PDA

Zobacz pełną wersję : Czy przy ostrzeniu AF w S1 może się sama wysuwać lampa błyskowa?



raf
27-05-2005, 22:55
Witam i proszę o pomoc.
Jestem w trakcie zakupu Canon S1 IS. Oglądałem ostatnio celem nabycia sprzęt i... przy nastawie ostrości w niedoświetlone miejsce aparat sam podnosił lampę. Może to normalne ale mnie bardzo to zaskoczyło. Niestety nie było instrukcji PL w formie książki i nie mołem tego sprawdzić. Być może to kwestia ustawień w menu. I jeszcze jedno: jak sprawdzić podczas zakupu czy aparat ma wgrany nowy firmware. Podobno ostatnie modele mają już zmieniony fabrycznie. Proszę zatem o pomoc wszystkich tych, którzy mają ten model i wiedzą coś o tym.
Pozdrawiam: Rafał

Vitez
28-05-2005, 08:02
Jestem w trakcie zakupu Canon S1 IS. Oglądałem ostatnio celem nabycia sprzęt i... przy nastawie ostrości w niedoświetlone miejsce aparat sam podnosił lampę.

Tak sie dzieje w programie "zielonym" i tematycznych.


Może to normalne ale mnie bardzo to zaskoczyło.
Jak najbardziej normalne... ile i jakie aparaty do tej pory miales/uzywales z wysuwana lampa blyskowa?


Niestety nie było instrukcji PL w formie książki i nie mołem tego sprawdzić.
To sciagnij z internetu i sprawdz zanim zadasz pytanie :roll: .


Być może to kwestia ustawień w menu.

Kwestia ustawienia pokretelka. Przestaw na P/Av/Tv/M i nie bedzie ci sama wyskakiwala.


I jeszcze jedno: jak sprawdzić podczas zakupu czy aparat ma wgrany nowy firmware. Podobno ostatnie modele mają już zmieniony fabrycznie.
W S1 da sie tylko wg exifu ze zdjecia lub po podlaczeniu go do komputera w ZoomBrowserze (oryginalne oprogramowanie Canona). Czyli jak wezmiesz ze soba laptopa, czytnik kart pamieci i pozwola ci zrobic testowe zdjecie i wgrac na kompa to sprawdzisz wersje firmware w exifie (pod warunkiem ze masz przegladarke plikow np IrfanView z pluginami, ktora czyta Exify).

raf
28-05-2005, 21:40
Dziękuję Vitez za odpowiedź. Wyszedłem chyba na indolenta pytając o tak oczywiste rzeczy. Jeśli chodzi o aparaty to kilka obejrzałem ( oczywiście z załadowanymi AKU ). Żaden się tak nie zachował tylko ten S1. Stąd moje zaskoczenie. Przepraszam i ściągam szybko instrukcje. Mam nadzieję że ta gafa była pierwszą i ostatnią -w każdym razie dzięki.

mgregor
29-05-2005, 11:07
Cześć,
S1 z nowym (1.02) frimware'm ma po wew. stronie klapki od karty pamięci czarna kropkę.

albo to były pod klapką od baterii ;-) :
www.canon.co.jp/Imaging/pss1is/firmware-e.html

Vitez
29-05-2005, 12:14
Jeśli chodzi o aparaty to kilka obejrzałem ( oczywiście z załadowanymi AKU ). Żaden się tak nie zachował tylko ten S1. Stąd moje zaskoczenie.


Pytalem sie ile ich MIALES a nie ile macales. I czy te ktore macales mialy lampe chowana jak S1 czy na wierzchu jak np A510?
A moze byly w innym trybie (np P) ?
A moze to tez zalezy od firmy (niektore oszczedzaja na sprezynkach i kawalku elektroniki ktory by lampki wypychal i kaza "sam sobie podnos albo bedzie niedoswietlone" ;) )

PAWKA
29-05-2005, 20:52
Cześć,
S1 z nowym (1.02) frimware'm ma po wew. stronie klapki od karty pamięci czarna kropkę.

albo to były pod klapką od baterii ;-) :
www.canon.co.jp/Imaging/pss1is/firmware-e.html

po wew stronie klapki od karty :)

raf
29-05-2005, 22:48
Witam.
No cóż - mam aparat Canon A 400. Jak wiadomo tu lampa jest w obudowie na zewnątrz. Zapragnąłem czegoś więcej - i stąd to zainteresowanie Canonem S1, Fuji S 5500, Minoltą Z3. Dwa ostatnie miały pewnie ustawienia na P/Av/Tv/M, więc tu lampa siedziała na swoim miejscu. Jak widzisz nie namacałem się za wiele. Ale do tematu zakupu podejdę jeszcze raz mądrzejszy o doświadczenia z tego forum.
Acha: instrukcje też ściągnąłem więc mam co czytać ( zresztą link też z tego forum ).
Vitez dziekuję za zainteresowanie.
Pawka, mgregor dzięki za info dotyczące firmwaru.
Pozdrawiam: Rafał

mgregor
29-05-2005, 23:00
po wew stronie klapki od karty :)
też mi sie tak wydawało (kiedyś tak było), ale teraz z tego co widzę na stronie, która podałem wcześniej, to ta kropeczka zmieniła miejsce na klapkę od baterii :)

Raf, nie ma za co, udanych zakupów.

DarekG
31-05-2005, 10:15
Tak sie dzieje w programie "zeilonym" i tematycznych.

A nie jest raczej tak, że tryb lampy można przestawiać przyciskiem na górze aparatu z lewej strony EVF i w trybie zdjęć:
- auto - moża wyłączyć lampę lub włączyć na auto
- P/A/T - można wyłączyć, włączyć na auto i włączyć wymuszenie
- M - wyłączyć i włączyć wymuszenie
(w tematach nie pamiętam ...)

Jeśli włączone wymuszenie lub lampa na auto i jest ciemno, to się otworzy sama w momencie wciśnięcią spustu do połowy.
I bodajże przy włączeniu aparatu w trybie zdjęć auto lampa domyślnie jest na auto (ale można sobie to przełączyć tym przyciskiem), a przy półmanualnych i pełnym manualu zapamiętuje poprzednie ustawienie.
Niestety nie mam teraz pod ręką S1, aby to potwierdzić.

Bawiłem się natomiast przez chwilę w MM S5500 i Kyocerą 410R i tam lampa podnosiła się po naciśnięciu przycisku lampy, ale nie zwróciłem na to bardziej uwagi, czy aparat może sam podnieść lampę w trybie auto przy wciśnięciu spustu migawki.
Pozdrawiam
Darek

slawek c1
04-06-2005, 18:04
a gdy wyskakuje taka wiadomosc,tzn ze jest świeże? a kropki nie mam...

The latest firmware already has been installed in your camera.

So you do not have to update.

Thank you.

mgregor
04-06-2005, 20:03
slawek c1;
rozumiem, że ten komunikat pojawił się w aparacie, kiedy chciałeś zrobić update frimware'a, bez wcześniejszego sprawdzenia jaki aktualnie jest zainstalowany?

Ostatni nr frimware'a to 1.02. Jeśli nie jesteś pewny jaki Ty posiadasz to najprostrzym sposobem jest odpalenie przeglądarki do zdjęć np ACDSee. Klikasz prawym przyciskiem myszy na zdjecie, wchodzisz do Właściwości (albo Properties) i klikasz na zakładke EXIF.
Tam obok na przed ostatniej pozycji pt. Frimware Version jest szukany numer.

pozdrawiam.

Vitez
04-06-2005, 20:30
A nie jest raczej tak, że tryb lampy można przestawiać przyciskiem na górze aparatu z lewej strony EVF

Jest tak ale poniewaz kolega tylko bawil sie aparatem to mu opisalem standardowe ustawienie a nie wnikanie w menu/przyciski (a moglem odeslac do instrukcji - prawda ;) ).

slawek c1
04-06-2005, 20:34
slawek c1;
rozumiem, że ten komunikat pojawił się w aparacie, kiedy chciałeś zrobić update frimware'a, bez wcześniejszego sprawdzenia jaki aktualnie jest zainstalowany?

Ostatni nr frimware'a to 1.02. Jeśli nie jesteś pewny jaki Ty posiadasz to najprostrzym sposobem jest odpalenie przeglądarki do zdjęć np ACDSee. Klikasz prawym przyciskiem myszy na zdjecie, wchodzisz do Właściwości (albo Properties) i klikasz na zakładke EXIF.
Tam obok na przed ostatniej pozycji pt. Frimware Version jest szukany numer.

pozdrawiam.

no tak,bo czytam tu ze najnowsze aparaty tzn z nowym firmware maja czarna kropke na klapce od baterii a u mnie nie ma .....
dzieki

mgregor
04-06-2005, 22:06
no tak,bo czytam tu ze najnowsze aparaty tzn z nowym firmware maja czarna kropke na klapce od baterii a u mnie nie ma .....
dzieki

O kropce pisał sam Canon (odsyłam do linka którego podawalem wcześniej).
Widocznie nie wszystkim egzemplarzom dana była kropka... ;-)

PAWKA
05-06-2005, 14:57
no tak,bo czytam tu ze najnowsze aparaty tzn z nowym firmware maja czarna kropke na klapce od baterii a u mnie nie ma .....
dzieki

pewnie masz starsze oprogramowanie aparatu :]
pozdr.

Agab
07-06-2005, 22:54
Co do tej czarnej kropki - nie wszystkie aparaty ja posiadają. Mój świeżo przywieziony ze Stanów jej nie ma chociaż gdy sprawdziłam firmware to jest najnowszy.

PAWKA
12-06-2005, 13:00
Co do tej czarnej kropki - nie wszystkie aparaty ja posiadają. Mój świeżo przywieziony ze Stanów jej nie ma chociaż gdy sprawdziłam firmware to jest najnowszy.

moze jakis gosc na tasmie zasnal ;) i zapomnial przystawic kropke heh
pozdrawiam.

raf
13-06-2005, 23:53
Sprawdzę i kropkę i zakładkę EXIF we właściwościach, bo jutro wreszcie S1 odbieram.
Dzięki i pozdrowienia: Rafał

DarekG
14-06-2005, 09:39
A swoją drogą ciekawe, czy będą jeszcze (i ile?) nowsze wersje firmware i jak je będą oznaczać - kropki innego koloru, kółko, krzyżyk ? :)
Pozdrawiam

raf
14-06-2005, 23:25
Witam ponownie.
Właśnie odebrałem upragnionego Canona S1. Spieszę donieść, że w moim przypadku aparat posiada i nowy firmware ( sprawdzony dzięki instrukcji mgregor'a - za co dziękuję ) i kropkę na klapce od baterii. Jak widać podwójnie mnie los obdarował. Aparat kupiłem od TIP'a.
Teraz biorę sie do roboty: fachowa literatura, cykanie fotek i częste wpadanie na to forum po porady. Moze po jakims czasie pochwale się jakąś ciekawą fotografią.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.