PDA

Zobacz pełną wersję : Gorąca Stopka - Przejściówka - Canon S5 Is.



Robert_Greckel
15-05-2008, 22:55
Witam wszystkich,

jest to mój pierwszy post na tym forum i myślę, że nie ostatni.

razem z ojcem wygrzebaliśmy jego fotograficzne "graty" z lat młodości, a dokładniej z lat 70`tych. znalazł dwie lampy zewnętrzne - jedna wchodzi w "gorącą stopkę" druga jest przytwierdzona do szyny a ta do gwintu w aparacie. wyzwala się ją za pomocą przycisku bądź podłącza się do aparatu a ten sam ja wyzwala (bardzo dziwna wtyczka). jaki problem?

jak ją podłączyć do canonowskiej gorącej stopki aby zsynchronizowała swój błysk z aparatem? próbowałem "wstrzelić" się ale nic nie wychodziło. dopiero na 15 sekundowym czasie naświetlania z 2 sekundowym opoznieniem lampy, efekty było widać.

btw. lampy są zasilane prądem stałym. model całego zestawu to Łucz-70 ;D

pozdrawiam ;)

Tezet-gdynia
16-05-2008, 03:11
wydaje mi sie ze moze ona miec za duze napiecie na stopce zeby stosowac to z cyfrowymi aparatami, moze sie nic nie stac, ale moze rownie dobrze zepsuc dosc mocno aparat :( Ja bym poszukal info jak sie sprawdza napiecie na stopce, jakie powinno byc bezpieczne dla aparatu i dopiero potem poszukal jak podlaczyc ;)

Robert_Greckel
17-05-2008, 15:57
no tak, tylko tą lampę, by wyzwolić błysk podłączało ją się do aparatu za pomocą kabla.

FlatEric
18-05-2008, 11:09
jak ją podłączyć do canonowskiej gorącej stopki aby zsynchronizowała swój błysk z aparatem?
Jak napisał Tezet, najlepiej w ogóle nie podłączać, bo to grozi uszkodzeniem aparatu.

no tak, tylko tą lampę, by wyzwolić błysk podłączało ją się do aparatu za pomocą kabla.
Bezprzewodowo, za pomocą fotoceli.

Pzdr

Grzesiu

Robert_Greckel
18-05-2008, 17:54
to może natknął się ktoś na jakiś schemat gorącej stopki montowanej na canonie, gdzie + gdzie - i w jakim celu umieszczony jest ten największy srebrny okrąg ?

FlatEric
18-05-2008, 23:30
Największy srebrny okrąg to kontakt synchronizacyjny właśnie, przez niego płynie sobie prąd wyzwalający lampę. Drugim kontaktem w tym obwodzie jest sama szyna do mocowania lampy.
Przede wszystkim, zamiast zgłębiać tajniki aparatu, do czego - jak widzę - masz wielkie ciągoty ustal, proszę, dwie rzeczy. 1.) Zmierz jakie napięcie wyzwalające mają Twoje lampy błyskowe (tj. jakie napięcie ma prąd na kontaktach stopki czy kabla po pełnym naładowaniu lampy - nie zdziwię się, jeśli w tym przypadku będzie to kilkadziesiąt lub kilkaset V) i 2.) Wyczytaj w instrukcji lub znajdź w necie, jakie maksymalne napięcie może bez ryzyka uszkodzenia znieść Twój aparat - z tego, co wygooglałem na szybko jakieś 6 V?
W takim przypadku pozostaje Ci tylko separator napięcia (schematy do znalezienia w sieci) lub fotocela.

Pzdr

Grzesiu

Robert_Greckel
19-05-2008, 15:23
z elektronicznymi rzeczami typu zmniejszenie napięcia nie ma najmniejszego problemu, bo ojciec jest elektrykiem z zawodu. napięcie bezpieczne to coś koło 4-5-6 V. dzięki FlatEric za odpowiedzi ;)

pozdrawiam.