PDA

Zobacz pełną wersję : preselekcja czasu w canonie



slonkaap
28-05-2005, 23:47
Witam i mam moze prymitywne ale dla mnie niezrozumiale pytanie.Otoz chcialem zrobic fotke dziecku na chustawce.Ustawilem w trybie preselekcji czasu 1/500 i zaczela mi migac przyslona.Kiedy wlaczylem lampe nastawy na wyswietlaczu calkowicie sie zmienily.Dlaczego?Apatar canon 3000n + 28-80 f.3,5-5,6.Pozdrawiam Slonka

akustyk
28-05-2005, 23:50
w takiej sytuacji mozna odpowiedziec tylko: RTFM

podpowiedz: co to jest preselekcja czasu i jak dziala?

Tomasz Golinski
28-05-2005, 23:52
Podpowiedz 2: czas synchronizacji z lampą.

Vitez
29-05-2005, 11:55
A ja bede dzis dobry 8)


Otoz chcialem zrobic fotke dziecku na chustawce.
hustawce :roll:


Ustawilem w trybie preselekcji czasu 1/500 i zaczela mi migac przyslona.

To znaczy ze bylo za ciemno. Czyli do dobranego czasu naswietlania miales zbyt nisko czuly film i zbyt ciemny obiektyw by zdjecie wyszlo poprawnie naswietlone nawet przy maksymalnie otwartej przyslonie.
Sposoby na naprawe:
- zalozyc czulszy film (np iso400)
- pozyczyc/kupic jasniejszy obiektyw (np 50 1.8 )
- wydluzyc czas naswietlania (np do 1/125 - wystarczy na hustawke)


Kiedy wlaczylem lampe nastawy na wyswietlaczu calkowicie sie zmienily.Dlaczego?Apatar canon 3000n

Gdyz Canon 3000n ma czas synchronizacji migawki z lampa na poziomie 1/90 i szybciej nie da rady, dlatego wymusza ci ten czas naswietlania gdy chcesz uzyc lampy, a potem do tego czasu naswietlania dopasowuje przyslone (zapewne 5.6) i sile blysku lampy.

slonkaap
29-05-2005, 16:39
Vitez,dziekuje bardzo za wyjasnienia.Wiedzialem ze zadaje proste pytania ale nie raz dla poczatkujacego pewne rzeczy sa nie zrozumiale.Czytalem o" zamrozeniu " obrazu i nie mialem pojecia ze 1/125 potrafi to zrobic.Moze to smmieszne ale dopiero zaczynam zabawe w foto ,posilkuje sie ksiazka "Fotografia dla zoltodziobow"ale chyba za szybko chce to opanowac i gubie sie w podstawowych kwestiach.Jaka ksiazke jeszcze mozecie mi poradzic?Bede wdzieczny zaodpowiedz.Pozdrawiam Slonka

Vitez
29-05-2005, 18:40
Czytalem o" zamrozeniu " obrazu i nie mialem pojecia ze 1/125 potrafi to zrobic.

Pedzacy samochod czy strumyk to nie, ale dziecko na hustawce to raczej tak.
Jesli chcesz byc pewien to wylicz predkosc katowa (?) wg dlugosci hustawki/masy dziecka/g ... ale moze popros fizykow forumowych ;)
A jesli naprawde chcesz byc pewien - to dobrze nastawiles czas ale miales zbyt ciemny obiektyw i/lub zbyt niskoczula klisze.
Naprawde radze 50 1.8 :)


Jaka ksiazke jeszcze mozecie mi poradzic?Bede wdzieczny zaodpowiedz.

National Geographic "Szkoła fotografowania" . Bez zadnych dopiskow. I wersja ksiazkowa. Multimedialna tez jest fajna ale do cwiczen i demonstracji multimedialnych - juz po tym jak przeczytasz ksiazke.

slonkaap
29-05-2005, 22:52
Vitez,dzieki wielkie za okazana pomoc.Pozdrawiam Slonka

akustyk
29-05-2005, 23:10
A ja bede dzis dobry 8)


hmm... Wigilia jakas byla? :D

Vitez
30-05-2005, 12:47
hmm... Wigilia jakas byla? :D
Ostatni dzien pracy byl a teraz tydzien wolny 8)