PDA

Zobacz pełną wersję : Stała ogniskowa



osasa
21-05-2005, 17:11
Mam pytanko co do obiektywów stałoogniskowych. Czy z podanej ogniskowej mozna wyliczyć zbliżenie obiektywu? W zmiennoogniskowych dzieli się długa przez krótką, a w stałoogniskowych?

Przyszło mi to do głowy jak oglądałem w necie Canona EF 1200mm :twisted:
Moze na jego przykładzie ktoś to mi wyjaśni...

Moze i pytanie jest banalne, ale cóż, jestem zielony;) Pozdroofka:)

Pszczola
21-05-2005, 17:15
W szklach zmiennoogniskowych dzielenie dlugiej przez krotka nie daje w wyniku danych 'przyblizenia' bezwzglednego tylko zakres krotnosci zooma od szerokiego kata do waskiego. W stalkach mozna zrobic tak samo, tyle, ze wynik zawsze bedzie = 1 ;-)

Tomasz Golinski
21-05-2005, 19:25
To co cię interesuje nazywa się skalą odwzorowania i jest to stosunek rozmiaru obiektu do rozmiaru obrazu na kliszy.

osasa
21-05-2005, 21:23
To co cię interesuje nazywa się skalą odwzorowania i jest to stosunek rozmiaru obiektu do rozmiaru obrazu na kliszy.
Hmm.. pogooglowałem i...
http://www.grzyby.pl/pierwotna-skala-odwzorowania.htm
"Np. grzyb o wysokości 20 mm jest wyświetlany na monitorze i ma tam 80 mm wysokości. Skala odwzorowania to 4:1. "
To jest skala odwzorowania...
Jeszcze jeden link: http://fotohobby.terramail.pl/makro/teoria.htm
A ja miałem na myśli to czy z ogniskowej obiektywu stałoogniskowego da sie wyliczyć "przybliżenie bezwzględne", jak określił to Pszczoła.

kavoo
21-05-2005, 21:36
To co cię interesuje nazywa się skalą odwzorowania i jest to stosunek rozmiaru obiektu do rozmiaru obrazu na kliszy.
Ja mysle, ze - skoro osasa sam przyznaje, ze jest zielony - nie chodzi mu o skale odwzorowania... bo pewnie nawet nie wie co to takiego ;-)

Jak znam zycie, to chodzi o to, co w przypadku lornetek zwyklo sie nazywac przyblizeniem - jesli np. lornetka ma przyblizenie x10 to znaczy, ze obiekt oddalony o 100m jest przez lornetke widziany tak, jakby byl oddalony o 10m.

osasa
21-05-2005, 21:52
O właśnie, Kavoo, o to mi chodzi:)
A skala odwzorowania... do dzisiaj nie wiedziałem ;)

pazurek
21-05-2005, 21:54
Heh, najbardziej mnie rozbawiaja ludzie ktorzy widzac mojego beroflexa 500/8 pierwsze o co pytaja to "a jakiego to ma zooma?" i sa strasznie zszokowani gdy odpowiadam ze zadnego. ;)

Kubaman
21-05-2005, 22:06
Jak znam zycie, to chodzi o to, co w przypadku lornetek zwyklo sie nazywac przyblizeniem - jesli np. lornetka ma przyblizenie x10 to znaczy, ze obiekt oddalony o 100m jest przez lornetke widziany tak, jakby byl oddalony o 10m.
kavoo, to ja mam takie nieco lamerskie pytanie: w lornetce masz soczewkę powiększającą i okular. W aparacie chyba nie masz okularu :roll: w takim razie chyba nie można mówić o równoważnej sytuacji i analogii z lornetką. Czy się mylę ?

kavoo
21-05-2005, 22:12
kavoo, to ja mam takie nieco lamerskie pytanie: w lornetce masz soczewkę powiększającą i okular. W aparacie chyba nie masz okularu :roll: w takim razie chyba nie można mówić o równoważnej sytuacji i analogii z lornetką. Czy się mylę ?
No i teraz wlasnie o to chodzi, zeby osasie to wytlumaczyc :-)

osasa
21-05-2005, 22:23
No i teraz wlasnie o to chodzi, zeby osasie to wytlumaczyc :-)
No tak, mówiłem, zieleń ode mnei bije;) :rolleyes:

No to może inaczej: co daje ogniskowa 500 w porównaniu do ogniskowej 100. Pomijając inne parametry, przy tych samych ustawieniach aparatu, fotografując ten sam przedmiot, z tej samej odległości, jakiej wielkości bedzie odwzorowany przedmiot na zdjeciu, którym obiektywem bedzie większy?

Tomasz Golinski
21-05-2005, 22:24
Masz okular: wizjer. Także powiększenie bezwzględne zależy również od wizjera i w tym sensie jest bez sensu ;) Sens ma skala odwzorowania i jak widzisz, Osada znalazl informacje na ten temat. Jakies wzory sa tez tu http://www.grzyby.pl/fglebia.htm

Ktos kiedys podawal lepszy link, ale nie znalazlem.

Tomasz Golinski
21-05-2005, 22:25
5x wieksza ogniskowa = 5x wiekszy obiekt. Mozesz poszukac w specyfikacji kazdego obiektywu "kata widzenia".

osasa
21-05-2005, 22:45
Jeszcze tylko sie upewnię: Obiektyw o f=500 niekoniecznie musi mieć skalę odwzorowania zbliżoną bardziej do 1:1 niż obiektyw f=100? Mam rację?

snow
21-05-2005, 22:46
Ogniskowa ze skalą odwzorowania ma niewiele wspólnego.

Kubaman
21-05-2005, 23:08
snow, chyba trochę ma :roll: , ale zależność jest bardziej złożona, bo dochodzi drugi parametr: minimalna odległość ogniskowania. Im większa ogniskowa tym powiększenie większe. Im większa minimalna odległość ostrzenia, tym skala odwzorowania mniejsza. Ale można to rozpatrywać tylko uwzględniając oba parametry jednocześnie.

snow
21-05-2005, 23:13
No właśnie, dlatego trzeba brać pod uwage również tą minimalną odległość, bo są obiektywy różniące się powiedzmy 2 razy ogniskową a skale odwzorowania mają tą samą.

Tomasz Golinski
21-05-2005, 23:42
Ale zamiast minimalnej odległości ostrzenia przecież można podstawić jakąś stałą, z której focimy. O to chodziło pytającemu.

KuchateK
22-05-2005, 00:27
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/focal_lengths.shtml

Ta krotnosc zoom'a jest durna...
Moja sigma 18-125 ma 7x
Moja 70-300 ma 4x

Do tego na obiektywie jakies durne 3.28-7.64... Crop cholera wie jaki. A efektywna ogniskowa zwykle zakopana gdzies w papierach... Wez tu idz kupuj aparat kompaktowy :mrgreen:

osasa
22-05-2005, 02:22
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/focal_lengths.shtml

Hmm.. po tym linku spodziewałem sie parametrów jakiegoś obiektywu... :roll:
Ale tak czy inaczej dobrze ze tu jest, bo widzę na własne oczyska to o co pytałem :)

Polaco
22-05-2005, 08:50
Ta krotnosc zoom'a jest durna...
Moja sigma 18-125 ma 7x
Moja 70-300 ma 4x

Marketing rulez ;)



Do tego na obiektywie jakies durne 3.28-7.64... Crop cholera wie jaki. A efektywna ogniskowa zwykle zakopana gdzies w papierach... Wez tu idz kupuj aparat kompaktowy :mrgreen:
Te liczby to sa wlasnie realne ogniskowe obiektywu !! W sumie nie wiem po co je podaja ale niech im bedzie :roll:

Pszczola
22-05-2005, 08:53
Ta krotnosc zoom'a jest durna...
Moja sigma 18-125 ma 7x
Moja 70-300 ma 4x

Dlaczego durna?

125/18=6,94
300/70=4,29

Kubaman
22-05-2005, 09:40
Pszczoła, chyba chodziło o to, że ten wskaźnik jest wysoce nieprecyzyjny i celowo mylący w wielu przypadkach - poprzez nieetyczny marketing.

Kupując różne obiektywy o krotności np. x4 nie mamy bladego pojęcia, jakie są rzeczywiste parametry optyki: kąt widzenia, ogniskowa, tracimy kontrolę nad Go itp.

Pszczola
22-05-2005, 13:49
Kupując różne obiektywy o krotności np. x4 nie mamy bladego pojęcia, jakie są rzeczywiste parametry optyki: kąt widzenia, ogniskowa, tracimy kontrolę nad Go itp.

Dokladnie tak jest, tyle, ze parametr krotnosci opisuje zupelnie cos innego. Inna sprawa, ze zapewne 'lud' traktuje go najczesciej jako 'krotnosc przyblizenia' bezwzglednego.

Darek_b
23-05-2005, 03:12
Mam pytanko co do obiektywów stałoogniskowych. Czy z podanej ogniskowej mozna wyliczyć zbliżenie obiektywu? W zmiennoogniskowych dzieli się długa przez krótką, a w stałoogniskowych?

Przyszło mi to do głowy jak oglądałem w necie Canona EF 1200mm :twisted:
Moze na jego przykładzie ktoś to mi wyjaśni...

Moze i pytanie jest banalne, ale cóż, jestem zielony;) Pozdroofka:)
Przekątna kadru 24x36 mm to około 43 mm i tyle przyjmuje się jako "standard".
Ogniskowa 1200mm jest w przybliżeniu równoważna około 1200/43 =28 x np. w lornetce (lunecie).
Przy np. 300D, itd. mnożysz to jeszcze przez 1.6
ps.
pomyliłeś skalę przybliżenia a krotność zooma, stałoogniskowy ma zerową krotność ,zoom tak jak powiedziałeś.

pazurek
25-05-2005, 00:14
Tu jest fajne porownanie ogniskowych plus informacja o kacie widzenia:

http://www.sigma-photo.pl/ogniskowa.htm