PDA

Zobacz pełną wersję : Czas trwania błysku



Janusz Body
05-05-2004, 15:14
Ktoś coś wie na ten temat. Jak długo trwa błysk w lampie typu 550/420. Problem o tyle ciekawy, że zdjęcia z lampą "z ręki" przy długim obiektywie (350mm) wychodzą nieporuszone. Googlałem trochę ale na nic szczególnego nie trafiłem. Na paru wykresach (znalezionych w sieci) wychodzi, że błysk to około 100-150 microsekund. To by było coś około 1/10000 ale trafiłem też na opinie, ze błysk to około 1/30000 sek.

Pozdrawiam,

Janusz

Vitez
05-05-2004, 21:26
Jak długo trwa błysk w lampie typu 550/420.

Lampy te zmieniaja sile blysku i/lub czas jego trwania oraz ilosc blyskow w zaleznosci od potrzeby (nastawiona korekcja blysku flesza czy czas naswietlania i tryb synchronizacji lampy z aparatem).
Od najdluzszego czasu do czasu synchronizacji lampy (np 1/200 w 10D) lampa wydaje jeden blysk zmieniajac tylko jego sile i/lub dlugosc (nie wiem dokladniej na jakiej zasadzie ktory parametr jest zmieniany). Przy czasach krotszych niz 1/200 lampa wydaje serie mikroblyskow z o wiele krotszym czasem i o wiele mniejsza sumaryczna sile blysku, dlatego przy krotkich czasach a dlugich ogniskowych rzeczywiscie jest mozliwe spokojnie zrobienie zdjecia nieporuszonego o ile obiekt nie znajduje sie zbyt daleko dla pomniejszonej sily lampy przy takich czasach.

Janusz Body
05-05-2004, 23:57
Lampy te zmieniaja sile blysku i/lub czas jego trwania oraz ilosc blyskow w zaleznosci od potrzeby (nastawiona korekcja blysku flesza czy czas naswietlania i tryb synchronizacji lampy z aparatem).
Od najdluzszego czasu do czasu synchronizacji lampy (np 1/200 w 10D) lampa wydaje jeden blysk zmieniajac tylko jego sile i/lub dlugosc (nie wiem dokladniej na jakiej zasadzie ktory parametr jest zmieniany).


Ciekawa rzecz znalazlem tu: http://www.chem.helsinki.fi/~toomas/photo/flash-discharge/redwait.html moze to troche niedokladnie na temat ale pokazuje jak wyglada cykl rozladowania lampy. Istotne jest pole powierzchni pod krzywa (czyli calka) blysku bo to naswietla klatke. Przy czasie synchronizacji ponizej 1/200 czyli gdy migawka jest "dlugo" otwarta istotny jest czas trwania blysku bo jesli blysk stanowi glowne zrodlo swiatla to zdjecie wychodzi nieporuszone.



Przy czasach krotszych niz 1/200 lampa wydaje serie mikroblyskow z o wiele krotszym czasem i o wiele mniejsza sumaryczna sile blysku, dlatego przy krotkich czasach a dlugich ogniskowych rzeczywiscie jest mozliwe spokojnie zrobienie zdjecia nieporuszonego o ile obiekt nie znajduje sie zbyt daleko dla pomniejszonej sily lampy przy takich czasach.

To ciekawe. Nie wiem jaki jest czas w pelni otwartej migawki (kiedys bylo 1/60 - teraz chyba 1/200). Przy krotszych czasach synchronizacja micro-błysku z przesuwajaca sie przez klatke szczelina jest imponujaca.

Pozdrawiam

Janusz

Vitez
06-05-2004, 03:25
Nie wiem jaki jest czas w pelni otwartej migawki (kiedys bylo 1/60 - teraz chyba 1/200). Przy krotszych czasach synchronizacja micro-błysku z przesuwajaca sie przez klatke szczelina jest imponujaca.


To zalezy od korpusu... taki na przyklad (uwaga! Nie Te Forum! :> ) Nikon D70 ma 1/500 :!:

Ale tak poza tym to ja nie lubie tych tabelek, calek itp itd. Jak ptorzebuje to zrobie sterte zdjec testowych, sprawdze przy ktorym wychodzi mi taki efekt jak chce i spokoj. W fotografii chodzi przeciez o to, by robic zdjecia a nie obliczac tabelki :?