PDA

Zobacz pełną wersję : człowiek i architektura



studio
29-05-2005, 23:16
Witam
Posiadam aparat Canon EOS 20D + AF-S 18-55 + ok. 7000 zł (I etap zakupów)
Proszę o poradę jakie obiektywy należałoby dokupić w pierwszym etapie (za ok. 7000 zł - do zdjęć architektury i ludzi) i ewentualnie dodatkowo w następnym etapie. Z góry dziękuję za konsultację.
Studio ;)

dzi
29-05-2005, 23:23
może coś typu TS-E ? np TS-E 24mm f/3.5L

zabol
29-05-2005, 23:26
do architektury przydał by sie ob. z shiftem a do ludzi to w zależności co chcesz pstrykac , jak portrety to coś dłuższgo z dużą dziurą moze http://allegro.pl/show_item.php?item=52087358 a jeżeli jakaś reporterka to moze http://allegro.pl/show_item.php?item=52112649 ablo http://allegro.pl/show_item.php?item=52242726

Tomasz Golinski
29-05-2005, 23:26
ktos juz pisal, ze 24*1.6=za duzo na architekture, a TS-E swietnie wychodzi w PS

zabol
29-05-2005, 23:36
tak tak... znamy ten temat... w PS wszystko można zrobić...

McKane
29-05-2005, 23:51
tak tak... znamy ten temat... w PS wszystko można zrobić...

A robiles Ty architekture w wiekszych ilosciach ze tak proponujesz komus shifta o ogniskowej 38 mm za ciezka kase ?

Ja swoje zdanie na ten temat przedstawilem w tym watku:

http://canon-board.info/showthread.php?t=3237&highlight=ts-e i nie tylko zreszta.

Warto sprecyzowac slowo architektura bo to wcale nie jest jednoznaczne. Jesli masz zamiar fotografowac obiekty wolnostojace niczym nie zasloniete to ts-e jeszcze sie nada. W przypadku kiedy w zakres zainteresowan wchodzi miasto, wnetrza klasztorow (wirydarze np) badz zamkow (pomieszczenia, dziedzince itp) najszerszy ts-e 24 mm (po przeliczeniu 38,5) jest zdecydowanie za waski. Pozostaje dobre szklo szerokie badz bardzo szerokie (17-40/4L chociazby, albo Sigma 20 1.8 ze stalek chociaz ona) i poprawki w Photoshopie. To moim zdaniem najbardziej ekonomiczne rozwiazanie pod cyfre. W zaleznosci od ilosci miejsca moze sie okazac ze bedzie potrzebne jeszcze szersze szklo ... wtedy trzeba wejsc w 10-22 canona np ale znieksztalcenia sa juz znaczne.

zabol
30-05-2005, 00:03
McKane nie proponuje shifta o ogniskowej 38mm. Napisałem tylko ze jakiś shift BY SIĘ PRZYDAŁ. Nie podałem żadnego linka

McKane
30-05-2005, 00:08
McKane nie proponuje shifta o ogniskowej 38mm. Napisałem tylko ze jakiś shift BY SIĘ PRZYDAŁ. Nie podałem żadnego linka

Proponujesz ale ze wzgledu na braki wiedzy w tym zakresie nie zdajesz sobie z tego sprawy :)

Gwoli wyjasnienia chociaz podany poprzednio link wszystko opisuje. Najszerszy ts-e w tej chwili to 24 mm co po przeliczeniu daje 38 mm. Nastepny to juz 45 mm czyli po cropie prawie 70 mm kolejny to juz krotkie tele.

zabol
30-05-2005, 00:24
McKane ok... masz Ty chłopie racje. Nie znam sie na shiftach dlatego tylko wspomniałem że coś TAKIEGO ISTNIEJE!!! OK? rozmumiemy się??? Niczego nie proponowałem i nic wiecej nie pisałem o tym nieszczesnym shifczie, oprucze tego że jest. To całe zamieszanie chyba nie jest odpowiedzią na pytanie zadane przez studio

studio
30-05-2005, 00:29
:-) Dzięki za dotychczasową dyskusję.
Link McKane`a jest bardzo pouczający. Pisząc o architekturze miałem na myśli oczywiście pojedyncze obiekty, miasto (ciasne) oraz wnętrza.
Studio

Tomasz Golinski
30-05-2005, 00:44
Link McKane`a jest bardzo pouczający.
Znajdziesz takich więcej w forumowej wyszukiwarce :>

McKane
30-05-2005, 00:50
:-) Dzięki za dotychczasową dyskusję.
Link McKane`a jest bardzo pouczający. Pisząc o architekturze miałem na myśli oczywiście pojedyncze obiekty, miasto (ciasne) oraz wnętrza.
Studio

No to musisz miec cos szerokiego. 17-40 wydaje sie byc dobrym rozwiazaniem bo oprocz architektury bedziesz mial tez fajne szklo do ludzi.

To ogolnie nielatwy temat bo bardzo wazne jest tez to czy focisz amatorsko dla siebie czy profesjonalnie na zlecenia. Bo do fotografii profesjonalnej to ja osobiscie chyba bralbym analoga + ts-e 24 mm. I tak na siebie zapracuja. Amatorsko to sie zupelnie nie oplaca i bardzo dobre efekty mozna uzyskac z szerokiego szkla + korekcja.


McKane ok... masz Ty chłopie racje. Nie znam sie na shiftach dlatego tylko wspomniałem że coś TAKIEGO ISTNIEJE!!! OK? rozmumiemy się??? Niczego nie proponowałem i nic wiecej nie pisałem o tym nieszczesnym shifczie, oprucze tego że jest. To całe zamieszanie chyba nie jest odpowiedzią na pytanie zadane przez studio

Tu nieistotne jest kto ma racje tak naprawde. Ja zaprotestowalem tylko przeciwko takiemu stawianiu sprawy i to nie tylko przez Ciebie. Tse kosztuje 4 tys zl czy nawet wiecej i jesli sie komus poleca taki zakup to poniekad bierze sie za to odpowiedzialnosc (ja tak mam moze nie wszyscy). Nie mozna wiec komus wciskac (samemu nie zajmujac sie tematem) ze to jest najlepsze rozwiazanie. To zupelnie wszystko bylo no offence :)

studio
01-06-2005, 14:41
To ogolnie nielatwy temat bo bardzo wazne jest tez to czy focisz amatorsko dla siebie czy profesjonalnie na zlecenia. Bo do fotografii profesjonalnej to ja osobiscie chyba bralbym analoga + ts-e 24 mm. I tak na siebie zapracuja. Amatorsko to sie zupelnie nie oplaca i bardzo dobre efekty mozna uzyskac z szerokiego szkla + korekcja.



Co rozumiesz pisząc: "szerokie szklo + korekcja".