PDA

Zobacz pełną wersję : DPP a RawImageTask (zoom browser) - problem



ErnestPierwszy
23-04-2008, 21:06
Prośba do użytkowników DPP.
Dziś zapomniałem zmienić Picture Style na "neutral" i zrobiłem sesję na "standard". Robiłem RAW-y i pomyślałem, że zmienię sobie PS w DPP przy wywoływaniu. No i kicha:(
Wygląda na to, że część informacji z PS "standard" zostaje w pliku RAW i zmiana w DPP na "neutral" zmienia tylko część danych:(

Pojawiły mi się dziwne artefakty i ząbkowane powierzchnie jasnych blików. Co dziwne wywołanie tych samych rawów w zwykłym RawImageTask w ZoomBrowserze daje duuużo lepsze efekty.

Co to może być? Zamieszczam zdjęcie problemu. U góry DPP u dołu RIT. Pomijając inne kolory (na szybko wywoływałem RIT) zdjęcie wywołane w DPP (górne) jest jakby przeostrzone?. Górne zdjęcie sharpnes ustawine na 1 (jeden) a w dolnym w RIT na 2 (dwa)...

Dziwne to i wygląda, że rawy muszę wywołać ponownie w RIT:(
>>FOTKA<< (http://fotografia-studyjna.pl/banery/dpp_rit.jpg)

PS
Zdjęcia z 17-55IS. Gdy robię 60macro to nie ma problemu, bo mam w pamięci 40D ustawione na "neutral" a dziś robiłem na AV i zapomniałem przestawić na "neutral".

szwayko
24-04-2008, 08:25
Ja myslalem ze to bez znaczenia - tez robie glownie w neutral, ale jak mialem standard to zawsze przelaczalem w dpp. Nie zauwazylem tego typu roznic, albo nie zwrocilem uwagi. Mozesz dac ten raw gdzies do zassania - zobacze u siebie.

ErnestPierwszy
24-04-2008, 10:49
Ja myslalem ze to bez znaczenia - tez robie glownie w neutral, ale jak mialem standard to zawsze przelaczalem w dpp. Nie zauwazylem tego typu roznic, albo nie zwrocilem uwagi. Mozesz dac ten raw gdzies do zassania - zobacze u siebie.

Zrobiłem testy i masz rację. Można przełączać w dpp i nie ma różnic. Problem wynika z... użytego szkła! Na efs 60 macro nie ma problemu a na 17-55 jest, ale tylko w dpp. Jak wywołuję w RawImageTask to jest duuużo lepiej. DPP wyciąga bardzo ostry obraz i może konstrukacja 17-55 daje takie efekty. 17-55 jest ostry natywnie i może dlatego dpp ząbkuje prześwietlone krawędzie.

Spoko wywołałem w RIT i jest GIT:)

szwayko
24-04-2008, 11:04
17-55 jest ostry natywnie i może dlatego dpp ząbkuje prześwietlone krawędzie.


Moze, z instrucji do DPP wynika ze 'standard' wyostrza obraz (jesli nawet suwaki sharpness sa na 0), natomiast 'neutral' - nie.
___________________________________
Select a Picture Style from the list box.
Standard - The image looks vivid, sharp, and crisp.
Neutral - For natural colors and subdued images. No sharpness is applied.
___________________________________

Moze to jest przyczyna, jakas ostrosc jest juz zaaplikowana juz w rawie?

jinks
24-04-2008, 14:25
Mi też DPP ząbkuje na sigmie 18-50/f2.8 i canonie 10-22 :( lubię ten program dlatego do tej pory przymykam na to oko. Spróbuję wywołać w RIT. Ktoś już zresztą pisał o tym problemie. Moim zdaniem to nie jest kwestia przeostrzenia bo problem występuje tylko w niektórych miejscach obrazu. Szczególnie na ostrych, kontrastowych krawędziach - jak np. te białe bliki.