PDA

Zobacz pełną wersję : Korekta ekspozycji - pytanie być może infantylne



mina
10-05-2008, 21:56
Który z trzech elementów odpowiadających za prawidłowe ustawienie ekspozycji zmienia automatyka aparatu, jeżeli np. ustawiam korektę na + 1 EV, czy: wydłuża czas, otwiera bardziej przysłonę czy może "gmera" przy ISO?
Logicznym by było wydłużenie czasu, gdyż np. fotografując obiektywem ze światłem 1,8 na pełnej dziurze, już jej raczej więcej nie otworzy, ale nie mam pewności czy dobrze główkuję.

Może uznacie to pytanie za dziecinne, ale mnie nurtuje wiec je tu zadaję, gdyż nie znalazłam odpowiedzi na nie, czy to przeszukując forum, czy w książkach lub innych źródłach do których zaglądałam, a uważam, że dobrze by było wiedzieć ;-)

Pozdrawiam
Kamila

bakulik
10-05-2008, 21:58
Witam.

W trybie Av - zmienia się czas.
W trybie Tv - zmienia się przysłona.
W trybie P - nie wiem, sprawdź. :)

ISO się nie zmienia przy korekcji ekspozycji.

mina
10-05-2008, 22:21
W trybie Av - zmienia się czas.
W trybie Tv - zmienia się przysłona.

No a w M :?:



W trybie P - nie wiem, sprawdź. :)
ISO się nie zmienia przy korekcji ekspozycji.

Jak to sprawdzić, skoro zarówno na wyświetlaczu, jak i w exifie zdjęcia pokazuje nastawy ekspozycji i korektę + 1EV:confused:
Znowu czegoś nie wiem :oops:

axk
10-05-2008, 22:32
Logicznym by było wydłużenie czasu, gdyż np. fotografując obiektywem ze światłem 1,8 na pełnej dziurze ...,

Im jaśniejszy obiektyw tym w jednostce czasu do matrycy dociera większa "ilość" promieniowania świetlnego. Zaletą janych obiektywów jest skrócenie czasu naświetlania a nie jego wydłużenie, co bardzo przydaje się przy wykonywaniu zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

bakulik
10-05-2008, 22:36
No a w M :?:

W M sama wybierasz. :)

Przecież w trybie manualnym sama ustawiasz przysłonę i czas. Możesz to zrobić zgodnie z tym, co mówi światłomierz albo zupełnie niezgodnie. :)


Jak to sprawdzić, skoro zarówno na wyświetlaczu, jak i w exifie zdjęcia pokazuje nastawy ekspozycji i korektę + 1EV:confused:

Prosto - ustaw korektę na 0, zmierz na czymś światło, a potem przestaw korektę i zobacz, co się zmieniło. :) Wcale nie musisz przy tym robić zdjęcia.


Im jaśniejszy obiektyw tym w jednostce czasu...

O czym Ty właściwie piszesz? Bo na pewno nie o korekcie ekspozycji. :)

bruckner
10-05-2008, 23:05
@axk: chyba nie o to chodziło... :D chodziło o to że na pełnej dziurze (może to być i F11 więcej się obiektywu nie otworzy :mrgreen:

mina
10-05-2008, 23:17
W M sama wybierasz. :)

Przecież w trybie manualnym sama ustawiasz przysłonę i czas. Możesz to zrobić zgodnie z tym, co mówi światłomierz albo zupełnie niezgodnie. :)

No tak, ale w sytuacji kiedy w M ustawiam czas i przysłone aż zaświeci się zielone, robię zdjęcie, patrzę na histogram, stwierdzam, że należy trochę prześwietlić i daję korektę + 1EV to wtedy nie bardzo wiem, co robi moja puszka ......
Kurcze, chyba jest już późno i słabo jarzę. Nie mam niestety przy sobie aparatu by to sprawdzić. Teraz do poniedziałku będzie mnie to męczyć :evil:

W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Kamila
ps. "Pyszny" ten ostatni reportaż.

axk
10-05-2008, 23:21
chodziło o to że na pełnej dziurze (może to być i F11 więcej się obiektywu nie otworzy :mrgreen:

To jest oczywiste :-).

bakulik
10-05-2008, 23:43
No tak, ale w sytuacji kiedy w M ustawiam czas i przysłone aż zaświeci się zielone, robię zdjęcie, patrzę na histogram, stwierdzam, że należy trochę prześwietlić i daję korektę + 1EV to wtedy nie bardzo wiem, co robi moja puszka ......

To zależy, czy pokręcisz kołkiem od czasów, czy kółkiem od przysłon. :)

W trybie M niema czegoś takiego, jak korekta ekspozycji, ponieważ parametry ekspozycji dobierasz samemu, a nie zdajesz się na automatykę.

Nie wiem, jaki masz aparat. Jeśli coś Canona z serii jednocyfrowej (np. 5D) lub dwucyfrowej (np. 30D) i za korektę ekspozycji uważasz kręcenie tylnym kółkiem, to w trybie M zmieniasz w ten sposób przysłonę. Jeśli masz coś trzycyfrowego (np. 400D) i za korektę bierzesz kręcenie kółkiem w czasie trzymania przycisku Av/+-, to... też w trybie M zmieniasz w ten sposób przysłonę. :)

Wszystko łatwo sprawdzić patrząc na parametry ekspozycji podczas kręcenia kółkami.


Kurcze, chyba jest już późno i słabo jarzę. Nie mam niestety przy sobie aparatu by to sprawdzić. Teraz do poniedziałku będzie mnie to męczyć :evil:

No to już opisuję szczegółowo:

Tryb M - jak napisałem powyżej. Korekta ekspozycji polega na odbiegnięciu od wskazań światłomierza. Ty decydujesz, czy zmieniasz przysłonę, czy czas.
Tryb Av - preselekcja przysłony. Korekta ekspozycji zmienia czas naświetlania.
Tryb Tv - preselekcja czasu. Korekta ekspozycji zmienia przysłonę,
Tryb P - no tu już jest różnie. Korekta przesuwa ekspozycję po linii programu. Dla różnych obiektywów (różnych ogniskowych) jest ona różna. Korekta ekspozycji może polegać albo na zmianie czasu, albo na zmianie przysłony. Żeby to stwierdzić, trzeba w danych warunkach obserwować parametry ekspozycji.
Tryby tematyczne - przykro mi bardzo, nie można wprowadzić korekty. :)


ps. "Pyszny" ten ostatni reportaż.

Dzięki. :)

arturs
11-05-2008, 00:02
No tak, ale w sytuacji kiedy w M ustawiam czas i przysłone aż zaświeci się zielone, robię zdjęcie, patrzę na histogram, stwierdzam, że należy trochę prześwietlić i daję korektę + 1EV to wtedy nie bardzo wiem, co robi moja puszka ......

1. co to znaczy ten podkreślony wierszyk? Bo zielona kropka świeci się jak jest ostrość ustawiona i z ekspozycją nie ma nic wspólnego.. chyba że coś innego masz na mysli.. to napisz o co chodzi z tym zaświeceniem zielonego
2. Na M nie możesz ustawić korekty w stylu korekty kółkiem na +/- jak w Av Tv czy P, na M po prostu TY decydujesz czy zmieniasz przysłonę czy czas czy ISO - to w końcu tryb MANUALNY

bakulik
11-05-2008, 00:05
Na M nie możesz ustawić korekty w stylu korekty kółkiem na +/- jak w Av Tv czy P, na M po prostu TY decydujesz czy zmieniasz przysłonę czy czas czy ISO - to w końcu tryb MANUALNY

A czy ja już tego wcześniej nie napisałem? Dwa razy?...

arturs
11-05-2008, 00:31
A czy ja już tego wcześniej nie napisałem? Dwa razy?...

Widocznie piszesz niewyraźnie :mrgreen:
A serio to sobie otwieram wszystkie nowe interesujące wątki w kilkunastu nowych kartach i potem piszę odpowiedzi - widocznie jak otwierałem to jeszcze nie było twojego drugiego posta, bo pierwszego napisałeś chyba niewyraźnie skoro mój cytat był już z posta po Twoim pierwszym

bakulik
11-05-2008, 00:45
A serio to sobie otwieram wszystkie nowe interesujące wątki w kilkunastu nowych kartach i potem piszę odpowiedzi - widocznie jak otwierałem to jeszcze nie było twojego drugiego posta

Spoko, też tak robię. ;)


bo pierwszego napisałeś chyba niewyraźnie

Rzecz względna. :) Dla mnie jest napisane jasno. ;)

RafalTK
11-05-2008, 10:46
1. co to znaczy ten podkreślony wierszyk? Bo zielona kropka świeci się jak jest ostrość ustawiona i z ekspozycją nie ma nic wspólnego.. chyba że coś innego masz na mysli.. to napisz o co chodzi z tym zaświeceniem zielonego
2. Na M nie możesz ustawić korekty w stylu korekty kółkiem na +/- jak w Av Tv czy P, na M po prostu TY decydujesz czy zmieniasz przysłonę czy czas czy ISO - to w końcu tryb MANUALNY

To chyba mozna zrozumiec dwuznacznie - jezeli masz calkowicie spaprane parametry ekspozycji to zauwaz, ze "zielona kropka" (potwierdzenie ustawienia ostrosci) nie bedzie swiecila - ale w tym momencie oczywiscie bedzie tez migal znacznik czasu ... To tak z moich obserwacji w 400d. Moze o to mu chodzilo ...

liquidsound
11-05-2008, 16:32
Najprosciej. Korekta ekspozycji polega na tym ,ze aparat widzi mniej swiatla (lub wiecej) i zwyczajniej w swiecie na drabince pokazuje Ci odpowiednio mniej lub wiecej.

ewg
12-05-2008, 09:56
Jak to sprawdzić, skoro zarówno na wyświetlaczu, jak i w exifie zdjęcia pokazuje nastawy ekspozycji i korektę + 1EV:confused:
- Chyba tutaj tkwi sedno nieporozuminienia.

Prostuję: To, że "pokazuje korektę" nie znaczy, że widoczne "nastawy ekspozycji" są nieprawdziwe! Dlatego obserwując właśnie nastawy (w wizjerze albo exifie) i porównując tak zdjecia o różnej korekcie EV sam(a) stwierdzisz który parametr ekspozycji jest modyfikowany w danym programie, w danym aparacie... ;-)

mina
12-05-2008, 19:26
W trybie M niema czegoś takiego, jak korekta ekspozycji........
Teraz już rozumiem :oops: .Totalnie wszystko pokręciłam. Tak to jest, jak późnym wieczorem, w hotelowym pokoju w obcym mieście, nie mając aparatu zaczyna się fotografować teoretycznie :oops:
Na swoje usprawiedliwienie powiem, że nigdy jeszcze nie wyszłam poza tryb preselekcji przysłony i wydawało mi się, że w M musi być analogicznie. Mea culpa


1. co to znaczy ten podkreślony wierszyk? ...napisz o co chodzi z tym zaświeceniem zielonego
no właśnie o to, co napisałam wyżej.....totalnie wszystko mi się pokręciło:roll:


Moze o to mu chodzilo ...
JEJ-ja blondyna jestem, więc to mnie trochę usprawiedliwia:lol:


- Chyba tutaj tkwi sedno nieporozuminienia.

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi. Mam nadzieję,że jak znowu coś pokręcę, to będziecie równie wyrozumiali.

pozdrawiam
Kamila

RafalTK
12-05-2008, 20:04
JEJ-ja blondyna jestem, więc to mnie trochę usprawiedliwia:lol:


aaa sorry ... nie zauważyłem że ON sie Kamila podpisała ;p

forest666
26-10-2008, 21:21
Pozwolę podłączyć się do tematu. Może zbłaźnie się pytaniem, ale kto pyta - ten ch...ja wie ;)

To, że w trybie M mogę korygować ekspozycję od -2EV do +2EV ( mówię tylko o zakresie widocznym na wyświetlaczu ) to chyba ogólnie wiadomo. Natomiast w trybach AV, czy TV zawsze uzyskuję prawidłową ekspozycję. Zmienić mogę ją tylko, przez pomiar światła z różnych części kadru. W różnych publikacjach spotkałem się ze zdjęciami, które mają w opisie parametrów:balans bieli, czas naświetlania, ogniskowa oraz tryb AV i korekta ekspozycji np: -2/3 EV. W jaki sposób i czy w ogóle można ustawić "niewłaściwą" ekspozycję dla trybów preselekcji ?

arturs
26-10-2008, 21:43
To, że w trybie M mogę korygować ekspozycję od -2EV do +2EV ( mówię tylko o zakresie widocznym na wyświetlaczu ) to chyba ogólnie wiadomo. Natomiast w trybach AV, czy TV zawsze uzyskuję prawidłową ekspozycję. Zmienić mogę ją tylko, przez pomiar światła z różnych części kadru. W różnych publikacjach spotkałem się ze zdjęciami, które mają w opisie parametrów:balans bieli, czas naświetlania, ogniskowa oraz tryb AV i korekta ekspozycji np: -2/3 EV. W jaki sposób i czy w ogóle można ustawić "niewłaściwą" ekspozycję dla trybów preselekcji ?

Normalnie - kółkiem kręcisz..
bo w Twoim wywodzie jest błąd od razu na początku, mianowicie, to stwierdzenie:

To, że w trybie M mogę korygować ekspozycję od -2EV do +2EV ( mówię tylko o zakresie widocznym na wyświetlaczu ) to chyba ogólnie wiadomo.
jest z gruntu błędne.. bo tryb M to MANUAL czyli w pełni ręczny i tam w ogóle nie korygujesz ekspozycji (w tym sensie o którym piszesz) a to od -2Ev do +2EV własnie korygujesz pomiar robiony przez światłomierz - czyli ustawiając kompensację ekspozycji zmierzonej przez światłomierz.. Piszesz nastepnie:


Natomiast w trybach AV, czy TV zawsze uzyskuję prawidłową ekspozycję. Zmienić mogę ją tylko, przez pomiar światła z różnych części kadru.
co też jest błedne - bo otrzymujesz taką ekspozycję jaką zmierzysz (rodzaj pomiaru, wielkośc pola pomiarowego - spota itp.) i oczywiście jasność tego czo mierzysz - światłomierz skalibrowany jest dla szarej karty i myśli że to co mierzysz ma taką wartość odbitego światła
i dalej:

W różnych publikacjach spotkałem się ze zdjęciami, które mają w opisie parametrów:balans bieli, czas naświetlania, ogniskowa oraz tryb AV i korekta ekspozycji np: -2/3 EV. W jaki sposób i czy w ogóle można ustawić "niewłaściwą" ekspozycję dla trybów preselekcji ?
Normalnie - nie wiem jaki masz aparat ale w 1 i 2 cyfrowych z drugim kółkiem ustawiasz to kółkiem pod kciukiem a w 3 cyfrowej serii wciskając przycisk korekty i kręcąc kółkiem - a korekta wyświetla się właśnie na drabince w zakresie od -2 do +2 Ev..
Przykład - fota na śniegu - jak zmierzysz na śnieg to wyjdzie ci ciemny więc trzeba skorygować o około 1 EV bo światłomierz aparatu "oszukany" zostanie za dużą ilością padającego światła i wyjdzie szary.. i na odwrót.. jak będziesz mierzył coś bardzo ciemnego to aparat będzie chciał to bardziej doświetlić żeby rozjaśnić do prawidłowej wg niego wartości (takiej jak szara karta)

Pozdrawiam

MaciekH
27-10-2008, 18:01
Normalnie - kółkiem kręcisz..
bo w Twoim wywodzie jest błąd od razu na początku, mianowicie, to stwierdzenie:

To, że w trybie M mogę korygować ekspozycję od -2EV do +2EV ( mówię tylko o zakresie widocznym na wyświetlaczu ) to chyba ogólnie wiadomo.
jest z gruntu błędne.. bo tryb M to MANUAL czyli w pełni ręczny i tam w ogóle nie korygujesz ekspozycji.

Yyyy, no chyba jednak nie do końca... A czy trybie M zmiana czasu albo przysłony to właśnie nie jest korekta ekspozycji??? Nie zrozumiałeś chyba foresta...

A co do tego własnie co forest napisałeś, to nie jest tak, że zawsze na Av czy Tv masz prawidłową ekspozycje... Bo kiedy na Tv na zadanym czasie masz za mało światła to automatyka otworzy bardziej przesłone, ale jak juz np max otwarta to jej wartość w wizjerze miga i zdjęcie masz niedoświetlone... W drugą stone jak światła masz za dużo to automatyka może max domknąć przesłone ale czasem tez moze nie wystarczyć...

I to właściwie chyba częściowo odpowiada na Twoje pytanie. Jeśli w to wszystko wplątać korekte ekspozycji to można takie (wyzej wspomniane) błędy dodatkowo "wzmocnić"... Ale i w wielu innych przypadkach korekty ekspozycji (nawet nie wielkie) mogą niewłaściwie wpłynąć na efekt końcowy...

Tyle ode mnie, aczkolwiek na dalszą dyskusję jestem otwarty;)

forest666
27-10-2008, 18:43
... w Twoim wywodzie jest błąd od razu na początku, mianowicie, to stwierdzenie:

jest z gruntu błędne.. bo tryb M to MANUAL czyli w pełni ręczny i tam w ogóle nie korygujesz ekspozycji (w tym sensie o którym piszesz) a to od -2Ev do +2EV własnie korygujesz pomiar robiony przez światłomierz - czyli ustawiając kompensację ekspozycji zmierzonej przez światłomierz..
Pozdrawiam


Dla mnie prawidłowa ekspozycja ( książkowa ) to wartość "0", natomiast każde odstępstwo od tego to korekcja.



Cytat:
Napisał forest666 Zobacz post
Natomiast w trybach AV, czy TV zawsze uzyskuję prawidłową ekspozycję. Zmienić mogę ją tylko, przez pomiar światła z różnych części kadru.
co też jest błedne - bo otrzymujesz taką ekspozycję jaką zmierzysz (rodzaj pomiaru, wielkośc pola pomiarowego - spota itp.) i oczywiście jasność tego czo mierzysz - światłomierz skalibrowany jest dla szarej karty i myśli że to co mierzysz ma taką wartość odbitego światła


... też się z tym nie zgodzę ponieważ ponieważ jeżeli mam ustawiony np, centralnie ważony to mogę pobrać pomiar z najjaśniejszego lub ciemniejszego miejsca na kadrze i dzięki temu będę miał 2 rożne prawidłowe ekspozycje.



Cytat:
Napisał forest666 Zobacz post
W różnych publikacjach spotkałem się ze zdjęciami, które mają w opisie parametrów:balans bieli, czas naświetlania, ogniskowa oraz tryb AV i korekta ekspozycji np: -2/3 EV. W jaki sposób i czy w ogóle można ustawić "niewłaściwą" ekspozycję dla trybów preselekcji ?
Normalnie - nie wiem jaki masz aparat ale w 1 i 2 cyfrowych z drugim kółkiem ustawiasz to kółkiem pod kciukiem a w 3 cyfrowej serii wciskając przycisk korekty i kręcąc kółkiem - a korekta wyświetla się właśnie na drabince w zakresie od -2 do +2 Ev..
Przykład - fota na śniegu - jak zmierzysz na śnieg to wyjdzie ci ciemny więc trzeba skorygować o około 1 EV bo światłomierz aparatu "oszukany" zostanie za dużą ilością padającego światła i wyjdzie szary.. i na odwrót.. jak będziesz mierzył coś bardzo ciemnego to aparat będzie chciał to bardziej doświetlić żeby rozjaśnić do prawidłowej wg niego wartości (takiej jak szara karta)


.. nie wiem czy się zrozumieliśmy jeżeli np na trybie AV kręcę kółkiem to zmieniam przesłonę, ale wskaźnik ekspozycji zawsze zostaje na wartości "0". moje pytanie to czy można w takim trybie skorygować ekspozycję, żeby wartość była np: -1EV ???

MaciekH
27-10-2008, 18:49
Dla mnie prawidłowa ekspozycja ( książkowa ) to wartość "0", natomiast każde odstępstwo od tego to korekcja.

Chyba nawet nie tyle książkowa co instrukcjowa ("kiedy aparat na drabince pokazuje eksp. pokazuje 0 tzn że wg danego trybu pomiaru światła ekspozycja dla danego kadru jest prawidłowa" itp ;-)),

A to czy i jaka jest prawidłowa zależy tylko i wyłącznie od Ciebie;)



.. nie wiem czy się zrozumieliśmy jeżeli np na trybie AV kręcę kółkiem to zmieniam przesłonę, ale wskaźnik ekspozycji zawsze zostaje na wartości "0". moje pytanie to czy można w takim trybie skorygować ekspozycję, żeby wartość była np: -1EV ???

Nie wiem jaki masz aparat ale u mnie w trybie Av jednym kółkiem ustawiam przesłone a drugim właśnie ekspozycje;)

Janusz Body
27-10-2008, 19:22
Dla mnie prawidłowa ekspozycja ( książkowa ) to wartość "0", natomiast każde odstępstwo od tego to korekcja.


Ale to nieprawda. "Prawidłowa" ekspozycja to NIE JEST to co pokazuje durny światłomierz bo on biedaczek nie wie co mierzy.

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632
http://www.potoczek.com/fotoporadnik/Main.html






.. nie wiem czy się zrozumieliśmy jeżeli np na trybie AV kręcę kółkiem to zmieniam przesłonę, ale wskaźnik ekspozycji zawsze zostaje na wartości "0". moje pytanie to czy można w takim trybie skorygować ekspozycję, żeby wartość była np: -1EV ???

Jak pokręcisz TYLNYM kółkiem to możesz wprowadzić TWOJĄ KOREKTĘ do BŁĘDNEGO pomiaru światłomierza :)

fazid_66
27-10-2008, 19:23
Yyyy, no chyba jednak nie do końca... A czy trybie M zmiana czasu albo przysłony to właśnie nie jest korekta ekspozycji??? Nie zrozumiałeś chyba foresta...



W manualu od 400D w rozdziale "Setting exposure compensation" jest jak wół napisane: "This feature can be used in the Creative Zone modes (except <M>)." Wydaje się, że wszyscy wiedzą o co chodzi, ale warto chyba trzymać się pewnych standardów.

Poza tym uważałbym na określenie "poprawna ekspozycja" w odniesieniu do tego co sobie aparat ubzdura. :mrgreen:

PS: Kurde, mój pierwszy post na tym forum, i od razu wdaję się w jakąś dziwną dyskusję... Typowe. :oops:

MaciekH
27-10-2008, 19:35
W manualu od 400D w rozdziale "Setting exposure compensation" jest jak wół napisane: "This feature can be used in the Creative Zone modes (except <M>)." Wydaje się, że wszyscy wiedzą o co chodzi, ale warto chyba trzymać się pewnych standardów.

Poza tym uważałbym na określenie "poprawna ekspozycja" w odniesieniu do tego co sobie aparat ubzdura. :mrgreen:

PS: Kurde, mój pierwszy post na tym forum, i od razu wdaję się w jakąś dziwną dyskusję... Typowe. :oops:

Przyjąłeś podobny tok rozumowania do artursa. Forestowi, o ile dobrze rozumiem, nie chodzi o samą funkcje "kompensacji ekspozycji" (przytoczone przez Ciebie "exposura compensation") i o możliwość i sposoby jej użycia, a o dosłowną korektę ekspozycji "proponowanej" przez aparat (czy to przez czas czy przesłonę bądz w odpowiednich trybach funkcję kompensacji)...

arturs
28-10-2008, 01:14
Dla mnie prawidłowa ekspozycja ( książkowa ) to wartość "0", natomiast każde odstępstwo od tego to korekcja.

I to stwierdzenie jest z gruntu błędne..ekspozycja jest prawidłowa z punktu widzenia światłomierza aparatu który jest - jak pisze Janusz Body - "durny" a jak ja pisałem wcześniej skalibrowany na neutralną szarość (szarą kartę)


... też się z tym nie zgodzę ponieważ ponieważ jeżeli mam ustawiony np, centralnie ważony to mogę pobrać pomiar z najjaśniejszego lub ciemniejszego miejsca na kadrze i dzięki temu będę miał 2 rożne prawidłowe ekspozycje.
No i tu własnie też jest logiczny błąd - bo, przykładowo robiąc zdjęcie powiedzmy zachodu słońca w górach (pod słońce, duży kontrast) zrobisz albo dobrze naświetlone zdjęcia nieba z ciemnymi górami albo dobrze widocznych gór ale z przepalonym niebem.. i teraz która wg ciebie ekspozycja bedzie prawidłowa? obie?? nie.. prawidłowa bedzie ta którą TY UZNASZ ZA PRAWIDŁOWĄ czyli będzie widać to co TY chcesz zobaczyć.. światłomierz w aparacie to tylko taki "podpowiadacz" ale to nie on powinien decydować tylko TY..
Co do "ekspozycji książkowej" to polecam ciekawą książkę "Ekspozycja bez tajemnic" Bryana Pattersona ;)


.. nie wiem czy się zrozumieliśmy jeżeli np na trybie AV kręcę kółkiem to zmieniam przesłonę, ale wskaźnik ekspozycji zawsze zostaje na wartości "0". moje pytanie to czy można w takim trybie skorygować ekspozycję, żeby wartość była np: -1EV ???

Jaki masz aparat?? Polecam RTFM...
czyli jak masz 400d np. to jest taki guziczek pod kciukiem (z plusikiem i minusikiem o ile pamiętam) i jak wciśniesz ten guziczek i trzymając wciśnięty pokręcisz kółkiem to na drabince wprowadzisz korektę do pomiarów światłomierza bo o to zdaje się pytasz..


W manualu od 400D w rozdziale "Setting exposure compensation" jest jak wół napisane: "This feature can be used in the Creative Zone modes (except <M>)." Wydaje się, że wszyscy wiedzą o co chodzi, ale warto chyba trzymać się pewnych standardów.

Poza tym uważałbym na określenie "poprawna ekspozycja" w odniesieniu do tego co sobie aparat ubzdura. :mrgreen:

dokładnie tak, bo except znaczy "wyjątek"


Yyyy, no chyba jednak nie do końca... A czy trybie M zmiana czasu albo przysłony to właśnie nie jest korekta ekspozycji??? Nie zrozumiałeś chyba foresta...
kolega pyta ewidentnie o kompensację ekspozycji np. wzmianka o "drabince" -2ev do +2 ev


Przyjąłeś podobny tok rozumowania do artursa. Forestowi, o ile dobrze rozumiem, nie chodzi o samą funkcje "kompensacji ekspozycji" (przytoczone przez Ciebie "exposura compensation") i o możliwość i sposoby jej użycia, a o dosłowną korektę ekspozycji "proponowanej" przez aparat (czy to przez czas czy przesłonę bądz w odpowiednich trybach funkcję kompensacji)...

bo ten tok rozumowania jest właściwy - bo przecież to mój tok rozumowania :mrgreen:
a serio to kolega napisał:
.. nie wiem czy się zrozumieliśmy jeżeli np na trybie AV kręcę kółkiem to zmieniam przesłonę, ale wskaźnik ekspozycji zawsze zostaje na wartości "0". moje pytanie to czy można w takim trybie skorygować ekspozycję, żeby wartość była np: -1EV ???
więc chodziło mu raczej o "klawiszologię" ale stosowanie kompensacji bez ZROZUMIENIA zasad stosowania i odpowiedzi DLACZEGO stosujemy kompensację nie ma sensu.. Dlatego tłumaczymy co i jak..
Pozdrawiam

MaciekH
28-10-2008, 01:39
Po takiej lekturze forest ma już chyba wystarczająco jasno sprawe postawioną;)
A co do RTFM to ja popieram;)
Pozdrówka;)

mathom
28-10-2008, 22:14
bosz, zrobiliście z prostej sprawy "kwadraturę koła" ;)

forest666
30-10-2008, 11:45
Sorry, ale odnośnie klawiszologi. Jezeli np w trybie AV, krece kolkiem przy spuscie migawki to zmienia mi sie czas, natomias jezeli krece duzym kolkiem z tylu aparatu, ekspozycja mi sie nie manienia. Jak skorygowac ekspozycje, bo albo jestem tepy, albo mam trafiony aparat ;)

MaciekH
30-10-2008, 11:56
Jak skorygowac ekspozycje, bo albo jestem tepy, albo mam trafiony aparat ;)

Wydaje mi się, że uważnie śledzę ten wątek, ale może mi umknęło - podawałeś nam jaki masz aparat czy oczekujesz że się domyślimy?

U mnie w 20D, trzeba włącznik aparatu przesunąć o jedno "oczko" dalej niż pozycja "ON". Wtedy w trybach Av i Tv mogę zmieniać kompensację ekspozycji.

W 3-cyfrowych eosach AFAIK trzeba wcisnąć przycisk i dopiero pokręcić kółkiem żeby dokonać zmian.

A więc odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz na 100% w instrukcji obsługi.
Jeśli takowej nie masz np. na forum w przyklejonym topicu są, np. google etc.
RTFM ! ! !

Janusz Body
30-10-2008, 12:00
Sorry, ale odnośnie klawiszologi. Jezeli np w trybie AV, krece kolkiem przy spuscie migawki to zmienia mi sie czas, natomias jezeli krece duzym kolkiem z tylu aparatu, ekspozycja mi sie nie manienia. Jak skorygowac ekspozycje, bo albo jestem tepy, albo mam trafiony aparat ;)

Wciskasz spust do "pierwszego oporu" tak żeby uaktywnić pomiar światła i potem masz ok 2 sek na kręcenie tylnym kółkiem. Możesz patrzeć na display albo w wizjerze - kreska naświetlenia przesuwa się w w prawo/lewo.

ARN
31-10-2008, 20:23
forest - nawet nie podałeś jaki masz aparat (albo przeoczyłem), więc wszyscy z dobrej woli kombinują jak ci pomóc i wróżą z fusów, jakiż to model zadysponowałeś
Przyłączę sie do kolegów: RtFM