PDA

Zobacz pełną wersję : Aperture 2



Kenso
09-06-2008, 18:52
Ktoś już pracował? Działam na Lightroomie, ale właśnie kupiłem za 500 zł. Aperture 2. Jeszcze nie rozpakowałem i zastanawiam się czy zostawić. Ktoś pracuje na Aperture 2?

Pozdr
Kris

s..
09-06-2008, 18:57
500 dobra cena - ja zaplacilem 749 :( - uzytkuje od ok 4 miesiecy i pracuje mi sie z nim lepiej niz z LR - ale to subiektywna opinia. Aaaaa i po instalacji i tak sie upgradne do wersji 2.1 - od tej wersji dostepne sa wszelkie rozne pluginy firm zewnetrznych jeszcze bardziej umilajace prace z ta aplikacja.

tigerstyle
09-06-2008, 20:39
Witam pracowałem na LR i pracowałem też z Aperture'm. Wynik jest taki, że właśnie piszę z nowego iMac'a + Aperture 2.1 pierwszego posta. W międzyczasie GB są obrabiane w Aperture i jest milusio. Dodam jednak, że raz utknął program. Pewnie za dużo instalek na raz. Aha zapłaciłem 130 funtów za soft.

focus
10-06-2008, 20:42
Ja rownież zcząłem testowanie Aperture 2.1 na MBP 2,2 GHz 2GB RAM...

...hmmm, cena kusi, ale:

- jakoś wolno to działa na moim sprzęcie, a do słabych raczej nie należy LR na starym PC śmigał przyjemniej
- słabe glaerie web-owe, tylko html widzę, flash'a nie znalazłem - tutaj Lightroom bardziej mi się podoba, mnogość opcji i edycji mnie zadowalała.
- możliwości zarządzania zdjęciami lepsza w Aperture 2, ale czy warto go kupować, jeśli i tak nie zrobię na tym fajnej galerii i namęczę się przy obróbce.
- na razie nie znalazłem analgogicznych do LR presets - tam szybko ułatwia zrobienie np. B&W, sepia ose....
Wsparcie pluginami też mam wrażenie, że jakieś takie słabsze jest....
szukam argumentów za Aperture, ponieważ fajnie współpracuje z pozostałymi Appsami w Leopardzie....

s..
10-06-2008, 20:52
Ja rownież zcząłem testowanie Aperture 2.1 na MBP 2,2 GHz 2GB RAM...

u mnie na takim smiga calkiem rzesko - oczywiscie mowimy o wersji 2 bo jedynka nie byla demonem predkosci


- słabe glaerie web-owe, tylko html widzę, flash'a nie znalazłem - tutaj Lightroom bardziej mi się podoba, mnogość opcji i edycji mnie zadowalała.

tytaj wlasnie klaniaja sie darmowe pluginki, ktore oferuja cala mase eksportow do roznych ciekawych galerii webowych (flash, lightbox itp).

focus
10-06-2008, 20:55
tytaj wlasnie klaniaja sie darmowe pluginki, ktore oferuja cala mase eksportow do roznych ciekawych galerii webowych (flash, lightbox itp).

rzucisz linkiem pomocnym ? pliz

no cóż może powinienem wkońcu restartnąć gościa....móże się bardziej rozkręci :)

s..
10-06-2008, 21:02
prosze bardzo http://www.aperturepluggedin.com/

jesli chodzi o presetsy - to jest to troszke inczej rozwiazane - w zakladce Adjustment wciskamy plusika na gorze i rozwija nam sie lista dodatkowych korekt, wsrod nich jest cos takiego jak monochrome mixer, color monochrome (moje ulubione o odcieniu brazowym), sepia tone jak rowniez i viniet'ka. Polecam filmiki instruktazowe na stronie apple'a - nawet nie trzeba znac angielskiego - wszystko pokazuja w sposob bardzo zrozumialy.

focus
10-06-2008, 21:09
a tak to znam, ale poza tym http://blogs.oreilly.com/aperture/2008/05/five-new-aperture-web-themes-f.html
nie trafiłem na inne themes, zresztą tych z linka nie udało mi się ściągnąć :(

Skipper
10-06-2008, 22:20
Ja rownież zcząłem testowanie Aperture 2.1 na MBP 2,2 GHz 2GB RAM...

...hmmm, cena kusi, ale:

- jakoś wolno to działa na moim sprzęcie, a do słabych raczej nie należy LR na starym PC śmigał przyjemniej

tu masz odpowiedz :)
2 GB to jest slabo ja mam 4GB i lata... niestety Aperture zjada pamiec prawie tak szybko jak PKP dotacje... ale jak na 4 GB bedzie chodzilo naprawde szybko :)

focus
10-06-2008, 22:46
no tak, tylko że wymiana pamięci na gwarancji tylko przez Apple Serwis pwinna zdaje się odbywać, a ta drogawa raczej zawsze bywała..

Flowenol
10-06-2008, 22:46
tu masz odpowiedz :)
2 GB to jest slabo ja mam 4GB i lata... niestety Aperture zjada pamiec prawie tak szybko jak PKP dotacje... ale jak na 4 GB bedzie chodzilo naprawde szybko :)
E tam, na moim MBP 2.4GHz z 2G hula aż miło.

focus
11-06-2008, 00:21
hmm odmienne wrażenie jest pewnie spowodowane inną wielkością plików na jakich pracujemy - u mnie standard to jakieś 11-14 MB wyplute z 5D
...no chyba, że mam toszkę nieświeży OS

slouON
11-06-2008, 01:50
no tak, tylko że wymiana pamięci na gwarancji tylko przez Apple Serwis pwinna zdaje się odbywać, a ta drogawa raczej zawsze bywała..

ram można samemu, bez utraty gwarancji

Flowenol
11-06-2008, 08:56
hmm odmienne wrażenie jest pewnie spowodowane inną wielkością plików na jakich pracujemy - u mnie standard to jakieś 11-14 MB wyplute z 5D
...no chyba, że mam toszkę nieświeży OS
Jeśli chodzi o OS to mam Leoparda 10.5.3, a pliki ważą 7-8MB bo to 30D. Ale kiedy robisz edit zewnętrznie a potem wracasz do A2 to pliki są robione jako tiff a wtedy taki potrafi ważyć 20MB lub więcej, i też nie zauważyłem problemu. Jedyne zauważalne spowolnienie w działaniu mam gdy robię końcowy eksport zdjęć i nie ma znaczenia ile ich jest. Eksport idzie bardzo szybciutko ale spróbuj coś wtedy edytować, hymm...

tigerstyle
11-06-2008, 18:20
Ja również mam 2GB pracuje z RAW z 40 i śmiga aż miło Aperture 2.1 Musiałem co prawda przyzwyczaić do odmienności od LR, ale jestem bardzo zadowolony. Biorę jednak pod uwagę fakt, że poprzedni PCet to był praktycznie złom.

Gringo997
11-06-2008, 22:05
ram można samemu, bez utraty gwarancji

dysk też :roll:

ja właśnie obczajam jaką używkę mbp na ebay (2.0/2.2Ghz) i zastanawiam się czy będzie duża różnica pomiędzy 2gb a 4gb ram? pytam bo póki co raczej spłukam się do cna i chcę wiedzieć czy rzeczywiście będzie warto uzbierać na ten ram czy spożytkować na coś innego...

s..
11-06-2008, 22:09
moj sprzet to mb pro 2.2 + 2 GB i z obrobka rawo z 40D spokojnie daje sobie rade. PS tez jeszcze na tym kompie nie dostal mi zadyszki, ale jak to mowia - ram to ram, im wiecej tym lepiej.

tigerstyle
11-06-2008, 23:28
ale jak to mowia - ram to ram, im wiecej tym lepiej.

Swego czasu jak pracowałem w DTP to dawało radę jakoś przydzielać ram do poszczególnych programów. Muszę tego poszukać być teraz też tak jest. Tak czy siak na razie żadnej jeszcze zadyszki, czy innej wtopy z iMac'em nie miałem (...odpukać...)

Pozdrawiam.

Skipper
22-07-2008, 21:50
Ja również mam 2GB pracuje z RAW z 40 i śmiga aż miło Aperture 2.1 Musiałem co prawda przyzwyczaić do odmienności od LR, ale jestem bardzo zadowolony. Biorę jednak pod uwagę fakt, że poprzedni PCet to był praktycznie złom.

bo Aperture 2 generalnie chodzi znacznie szybciej jak jedynka i o dziwo co jest wrecz niespotykane przy dzisiejszym trendzie pisania kolejnych wersji softu ma jakby mniejsze wymagania systemowe i mniej obciaza system w stosunku do jedynki :)

Gringo997
22-07-2008, 22:50
mam aperture 2 na macbooku pro (2.16 CoreDuo) i przy 1GB bylo gorzej niz zle a jak dolozylem druga kosc i w sumie mam 2GB calkiem przyjemnie ale jeszcze nie umiem sie nim obslugiwac tak jak sie nalezy

Skipper
22-07-2008, 23:08
a co tu umiec? to dosc lopatologiczny program i bardzo intuicyjny a jak chcesz potrenowac to polecam ten link:)
http://www.macosxhints.com/article.php?story=20060926074757255

wprawdzie dotyczy to jedynki ale generalne zasady dzialania programu sie nie zmienily :)

Gringo997
22-07-2008, 23:28
wiem że można na pewno więcej niż to co ja umiem :)

Flowenol
23-07-2008, 07:29
Tutoriale dla A2: http://www.apple.com/aperture/tutorials/

Gringo997
23-07-2008, 13:06
dziekuje