PDA

Zobacz pełną wersję : Back/forward focus - jeszcze raz



Usagi Yojimbo
23-05-2005, 08:34
Cześć,

witam wszystkich (to mój pierwszy post na canon-board).
Spędziłem wczoraj pół wieczoru czytając wątki poświęcone problemowi BF/FF w Canonach - ale dalej w sumie nie wiem, jakie jest właściwe dla mnie rozwiązanie tego problemu.
Problem jest taki:

od jakiegoś czasu (a konkretnie od wymiany Canona 10D na 20D :) zaczęło mi się wydawać, że coś jest nie tak z moją Tokiną (28-70/2.6-2.8 ATX PRO II) - konkretnie, że zdjęcia nią zrobione są podejrzanie nieostre. Oddałem ją na
wszelki wypadek do serwisu, gdzie ją rozkręcili, umyli i stwierdzili, że jest
ostra. No ale mi się dalej nie podobało, więc zrobiłem test łapania ostrości.
Test nie wypadł najlepiej, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

http://strelnik.republika.pl/Canon_50_1.4.JPG
http://strelnik.republika.pl/Tokina_70_2.8.JPG

Pierwsze jest dla porównania zrobione Canonem 50mm/1.4 (przesłona 1.4,
auto-focus na centralnym punkcie, ze statywu) - wszystko wygląda ok, ostrość złapana tam gdzie trzeba.
Drugie jest w tych samych warunkach zrobione Tokiną (ogniskowa 70mm,
przesłona 2.8, również AF centralny i statyw) - no i wygląda, jakby ostrość
była złapana prawie 30mm przed celem!!

Jest to chyba ewidentny przypadek FF, ale ekspertem od tego nie jestem, więc zastanawiam się:
1. czy moja interpretacja zdjęć jest słuszna
2. co z tym zrobić (skalibrować aparat, obiektyw, oddać aparat, sprzedać
obiektyw i kupić inny)?

Czyli generalnie: co teraz robić???
Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

PS. Uprzedzając pytania: nie fotografuję od wczoraj, więc wiem, że
stałoogniskowe obiektywy robią ostrzejrze zdjęcia niż zoomy; wyjaśniam też, że za każdym razem celowałem w napis "Focus here" :)

Pozdrawiam,

Staszek Strelnik

Pszczola
23-05-2005, 08:38
Zdjecia robione bylo ze statywu? Jesli tak i jesli Ci ten FF przeszkadza to raczej obiektyw do wymiany (sprzedazy?). Z tego co pamietam to Canon nie kalibruje body pod 'obce' szkla. Ale moge sie mylic.

muflon
23-05-2005, 08:52
PS. Uprzedzając pytania: nie fotografuję od wczoraj, więc wiem, że (..)
..natomiast nie wiesz, że zamiast zakładać pięćdziesiąty watek na ten sam temat, lepiej dopisać się do istniejącego :-/ Przenoszę do "piaskownicy".

No, na tej drugiej fotce rzeczywiście nie jest dobrze. Jednak jest to mimo wszystko średniej jakości zoom na pełnej dziurze i na moje wygląda raczej na błąd w granicy DOF. Przynajmniej tak ma prawo (niestety) powiedzieć serwis - dopuszczalna tolerancja w "dwucyfrowych" korpusach to właśnie "punkt ostrości ma się mieścić w granicy głębi przy danej przysłonie/ogniskowej".

Ja bym proponował przede wszystkim nie ruszać body. Ostrzy idealnie z 50/1.4, a to znaczy że raczej z tą Tokiną coś nie tak. Pomijając, że i tak żaden oficjalny serwis się tego nie dotknie (bo szkło nie Canona).

muflon
23-05-2005, 08:57
Aha, i powtórz test w prawidłowych warunkach oświetleniowych. Z tego co pamiętam, powinno się to robić co najmniej w 10-12EV. Te zdjęcia wyglądają na mniej (chyba że są celowo niedoświetlone).

Usagi Yojimbo
24-05-2005, 00:27
Cześć,

dzięki za info. Problem w tym, że trochę mi szkoda tej Tokiny, bo to całkiem zacny sprzęt i się do niego przyzwyczaiłem :(
Dlatego mam pytanie: czy jest możliwość skalibrowania obiektywu, tak żeby zlikwidować efekt BF/FF nie ruszając body? Czytałem na jakimś zagranicznym forum, że jest to możliwe (a nawet często stosowane), ale w Polsce jakoś nic na ten temat nie widzę...
Wiem, że mając firmowe body i obiektywy mógłbym pójść do Canona, gdzie by mi to teoretycznie "dopasowali", ale podejrzewam, że raczej kręciliby czymś w korpusie, a nie w obiektywach.
No właśnie: czyli da się tę Tokinę jakoś skalibrować, czy nie?

Pozdrawiam,

Staszek

Jac
24-05-2005, 00:36
jak jestes z warszawy mozesz sie przejsc/zadzwonic (bedzie gorzej) do serwisu i zapytac czy tego by ci niezrobili odplatnie i za ile i czy sie da raczej odpowiedza ci prawde ... BF/FF robia tylko z Canonen ale nikt tutaj nie pisal ze za darmo w ramach gwarancji.. to moze tokine zrobia za kase... tylko czy warto ?

p13ka
24-05-2005, 08:32
Dlatego mam pytanie: czy jest możliwość skalibrowania obiektywu, tak żeby zlikwidować efekt BF/FF nie ruszając body?
Jest możliwe. To tzw. justowanie obiektywu. Miałem gdzieś wizytówkę serwisu foto w Warszawie, który zajmuje się m.in. takimi rzeczami. Jak znajdę namiary to podeślę na priv. Tym niemniej łatwo dostać kontakt na giełdzie fotograficznej w Stodole. Szkło musisz oddać do serwisu (razem z puszką oczywiście) na jakieś 2-3 dni. Koszt ok. 200 zł.

KuchateK
24-05-2005, 08:46
Mysle ze lepiej bedzie pojsc za powyzsza rada i krecic przy obiektywie jak ruszac dobre body... Jesli body jest dobre to tokine trzeba podprostowac a nie naginac aparat :) Zwlaszcza ze nie sama Tokina czlowiek zyje ;)

kami74
24-05-2005, 08:53
Chciałem założyc nowy topic ale sie podepne tu. Powiedzcie mi czy jak kupuję 350D z kitem od razu w pudełku, to moge mieć wieksza pewność, ze to body z tym konkretnie KITEm jest zestrojone tak że żaden BF/FF nie wystepuje. Czy wogóle tego nie sprawdzają ?

KuchateK
24-05-2005, 09:06
Nic z niczym z jednego pudelka nie jest strojone. To nie fortepian ;)

Produkuja to w/g jakichs norm i w teorii kazdy kit z kazdym body (do ktorego da sie go wkrecic) ma dzialac poprawnie... W praktyce to roznie bywa... Zwykle jednak to problem body i troche za luznych norm....

gonzo44
24-05-2005, 09:10
Canon wyraznie pisze w instrukcji, ze bateria w nowym sprzecie jest czesciowo naladowana tak zeby klient mogl sie przekonac o sprawnosci aparatu przed zakupem. Czyli ostateczna kontrole jakosci przerzucili na odbiorce ;-)

p13ka
24-05-2005, 09:10
Powiedzcie mi czy jak kupuję 350D z kitem od razu w pudełku, to moge mieć wieksza pewność, ze to body z tym konkretnie KITEm jest zestrojone tak że żaden BF/FF nie wystepuje. Czy wogóle tego nie sprawdzają ?
Ja uważam, że pewności nigdy mieć nie można. Zestaw kit może być również "zestawiony" przez sprzedawcę a nie przez fabrykę C. Skąd możesz wiedzieć, czy kit nie został podmieniony w sklepie z innym "walniętym" kitem? A jeżeli chodzi o fabrykę to kity są produkowane na innej linii montażowej niż body i przechodzą niezależną kontrolę jakości. Jak kontrola jest OK. to sprzęty lądują w pakowni. Kontrola też przepuszcza wadliwe sztuki...

kami74
24-05-2005, 10:03
Przeraża mnie to. Jak kiedyś uzbieram kasę na lustro to nigdy nie bedę miał pewności czy przy przesiadce na inny obiektyw nie bede miał takich jazd jak tu co poniektórzy. Troche russian roulette. No ale cóż takie zycie.

hajfe
24-05-2005, 11:23
Witajcie,

zrobiłem test swojego zestawu (Canon 350 diesel i podpięty Tamron 28-75 f/2.8) i takie oto są jego efekty:

http://img270.echo.cx/my.php?image=tamron2875f287xg.jpg

Jakie są Wasze oceny? Chyba nie wystepuje BF ani FF?

Pzdr
hajfe

DoMiNiQuE
24-05-2005, 11:27
Jakie są Wasze oceny? Chyba nie wystepuje BF ani FF?
jesli celowales w 10 to wszystko jest OK ;)

hajfe
24-05-2005, 11:35
']jesli celowales w 10 to wszystko jest OK ;)

Zdecydowanie w 10! Zawsze staram sie celować w 10 ;-)

Jac
24-05-2005, 11:38
to zalezy na co ostrzyles :mrgreen:
jesli na 10 to jest OK
jeśli na 15 to masz FF
jeśli na 5 to masz BF
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:


edit widze ze mnie uprzedzono :-)

feder
24-05-2005, 12:52
Ja uważam, że pewności nigdy mieć nie można. Zestaw kit może być również "zestawiony" przez sprzedawcę a nie przez fabrykę C. Skąd możesz wiedzieć, czy kit nie został podmieniony w sklepie z innym "walniętym" kitem? A jeżeli chodzi o fabrykę to kity są produkowane na innej linii montażowej niż body i przechodzą niezależną kontrolę jakości. Jak kontrola jest OK. to sprzęty lądują w pakowni. Kontrola też przepuszcza wadliwe sztuki...

Podmiana obiektywów przez sprzedawcę raczej nie jest możliwa - na pudełku sa naklejone numery seryjne aparatu i obiektywu znajdującego się w środku.