PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EF 55-250 lub inny tele ? [techniczne] do posiadaczy



noeee
09-05-2008, 21:01
Witajcie.

Mój poziom zaawansowania to raczej niedzielny-amator.
Niedawno zakupiłem pierwszą lustrzankę C450 z 18-55 IS ... - fotki dla mnie są super (po przesiadce z Canona S2) ...
dokupiłem też EF 55-250 IS ... i
Mam pytanie techniczne ....
Czy to normalne że podczas robienia zdjęć (na końcu zoom'a tj. 250mm) obraz w wizjerze jakby lekko skacze tylko przez moment podczas ostrzenia (po naciśnięciu spustu do połowy) - po złapaniu ostrości już jest stabilny
-zdjęcia robi dobrze ...
i co ciekawe nie zawsze jest ten skok w obrazie .... czasem normalnie ostrzy (z mydła pojawia się obraz) a czasem i ostrzy i obraz jakby lekko przeskakuje na chwilę i potem wraca na swoje miejsce
zdjęcia robi dobrze ....

Nie wiem czy to normalne ?
Może coś tam się przestawia w obiektywie (w końcu cała "mordka" wysuwa się około 10 cm ... i może małe drgnięcia na końcu lufy dają taki efekt przesunięcia ???)
Efekt występuje tylko na końcu lufy i raczej jak jest ciemno ..... - wtedy szuka troszkę dłużej ...

A może tylko wydziwiam .... - ale lepiej zapytać ....
Jeśli to normalne to miejcie wyrozumiałość ;)

A jak jest np. w obiektywie 70-300 IS (chyba ta sama konstrukcja ....) albo innych tele ?

pozdr

piast9
09-05-2008, 21:06
To normalne, zdarza się nie tylko w tele. Przy ustawianiu ostrości porusza się na boki któraś grupa soczewek. Jeśli nie na tyle aby dawać nieostre zdjęcia to się tym nie przejmuj.

Misiaque
09-05-2008, 21:14
Może to też kwestia włączającej się IS.

noeee
09-05-2008, 21:54
IS działa w nim inaczej ... słychać takie małe syczenie,świst
przy wyłączonym jest cichutko a przy włączonym cały czas lekko syczy (ale bez przesady IS słychać tylko w idealnej ciszy np. w domu - na dworze nie do usłyszenia)
Co do samego IS'a to jest rewalka ... nawet zdjęcia z czasem 1/5 sek (ISO 800) i nie poruszone (oczywiście tylko obrazy statyczne ale zawsze to coś ...)
Probowałem fotografować ptaszki ;) (mam w domu zeberki ale one są za szybkie na moje szkła ;) albo szkła za ciemne ;) )....

ale dzięki za info ... już się troszkę uspokoiłem .... z tymi przeskokami w obrazie w wizjerze ...
troszkę więcej testowałem ... i te przeskoki występują najczęściej w trybie pracy przesłoną AV - na dużych ciemnych obszarach (albo skokach natężenia światła jasne zdjęcie i potem ciemne) ...
w trybach automatach .. jakoś ciężej je wymusić ....

bwicher
09-05-2008, 22:16
Witam!
Mam podobnie z sigmą 70 300. Podczas ostrzenia obraz w wizjerze często przesuwa się skokowo na boki, jest to zapewne spowodowanie niezbyt idealnym spasowaniem elementów. Zdjęcia są ostre więc nie widze problemu. Jak zdjęcia wychodzą ostre to nie przejmowałbym się, jeśli na zdjęciach jest nieostro z tego powodu, to proponuję serwis.
Pozdrawiam

tomdz
09-05-2008, 22:21
W moim 55-250 jest to samo i na 99% jest to IS. Nie ma się czym przejmować.

robgr85
09-05-2008, 22:32
mój 55-250 też tak ma. W niczym mi to nie przeszkadza.

Pozdr.