PDA

Zobacz pełną wersję : Prędkość migawki



vojtaz
22-05-2005, 18:05
Witam!

Jako poczatkujacy ;) chcialem sie zapytac o co chodzi z ta predkoscia migawki, tzn wiem, ze to jest czas reakcji midawki po nacisnieciu spustu, ale mam problem z odszyfrowanie ktora predkosc jest tak naprawde szybsza podczas przegladania testow aparatow...

np.

mam predkosc migawki aparatu "A"

8 - 1/1448 sek

i predkosc migawki aparatu "B"

1/2 - 1/2000 sek

i ktora tak naprawde jest szybsza??

KuchateK
22-05-2005, 18:17
Tak teoretycznie to migawka moze byc bardzo wolna a nadal byc w stanie naswietlac bardzo krotkie czasy rzedu 1/4000 sekundy... Ale nie robmy zamieszania :mrgreen:

To co podales to zakres... Pierwszy od 8 sekund do 1/1448... Czyli jesli nie ma czegos takiego jak bulb (recznie otwierasz i zamykasz migawke) to mozesz maksymalnie naswietlac 8 sekund.

Drugi 1/2 (malo bardzo)... 1/2000 niewiele mniej od 1/1448... Niezauwazalna roznica.

Wybral bym pierwszy... Poprostu w nocy na statywie zdjecia z czasami kilka sekund sa bardzo fajne... Ograniczenie 1/2 sekundy zwykle swiadczy o bardzo nedznej matrycy ktora nie radzi sobie z dluzszymi czasami szumiac niemilosiernie albo produkujac inne bonusy.

Czasy rzedu 1/1000 wystarczaja do zamrozenia ruchu, powyzej wiele zreszta nie ma... Szybki dslr osiaga 1/8000, a na fotach tego praktycznie nie widac.

Zapewne to co podales pochodzi z kompaktow... Nie ma problemu... Z przyslona i ISO jakie tam wystepuje wystarczy Ci napewno zakresu do wiekszosci normalnych fot.

Wieksze znaczenie ma to 8 sekund wzgledem 1/2 w tym drugim jak to ktora efektywnie jest szybsza...

DoMiNiQuE
22-05-2005, 18:21
Witam!

Jako poczatkujacy :wink: chcialem sie zapytac o co chodzi z ta predkoscia migawki, tzn wiem, ze to jest czas reakcji midawki po nacisnieciu spustu, ale mam problem z odszyfrowanie ktora predkosc jest tak naprawde szybsza podczas przegladania testow aparatow...

np.

mam predkosc migawki aparatu "A"

8 - 1/1448 sek

i predkosc migawki aparatu "B"

1/2 - 1/2000 sek

i ktora tak naprawde jest szybsza??

'Predkosc migawki' to inaczej czas jej otwarcia wyr. w sekundach.

aparat A moze naswietlac od 1/1448sek (czytaj jednej tysiac czterysta czterdziestej osmej sekundy :mrgreen: ) do 8 sek.

aparat B moze naswietlac od 1/2000sek do 1/2sek

jak widac aparat B ma krotszy czas otwarcia migawki czyli jej 'predkosc' :wink: jest wieksza :)

Edit:
niepotrzebnie sie produkowalem :lol:

snow
22-05-2005, 18:23
W przypadku kompaktów nic się nie otwiera i nie zamyka, bo jest elektroniczna ;)

KuchateK
22-05-2005, 18:24
Uwzgledniajac ze jest to migawka szczelinowa to tam wieksze znaczenie ma szerokosc szczeliny jak szybkosc samej migawki :mrgreen: Zmniejszajac szczeline mozna zmniejszyc predkosc migawki, majac nadal efektywnie ten sam czas naswietlania...

W kompaktach rozne cuda sa... Przyslona robiaca za migawke... Migawki elektroniczne...

A roznice maksymalnej szybkosci migawki i tak sa naprawde mniej wazne jak kolor obudowy.

Vitez
22-05-2005, 23:15
Kuchatek - ja w pierwszym poscie autora nie widze zadnej wskazowki ze chodzi o cyfrowki... wiec dlaczego w swoim poscie piszesz o matrycach? ;)

Snow podobnie - a kompakty analogowe tez maja migawki elektroniczne? ;)

Pszczola
22-05-2005, 23:17
Jestem niemal pewien, ze w pierwszym przypadku chodzi o Kodak EasyShare V550

KuchateK
23-05-2005, 03:57
Kuchatek - ja w pierwszym poscie autora nie widze zadnej wskazowki ze chodzi o cyfrowki... wiec dlaczego w swoim poscie piszesz o matrycach? ;)
Zaden analog nie ma tak durnych czasow :mrgreen: Co to innego jak marketingowo zepsuty kompakt digitalny moze byc? :mrgreen:

Ja tak z dobrego serca... Autor sie podnieci ze jeden jest pare tysiecznych sekundy szybszy szybszy i kupi trupa z ograniczeniem czasu do pol sekundy ;)

A wiem jak to jest, bo mialem takiego z 4 sekundami... Powyzej sekundy taka kasza...