PDA

Zobacz pełną wersję : Szumy matrycy



osasa
18-05-2005, 23:27
Pytanko: Czy jeśli matryca ma określone szumy przy 5 Mpix, i zmieniam rozdzielczość zdjęcia na 3.2 Mpix to szumy sie zmieniają(zmniejszają) ??

Mi sie wydaje ze nie, bo matryca odczytuje obraz wszystkimi 5 mln pixeli, ale zapisujego jako 3,2 Mpix. Więc szumy zostają takie same. Czy mam rację??

KuchateK
18-05-2005, 23:42
Szum tak nieco upraszczajac to odchylka koloru pojedynczego pixela... Przy foceniu jednolitej powierzchni jedne pixele lapia nieco wiecej, inne nieco mniej swiatla...

Zmniejszenie polega na usrednieniu wartosci koloru sasiednich pixeli... Jesli wezmiesz czarny i bialy dostaniesz szary... Zjada to swietnie szum... Im wieksza zmiana rozdzielczosci w dol (najlepiej dwojkami, x2, x4) tym lepsze efekty.

Jesli zmniejszysz rozdzielczosc zdjecia dobrym algorytmem to da sie wyjsc calkiem niezle na tym do przodu z szumami... Trudno jednak powiedziec jak dobrze jest to zaimplementowane w aparacie.

Dobre, niezbyt mocne odszumienie na kompie (nieco zmiekcza obraz niestety) a potem zmniejszenie rozmiaru z pozniejszym wyostrzeniem daje swietne efekty.

Vitez
19-05-2005, 10:43
Dobre, niezbyt mocne odszumienie na kompie (nieco zmiekcza obraz niestety) a potem zmniejszenie rozmiaru z pozniejszym wyostrzeniem daje swietne efekty.

A ja robie odszumienie z wyostrzeniem (oryginalu) a potem zmniejszenie z wyostrzeniem i rowniez daje swietne efekty 8)

KuchateK
19-05-2005, 15:45
Co kraj to obyczaj :) Trzeba sobie dobrac odpowiednia metode pod siebie... Jak moge to generalnie wogole staram sie nie odszumiac... W wiekszosci zmiana rozmiaru 50% wystarcza...

Vitez
19-05-2005, 20:12
W wiekszosci zmiana rozmiaru 50% wystarcza...

No gdybym mial ponad 10 megapixelowe bod to tez by mi wystarczala ;) ... ale ja wole miec oryginaly nieodszumione a nie miniaturki do www :p

Tak przy okazji - zdecydowanie odradzam wyostrzanie (jakis unsharp mask czy cos) PRZED odszumianiem - NeatImage wprawdzie poradzi sobie z takimi artefakcikami (wyostrzanie zwieksza szumy) ale strasznie zmiekcza zdjecie, nawet wyostrzajac je sam po odszumieniu.

KuchateK
19-05-2005, 20:15
Ano to zalezy jaki jest docelowy format i przeznaczenie ;) Jak to gnioty od cioci na 10x15 to nie ma sobie co glowy zawracac zaawansowana obrobka :mrgreen: