowo naświetlone ?
Pierwszy plan napewno... Do momentu kiedy lampie braknie mocy do ustawionego czasu/iso/przyslony :)


I jeszcze jedno jeżeli występuje duża róznica powiedzmy pomiędzy jasnym ubraniem a "ciemną twarzą" to stosować fel? czy też pomiar punktowy "zdjęty" z żądanego obiektu w kadże?
Zalezy czy bedziesz oswietlal lampa jako glownym zrodlem czy jedynie dopalal do zastanego w AV czy TV. Jesli to 20'stka i e-ttl II to ma dzialac bez FEL'a bez przepalen w miare poprawnie. Pomiar sciagany jest z calej klatki, nie tylko z aktywnego punktu wiec nie ma takich duzych problemow z czarnymi/jasnymi ubraniami (jak wczesniej). Nie znaczy to jednak ze bedzie idealnie. Jesli chcesz, to nic nie stoi na przeszkodzie przyblokowac sily blysku FEL'em. Czasami poprostu sie inaczej nie da...

Poeksperymentuj... Z opisu jedno a z praktyki drugie ;) Nic nie zastapi eksperymentow, a aparat to nadal tylko glupia maszyna.

gietrzy
01-06-2005, 21:00
Hazan!
Proszę Cię bardzo zrób coś bo Twoje forum przypomina prywatny folwark. Bynajmniej nie Twój!
Spotykam ludzi i z Gdańska i Łodzi i Wawy.
Wszyscy jak jeden mówią, że on jest jakimś idiotą.
IMO, to nie może być przypadek.
Zrób coś zanim jeden człowiek zniszczy Twoje forum.

Piszę to boldem bo chcę aby wszyscy to przeczytali. Piszę to na forum nie na PW bo chciałbym abyś zajął oficjalne stanowisko: co dalej z tym typem?
Jeśli nic się nie zmieni to ciężko to się będzie czytać.

Auwo
01-06-2005, 21:02
gietrzy - POPIERAM !!!

Nie ladnie panie moderatorze Vitez bany zakladac za prawde napisana na forum !!!
Kiedys dawales ostrzezenia - teraz walisz bany ?!

mcdenko
01-06-2005, 21:24
Takze popieram Gietrzy!

Paranoja jakas!

KuchateK
01-06-2005, 21:44
Moze sie tak laskawie towarzystwo skupi na merytorycznej i technicznej czesci watku a nie "popieraniem" banowania sie nawzajem? Takie "popieram" to 4 punkt regulaminu :mrgreen:

Tutaj sobie poczytaja a potem mozemy sie klocic dalej czy i kiedy lampa oswietla/doswietla...
http://photonotes.org/articles/eos-flash/index2.html#fillflash

muflon
01-06-2005, 22:06
Vitez, siebie tez zabanuj za ostatnie teorie o "poprawionych/popsutych L-kach" i serialach, bo są mniej więcej tyle samo warte.
Niech ktoś to wydzieli do innego wątku, ja jestem na modemie. Jak nie, to jutro sam to zrobię.

Tomasz Golinski
01-06-2005, 23:33
Ciężko wyciąć bo posty są JB i V są zazwyczaj na oba tematy naraz... Najwyżej możnaby je zczyścić z wzajemnych inwektyw.

Zyklon
02-06-2005, 01:40
No i doczekałem się przejżystej i zrozumiałej dla mnie odpowiedzi ;) Dzięki kuchateK.
Z tym robieniem zdjęć na "długich" czasach i na dróga kurtynę to wszystko ok, ale ale chdzi mi tu o czyto "praktyczną" fotografię raporteki = ludzi i raczej trudno by było uzyskać ostre zdjęcia przy takich czasch. Druga sprawa hm bardzo uciążliwym będzie używanie fel'a cały czas( 100x w kólko ;)), a to ma działać normalnie, że tak powiem bez kombinacji przynajmniej tak miałem na zwykłym analogu eosie 1 z lampą dedykowaną, tam ttl tu na cyfraku ettl zwykły nie 2 bo obiektyw raczej siermiężny ;), nie podaje info o odległości. Zresztą ktoś jósz tu na forum pisał, że i tak ulepszony w porówniu do ettl powiedzmy starszego.A co do ostaniego to się w całej rozciągłosci zgadzam człowiek robi zdjęcia, ale troche łatwiej jest je robić jak się wie jakiego efektu można się spodziewać ;)

rysiaczek
02-06-2005, 10:19
Zyklon, cobyś się nie dał zamknąć w ramki czasów typu 1/30 , 1/15 czy choćby 1/2 wyjdą nieostre....
Zrób sobie kilka takich fotek z lampą (korzystając z FILL-IN) - zobaczysz, że mimo obaw są one jednak zadziwiająco ostre...(czasem ostre 'inaczej' ale ostre..;)) Czemu tak jest, pozostawiam Tobie do przemyślenia;)

Zyklon
02-06-2005, 13:32
Rysiaczek wydaje mi się że wiem co masz na myśli, chodzi oto że ilość światła "dopełniającego"( przy wspomnianych czasach) z lampy jest na tyle duża iż zarejestrowane tworzy ostry niezniekształcony obraz, jedynie obiekty będące w ruchu mogą być krawędziami lekko rozmyte. Ale co z oczmi, jeżeli osoba zamknie je na zbyt długi czas a nie tylko mrógnie to efekt może być nie ciekawy, nie sądzisz?
Ale jak mowię to tylko mi sie tak wydaje ;)

rysiaczek
02-06-2005, 14:01
jest dokładnie tak jak mówisz:)
Co do oczu - popatrz na to z tej strony - jeżeli ktoś zamknie oczy na dłuższy czas, to w sumie nawet lepiej, że masz dlugie czasy - przy zwykłej fotce ten numer nie wyjdzie:) A efekty zaiste, 'ciekawe':P

KuchateK
02-06-2005, 19:02
Zyklon... masz 20'stke? Tam juz (w e-ttl II) nie ma takiej "dzikiej jazdy" z FEL'em jak wczesniej na 10D/300D (z e-ttl) wiec to nie jest tak ze trzeba "absolutnie zawsze". W zasadzie po zmianie na e-ttl II mozna zapomniec ze cos takiego jak fel bylo potrzebne.

Najlepsza rada to poswiec ze dwa komplety baterii na experymenty... Poznaj sprzet... Pofoc sobie po mieszkaniu/gdziekolwiek. Calkiem co innego sie oczytac a calkiem co innego sie pobawic...

A fel nie jest taki straszny jak go maluja... Po parunastu/dziesiecu fotach z lampa to prawie mimowolny odruch... Przy stosowaniu centralnego punktu AF'a banal... Ale to juz praktyka wyrabia nawyki... Jak czytalem o tym to tez to wszystko glupio/strasznie brzmialo...

Jedyny minus to, ze trzeba niektorym powiedziec ze nie blyskasz raz, albo ze zrobisz ze 3 foty zeby wybrac najlepsza :mrgreen:

kavoo
02-06-2005, 19:09
Zyklon... masz 20'stke? Tam juz (w e-ttl II) nie ma takiej "dzikiej jazdy" z FEL'em jak wczesniej na 10D/300D (z e-ttl) wiec to nie jest tak ze trzeba "absolutnie zawsze". W zasadzie po zmianie na e-ttl II mozna zapomniec ze cos takiego jak fel bylo potrzebne.
Popraw mnie jesli sie myle ;-)
Wyboldowane zdanie odnosi sie do blysku bezposredniego, przy odbijaniu sie od sciany/sufitu FEL nadal ma zastosowanie.

CYNIG
02-06-2005, 19:24
Popraw mnie jesli sie myle ;-)
Wyboldowane zdanie odnosi sie do blysku bezposredniego, przy odbijaniu sie od sciany/sufitu FEL nadal ma zastosowanie.

Co prawda nie do mnie pytanie ale odpowiem:)
jak najbardziej przy odbijaniu FEL ma zastosowanie

KuchateK
02-06-2005, 19:55
Hmmm...
Jak by tak jednak poczytac to (i strony nastepne): http://www.cps.canon-europe.com/articles/article.jsp?articleId=100262&pageId=2 to mozna by sie klucic czy akurat przy odbijaniu nadal po staremu i trzeba koniecznie mekolic FEL'a...

Praktyka jednak sie moze mijac z rzeczywistoscia, wiec oleje to do czasu az dokladnie sprawdze to w boju (bo body nowe jeszcze :mrgreen: ).

CYNIG
02-06-2005, 20:10
Hmmm...
Jak by tak jednak poczytac to (i strony nastepne): http://www.cps.canon-europe.com/articles/article.jsp?articleId=100262&pageId=2 to mozna by sie klucic czy akurat przy odbijaniu nadal po staremu i trzeba koniecznie mekolic FEL'a...

Praktyka jednak sie moze mijac z rzeczywistoscia, wiec oleje to do czasu az dokladnie sprawdze to w boju (bo body nowe jeszcze :mrgreen: ).

Rozne podejscie moze sie wiazac z wybranym pomiarem sily blysku. Przy pomiarze ustawionym na Evaluative faktycznie FEL chyba nie ma wiekszego sensu. Ja uzywam opcji Average i spota na korpusie. W tej konfiguracji FEL mi sie sprawdza.

KuchateK
02-06-2005, 20:14
Ja uzywam opcji Average i spota na korpusie. W tej konfiguracji FEL mi sie sprawdza.
A to ty niestandardowy jestes ;) To juz rzeczywiscie inna bajka w takim ustawieniu :mrgreen:

Zyklon
02-06-2005, 23:52
Rysiaczek ech ty ;) na ciekawe efekty mogę sobie pozwolić jak będę pstrykać w domu po obiedzie, a w celach quasi zarobkowych ;) wolę mieć wszystko pod kontrolą czarne na białym, albo na odwrót ;). Kuchatek hm napewno jest jak mówisz, że im wiecej zdjęć tym bardziej przewidywalne efekty, i to może służyć za płęte ;)
Ni niejszym wątek wydaje mi się raczej za wyeksploatowany przereklamowany i josz nie godzien uwagi. dzieki za podpowiedzi

Zyklon
02-06-2005, 23:56
o żesz nie zauważyłem że to jeszcze jedna strona jest ;) wiecej kawy mi trzeba ( nie wziołem pod uwagę obijania światła tylko ordynarny błysk w oczy ;))

CYNIG
03-06-2005, 08:36
A to ty niestandardowy jestes ;) To juz rzeczywiscie inna bajka w takim ustawieniu :mrgreen:

:)
Lubie focic niestandardowe tematy to i niestadnardowo ustawiam aparat i niestandardowo swiece:)

Zyklon
03-06-2005, 11:06
Sory z oT. ale wiadomo wam coś na ten temat ?
Błąd w oprogramowaniu lustrzanek Canona
23.5.2005

Firmy Canon i Lexar ostrzegają użytkowników niektórych cyfrowych lustrzanek, w których stosowane są karty CompactFlash z serii Lexar Pro 80x.

Jak informuje Lexar, w określonych warunkach może dojść do niezapisania na karcie zdjęć znajdujących się jeszcze w buforze aparatu. Co więcej, problem ten pojawia się nie tylko z kartami pamięci Lexara.

Canon podaje, że błąd występuje w przypadku lustrzanek EOS-1D Mark II oraz EOS-1Ds Mark II.

Odpowiednia aktualizacja oprogramowania aparatu powinna pojawić się pod koniec tego miesiąca. (AS)

WWW
DPReview, CHIP Newsroom
?

kavoo
03-06-2005, 11:38
Sory z oT. ale wiadomo wam coś na ten temat ?
Wiadomo od dawna, we wlasciwych dla takich tematow miejscu na forum.

A dlaczego pytasz? Posiadasz 1D, czy przymierzasz sie do kupna? ;-)

Zyklon
03-06-2005, 17:10
no tak aby uscisilić to jeszcze podam za stroną Lexara że chodzi o:
To: Canon EOS-1Ds Mark II, EOS-1D Mark II, EOS 20D, and EOS Digital Rebel XT / EOS 350D Digital / EOS Kiss Digital N camera customers using Lexar memory cards. :( a ja mam d20. A z resztą podam Link http://www.lexar.com/support/cust_advisory.html. (tak się też składa że mam również kartę z wyminionym numerem
więc się interesuje)

Vitez
03-06-2005, 18:01
A z resztą podam Link http://www.lexar.com/support/cust_advisory.html. (tak się też składa że mam również kartę z wyminionym numerem
więc się interesuje)

To doczytaj co sie pod tym linkiem znajduje - mozesz sprawdzic swoja karte CF i wymienic na niej firmware tak by nie miec tego problemu ( " To update firmware on your card please visit our RMA page " ). Wiec spokojna glowa 8)

Zyklon
04-06-2005, 10:01
Vitez a i owszem ale jak josz pisałem ze z lenglysza jezdem ;) kiepski
i to co mi wyszło z tłumaczenia, mogę się mylić "Oni" chcą żebym przysłał im żekomo wadliwą kartę a odeślą mi dobrą, znaczy się z nowym softem czy siakoś tak. No i teraz nie wiem czy dobrze wygłówkowałem a po drógie na razie nie mam kłopotów z zapisywaniem zdjęć a wysyłać kartę do Angli, najbliższy serwis eh, trochę się boję
Sory za OT ale ta ten wątek josz zszedł całkiem na inne tematy ;)