PDA

Zobacz pełną wersję : Skąd te flary?



Tomasz83
26-05-2005, 15:00
Zauważyłem ostatnimi czasy w moim G2 niepokojące zjawisko. Otóż podczas robienia zdjęć w nocy (oświetlone ulice miasta) zaczęły pojawiać się paskudne flary (załączam przykładowe zdjęcie- wybaczcie wszelkie jego niedoskonałości). Podobnie nieciekawe efekty występują często gdy robię zdjęcia z fleszem , powstają wtedy nieciekawe kółka przypominające trochę efekt jaki powstaje podczas robienia zdjęć gdy mży. Najgorsze jest to , że kiedyś te rzeczy się nie działy. Czy możliwe jest, że na skutek np. zbyt częstego przecierania obiektywu uszkodzeniu uległa jakaś warstwa antyrefleksyjna i to jest powodem tychże efektów? Jeśli tak to czym czyścić obiektyw i czy w ogóle jeśli np. wprawdzie widać jakieś znikome ślady zatłuszczenia, ale na zdjęciach nie objawia się to w żaden widoczny sposób. Ja czyściłem takimi "specjalnymi" nawilżanym i chusteczkami firmy Rossman ;), na których napisane jest, ze są do okularów, sprzętu optycznego itd. Czy to zbrodnia i w ten sposób uśmierciłem powłokę antyrefleksyjną ?


Zdjęcie już jest było troszkę za duże musiałem jeszcze bardziej przyciąć.

Madroz
26-05-2005, 15:34
Sorry, ale gdzie to zdjęcie???

Darek_b
27-05-2005, 01:24
Na moje oko to flary powstałe od pobliskich źródeł światła, np. lamp.
Spróbuj tak ustawiać obiektyw by nie wpadało do niego światło z tych latarni.

Madroz
27-05-2005, 01:53
Czy masz filtr UV, jeżeli tak to jaki. Ja miałem coś podobnego. Odkręciłem filtr i było ok.

Tomasz83
27-05-2005, 22:32
Filtru nie mam. Wiadomo, że są to odbicia od źródeł światła, tylko, że jestem prawie przekonany, że kiedyś ich nie było (przynajmniej nie w takim stopniu). W zasadzie to chyba już nic się nie da zrobić,ale jakoś to przeboleję. Ważniejsze jest pytanie na przyszłość- jak czyścić?

BTW. Czy jest możliwość wymiany obiektywu, albo chociaż soczewki w kompakcie takim jak G2. Wiecie coś na ten temat ? Czy taka akcja jeśli możliwa jest opłacalna?

Vitez
28-05-2005, 07:55
tylko, że jestem prawie przekonany, że kiedyś ich nie było ?

Ilosc i intensywnosc flar zalezy od kadru.
Jesli bys mial identyczny kadr sprzed paru miesiecy to moglbys tak twierdzic. A tak to... zalezy po prostu gdzie wycelujesz aparat i jak tam swiatlo poboczne na niego wplynie - czasem wystarczy o pare mm przesunac kadr by pozbyc sie flar.