PDA

Zobacz pełną wersję : Stare lampy błyskowe a współczesne DSLR



CamelXP
24-10-2006, 21:22
Witam wszystkich

Jak w temacie: EOS i mała, stara lampa błyskowa zza wschodniej granicy (sprawna). Nie udało mi się zmusić tego tandemu do współpracy. Czy wie ktoś może dlaczemu?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Pozdrawiam

kami74
24-10-2006, 21:41
Jak napiecie na stopce lampy jest OK a pewnie tak bo 350tka wytrzymuje dużo to być może trzeba zamienić przewody miejscami w sensie plus/minus. U mnie ze starą tyle, że japońską podziałało (DziekiKuchatkowi bo to on mi podpowiedział solution) pozdrawiam

KuchateK
25-10-2006, 00:23
Najpierw sprawdz czy blyska "na agrafke". Tzn. wez druta jakiegos i zwieraj styki. Uwaga, napiecie w lampach moze byc w granicach 300V, wiec dosyc bolesne, czy wrecz smiertelne. Ostroznosc zalecana.

Jesli odpala na druta to wlacz puszke i lampe, poczekaj jak sie lampa naladuje i zaloz na stopke. Jak blysnie w momencie podpinania to znaczy ze jest problem tzw. "odwrotnej polaryzacji" i trzeba w lampie podmienic kolejnosc przewodow przy stykach.

Przy czym przed rozkreceniem ostrzegam, ze napiecia sa mordercze i nalezy uwazac przy rozkrecaniu. Najlepiej wylaczyc lampe tuz po blysku (napiecie na kondach spadnie znacznie), a potem po rozkreceniu rozladowac do zera kondensatory odpowiednio jakims zelastwem typu srubokret. Potem mozna sie zabrac za lutowanie.

A jesli nie odpala na agrafke to znaczy ze lampa jest do wywalenia :P

CamelXP
25-10-2006, 08:16
Lampa jest sprawna bo focilem nia z Zenitem, dla pewności przeprowadzilem test agrafki i wypadl pomyslnie (znaczy lampa pali przy zwarciu stykow). Nasuwa mi sie inne pytanie: szyny w stopce w Eosie sa po wierzchu lakierowane. Czy to moze byc przyczyna?

P.S. Tak wyglad uklad stykow w tej lampie:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/my.php?image=lampalm7.jpg)

A podlaczenie wlaczonej lampy do wlaczonego aparatu nie powoduje blysku

A tak mi przyszło do głowy... troszke mi glupio... a nie trzeba czegos w aparacie ustawic zeby gadal z zewnetrzna lampa? W instrukcji nie znalazlem...

KuchateK
25-10-2006, 19:12
Nie trzeba nic ustawiac. Lakier jest, ale tam gdzie dotykaja styki go nie ma, wiec nie musisz lupac calej stopki :p

Uklad stykow jest taki, ze srodkowy dolny to plus a dwa boczne w rowkach to minusy. Lampa powinna dawac na nie kilka V, choc stare radzieckie moga miec nawet w granicach 300V.

CamelXP
25-10-2006, 19:37
Hmmm i kurcze nie chce blyskac :( a szkoda. No nic... Dziekuje za odpowiedzi. Jesli ktos na cos jeszcze wpadnie to pisac nie krepic sie :)

CamelXP
28-10-2006, 17:43
no dobra... o ile dobrze rozumiem wyzwolenie zewnetrznej lampy nastepuje poprzez zamkniecie obwodu, czy tak? jak w prosty, domowy i bezpieczny sposob sprawdzic, czy aparat zamyka ten obwod? pewnie dwa kabelki, bateria i zarowka, tylko jakie napiecie bedzie bezpieczne dla aparatu?

KuchateK
28-10-2006, 18:49
Dla 350D nawet i 250V :twisted:

Ale tu raczej tez o prad chodzic bedzie, wiec pomysl lampki nocnej i zarowki do gniazdka napewno odpada :D Wez diode i do tego paluszka albo dwa. Zarowki maja tendencje do bycia zbyt wolnymi przy tego typu impulsach.

Pamietaj ze wazna jest tez polaryzacja. Aparat przewodzi w jedna strone caly czas i odwraca kierunek przewodzenia w momencie blysku.

Z innych ustrojstw nadaje sie tez miernik wychylowy. Elektroniczny jest za wolny. Choc moze taki z beeperem bedzie w stanie wydac z siebie jakis dzwiek.

CamelXP
31-10-2006, 16:31
A byc moze ktos wie jakie sa dopuszczalne napiecia na stopce w 350d??

KuchateK
31-10-2006, 19:03
Oficjalnie 250V. Praktycznie 300 tez napewno wytrzyma.

CamelXP
02-11-2006, 11:06
Kolejne pytanko: czy zewnetrzna lampa korzysta z tych samych (ciemnych :)) ukladow co lampa wbudowana? chodzi mi o to, czy gdyby byla uszkodzona elektronika to lampa wbudowana tez by nie dzialala?

KuchateK
02-11-2006, 19:26
To zalezy czy mowisz o ukladzie lampy, ukladzie wyzwalania czy o ukladzie pomiaru swiatla. To sa osobne elementy i zaleznie od tego co bedzie uszkodzone rozne kombinacje moga nie dzialac jak powinny.

CamelXP
03-11-2006, 09:00
Chodzi mi o to, czy fakt dzialania wbudowanej lampy jest gwarancja dzialania lampy zewnetrznej?

Jeanette & Arturo
03-11-2006, 16:33
Ja się oduczyłem podłączania do nowoczesnych aparatów starych lamp błyskowych, po tym jak mi kiedyś się zresetował aparat. Po podłączeniu lampy od zenita do Fuji s602, efekt był taki:
1. Aparat normalnie działa, do uruchomienia lampy.
2. Błysk, dźwięk iskry w środku aparatu.
3. Aparat się zrestartował, utracił zawartość wbudowanej pamięci.

Nie polecam takich kombinacji.

Pozdr.
Artek

KuchateK
03-11-2006, 17:13
Chodzi mi o to, czy fakt dzialania wbudowanej lampy jest gwarancja dzialania lampy zewnetrznej?
Nie.


Ja się oduczyłem podłączania do nowoczesnych aparatów starych lamp błyskowych, po tym jak mi kiedyś się zresetował aparat.
Sa lampy i lampy*, oraz aparaty ktore toleruja tylko jedne albo oba typy ;)


* Nie pytajcie o roznice ;) No dobra... Wysoko- i nisko-napieciowe :D

IX.
04-11-2006, 21:49
Ja również odradzam używania starych lamp do nowoczesnych aparatów. Nigdy nie wiadomo co się stanie, szkoda aparatu. Najlepiej używać lamp Canona lub ew. np. Metza.

CamelXP
04-11-2006, 22:05
Najlepiej używać lamp Canona lub ew. np. Metza.

W pelni sie zgadzam, tyle ze akurat nie mam zadnej nowoczesnej lampy ani wolnych srodkow na nia :) Mam za to takie cos i chcialem ja wykorzystac :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img177.imageshack.us/img177/4153/img1242sf8.jpg)

Jeanette & Arturo
05-11-2006, 13:49
W pelni sie zgadzam, tyle ze akurat nie mam zadnej nowoczesnej lampy ani wolnych srodkow na nia :) Mam za to takie cos i chcialem ja wykorzystac :)

http://img177.imageshack.us/img177/4153/img1242sf8.jpg


Ja bym nie ryzykował, stara ruska lampa... walnie Ci napięciem takim, że się popali elektronika w środku aparatu. Jeżeli nie od razu, to przy którymś odpalaniu błysku.
Ale jeżeli chcesz zaryzykować, to Twoja odpowiedzialność. Taniej jednak lampę kupić niż reperować aparat, albo nowy kupować.

Jeanette & Arturo

CamelXP
05-11-2006, 13:55
Rzecz w tym ze juz probowalem :( i teraz sie boje. Byc moze jest ktos z Zielonej Gory lub okolic i ma jakas lampe, ktora na bank dziala z nowoczesnymi aparatami? Chcialbym poprostu sprawdzic, czy juz czegos nie upalilem. Z gory dzieki za odzew

quant
07-11-2006, 10:25
Ja też robiłem takie eksperymenty z ruską lampą na Canonie G5. Lampa wyglądała nieco inaczej, niż ta ze zdjęcia (wbudowany akumulator, podłączana do prądu w celu doładowania). Nie będę powtarzał eksperymentu po ostatnich postach :). Z tego co pamiętam, było chyba właśnie tak, jak ktoś napisał - lampa sama błyskała po włożeniu do aparatu. Aparat działa bez problemu (nie testowałem współpracy z innymi lampami - mam tylko nadzieję, że nic nie uszkodziłem).

gwozdzt
07-11-2006, 10:37
W pelni sie zgadzam, tyle ze akurat nie mam zadnej nowoczesnej lampy ani wolnych srodkow na nia :) Mam za to takie cos i chcialem ja wykorzystac :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img177.imageshack.us/img177/4153/img1242sf8.jpg)
A czy w ogole warto to podłączać?
Głowica sztywna, więc światła nie odbijesz. Z tego co mi się udało wyczytać w tabelce to ma liczbę przewodnią 14 dla ISO 100 (szacunkowo), a kukułka* ma 12 więc mocować tego w sankach nie ma sensu, bo stracisz całą automatykę błysku, a mocy i tak sensownie wiekszej nie uzyskasz.
Co chcesz uzyskać uruchamiając tą lampę? Bo IMHO nie ma najmniejszego sensu z nią walczyć w sankach.
Jeśli to ruskie ustrojstwo jest sprawne i koniecznie chcesz go wykorzystać to możesz spróbować dokupić fotocelę (koniecznie nie reagującą na przedbłysk!) i pobawić sie z dodatkowym światłem.

* lampa wbudowana :-)

CamelXP
07-11-2006, 13:19
Prawde powiedziawszy, to dorobilem sobie ladny softbox'ik i chcialem z tym pokombinowac przy zdjeciach makro :D


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img174.imageshack.us/img174/6070/mg1324resizepn9.jpg)

gwozdzt
07-11-2006, 13:28
Prawde powiedziawszy, to dorobilem sobie ladny softbox'ik i chcialem z tym pokombinowac przy zdjeciach makro :D

Faktycznie, fajny :-)
Ale co stoi na przeszkodzie, zeby ten dyfuzor użyć z kukułką? Bo ta ruska i tak nie ma specjalnie więcej mocy.

CamelXP
07-11-2006, 14:33
No wieeeeeeeeem :D ale tak chcialem... a do wbudowanej lampki musze zrobic inne mocowanie...

Jeanette & Arturo
07-11-2006, 20:51
Prawde powiedziawszy, to dorobilem sobie ladny softbox'ik i chcialem z tym pokombinowac przy zdjeciach makro :D

http://img174.imageshack.us/img174/6070/mg1324resizepn9.jpg

Fajnie wygląda, jak zrobisz tak z wbudowaną lampą to zapodaj efekty!

CamelXP
07-11-2006, 21:03
Fajnie wygląda, jak zrobisz tak z wbudowaną lampą to zapodaj efekty!

no na pewno, tylko musze pomyslec o mocowaniu :)

P.S. Dzieki za pochlebne opinie :)

KwAs
13-01-2007, 14:12
Witam to moj pierwszy post wiec prosze o wyrozumialość :grin:
Mam pytanie: posiadam Canona 350D i lampe YinYan CY-32TWZ ( http://212.51.209.43/~fatman/d70/testy/lampa/lampa.jpg ) ktora ma na stopce 6V (w porywach chyba 7V) czy moge ja podlaczyc do aparatu? Wprawdzie KuchateK pisal ze canon wytrzymuje 250V ale tez na waszym forum znalazlem ze bezpieczne napiecie na stopce to tylko 6V? Sam juz nie wiem a wole sie spytac i upewnic :-) .

KwAs
13-01-2007, 18:25
Nie wiem moze zdaje za trudne pytania?
Moze inaczej: czy ktos uzywa lampy, ktora ma wiecej na stopce niz 6V do canona 350D?
Jeszcze jedno pytanie ile maja lampy dydykowane do EOSow na stopce?

Kolekcjoner
13-01-2007, 20:20
Nie wiem moze zdaje za trudne pytania?
Moze inaczej: czy ktos uzywa lampy, ktora ma wiecej na stopce niz 6V do canona 350D?
Jeszcze jedno pytanie ile maja lampy dydykowane do EOSow na stopce?

EOS-y bodajże od 350 w górę mają galwanicznie odseparowaną stopkę od elektroniki także wytrzyma do 250V.

KuchateK
14-01-2007, 02:13
Wprawdzie KuchateK pisal ze canon wytrzymuje 250V ale tez na waszym forum znalazlem ze bezpieczne napiecie na stopce to tylko 6V?
6V maja puszki starsze od 20D (300D, 10D i inne wczesniej).

KwAs
14-01-2007, 14:03
Czyli wszystko jasne :-D Kolekcjoner KuchateK dzieki za informacje, ale tak sie zastanawiam jesli te starsze canony wytrzymuja do 6V to pewnie 7V tez by wytrzymaly bo przeciez nigdy nie projektuje sie niczego na styk czyli pewnie maja one jakis zakres ktory by wytrzymaly. W moim starym aparacie (Panasonic FZ 20) stopka wytrzymuje niby do 25V a ja podlaczylem lampe ktora miala na stopce 250V :-) (nie wiedzialem) i wykonanlem 3 zdjecia i sie nie spalil.
Jeszcze raz dzieki :-) ide sie pobawic lampa :-D

Silwe
31-01-2007, 01:34
To ja jeszcze w temacie się zapytam.

Podłączyłem starą lampę za pomocą kabla synchro do 20D. I działa, wyzwala błysk i wszystko jest cacy. Teraz mam takie pytanie jak podłączyć drugą lampę ( obie to lammpy sieciowe - jedna Salut a druga Elgawa) tak żeby obie lampy działały jednocześnie. W chwili obecnej nie posiadam kostki z dwoma wyjściami. Próbówałem złączyć lampy na kablach, ale działa mi wtedy albo jednak albo druga, a nie obie naraz. Próbowałem też jedną podłączyć przez sanki za pomocą kostki a drugą prze gniazdo synchro, ale wtedy działa tylko ta z gniazda synchro.

Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić żeby obie wyzwalało? Czy w kostce która ma gniazda synchro wyjściowe, są one ze sobą jakoś inaczej podłączone, odseparowane? Jak do działa?

Juz sobie odpowiedziałem na to pytanie za pomocą opcji szukaj:

http://canon-board.info/showthread.php?t=2488&highlight=ruska+lampa

stultus
16-02-2007, 22:41
witam znalazłem starą lampe manualna ROLLEI E 27C GERMANY mam pytanie czy mogę ją podłączyć do 350d

KuchateK
16-02-2007, 22:45
350D toleruje 250V, wiec odpowiedz brzmi "tak".

karolosz
07-06-2007, 22:36
Witam,. mam pytanie posiadam starę lampę UNOMAT b24, czy mogę ją spokojnie podłączyć do EOSa 400D, do tej pory używałem ją z analogowym Eosem 300v??

moregun
07-06-2007, 22:51
jeśli z analogiem wytrzymała to z jego cyfrowym odpowiednikiem powinna pracować jak najbardziej, napiecie lampy popwinno pasować

karolosz
07-06-2007, 22:58
pytam , bo czytałem trochę o wysokim napięciu na lampach...
przyznam ,że z 300V nie było problemów, dodatkowo podanczałem ją do cyfrowego Olympusa (chyba E-300) i też nie było problemów....

karolosz
21-06-2007, 23:43
dręczył mnie ten temat i dreczyl.....po polsku juz nic nie moglem znalezc....
"Canon Digital SLRs safe for TCV up to 250 volts:
EOS-1D Mark II N, EOS-1D Mark II, EOS-1Ds Mark II, EOS-1D, EOS-1Ds
EOS 30D, 20D, 5D
EOS Digital Rebel XTi, XT (400D/350D)
EOS D6000/D2000, Kodak DCS560/DCS520 (circa 1998)
EOS-DCS series (circa 1995)



Canon Digital SLRs safe for TCV up to 6 volts:
EOS 10D, D60, D30
EOS Digital Rebel (300D)



Canon 35mm SLRs safe for TCV up to 250 volts:
EOS-1V, EOS-1N, EOS-1, EOS 3



Canon 35mm and IX240 SLRs safe for TCV up to 6 volts:
EOS 650, 620, 630, RT
EOS 850, 750, 700
EOS Rebel Series
EOS Elan Series
EOS 10s, A2E, A2
EOS IX, IX Lite
T90"
adres do strony.
http://www.digitaljournalist.org/issue0703/tech-tips.html

karolosz
22-06-2007, 21:16
hmmm natomiast dzis pojawilo sie pytanie jak bardzo jest wiarygodna ta informacja.....

CZY któryś z użytkowników uzywa manualnej lampy (jakiej) z body EOS...?

colinSTi
23-06-2007, 19:50
Nissin 350T z 400D, jest ok np:

http://colin.odkryta46.waw.pl/foto/main.php?g2_itemId=214

saskia
25-01-2008, 00:31
Ratunku!

Jestem szczęśliwą posiadaczką canona 400d i lampy amity 820AZ. Lampa oczywiście nie jest "lampą do canonka", ale ma w pełni obrotową głowicę, zoom i możliwość regulacji kąta rozbłysku. Jest nawet na tyle sprytna, że pokazuje jakiej przysłony użyć ;). Szkoda mi jej trochę, żeby tak leżąc w szafie marnowała się... (używałam jej do zenita dawno dawno temu).
Znajomy zakomunikował mi, że używając jej do 400d mogę spalić aparat. Czy to naprawdę takie groźne(nie spalenie, tylko uzyanie jej)?
Będę wdzięczna za wszelkie komentarze i sugestie... :confused:

Ibanezq
06-03-2008, 02:11
Dorwałem jakieś starocie Nantional'a. Jest kabelek - podłączyłem go pod masę
i środkowy styk stopki i nie działa. Czy w E-TTL jakoś inaczej jest
wyzwalany błysk?

pawel-foto
06-03-2008, 09:08
Uwaga na takie eksperymenty.Starsze lampy miały i kilkaset wolt na wyzwalaniu. A co lampy to jak zrobisz zwarcie na kabelku to błyska?Bo może to wina lampy?

Ibanezq
06-03-2008, 15:48
Tak, błyska. Na kablu jest napięcie około 16 V.
T trzeba coś specjalnego w aparacie może włączyć żeby działało?

armageddon
18-05-2008, 13:09
witam wszystkich serdecznie. chcac wykorzystac w pełni potencjał mojej lustrzanki EOS 450D chciałbym zacząc korzystać z zewnętrzej lampy błyskowej. ceny modeli speed lite poki co odstraszaja wiec wpadlem na pomysl zeby wykorzystac lampkę ze starej poczciwej analogowej Praktiki. To co udało mi się wygrzebać to lampa Crown 816A z dopiskiem automatic computerized electronic flash :) (bardzo złozona nazwa) lampa jest zasilana 4 plauszkami AA. jedyne to obawiam się trochę podłączyc to cudo do eosa. czy mozna zastosowac ta lampe w moim aparacie? a moze potrzebna jest do tego jakas przejsciowka. prosze o porade

gwozdzt
19-05-2008, 09:19
aparaty cyfrowe Canon EOS począwszy od modeli 350D / 20D (a więc nastepne 400D, 450D, 30D, 40D, 5D również) toleruja napięcie na stopce do 250V, więc podłączanie do nich różnych wynalazków błyskowych jest bezpieczne i właściwie jedyne co nas moze spotkać to problem odwrotnej polaryzacji.

ostrożność należy zachować w przypadku aparatow analogowych i wcześniejszych cyfrowych (D30, D60, 10D, 300D) które to aparaty miały stopkę niskonapięciową i tolerowały tylko 6V.

to z myślą o nich powstała właśnie ta strona:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
na której mozna dowiedzieć sie, jakie napięcia na stopkach miały różne stare lampy.

Jesli na powyższej stronie nie ma danej lampy, to pozostaje zmierzyc sobie voltomierzem / miernikiem uniwersalnym.

poss
19-05-2008, 21:35
Tylko zmierzyć trzeba napięcie pojawiające się na stopce podczas wyzwolenia błysku a nie napięcie naładowanej lampy

endrju
10-06-2008, 21:10
Witam.

Posiadam w domu dwie lampy błyskowe, które "współpracowały" z Zenitem TTL oraz później z jakimś aparatem posiadającym stopkę (analog).

1) Hanimex CX 418 (mimo iż ma stopkę, to posiada kabelek synchro - pasował do Zenita; pomiar światła przez szybkę z przodu + przełącznik M/A)
2) noname z obrotową głowicą i zoomem, ze stopką na kablu i 1 bolcem

O ile druga z lamp jest wątpliwej (plastikowej, mocno) jakości, o tyle Hanimex nie wygląda na taki całkowity bezużyteczny złom.

Moje pytanie brzmi - czy podłączenie którejkolwiek z nich, ewentualnie tylko Hanimeksa jest bezpieczne dla Canona 40D?

W instrukcji czytałem, że nie należy podpinać pod złącze synchro lamp wymagających więcej niż "250V". Hanimex zasilany jest 4xAA, ale to pewnie nie o to chodzi i dotyczy lamp studyjnych.

Udało mi się znaleźć (http://tinyurl.com/57qe3t) zdjęcie Hanimex CX418.

Jak sądzicie?

an_zak
10-06-2008, 22:04
Pewnie Hanimex da radę (także w kwestii dopuszczalnego napięcia), ale nie spodziewaj się rewelacji.. aha, dla spokoju ducha po prostu zmierz napięcie na stopce :)

nagor
10-06-2008, 22:08
hm.. takich lam nie ma zbytnio sensu uzywąc na stopce.. lepiej przez jakś fotocele uzywac ich do jakiegoś dodatkowego oświetlenia w "studio"..

endrju
11-06-2008, 09:29
A jak zmierzyć napięcie na stopce lampy błyskowej?
Miernik (woltomierz), którego dotychczas używałem ma dwa krokodylki połączeniowe... Jak więc zmierzyć? Tylko jeden raczej nie wystarczy? ;)

gwozdzt
11-06-2008, 09:45
1) Hanimex CX 418 http://tinyurl.com/57qe3t
2) noname z obrotową głowicą i zoomem,
O ile druga z lamp jest wątpliwej (plastikowej, mocno) jakości, o tyle Hanimex nie wygląda na taki całkowity bezużyteczny złom.
Tyle, że wręcz odwrotnie - powinieneś się skupic na tej drugiej (szczególnie jeśli tez ma własny pomiar 'przez szybkę z przodu" :-)), bo pokazany Hanimex zupełnie nie warto:
- sztywny palnik, więc światła nie odbijesz
- GN18, a w kukułce* masz GN12, więc szału nie ma :-)

Weź sfotografuj tą drugą (z przodu i z tyłu też!), wrzuć zdjęcia i się obaczy czy coś z tego będzie :-)

*wyskakująca lampa wbudowana, analogia do zegara z kukułką


A jak zmierzyć napięcie na stopce lampy błyskowej?
Miernik (woltomierz), którego dotychczas używałem ma dwa krokodylki połączeniowe... Jak więc zmierzyć? Tylko jeden raczej nie wystarczy?
Drugi styk to taka blaszka, na stopce z boku :-)

endrju
11-06-2008, 11:11
"Ta druga" nie ma żadnego oznaczenia, była dołączona do jakiegoś analoga na film - stosunkowo starego. Nawet GN nieznane... (jedynie z tyłu jest tabelka ISO/F i przełącznik ON/OFF).

I wchodzi do niej jedynie dwa paluszki...

Nie chcę wyjść na idiotę, więc w domu sprawdzę to raz jeszcze, ale...
Chyba nie ma na tej stopce drugiego styku. :/
Albo musi być tak malutki, że siok. ;)

Bo ja widziałem tylko wystający bolec...

BTW. googlując wcześniej, wyczytałem, że niektóre lampy puszczają z kondensatora (czy co tam zbiera energię w środku) wysokie napięcia na bolec.
Nie chcę w pachnącej świeżością 40D spalić sobie układu do zewnętrznej lampy... O ile aparat nie ma zabezpieczenia przed tym? W instrukcji nic o tym nie wyczytałem, jedynie, że "preferowane" są lampy z serii Canona + te ograniczenie o ilości Volt, o którym wspomniałem wcześniej.

gwozdzt
11-06-2008, 11:20
"Ta druga" nie ma żadnego oznaczenia, była dołączona do jakiegoś analoga na film - stosunkowo starego. Nawet GN nieznane... (jedynie z tyłu jest tabelka ISO/F i przełącznik ON/OFF).

I wchodzi do niej jedynie dwa paluszki...
Buhaha :mrgreen: to będzie od Canomatika :mrgreen:
http://images.google.pl/images?hl=pl&q=canomatik&gbv=2
daj sobie z tym spokój....

i nie pisz takich rzeczy: "Nawet GN nieznane (jedynie z tyłu jest tabelka ISO/F" bo jak myślisz, skąd wziąłem GN Twojego Hanimexa? :D

endrju
11-06-2008, 11:28
Zgadza się, jak wygooglałem tego "Canomatik"a, to bardzo (może nawet ten sam, nie pamiętam) aparat.
Nie podpinać, czyli? ;)

OK, nie wiem jak się wylicza GN (dotychczas zawsze była podawana w opisach produktu ;))

Szkoda mi tylko tych lamp. O ile ta druga tandeta jest po prostu tandetą, o tyle na Hanimexa mógłbym nałożyć jakiś dyfuzor do makro... Zawsze byłby wyżej. ;)

(a próbować z Canomatikową lampą też nie ma sensu? ;D)

gwozdzt
11-06-2008, 11:44
OK, nie wiem jak się wylicza GN (dotychczas zawsze była podawana w opisach produktu ;))
GN = odległość × przysłona (zwyczajowo dla ISO100)

Przy Hanimexie to był rzut okiem na tabelkę: ISO100 -> 9m @ f/2 = 18 :-)
z tym, że jesli w tabelce drugiej lampy nie ma odległości, to z kolei ja się pośpieszyłem, bo bez tego wyliczyc się nie da.


Szkoda mi tylko tych lamp. O ile ta druga tandeta jest po prostu tandetą,
jak i cały Canomatic :-) to jest dobre:
http://www.phototrip.pl/porady/canomatic/canomatic.html

"W skład zestawu wchodza: [...]lampa błyskowa o liczbie przewodniej 1200 [system blyskowy przy pełnej mocy pali na popiol insekty, komary i inne male stworzenia znajdujace sie w promieniu blysku]..." :mrgreen:


o tyle na Hanimexa mógłbym nałożyć jakiś dyfuzor do makro... Zawsze byłby wyżej. ;)(a próbować z Canomatikową lampą też nie ma sensu? ;D)
Ja bym sie nie bał podłączać obu. Przecież więcej niż 250V mieć nie powinny, a ta granica też nie jest chyba taka bezwzględna, nie bez powodu już na pierwszej stronie KuchateK (flash guru) napisał, że jak wytrzymuje 250V to wytrzyma też 300.

Cała rzecz polega na tym, że albo aparat wytrzymuje tylko lampy niskonapieciowe (nom.6V, a wytrzyma pewnie i 8-10...), albo wytrzymuje również wysokonapieciowe, czyli 200-300V

endrju
11-06-2008, 12:07
KuchateK podzielił lampy faktycznie na nisko- i wysoko-napięciowe.
Ja obawiałem się jedynie jeszcze-bardziej-wysoko-napięciowych (jakieś 500V albo coś.)

Jak będę miał możliwość to zmierzę napięcia i spróbuję podłączyć je do 40D (która powinna obsłużyć wysokonapięciówki). Nie wierzę, że projektanci nie zabezpieczyli aparatu, ale "strzeżonego...".

Nie zdziwię się, jak wyjdzie na to, że ta od Canomatica jest niskonapięciowa. ;)

endrju
11-06-2008, 18:36
Witam ponownie (posty zapewne się połączą)…

Udało mi się zmierzyć napięcia. Hanimex - około 145-150V, ten "no-name" 260V.

Testy:
Hanimex, w trybie 3kl/s przeładowuje się co drugie zdjęcie (co daje ok. 1.5kl/s z fleszem)
Działa podpięty zarówno na stopkę jak i przez kabelek (dzięki któremu w ręku można dowolnie lampą obracać, jednak jest on cholernie krótki).

Poprosiłeś mnie gwozdzt o testy na fotkach - jedyne co potrafiłem zrobić to odczytać wartość dla +/- 2m i ustawić ją w manualu. Fotki na 17mm wyglądają, jakby miały winietę lampy (czyli jak zgaduję - nie ma odpowiedniego zasięgu rażenia ;))

Tutaj można je obejrzeć w galerii wraz z podpisami. (http://picasaweb.google.pl/andrzej.lindnal/FlashTest?authkey=cOmLCXKEYDY)
Zapis (manual) znaczy tryb, w którym była ustawiona lampa. Aparat z resztą też…

plyszczarz86
20-06-2008, 14:51
Mam okazje kupić lampe Metz 30BCT4
Chciałbym podłączyć ją do 20d, ale nie chciał bym spalić aparatu.
Czy ta lampa bedzie bezpieczna dla mojego dslr? I wlaściwie to co myslicie o automatyce w tej lampie?
Chciałbym czegoś więcej niż ta otwierana, a metz którego posiadam pracuje niestety tylko w manualu z 20d.

27rav
20-06-2008, 17:15
Witam
Mam starą lampę Hanimex TZ2 (ojciec używał jej do Zenitha).
Czy uda mi się ją podłączyć do 350D?
Wyczytałem gdzieś że 350D wytrzymuje napięcie do 250V na stopce.
Czy będę potrzebował przeróbek?
Znalazłem w sieci kilka schematów więc przeróbka nie będzie dla mnie problemem. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1013357.html
Czy ktoś już tego próbował?
Pozdrawiam!

mls
11-07-2008, 03:23
Witam wszystkich, jako, że to mój pierwszy post na canon-board :)

A pytanko do tematu mam takie - jakie jest maksymalne dopuszczalne napięcie na stopce jakie może przyjąć*na siebie eos 450d z lampy? Coś tam gdzieś*tam czytałem, że w 350d i 400d do 250v ale jak to się ma z 450d? A nie chciałbym ryzykować od razu uszkodzenia aparatu... Lampa, jakby to miało znaczenie, to Unomat B24TAC.

HuleLam
11-07-2008, 11:42
Witam wszystkich, jako, że to mój pierwszy post na canon-board :)

A pytanko do tematu mam takie - jakie jest maksymalne dopuszczalne napięcie na stopce jakie może przyjąć*na siebie eos 450d z lampy? Coś tam gdzieś*tam czytałem, że w 350d i 400d do 250v ale jak to się ma z 450d? A nie chciałbym ryzykować od razu uszkodzenia aparatu... Lampa, jakby to miało znaczenie, to Unomat B24TAC.

Kalkulacja jest prosta - zawsze bardziej Ci się opłaci przerobić lampę poprzez dodanie separacji fotoelektrycznej.
EDIT: tak na marginesie to Autor artykułu o przeróbce na Cyberfoto (http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/39769-jak-przerobic-stara-tania-lampe-zeby.htm) miał podobną lampę ;)

mls
11-07-2008, 20:56
No, nie do końca taką samą... No i mimo wszystko wolałbym fakty - czy coś*się*może spalić czy nie? Czy zastosowano taką*samą*izolację*galwaniczną jak w 350D i 400D?

mls
14-07-2008, 12:27
Cóż. Wyszło na to, że musiałem sam zaryzykować. I mogę*spokojnie napisać, że i z 450D lampy o wyższym napięciu działają bez problemów.

Amok
20-07-2008, 08:27
Witam ;)

Ja także mam problem co do starej lampki ;)
Posiadam "Revuetron 34T"-którą kupiłem za 35zł i używałem jej do fotoceli do mojego kompaktu zanim przesiadłem się na lustro(350D)...

Lampa jak nazwa mówi posiada liczbę przewodnią 34...
Nie chciałem ryzykowac podłączać jej do mojego canona -ponieważ za dużo naczytałem się o spaleniach elektroniki itp. :]

Dlatego pytanko do Was.. Czy tą lampę mogę podłączyć? ew. co mogę z nią zrobić aby działała?

poniżej foto-zrobione niestety kompaktem gdyz canona pożyczyłem znajomemu na wesela...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/1756/dscf6643dx2.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/7306/dscf6644nu6.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/9004/dscf6646xf3.jpg)

Czekam niecierpliwie na komentarze ;)

merger
20-07-2008, 13:07
zbadaj miernikiem lub sprawdz na http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html jakie ma napiecie.

Ibanezq
20-07-2008, 14:05
Słuchajcie, mam jakąś starą porządną lampę. Po podłączeniu pod stopkę nie wyzwala błysku a jak zrobię jej zwarcie to wyzwala. Gdzie może być problem i da się to jakoś odpalić żeby współpracowało?

Vitez
20-07-2008, 21:38
Słuchajcie, mam jakąś starą porządną lampę. Po podłączeniu pod stopkę nie wyzwala błysku a jak zrobię jej zwarcie to wyzwala. Gdzie może być problem i da się to jakoś odpalić żeby współpracowało?

Przeczytaj np posty #2 i #3 z tego wątku :roll: .

Amok
21-07-2008, 19:45
a ja mam pytanko... ponieważ mam miernik-ale nic na nim nie pokazuje-więc jak mam to dokładnie zmierzyć?( przykładałem styki na centralny i po boku-bo tylko te 2 są) czy coś robie źle?


EDIT:
Już chyba wiem...

Dałem takie ustawienia-takie jak na fotce-zobaczcie czy dobrze to mierze

I czy z "takim" napięciem mogę podłączyć lampe do aparatu(350D)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img392.imageshack.us/img392/9092/img2434mn6.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img91.imageshack.us/img91/8479/img2437ay3.jpg)

pozdrawiam
Adam

HuleLam
21-07-2008, 20:41
I czy z "takim" napięciem mogę podłączyć lampe do aparatu(350D)
253 wolty ? nie radziłbym...

KuchateK
21-07-2008, 23:06
253 wolty ? nie radziłbym...
Dlaczego? Specyfikacja 350D podaje 250V.
3V nadwyzki to pewnie w granicach bledu pomiaru tego miernika i zdecydowanie w granicach tolerancji czesci elektronicznych w aparacie ;)

Sielan
29-07-2008, 00:00
Czy można ufać tej stronie - http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html ? Czy ktoś próbował podpiąć lampy Nikona do np. 30d? Mam SB-24 i SB-28.

KuchateK
29-07-2008, 00:13
Mialem okazje zweryfikowac kilka pozycji z tej strony osobiscie badz posrednio w rozmowach z roznymi osobami i nie bylo roznic wiekszych jak dopuszczalny rozrzut pomiedzy lampami i precyzja pomiaru.

30D ma w specyfikacji 250V, wiec mozna bez wiekszych obaw podpinac rozne wynalazki.

Probowalem podpinac starsze Nikonowe wynalazki do Canona (wiem, profanacja :mrgreen:) i dzialalo ;) Oczywiscie jak w przypadku wszystkich niededykowanych lamp TTL odpada, ale automatyka lampy i M bez problemu.

Sielan
31-07-2008, 22:12
I nie trzeba nic izolować? Po prostu podpiąć i już?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ok. Poczytałem tu i tam, sprawdziłem i teraz już wiem, że działa :)

jadeit
31-07-2008, 23:01
Rzecz w tym ze juz probowalem :( i teraz sie boje. Byc moze jest ktos z Zielonej Gory lub okolic i ma jakas lampe, ktora na bank dziala z nowoczesnymi aparatami? Chcialbym poprostu sprawdzic, czy juz czegos nie upalilem. Z gory dzieki za odzew

mozemy sie jutro spotkać
koło dworca pkp dokładniej koło bramy lumelu
jakby co pakuje lampe do roboty
ew. odezwij sie na gg mi pasuje koło 13 mam wtedy przerwe

pozdrawiam

dedeks
06-10-2008, 20:12
Chciałem pobawić się zewnętrzną lampą błyskową. Wygrzebałem jakąś starą lampę: PANASONIC PE-201C, kupiłem fotocele i zacząłem pstrykać fotki ustawiając lampę w różnych miejscach. Wbudowaną lampę przysłoniłem białą kartką papieru tak żeby odpalić fotocelę a nie naświetlać nią fotografowany obiekt. I zamaist ciekawych efektów, wszystkie zdjęcia wychodzą ciemne! Aparat ustawiam w/g tabelki z tyłu lampy i nic. Ustawiałem dłuższy czas i większą czułość ale na zdjęciach wogóle nie widać błysku z tej drugiej lampy, tak jakby jej nie było a przecież błyska. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego tak sie dzieje bo ja juz nie mam żadnej koncepcji:?: A może to kwestia ustawienie aparatu:?: Jeszcze dodam że na lampie jest suwak: Manual i dwie automatyki (czerwona i zielona) - wypróbowałem wszystkie trzy i efekt jest taki sam:(

Aha i może ktoś zna parametry tej lampy PANASONICA bo szukałem w necie i nic nie znalazłem.

ahaed
06-10-2008, 21:19
Przy ustawianiu ostrości wbudowana lampa wyzwala serię przed błysków,nie wyzwalają one czasem drugiej lampy?Jeżeli tak,to prawdopodobnie nie zdąży się ona naładować do momentu zrobienia zdjęcia.
Chyba,że jestem w błędzie.

Ps.lampa wbudowana emituje przed błysk na chwilę przed błyskiem głównym,to się gdzieś wyłączało w funkcjach cn.

an_zak
06-10-2008, 21:23
Masz fotocelę na 1 czy 2 błysk?

dedeks
06-10-2008, 21:41
Przedbłyski wyłączyłem w C.Fn 5 więc błyska tylko raz. Synchronizację błysku mam ustawioną na 1 zasłonę (o ile ma to jakikolwiek związek).

Fotocela jest na 1 błysk ale wewnętrzna lampa błyska tylko raz wieć powinno grać, a nie gra:( tylko dlaczego:?:

mi_b
06-10-2008, 22:30
Wyłączyłeś funkcję przedbłysków przy ustawianiu ostrości.
Niestety lampa nadal błyska 2 razy. W Canonie 4x0D nie ma możliwości wyłączenia błysku pomiarowego, który leci na ułamek sekundy przed błyskiem właściwym (zresztą nie wiem czy jaki kolwiek Canon ma taką opcję we wbudowanej lampie). Lampa zewn. Panasonica błyska na błysk pomiarowy a nie właściwy. Kup fotocelę na drugi błysk i zabangla.

gwozdzt
07-10-2008, 08:30
Przedbłyski wyłączyłem w C.Fn 5 więc błyska tylko raz. Fotocela jest na 1 błysk ale wewnętrzna lampa błyska tylko raz wieć powinno grać, a nie gra:( tylko dlaczego:?:
wyłączyłeś tylko wspomaganie AF, natomiast lampa nadal błyska dwa razy (bardzo szybko, wiec wydaje Ci się ze to jeden błysk). Pierwszy błysk to pomiarowy, drugi właściwy/roboczy.
Tak jak wszyscy tu piszą - potrzebujesz fotocelę, która pominie przedbłysk pomiarowy i zareaguje na drugi, zasadniczy błysk.

mc_iek
07-10-2008, 18:00
Można kupić fotocele programowalne. Ja taką mam. Włącza się ją w tryb programowania, robi jej zdjęcie z wbudowaną lampą błyskową i wychodzi z trybu programowania. Od tego momentu fotocela wyzwala lampę na ostatni zapamiętany w sekwencji błysk.

dedeks
07-10-2008, 18:10
Wielkie dzięki za wyjaśnienia:) Mam jeszcze pytanie: jak to wygląda w przypadku zawnętrznych lamp współpracujących z 400d np. Speedlite 420EX albo Speedlite 430EX? One też wysyłają przedbłysk pomiarowy? Bo nie wiem czy kupować nową fotocele na 2 błysk czy zainwestować juz w lampe dedykowną do tego aparatu? A jak w praktyce wygląda różnica między 420 EX a 430 EX? Warto dopłaćic do 430? I jeszcze jedno, co sądzicie o lampach SUNPAK'a np PF30X albo PZ42X?
Prosze o jakies porady bo w pstrykaniu z lampami zaczynam dopiero raczkować:)

gwozdzt
08-10-2008, 08:59
Wielkie dzięki za wyjaśnienia:) Mam jeszcze pytanie: jak to wygląda w przypadku zawnętrznych lamp współpracujących z 400d np. Speedlite 420EX albo Speedlite 430EX? One też wysyłają przedbłysk pomiarowy?
420EX zawsze wysyła przedbłysk i nie da się go wyłączyć.

430EX można ustawić w tryb manualny (pełna moc, 1/2; 1/4, itd...) i przedbłysku nie będzie.
Jednak w tym przypadku nie będzie też pomiaru i automatyki siły błysku, więc o mocy lampy będzie decydował tylko i wyłącznie 'procesor' usytuowany pomiędzy uszami operatora. :-)

Kluczem do braku przedbłysku jest tryb (M)anualny w lampie; najlepiej z podziałem mocy, bo do wyzwolenia innych lamp na fotocelach potrzebny jest nam błysk słaby, a nie pełna moc.
Wśród wspólczesnych lamp Canona tryb taki jest w obu wersjach 430EX i 580EX oraz starszej 550EX; natomiast nie posiadają go 220EX, 380EX oraz 420EX i te modele zawsze wysyłają przedbłysk.


Bo nie wiem czy kupować nową fotocele na 2 błysk czy zainwestować juz w lampe dedykowną do tego aparatu?
ja też nie wiem, a ponadto nie wiedzieć dlaczego :-) mam alergię na powszechne nadużywanie słowa 'inwestycja'
http://pl.wikipedia.org/wiki/Inwestycja
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konsumpcja


A jak w praktyce wygląda różnica między 420 EX a 430 EX?
http://www.google.pl/search?hl=pl&as_qdr=all&q=allintitle%3A+420EX+430EX+site%3Acanon-board.info&lr=

http://canon-board.info/showthread.php?t=6602
http://canon-board.info/showthread.php?t=9274
http://canon-board.info/showthread.php?p=424908


Warto dopłaćic do 430?
w Twoim konkretnym przypadku na pierwszy rzut oka nasuwa się odpowiedź, że nawet trzeba kupić 430 ze względu na tryb manualny, o którym mowa wcześniej;

natomiast po zastanowieniu się można dojść do wniosku, że jeśli najważniejszą dla Ciebie sprawą jest eliminacja przedbłysku celem wyzwalania lamp na fotocelach to Tobie w ogóle nie warto kupować żadnej Speedlite EX, tylko najprostszą małą lampkę w cenie do 10zł, np:
UNOMAT 20B http://www.allegro.pl/item452614780.html
HANIMEX X214 http://www.allegro.pl/item455095669.html
MIKONA MV-220 http://www.allegro.pl/item454878743.html

Na wypadek wątpliwości czy lampki te posiadają tryb manualny informuję, że tak i jest to jedyny ich tryb pracy :-)


I jeszcze jedno, co sądzicie o lampach SUNPAK'a np PF30X albo PZ42X?
http://www.google.pl/search?hl=pl&as_qdr=all&q=allintitle%3A+sunpak+site%3Acanon-board.info&lr=
http://canon-board.info/search.php?query=sunpak&titleonly=1


Prosze o jakies porady bo w pstrykaniu z lampami zaczynam dopiero raczkować:)
http://canon-board.info/showthread.php?t=3785
http://canon-board.info/showthread.php?t=2421
http://canon-board.info/showthread.php?t=18950
http://www.foto.jasiu.pl/
http://web.canon.jp/imaging/flashwork/index.html

PS.
wspominałeś też, że chciałbyś w przyszłości urządzić sobie domowe studio oparte na żarówkach błyskowych, więc znam takie jedno miejsce, gdzie jest to opisane od A do Z:
http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/41384-portret-studyjny-maly-poradnik.htm#post781237

iwi1
11-10-2008, 00:26
Witam.
Tak dla informacji to Panasonic FZ28 tez wyzwala lampe z dwoma blyskami, wiec w nowych aparatach fotocela na 1 blysk praktycznie jest niepotrzebna. Jeszcze tylko sprawdze czy brata lampa Canona (nie pamietam modelu) tez daje dwa blyski czy jeden - ostatnia szansa na przydatnosc tej fotoceli.

robgr85
11-10-2008, 02:03
Chciałem pobawić się zewnętrzną lampą błyskową. Wygrzebałem jakąś starą lampę: PANASONIC PE-201C, kupiłem fotocele i zacząłem pstrykać fotki ustawiając lampę w różnych miejscach. Wbudowaną lampę przysłoniłem białą kartką papieru tak żeby odpalić fotocelę a nie naświetlać nią fotografowany obiekt. I zamaist ciekawych efektów, wszystkie zdjęcia wychodzą ciemne! Aparat ustawiam w/g tabelki z tyłu lampy i nic. Ustawiałem dłuższy czas i większą czułość ale na zdjęciach wogóle nie widać błysku z tej drugiej lampy, tak jakby jej nie było a przecież błyska. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego tak sie dzieje bo ja juz nie mam żadnej koncepcji:?: A może to kwestia ustawienie aparatu:?: Jeszcze dodam że na lampie jest suwak: Manual i dwie automatyki (czerwona i zielona) - wypróbowałem wszystkie trzy i efekt jest taki sam:(

Aha i może ktoś zna parametry tej lampy PANASONICA bo szukałem w necie i nic nie znalazłem.

spróbuj przed zrobieniem zdjęcia nacisnąć " * " [fel]



Wielkie dzięki za wyjaśnienia Mam jeszcze pytanie: jak to wygląda w przypadku zawnętrznych lamp współpracujących z 400d np. Speedlite 420EX albo Speedlite 430EX? One też wysyłają przedbłysk pomiarowy? Bo nie wiem czy kupować nową fotocele na 2 błysk czy zainwestować juz w lampe dedykowną do tego aparatu?


Koniecznie chcesz korzystać z tej zewnętrznej lampy przez fotocelę? Nie wygodniej byłoby kupić jakieś tanie, chińskie radiowe wyzwalacze lub 'wyzwalacz fotoceli' wpinany w sanki?

odnośnie tanich lampek za 10zł-20zł z allegro to zawsze pytaj sprzedawcy jakie mają napięcie na stopce... lampy starego typu [z wysokim napięciem na stopce] mogą zjarać Twojego 400d.

Pozdrawiam :)

Jigsaw
10-12-2008, 23:35
Witam wszystkich ;)

Dostalem wczoraj lampe od znajemego ktory twierdzil ze do niczego juz mu sie nie przyda .. jak myslicie nada sie jeszcze do czegos ? Mam 40d bedzie kompatybilna?

1.
http://img111.imageshack.us/my.php?image=dsc00049gp3.jpg
2.
http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc00051vg4.jpg
3.
http://img258.imageshack.us/my.php?image=dsc00050zr5.jpg

maciej76
11-12-2008, 00:05
przez radio jak najbardziej, do body bym nie ryzykowal-napiecie na stopce, a z tym bywa roznie ze starymi lampami

HuleLam
11-12-2008, 15:08
Witam wszystkich ;)

Dostalem wczoraj lampe od znajemego ktory twierdzil ze do niczego juz mu sie nie przyda .. jak myslicie nada sie jeszcze do czegos ? Mam 40d bedzie kompatybilna?

1.
http://img111.imageshack.us/my.php?image=dsc00049gp3.jpg
2.
http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc00051vg4.jpg
3.
http://img258.imageshack.us/my.php?image=dsc00050zr5.jpg

40D ma chyba zabezpieczenie do 200V... ale ja bym najpierw sprawdził napięcie woltomierzem, a potem ewentualnie przerobił. Lampa wygląda na nienajgorszą - regulowana głowica + zoom, 2 zakresy automatyki...

schuvi
12-12-2008, 17:40
Witam was, powiedzcie mi czym tak naprawde jest lepsza druga edycja od tej pierwszej, liczba przewodnia ta sama its.
Mam 430 i mi wystarcza ale mam okazje kupic 580 i 580 II.
Szukalem bezposrednich porownan tez na forum ale nic, lub mi sie nieudalo.
pozdrawiam.

Vitez
12-12-2008, 23:32
Szukalem bezposrednich porownan tez na forum ale nic, lub mi sie nieudalo.


http://canon-board.info/showthread.php?t=24643

schuvi
15-12-2008, 17:19
http://canon-board.info/showthread.php?t=24643

No qrde widac zle szukalem.
dzieki i sory za smiecia;-)

NiePoklikam
31-12-2008, 06:37
Witam! wracajac do starych lamp posiadam starego nissina 3200 gt bez stopki laczonego przez kabel pc oraz body 10d. czy istnieje jakas mozliwosc uzycia tej lampy z 10d poza wyzwalaniem blyskiem przez fotocele? podejzewam ze lampa moze miec 137V przy wyzwalaniu a poczciwa 10d powyzej 6 nie pociagnie. nie jestem elektrykiem i po przeczytaniu tego tematu mam lekka sieczke w glowie ( http://canon-board.info/showthread.php?t=34176 )

moje pytanie jest nastepujace: czy mozna podlaczyc w/w lampe za pomoca kabla pc bezposrednio do aparatu stosujac optoizolacje opisana w linkowanym temacie?

ewentualnie jakis inny patent ;) pzdr

lux
16-01-2009, 22:45
czy ktoś może jednoznacznie potwierdzic, ze 400d wytrzymuje napiecie 250V?
na forum sa sprzeczne info, sa posty o tym, ze tak; inni piszą, ze 250v wytrzymuja tylko EOSy XXd z łączem PC.
Jak jest z tym 400d??

kreciu
31-01-2009, 04:58
Witam,

o ile dobrze zrozumiałem poprzednie posty, istnieje możliwość podłączenia starej lampy bez uszkodzenia sprzętu, wolę się jednak upewnić :)
Czy stara Xela 18LA1 podpięta do 40D przez kabel synchronizacyjny (do gniazda PC) nie narobi bigosu?
proszę o odpowiedź

pzdr

Amok
12-02-2009, 20:34
mam pytanko
czy jeżeli podłączam lampę manualną-starą(revuetron34T) do wyzwalaczy i działa bez problemu-nic się nie spaliło
to czy jak podłącze do aparatu to będzie działać czy może się aparacik zjarać?:confused::confused:

greg7878
12-02-2009, 20:59
Orginalne lampy Canona Speedlite mają na stopce ok. 4,5V ( sprawdzałem przed chwilą cyfrowym multimetrem ) - zmierz napięcie na stykach swojej lampy , jak bedzie wyraźnie więcej , to lepiej nie ryzykuj.

Amok
12-02-2009, 21:10
Orginalne lampy Canona Speedlite mają na stopce ok. 4,5V ( sprawdzałem przed chwilą cyfrowym multimetrem ) - zmierz napięcie na stykach swojej lampy , jak bedzie wyraźnie więcej , to lepiej nie ryzykuj.

no napewno więcej niż 4,5V... ale skoro wyzwalacze się nie zjarały(mowa o phottixach) to si.ę zacząłem zastanawiać...

wojkij
12-02-2009, 21:22
http://canon-board.info/showthread.php?t=34962

Amok
12-02-2009, 21:30
http://canon-board.info/showthread.php?t=34962

czytałęm te tematu już kupe razy
na zadane pytanie nie ma tam odpowiedzi... pytam
czy jeżeli lampa nie zjarała phottixów to czy zjara aparat.?

wojkij
12-02-2009, 21:37
Kup miernik napięcia i sprawdź czy spełnia normy - chcesz by ktoś Ci z fusów powróżył?

I przeczytaj regulamin - skoro temat znasz to w nim mogłeś się dopisać.

Amok
12-02-2009, 21:54
kiedyś mierzyłem i było to podajże 257V...

wojkij
12-02-2009, 22:02
Jeśli to pewny pomiar to 350d spokojnie wytrzyma.

Opa_Apo
12-02-2009, 22:56
Z tego co wyczytałem na jakiejś stronie to puszki Canona tylko do 6V wytrzymują z resztą podobnie jak wszystkie nowoczesne puszki. Dlatego są patenty na podłączanie takich lamp. Jeden to tak jak Ty stosowałeś przez samowyzwalacz(chociaż nie wiem jak to się robi), przez fotocelę a jeszcze inny jest opisany na forum Cyberfoto.pl przez niejakiego augusta: "Witam. Poniżej zamieszczam opis co trzeba zrobić, aby przystosować starą lampę błyskową do pracy z delikatnymi układami aparatów cyfrowych.

Zasadnicze pytanie: po co to robić? Ano po to, zeby mieć pewność, że nic sie nie stanie i żeby nie myśleć przy każdorazowym naciskaniu spustu migawki czy to może ostatnie zdjęcie?

Być może nie każdy wie, że na stopce lamp błyskowych (pomimo że są zasilane 2-4 paluszkami) występuje napięcie do kilkuset woltów!!! Takie napięcie przy kontakcie z układem elektronicznym aparatu spowoduje, ze (nie pamietam kto to napisal...) matryca wycieknie przez gwint od statywu... oczywiście byc moze to nie prawda i wszystko bedzie działać, jednak producenci aparatów zalecają używanie lamp dedykowanych (wydatek rzędu 200zł wzwyż)... A taką 'zwykłą' lampkę mamy juz za 20zł. I ja wcale nie mowie, ze lampa za 20zl nie bedzie dzialac, jednak nie ma nikogo kto by to sprawdził.. wiec na wszelki wypadek warto sie zabezpieczyc ;)

Ale do konkretów. W opisie posłuże się przykładem lampy NimnuL'a, którą niedawno przerabiałem. Jesto to niemiecka lampa UNOMAT BC24 CT.

Jak widzicie na załączonym obrazku. Napięcie na stopce wynosi ponad 50V. Bylo wiecej, ale zanim podpiąłem miernik i ustawilem aparat to kondensator troszke sie rozladowal. Niemniej jednak to wciaż za dużo!!! Układy cyfrowe są przeznaczone do pracy do 5V!


Bierzmy się więc do tuningu..

UWAGA! W obudowie jest wysokie napięcie! Nawet po wyjęciu baterii! Przed demontażem należy rozładować lampe!

Najważniejszym elementem przeróbki jest optotriak - układ scalony MOC3021.

(optotriak MOC3021 może załączać obwody o napieciu do 400V i bodajże 15mA, jezeli nasza lampa ma wyższe napięcie na stopce - powinniśmy zastosować MOC3051 - na 600V i 5mA)

Jest to urządzenie, które odizolowuje galwanicznie dwa obwody.. Krótko mówiąc - w takiej oto kostce:
(te cyfry to numery nóżek układu)

EDIT: Tu malutka pomyłka - nóżka oznaczona 4 to nóżka nr 6, a oznaczona 6 to oczywiście 4

znajduje się dioda i czujnik. Gdy zapalamy diode czujnik wykrywa światło i zwiera końcówki. proste? no pewnie! A najlepsze jest to, ze wysokie napiecie nie ma mozliwosci przedostac sie do obwodu aparatu!

Potrzebne nam jeszcze będa rezystor 100 Ohm (lub 27 Ohm - patrz niżej), lutownica, troche cyny, kabelków i chęci..

Gdy już mamy wszystko co potrzebne, korzystamy ze schematu:


odcinamy kabelki od stopki i montujemy między nie nasz układ. Napięcie 3V lub 6V bierzemy po prostu z ogniw (baterii) umieszczonych w lampie. Wszysto staramy sie zmontować bardzo mocno, gdyż przy nacisku w trakcie skladania lampy latwo o rozłączenie takiego układu.

Rezystor 27 Ohm stosujemy wówczas jeśli wyprowadzamy napięcie 3V (np. dla lamp na dwa paluszki, lub poprostu bierzemy napięcie tylko z dwóch baterii, a nie z czterech)...

Gdy lutujemy nie trzymamy lutownicy w dlugim kontakcie z elementami - po prostu ciach i juz przylutowane. Gdy bedziemy długo nagrzewac uklad - to go uszkodzimy.

Zanim się zabierzemy - najlepiej będzie gdy najpierw znajdziemy miejsce w obudowie dla naszego nowego układu - należy pamiętać, że ścisk w lampie może spowodować przesunięcie się przełączników - i kolejny problem...


Gdy wszystko gotowe - jeśli to możliwe - sprawdzamy czy lampa działa i ile wynosi napięcie na stopce... Jezeli wszystko gra - 'ładnie' :) izolujemy nasz układ:


Następnie całość składamy. Napewno zanim złożymy to dobrze - namęczymy się nieźle, a na końcu okaże się, że coś się rozłączyło i nie działa... takie życie :)






Aby wreszcie uzyskać oczekiwany efekt. Teraz nasza cyfrówka jest już na pewno bezpieczna!



Uzyskaliśmy napięcie na stopce ok. 4V - przy bardzo małym prądzie.

Cennik:
MOC3021 - 1-3zł
Rezystor 100/27 Ohm - 5gr.[/i]

Z niektórymi lampami - powyższy układ może się wieszać - poniższy schemat powinien pomóc:


Zamiast MOC3021 można zastosować MOC3051 lub inny bez detekcji przejścia przez zero.

Ale w ogóle najprościej - kupić fotocelę MIF :) - wersję 2.1e również można wykorzystać jako separator napięć."




a tu LINK (http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/39769-jak-przerobic-stara-tania-lampe-zeby.htm) do całego tematu

wojkij
13-02-2009, 00:06
Z tego co wyczytałem na jakiejś stronie to puszki Canona tylko do 6V wytrzymują z resztą podobnie jak wszystkie nowoczesne puszki.

"Canon Digital SLRs safe for TCV up to 250 volts:
EOS-1D Mark II N, EOS-1D Mark II, EOS-1Ds Mark II, EOS-1D, EOS-1Ds
EOS 30D, 20D, 5D
EOS Digital Rebel XTi, XT (400D/350D)
EOS D6000/D2000, Kodak DCS560/DCS520 (circa 199
EOS-DCS series (circa 1995)

Canon Digital SLRs safe for TCV up to 6 volts:
EOS 10D, D60, D30
EOS Digital Rebel (300D)

Canon 35mm SLRs safe for TCV up to 250 volts:
EOS-1V, EOS-1N, EOS-1, EOS 3

Canon 35mm and IX240 SLRs safe for TCV up to 6 volts:
EOS 650, 620, 630, RT
EOS 850, 750, 700
EOS Rebel Series
EOS Elan Series
EOS 10s, A2E, A2
EOS IX, IX Lite
T90"

Wszystko to jest w temacie do którego link podałem wcześniej - sprawdzone organoleptycznie i do 300V nie ma co się bać.

Opa_Apo
13-02-2009, 00:16
Właśnie przed chwilą to przeczytałem ale ja tam i tak bym nie eksperymentował. Wole kampienie na allegro. Sprawa nie była priorytetowa więc mogłem poczekać i po miesiącu upolowałem 430EX za 350zł gdy była jeszcze warta 800, bo ktoś kasy potrzebował.

Opa_Apo
13-02-2009, 00:19
Chwile wcześniej zacytowałem w tym temacie augusta z cyberfoto.pl link (http://canon-board.info/showthread.php?t=43864) Ja i tak nie ufam takiej nieoficjalnej stronie. Wole kampienie na allegro. Sprawa nie była priorytetowa więc mogłem poczekać i po miesiącu upolowałem 430EX za 350zł gdy była jeszcze warta 800, bo ktoś kasy potrzebował. Takie przypadki się zdarzają więc polecam jeżeli sprawa nienagli. A poza tym napięcie trzeba mierzyć raczej tak jak już ktoś powiedział podczas wyzwalania lampy, a nie gdy jest po prostu włączona i naładowana.

HuleLam
13-02-2009, 10:27
Czy stara Xela 18LA1 podpięta do 40D przez kabel synchronizacyjny (do gniazda PC) nie narobi bigosu?
Tylko po co? przecież ta zabawka nie daje większego światła niż lampa wbudowana ;-)

vietcargo
14-02-2009, 21:09
Znalazłem w "rupieciarni" starą lampę błyskową Nissin 350T. Mniej więcej doczytałem, że działa ze współczesnymi aparatami, jednak nie chce nic robić bez pewności. Żeby zadziałała potrzebuje byle jakiej fotoceli?

Myślałem o wykorzystaniu jej jako drugiej lampy rozstawianej na statywie i połączonej kablowo z aparatem. Istnieje taka możliwość? ;-)

madc0w
27-08-2009, 18:32
witam sry za odkopanie tematu, stałem sie posiadaczem 350d
i przy okazji odkopałem lampę starą od zenita na kabu "ELGAWA N128"
Czy ktoś próbował takie kombo czy jest to raczej bardzo ryzykowne - moge zjarac aparat.
Znalazłem na niej info jakieś z tyłu jedynie
VEB Elgawa plaven
220V~
z tego co kojarze to lampa z NRD bodajże

lux
27-08-2009, 20:57
ja własnie spaliłem układ lampy w 400d podpinając Topce 330 z napięciem 6V!!
Topca miała jakąś dziwną dedykację i po zdrobieniu fotki przymulała aparat. Wstawiałem więc między styki dedykacji kawałek paska plasikowego i pieknie działało. W między czasie używałem lamp Canona i działały.
Ostatnio podpisnam 580exII i Sunpaka PZ42 i nawet lampy nie widzą nie mówiąc o błysku.
Topca natomiast wyzwala przez styk centralny. Mysle, że to ona uwalił mi układ aparatu po ostatniej zabawie.... Jestem wiec juz wyleczony z niesystemowych lamp....

Krzdry
27-01-2010, 01:46
Hej ,

wątków już parę jest ale nigdzie nie znalazłem tego co mnie interesuje ,
a mianowicie , jakie napięcie na stopce może przyjąć taki dslr ?
jest to gdzieś jasno określone ?

wiem ,że 100 czy 200v to zbyt wiele na cyfrowe korpusy
ale mam w lampie na sankach/pc 18v i podpinając takowe 18v pod pc korpusu mogę coś uszkodzić ? przecież pc się tylko zwiera przy klapnięciu lustrem czy , jest inaczej niż myślę? :?

pod zenitem jest spoko, ale tam to działa bardziej łopatologicznie :lol:

jacapa
27-01-2010, 09:40
W instrukcji do 40D napisano że w gnieździe PC do 250V. W 50D na pewno tak samo.
O sankach nic konkretnego nie ma, jest tylko "nie podłączać wysokonapięciowej lampy do gorącej stopki aparatu , ponieważ może ona nie zadziałać " :shock:
Ciekawe to stwierdzenie .

Krzdry
27-01-2010, 12:14
Dzięki za odpowiedź , nikt wcześniej tego jasno nie stwierdził tylko wszyscy powtarzali magiczne 5v no i może być do 9 a czasami to i na 12 używają , więc takie masło maślane :)

" Nie należy podłączać do złącza PC aparatu lamp błyskowych, które wymagają napięcia rzędu 250V lub więcej."

szczerze powiedziawszy nie wiem jak mam to rozumieć...

wymagają ? a co lampa wymaga ?
to nie jest tak ,że lampa sama daje a aparat tylko zwiera ?

a w sankach ciągle myślę ,że do wyzwolenia błysku to środkowe pole jest bardziej odporne od bocznych z sygnałem :-D

jacapa
27-01-2010, 13:27
" Nie należy podłączać do złącza PC aparatu lamp błyskowych, które wymagają napięcia rzędu 250V lub więcej."

szczerze powiedziawszy nie wiem jak mam to rozumieć...

wymagają ? a co lampa wymaga ?
to nie jest tak ,że lampa sama daje a aparat tylko zwiera ?



To kwestia tłumaczenia. Nie ma co tego drążyć.
Zamień słowo "wymagają" na "mają" i po sprawie. :-D

Michał Świerkot
27-01-2010, 19:11
250 V przyjmuje bez problemu

madc0w
27-01-2010, 19:41
od 350d w górę masz elektroniczne wyzwalanie (źródło forum)
wieć możesz śmiało podpianć do bodajze 300V :)

Krzdry
27-01-2010, 22:53
spoko , dzięki wielkie na naprowadzenie na instrukcję i informacje !

wszędzie krąży ten mit o aparatach cyfrowych i max 5v i już myślałem ,że bez przeróbek się nie obędzie :?

ale to chyba temat do zamknięcia , bo wszystko jest jasne :)


myślę ,że nie tylko ja na tym skorzystałem :wink:

Tolek
12-02-2010, 18:17
U mnie pojawił się z kolei inny problem.
Podłączyłem do swojego 400D lampę speedlite 540EZ (napięcie 6V), wszystko pięknie śmigało. Jednakże po chwili okazało się, że po odłączeniu w/w lampy przestała działać ta wbudowana.
Nie jestem pewien do końca, czy to na pewno spowodowało awarię, bo w końcu 400D powinien obsługiwać do 250V.
Po prostu aparat nie reaguje na naciśnięcie przycisku otwierającego lampę, a gdy otwieram ją ręcznie to nie wypala.
Co to może być, czy jest to naprawialne i czy będzie to kosztowało fortunę?
Dzięki z góry za pomoc :)

mirusiek
12-02-2010, 19:01
Może masz wyłączoną lampę wbudowaną w menu aparatu. Wtedy są takie objawy jak u Ciebie. :idea:

iso
12-02-2010, 20:53
U mnie pojawił się z kolei inny problem.
Podłączyłem do swojego 400D lampę speedlite 540EZ (napięcie 6V), wszystko pięknie śmigało. Jednakże po chwili okazało się, że po odłączeniu w/w lampy przestała działać ta wbudowana.
Nie jestem pewien do końca, czy to na pewno spowodowało awarię, bo w końcu 400D powinien obsługiwać do 250V.
Po prostu aparat nie reaguje na naciśnięcie przycisku otwierającego lampę, a gdy otwieram ją ręcznie to nie wypala.
Co to może być, czy jest to naprawialne i czy będzie to kosztowało fortunę?
Dzięki z góry za pomoc :)

Możliwe że to często powtarzający się problem z zaciętym czujnikiem w stopce. Jest tam taka maluteńka część, taki bolec, który wciska się jak założysz lampę. Jak zdejmowałeś to bolec nie odskoczył. Podobno pomaga pogrzebanie śrubokrętem, ale wiesz, ja nie wystawiam gwarancji :)

Tolek
14-02-2010, 13:50
Kryzys zażegnany. Z tym Canonem to jak z kobietą, ciągle ma jakieś swoje kaprysy. Naprawił się sam :-P

Gemini
21-04-2011, 21:29
Witam posiadam stary rosyjski aparat FED-5b w zestawie z lampą błyskową. Lampa jest zasilana z gniazdka końcówka mniej więcej pasuje do mojego canona 50d. Moje pytanie brzmi czy jak podłącze tą lampę mogę coś uszkodzić w aparacie? Czekam na odpowiedz Pozdrawiam!

suluf
21-04-2011, 21:39
Tak, jeżeli lampa ma za duże napięcie (ta pewnie ma ) to możesz uszkodzić aparat.

Janek1977
22-04-2011, 00:45
50-tki chyba nie spalisz, ale pewny nie jestem. Ja na Twoim miejscu nie podłączałbym tego badziewia - za 300zł kupisz mocną lampę z regulacją mocy i kilkoma dodatkowymi funkcjami np. Yongnuo YN560. Jeśli zależy Ci na ETTL to za dobre pieniądze kupisz 430EX, którą mam i bardzo polecam.

michasss90
22-04-2011, 01:14
Używałem z 350D jakąś starą lampę od Zenita, działało ok z tym że ona była zasilana dwoma "paluszkami". Odkąd posiadam 50D nie ryzykuję i nie bawię się w takie rzeczy, dlatego kupiłem Nissina :)

FlatEric
22-04-2011, 09:09
Tak przez ciekawość, co to za lampa?


Ja na Twoim miejscu nie podłączałbym tego badziewia - za 300zł kupisz mocną lampę z regulacją mocy i kilkoma dodatkowymi funkcjami
Zaraz tam badziewie. :P Radziecką lampę o liczbie przewodniej rzędu 40 m dla 100 ISO, z regulowaną trójstopniowo energią błysku i z dwoma reflektorami można na allegro wyhaczyć za 10 złotych. ;)

Pzdr

Grzesiu

MacGyver
22-04-2011, 09:15
Moje pytanie brzmi czy jak podłącze tą lampę mogę coś uszkodzić w aparacie?
Teoretycznie nie, w praktyce owszem, tak :-)
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
http://canon-board.info/showpost.php?p=604754&postcount=105
Niektóre stare lampy potrafiły walić na stopkę grubo ponad 300V.

Gemini
22-04-2011, 21:10
Hmm może racją żeby sobie dać z nią spokój może trochę szkoda bo daje nawet ładny błysk.
Foto lampy:
http://zapodaj.net/images/052b293e8cc5.jpg

MacGyver
22-04-2011, 22:36
Ta lampa ma najprawdopodobniej liczbę przewodnią LP = 18, wbudowana kukułka w Twoim 50D ma LP = 13 więc zyskasz naprawdę niewiele mocy błysku a stracisz pomiar błysku (E-TTL)

Kolekcjoner
22-04-2011, 23:09
Hmm może racją żeby sobie dać z nią spokój może trochę szkoda bo daje nawet ładny błysk.


Tak bym zrobił. Teoretycznie styki lampy w tych nowych cyfrankach są izolowane ale jak pisał wyżej MacGyver te lampy potrafią przywalić niezłym napięciem w stopkę, a biorąc pod uwagę ile elektroniki jest w dslr-ach to ja bym nie ryzykował.


BTW: link nie działa.

Janek1977
23-04-2011, 00:48
Hmm może racją żeby sobie dać z nią spokój może trochę szkoda bo daje nawet ładny błysk.


Zrób sobie bilans ewentualnych zysków i strat. Masz fajną i drogą puszkę - podłączając do niej starą bezwartościową lampę zyskujesz niewiele światła, a tracisz ETTL i w najgorszej sytuacji także aparat. Ułamek kwoty jego (aparatu) ewentualnej naprawy wystarczy na porządną lampę ;-)

Gemini
23-04-2011, 11:23
Ok to dziękuje wszystkim za pomoc ciesze się ze nie podłączyłem ruską do mojego body a trochę mnie to kusiło. Może kupie coś z tańszych produkcji Nissin czy coś takiego. Myślę że dla amatora w zupełności wystarczy.

kuba12345679
11-05-2011, 17:12
Ja mam jeszcze jedno pytanie: czy te odpowiedzi są oparte na jakiś oficjalnych informacjach od Canona:?: Tzn. skąd wiecie że nowsze aparaty są chronione do 300V? Tak jeszcze przy okazji: rozumiem że 500D również ma margines do tych 300V skoro jest po 350D,400D i 450D?

jacapa
11-05-2011, 17:22
Tzn. skąd wiecie że nowsze aparaty są chronione do 300V?

Z instrukcji

kuba12345679
11-05-2011, 21:35
Jedyna notka z instrukcji dotycząca innych lamp niż Canonowe to: "Nie należy podłączać wysoko napięciowej lampy błyskowej do gorącej stopki aparatu, ponieważ może ona nie zadziałać."
Nie jest tutaj napisane że aparat może ulec uszkodzeniu, aczkolwiek zwrot "nie należy" sugeruje nie podłączanie :/ I tu mam właśnie dylemat. Bo nigdzie nie mogę znaleźć oficjalnej informacji na ten temat poza forami. Chyba zostaje mi tylko telefon z pytaniem do serwisu Canona.

stopa
11-05-2011, 21:36
Gdyby kogoś jednak interesował zakup starej lampy, to polecam tę stronę:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

można sobie sprawdzić napięcia na stopce paru popularniejszych modeli ze starej stajni.

jacapa
11-05-2011, 21:58
Chyba zostaje mi tylko telefon z pytaniem do serwisu Canona.
Na pewno się dowiesz więcej niż na forum :mrgreen:

Weź sobie przeczytaj 12 stronę tego wątku i nie męcz.

kuba12345679
11-05-2011, 22:09
Spoko :) czytałem już wszystkie. Ale już nie męcze :P

HuleLam
11-05-2011, 22:20
Jedyna notka z instrukcji dotycząca innych lamp niż Canonowe to: "Nie należy podłączać wysoko napięciowej lampy błyskowej do gorącej stopki aparatu, ponieważ może ona nie zadziałać."
Nie jest tutaj napisane że aparat może ulec uszkodzeniu, aczkolwiek zwrot "nie należy" sugeruje nie podłączanie :/.

To nie podłączaj, albo zrób "koromysło" na optotriakach, żeby dawała 6-8V a nie 200-300V
zdRAWki

Tezet-gdynia
12-05-2011, 00:38
Nie lepiej dokupic wyzwalacz radiowy najtanszy :P? Zyskuje sie mobilnosc lampy i pewnosc ze sie aparat nie spali. Ja w swoj laduje 190V i nic mu nie jest ;)

mxw
12-05-2011, 11:33
Nie lepiej dokupic wyzwalacz radiowy najtanszy :P? Zyskuje sie mobilnosc lampy i pewnosc ze sie aparat nie spali. Ja w swoj laduje 190V i nic mu nie jest ;)
z tym jednak trzeba uważać, bo wyzwalacz radiowy też może mieć niewielką tolerancję na wysokie napięcie.

np. popularny yongnuo toleruje tylko 12V :roll:


https://canon-board.info/imgimported/2011/05/5492356225_f5a964856a_b-1.jpg
źródło (http://farm6.static.flickr.com/5019/5492356225_f5a964856a_b.jpg)

(wow! czyżby zmieniło się oprogramowanie forum i można już wrzucać fotki większe niż 800px??)

kuba12345679
12-05-2011, 15:00
Dostałem odpowiedź od Canona... cytat z instrukcji :/ Jednak zaryzykowałem i po podłączeniu lampy i kilku wyzwoleniach wszystko pięknie śmiga :) Czyli Canon 500D na pewno działa do 250V :)

jacapa
12-05-2011, 16:10
Dostałem odpowiedź od Canona... cytat z instrukcji :/

Aż Ty uparty jesteś ;)

Tezet-gdynia
13-05-2011, 00:12
z tym jednak trzeba uważać, bo wyzwalacz radiowy też może mieć niewielką tolerancję na wysokie napięcie.

np. popularny yongnuo toleruje tylko 12V :roll:


Napisalem najtanszy w rozumieniu ze nic tanszego od kaktusow nie ma ;) a z tabelki wynika ze ciagna 300V az milo. Do tego te cale zapiski ze od tego i tego modelu to tylko miedzy bajki czasami. Gdyby to wszystko bylo prawda do konca to bym juz dawno robil zdjecia pudelkiem po zapalkach :P To jest bardziej losowe niz sie wydaje. 300D ma ponoc do 6v ? A jakos 300V wytrzymal wielokrotnie zanim zakupilem wyzwalacz :)

mxw
13-05-2011, 00:59
300D ma ponoc do 6v ? A jakos 300V wytrzymal wielokrotnie zanim zakupilem wyzwalacz :)
ZTCW 300D miał jeszcze mechaniczne odpalanie błysku - styk przy migawce, który można było sobie jedynie zespawać, jeżeli przyłożyło się za dużo V :wink:
(oczywiście mówimy o styku centralnym)

od 350D wzwyż masz już wyzwalanie elektroniczne (triak czy tyrystor), czyli podobno do 250V i liczy się polaryzacja.

kociub
15-05-2011, 20:10
Witam
mam mały problem posiadam canona 400d, dostałem od znajomego fotografa jego starą lampę jest to soligor tif 380 i problem polega na tym , że w o ile całkiem jasnych pomieszczeniach, lampa doświetla naprawdę fajnie, to w ciemnych jest już problem zwyczajnie jakby za słabo błyskała. Podłączyliśmy tą lampę na próbę do Nikona kolegi i ewidentnie błyskała mocniej (przepalała na tych samych ustawieniach co w canonie) wyglada na to jakby to aparat "tłumił" błysk i teraz pytanie czyżbym miał coś źle ustawione?

apstryk
16-05-2011, 13:30
Soligor Tif 380 jeśli nawet ma stopkę w standardzie Canona, to działa tylko w zwykłym TTLu, a więc w przypadku 400d tak naprawdę tylko pełną mocą. W pewnych granicach, zwłaszcza tam gdzie nie ma odbić światła, np. w plenerze można wspomóc się regulacją zooma palnika lampy i osłabić błysk ustawiając szersze rozproszenie światła. Sprawdź więc jeszce raz czy na pewno bbyły dokładnie takie same ustawienia lampy (zoom) jak i aparatu (przesłona, czułość, odległość od obiektu, czas - aby dłuższy niż synchronizacja).
Miałem i używałem tę lampę z 350d i działała poprawnie

Kolekcjoner
16-05-2011, 15:02
Witam
mam mały problem posiadam canona 400d, dostałem od znajomego fotografa jego starą lampę jest to soligor tif 380 i problem polega na tym , że w o ile całkiem jasnych pomieszczeniach, lampa doświetla naprawdę fajnie, to w ciemnych jest już problem zwyczajnie jakby za słabo błyskała. Podłączyliśmy tą lampę na próbę do Nikona kolegi i ewidentnie błyskała mocniej (przepalała na tych samych ustawieniach co w canonie) wyglada na to jakby to aparat "tłumił" błysk i teraz pytanie czyżbym miał coś źle ustawione?

Ta lampa nie współpracuje prawidłowo z cyfrówkami Canona.

nadzik
26-05-2011, 19:03
kupiłem ostatnio taką oto lampkę :
http://www.adverts.ie/camera-accessories/miranda-630-cd-flash-gun/323948
wszystko pięknie ładnie ale nie potrafi się dogadać z C400D. To multi-dedicated więc próbowałem z różnymi opcjami ale aparat nie był w stanie wyzwolić błysku . przycisk test działa . Lampa wyzwala się na zenicie 12 XP ... co może być nie tak co radzicie ? Na początku przeczytałem o tym by zamienić bieguny na stopce. Może to pomóc ?

dodam że jakiś czas temu podpinałem identyczną lampę tyle że pod inną nazwą i wszystko działało. Wiem że wcześniej była roztrzaskana i że kolega ją naprawiał ale nie wiem czy zamienił bieguny. Kolega ma pentaxa
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
zminiłem polaryzacje na stopce lampy i trybi ;)

emigiea
28-05-2011, 18:01
ja własnie spaliłem układ lampy w 400d podpinając Topce 330 z napięciem 6V!!
Topca miała jakąś dziwną dedykację i po zdrobieniu fotki przymulała aparat. Wstawiałem więc między styki dedykacji kawałek paska plasikowego i pieknie działało. W między czasie używałem lamp Canona i działały.
Ostatnio podpisnam 580exII i Sunpaka PZ42 i nawet lampy nie widzą nie mówiąc o błysku.
Topca natomiast wyzwala przez styk centralny. Mysle, że to ona uwalił mi układ aparatu po ostatniej zabawie.... Jestem wiec juz wyleczony z niesystemowych lamp....

W końcu znalazłam jakąś sensowną informację dotyczącą tego co mi również się przydarzyło... Podłączyłam do eosa 20d lampę Olympus FL-40 (oczywiście nie będąc wcześniej obeznaną w tym temacie.....), zrobiłam zdjęcie, zdjęcie się nawet nie zapisało na karcie, a efekt taki że wbudowana lampa nie otwiera się, nawet 'ręcznie'... Na stopce lampy jest 6V, więc teoretycznie do canona 20D powinna podejść i nic się nie powinno spalić... No, teoretycznie...
Ale mówisz, że Tobie 'samo się naprawiło'? Mam nadzieję, że u mnie nie jest to jakaś poważniejsza usterka, wiem że naprawa nieotwierającej się lampy to koszt około 200 zł... O ile całkiem się coś nie spaliło...
Jakieś pomysły, propozycje cóż tu teraz zrobić?

mxw
30-05-2011, 14:38
Jakieś pomysły, propozycje cóż tu teraz zrobić?
sprawdzić, czy nie zablokował się kołeczek w sankach lampy w 20D.

standardowa sprawa szczególnie, jeżeli wcześniej nie używało się lampy zewnętrznej.

emigiea
30-05-2011, 15:10
no właśnie patrzyłam czy da się coś tam podważyć pod tymi blaszkami, ale albo robię to nie tak jak trzeba, albo 'fizycznie' przy sankach wszystko jest ok, tylko w środku coś padło...

mxw
30-05-2011, 15:23
no właśnie patrzyłam czy da się coś tam podważyć
spójrz tutaj:
http://www.conraderb.com/flashrepair/

chodzi dokładnie o kołeczek w tym miejscu: (tu już zamiennik)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.conraderb.com/flashrepair/inside.jpg)

kołeczek musi odskoczyć.
tylko nic bardziej nie popsuj i przede wszystkim nie zgub go :wink:

emigiea
30-05-2011, 23:03
faktycznie.. wysunęłam tę "blaszkę" i się okazuje że bolec nie odskoczył.. na razie nie mam czym odkręcić tych maleńkich śrubek, ale wygląda na to że jak to się zrobi to będzie problem z głowy :) Dzięki serdeczne!

mxw
31-05-2011, 00:21
faktycznie.. wysunęłam tę "blaszkę" i się okazuje że bolec nie odskoczył.. na razie nie mam czym odkręcić tych maleńkich śrubek...
nie odkręcaj tych śrubek!
weź szpilkę albo jakąś igłę i poszturchaj ten kołeczek - powinien odskoczyć. odkręcenie śrubek niewiele pomoże, a ryzykujesz, że coś zgubisz.



Dzięki serdeczne!
U welcome :wink:

emigiea
31-05-2011, 23:24
no i pogrzebałam, pogrzebałam - i śmiga :) nie taki diabeł straszny... :P

vwsantana
02-06-2012, 16:26
Witam
wpadła mi w ręce lampa Starblitz 2800DFC.
Nigdzie nie mogę znaleźć jaką ma liczbę przewodnią.
Zmierzyłem napięcie między środkowym bolcem a masą która idzie na szynę.

Napięcie wynosi 3,25V
Wtyki do szyny są identyko jak w canonie 60D. 4 obok siebie +1 na środku i masa na boku.
Z tego co wyczytałem to canon ma 250V max. Więc z tym problemu nie powinno być. Czy się mylę?
Najbardziej zastanawia mnie zmiana polaryzacji na pinach przy wyzwalaniu. Jak sprawdzić czy one się zgadzają. Który wyzwala w 60D?
pozdrawiam

blugaj
31-10-2012, 17:28
jak ktoś nie może/umie bądź nie da rady na szybko sprawdzić napięcia (zwłaszcza przed zakupem)
to znalazłem takie coś:
Blitzgeräte-Zündspannungen | plainpix.com (http://www.plainpix.com/zuendspannungs.php)

jak tylko sprawdzę 20d z quartzem qz-3f (teoretycznie 76V) to się pochwalę jak poszło