PDA

Zobacz pełną wersję : COKIN a jakosc



AGO
19-05-2005, 08:39
witam,

Zastanawiam sie na systemem "P" cokina.
Niestety mozna znalezc wiele na temat samego systemu ale nie pojawia sie informacja na temat jakosci.

Tu wiec moje pytanie: jak wypada jakosc w poronaniu z "normalnymi" filtrami, tzn. takimi wkrecanymi na obiektyw ???

Gdzies slyszalem, ze te filtry nie sa szklane tylko plastikowe ... czy to prawda ???

z gory dzieki za odpowiedzi!

pozdrawiam
Albert

CYNIG
19-05-2005, 08:50
witam,

Tu wiec moje pytanie: jak wypada jakosc w poronaniu z "normalnymi" filtrami, tzn. takimi wkrecanymi na obiektyw ???

Gdzies slyszalem, ze te filtry nie sa szklane tylko plastikowe ... czy to prawda ???

z gory dzieki za odpowiedzi!

pozdrawiam
Albert

Zalezy do jakich filtrow chcesz porownac, zobacz chocby na ceny - to dosc wymowne.

Tak te filtry sa z tworzywa sztucznego i wymagaja ostroznosci przy poslugiwaniu sie nimi w terenie (a w zasadzie przy czyszczeniu) tak aby ich nie porysowac

AGO
19-05-2005, 09:25
Zalezy do jakich filtrow chcesz porownac, zobacz chocby na ceny - to dosc wymowne.

nie chodzi mi o jakies bajecznie drogie ... porownanie cokin (hitech, cokin) z wkrecanymi sredniej klasy (hama, hoya)

co do czyszczenia ... to czy standardowy zestaw do czyszczenia (mikrofaza + plyn (nie do naczyn oczywiscie) ) jest w stanie / moze uszkodzic filtr ?

CYNIG
19-05-2005, 09:38
Te filtry ktore ja mam (szary x4, pomaranczowy i soczewka makro polowkowa) nie posiadaja powlok przeciwodblaskowych - juz to swiadczy o ich jakosci i wplywa na warynki uzywania. Co do czyszczenia - ja uzywam wode z mydlem:), problem jest w "miekkosci" tego tworzywa i niebezpieczenstwie porysowania jakims ziarenkiem piasku czy grubszego pylu.

Wkryst
19-05-2005, 09:54
Sam posiadam ponad 20 filtrów, więc już troszkę z nimi pracowałem. Faktycznie nie mają powłok, a także niektóre są niewygodne w użyciu. Ale spokojnie można powiedzieć, że optycznie dają przyzwoite efekty - tak jak filtry średniej klasy. Oczywiście zapomnij o filtrach typu A (jakość drastycznie niższa).

Arkan
19-05-2005, 10:11
Sprawa jak dla mnie jest dość prosta - w tej cenie nie ma nic lepszego. Jakość optyczna jest przyzwoita, szczególnie że używam ich do krajobrazu gdzie przysłony mam ca. f.8-f.14.

AGO
19-05-2005, 15:59
chyba sie skusze ... wkurza mnie (a zone jeszcze bardziej ;)) to ciagle kupowanie filtrow, bo sie gwint zmienil ...

Panowie, jeszcze jedno (ad cokin):
- jaki polarek ?
- jaki szary ?
- jaka polowke (oprocz ludki bols ;) ) ?

CYNIG
19-05-2005, 16:15
chyba sie skusze ... wkurza mnie (a zone jeszcze bardziej ;)) to ciagle kupowanie filtrow, bo sie gwint zmienil ...

Panowie, jeszcze jedno (ad cokin):
- jaki polarek ?
- jaki szary ?
- jaka polowke (oprocz ludki bols ;) ) ?

Akurat polar jak dla mnie jest na tyle wazny ze bym kupil "tradycyjny" najlepszy na jaki mnie stac (jestem zwolennikiem firmy B&W).

a szary - to spytam inaczej - a jaki potrzebujesz???
polowka - szara polowka czy makro?

AGO
19-05-2005, 16:57
a szary - to spytam inaczej - a jaki potrzebujesz???
polowka - szara polowka czy makro?

szary zwykla 4-ka , polowka tez szara.

co do tego polarka ... to jak jest z jakoscia ? mocno odstaje od "nakrecanego" ?
mnie wlasnie dobija kupowanie drogich polarow ... chcialbym raz a dobrze.
Czy jest jakis polar dla cokin'a ktory spelnia zadanie tak jak B&W czy tez heliopan ?

Krzychu
19-05-2005, 17:03
chyba sie skusze ... wkurza mnie (a zone jeszcze bardziej ;)) to ciagle kupowanie filtrow, bo sie gwint zmienil ...

Panowie, jeszcze jedno (ad cokin):
- jaki polarek ?


Wkręcany, B+W, Heliopan, co kto lubi ;-)

- jaki szary ?



- jaka polowke (oprocz ludki bols ;) ) ?

Mam P120 i P121M Cokina i ND0.6 Hitecha z lagodnym przejsciem i to pokrywa wiekszosc moich potrzeb... Roznic jakosciowych specjalnie nie widze, Hitech sa troche dluzsze wiec teoretycznie (szczegolnie przy duzych obiektywach) daja wiecej mozliwosci ustawienia filtra w holderze no i sa generalnie uwazane za jakosciowo lepsze, ale to generalnie wszystko to samo ;-)

Przymierzam sie do Singh-Ray'a, ale aktualnie w B&H sa out of stock zdaje sie...

Generalnie Cokina uzywam tylko do szarych polowek i do niczego wiecej.... Reszte filtrow mam nakrecanych.

CYNIG
19-05-2005, 17:35
szary zwykla 4-ka , polowka tez szara.

to w czym problem, pare zlotych w kieszen do sklepu i masz:)


co do tego polarka ... to jak jest z jakoscia ? mocno odstaje od "nakrecanego" ?
mnie wlasnie dobija kupowanie drogich polarow ... chcialbym raz a dobrze.
Czy jest jakis polar dla cokin'a ktory spelnia zadanie tak jak B&W czy tez heliopan ?

Nie robilem nigdy prob porownawczych, ale polar jest dla mnie zbyt wazny zeby isc na kompromisy. Jak juz pisalem sam fakt braku powlok jest dla mnie wystarczajacy. Ciezko oczekiwac ze polar cookina bedzie tak samo dobry jak polar np BW kosztujacy kilka czy kilkanascie razy wiecej. Moim zdaniem to nie te ligii:). Jak chcesz raz a dobrze to przemysl kupno polara o najwiekszej srednicy jaka potrzebujesz i stosuj go z pierscieniami redukcyjnymi - tylko sprawdz czy zmiesci Ci sie taki zestaw w oslonie przeciwslonecznej

Loram
04-01-2006, 08:40
Tak te filtry sa z tworzywa sztucznego i wymagaja ostroznosci przy poslugiwaniu sie nimi w terenie (a w zasadzie przy czyszczeniu) tak aby ich nie porysowac

a ja własnie wyczytałem, że:

Wszystkie filtry wkręcane COKIN, zostały zaprojektowane z zachowaniem tych samych standardów wysokiej jakości, co w przypadku filtrów kreatywnych. Pełna gama, tak zarówno Optiglass (szkło mineralne ), jak Optilight (szkło organiczne), obejmuje 4 rodziny filtrów:
-UV
-do fotografii czarno - bialej
-techniczne
-kreatywne

Sam jestem zainteresowany tymi filtrami i chętnie dowiem się na ich temat więcej. Niemniej jednak im więcej o nich czytam tym bardziej dochodze do wniosku, że lepiej (jakościowo) będzie kupić tradycyjny filtr nakręcany (np. świetne filtry B+W)

Pszczola
04-01-2006, 08:58
Sam jestem zainteresowany tymi filtrami i chętnie dowiem się na ich temat więcej. Niemniej jednak im więcej o nich czytam tym bardziej dochodze do wniosku, że lepiej (jakościowo) będzie kupić tradycyjny filtr nakręcany (np. świetne filtry B+W)

Wniosek jak najbardziej trafny jesli chodzi o filtry wkrecane.

akustyk
04-01-2006, 11:23
a ja własnie wyczytałem, że:


Wszystkie filtry wkręcane COKIN, zostały zaprojektowane z zachowaniem tych samych standardów wysokiej jakości, co w przypadku filtrów kreatywnych. Pełna gama, tak zarówno Optiglass (szkło mineralne ), jak Optilight (szkło organiczne), obejmuje 4 rodziny filtrów:
-UV
-do fotografii czarno - bialej
-techniczne
-kreatywne



tak jak powyzej - to dotyczy filtrow wkrecanych, ktore Cokin tez produkuje. chociaz ani nie sa specjalnie tanie ani nie wiadomo jak dobre jakosciowo

prostokatne filtry Cokina sa zywiczne.