PDA

Zobacz pełną wersję : Canon S2 IS i Autofocus



osasa
18-05-2005, 17:49
Witam. Mam Canona A 75,ale trafiłem na to forum bo noszę sie z zamiarem kupna Canona S2 IS.Interesowałem się też Pasasonicem FZ 20

Tutaj sa dane tego Canonka: http://www.dpreview.com/news/0504/05042201canons2is.asp
albo tutaj:
http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital/powershot_s2_is/index.asp?specs=1
Czy ktoś może go ocenić tylko na podstawie parametrów?

Kolejne pytanie dotyczy Autofocusa: wyczytalem że w tym własnie Canonie jest jednopunktowy Autofocus, w dowolnym punkcie.
Czy ktoś moze mi powiedzieć co to oznacza?

I jeszcze jedno, czy ten 1 punktowy autofocus nie bedzie wolniejszy od na przykład 9 punktowego w moim A 75??

W czym lepsze są aparaty Canona Pro1, G6, od własnie tego S2.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam:)

sid
18-05-2005, 19:09
Po pierwsze autofokus dziala tak samo jak w A75 (moze mic inna, ale raczej wieksza niz mniejsza liczbe punktow) jesli chodzi o ilosc pol, co do szybkosci, trzeba by porownac oba modele, ale mysle, ze poza koncowa ogniskowa AF bedzie rowniez szybszy w S2 (choc sa to tylko domysly).
Po drugie AF dziala szybciej jak jest z gory ustawiony w konkretny punkt niz jak jest swobodnie elektronicznie ustawiany w jednym z 9 pol, wiec sam mozesz sobie przypsiszyc AF w swoim A75 ustawiajac staly punkt AF
PRO 1 ma wieksza rozdzielczosc i lepszej jakosci obiektyw (chociaz krotrzy zoom). Ale tak to jzu jest, ze krotrze zoomy sa lepszej jakosci. Pozatym jest to aparat high end w kompaktach. Podobnie G6 ale ma jeszcze krotrzy zoom.

Panasonic FZ 20 to bardzo dobry sprzet, ktory sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. Osobiscie nie zamienil bym go na zadnego innego kompakta w tej chwili na rynku.
S2 jest lepszy do Panasonica pod wzgledem najkrotrzego czasu migawki (1/3200 a w panasie 1/2000 i tylko prz f/8.0) i rodzielczosci flimow (640x480 a w Panasonicu polowa tego) natomiast gorszy pod wzgledem jasnosci obiektywu f/2.7 - 3.5 a w Panasonicu stala jasnoc f/2.8 Co do samej jakosci optyki jeszcze nie wiadomo... moge tylko powiedziec, ze Panasonic ma najlepsze do tej pory szklo o x12 zoomie.

O reszcie decyduje juz tylko ergonomia (jak dla mnie w panasoniu abrdzo dobra) i osobiste preferencje. Jesli byles zadowolony z A 75 to ktorykolwiek z aparatow ktore wymiewniles spelni Twoje oczekiwania. Zastanow sie tylko czy potrzebujesz x12 zooma. Jak tak to tylko S2 lub Panas jak nie to G6 albo G5 za bardzo przyzwoita cene :)

columbia
18-05-2005, 19:49
Jak kupisz S2 to nie będziesz zadowolony mała matryca 1/2,5 rozmyte fotki. Polecam A95 tu mamy wyrazną różnicę matryca 1/1.8 znakomita ostrość fotek

osasa
18-05-2005, 20:48
Jak kupisz S2 to nie będziesz zadowolony mała matryca 1/2,5 rozmyte fotki. Polecam A95 tu mamy wyrazną różnicę matryca 1/1.8 znakomita ostrość fotek
Hmmm? Nie rozumiem... Z tego co widze w S2 ma matrycę 1/2.5 cala, a A 95 1/1.8 cala... czyli jakby nie patrzeć matryca w S2 jest większa ;) I to przy tej samej liczbie pixeli....
Swoją droga ciekawe że A75 ma matryce 1/2.7, a lepsze aparaty wymienione tutaj mają mniejsze :shock:

Dzięki SID za wyczerpującą odpowiedź. Już zaczaiłem o co chodzi z tym autofokusem(AiAF) :)
Z mojego A 75 jestem bardzo zadowolony, nie licząc kilku przypadków błędu E 18, ale to sporadyczne przypadki.

Miałem do czynienia z Panasem FZ10, całkiem niczego sobie pod względem ergonomii, ale jeszcze musze "pomacać" Canona. Choć nie ukrywam że jestem zwolennikiem firmy Canon:)
Minusem S2 jest brak mocowania do tripodu:( DLa mnie plusem zasilanie bateriami AA, zawsze można w sklepie kupić, a panas... bez ładowarki ani rusz jak juz padnie. Ale cóż, nie mozna mieć wszystkiego....

Wspomne jeszcze że przeszedł mi 300 D przez myśl :twisted: (nie mówie tu o cenie bo w USA jest sporo tańszy z tego co mi sie wydaje, a tam mam zamiar kupować, przewidywana cena S2 tam to $500), ale jestem początkujący i chyba S2 mi wystarczy;)
O proszę,350 D:
Brand New Canon EOS Digital Rebel XT Digital Camera Silver kit ( 18-55mm ) lens - $789.00, na stronie http://www.circuitdigital.com/product.asp?productid=CanEosXTkit
300 D - $ 595
Na tej stronie jest wyjątkowo tanio...

Pozdrawiam, i prosze o kolejne opinie na temat S2, i tego czy początkujący powinien kupować 300D lub 350 D?? :D

sid
18-05-2005, 21:06
co do zasilania panasa to ma swoje wady (ktore juz wymieniles) jak i zalety a sa one takie:
bateria laduje sie max 90 min (szybciej niz paluszki)
starcza na naprawde duzo zdjec (w porownaniu do aparatow konkurencji z elektronicznym wizjemrem)
ladowarka jest bardzo mala (duzo mniejsza niz na baterie AA)
no i zamiennik bedzie cie kosztowal max 70 zl (za tyle widzialem) a moze i taniej na allegro sie znajdzie

ogolne dokupisz jeszcze dwa zamienniki (cena naprawde conajwyzej sredniej ladowarki z akumulatorkami o sredniej pojemnosci) i wystarczy Ci na 2 tyg. wyjazd a w razie czego doladujesz jeszcze szybcie niz paluszki... gozej, ze nie wykorzystasz paluszkow z A75... ale nie mozna miec wszystkiego

A teraz co do wyboru... jesli mialbym brac kompakta to albo Panasa albo G6 (w zaleznosci od potrzeb i priorytetow) ale gdybys zastanawial sie nad pro to odrazu lepiej 300D albo 350D

Nie oszukujmy sie, komfort pracy lustrzanki jest nieporownywalny do anwet najlepszego kompaktu. Glowne zalety kazdej lustrzanki ktore odczuje kazdy, nawet najwiekszy amotor to:
bardzo maly pobor pradu (brak elektornicznego wizjera)
bardzo krotki zcas opoznienia spustu migawki
oczywiscie wizjer i wymienna optyka
zupelnie inna kultura pracy i ergonomi
nawet 300D bije wszystkie kompakty na glowe a 350D mozna juz zrobic naprawde bardzo duzo (jeszcze duzo wiecej niz w 300D ale to juz trzeba wiedziec czego sie szuka, dla pelnego amatora nie ma to az takiego znaczenia... aczkolwiek warto)

Jedyny powazny minus to druga strona medalu wymiennej optyki. NIe ma bata... jak chcesz miec taki zasieg zoomu jak w Panasie (od szerokiego kata czyli powiecmy kita do 436 mm czyli obiektyw przed kropem 300 mm) tobedziesz musial wydac jeszcze sporo pieniedzy. Coprawda takie zakupy mozna rozlozyc w czasie, ale jednak preawda jest taka, ze optyka jes drozsza od aparatu.

Dla mnie recepta jest prosta:
Jezeli godzisz sie na ciagle inwestowanie w lustzranke (nowe obiektywy itd) lub wystarczy Ci obiektyw kitowy ( no max. jeszcze jakis spacer zoom) i Cie stac biez lustro, nie pozalujesz. (czyli 300D lub 350D zaleznie od finansow i potrzeb)

Jezeli chcesz raz kupic aparat raz i miec zupelny spokoj na dluzszy czas, dobry obiektyw odrazu w zestawie i na dodatek maly rozmiar jest dla CIebie zaleta biez kompakta. Reszta dywagacji to sprawa Twojej kieszeni i Twoich gustow i sprecyzowanych potrzeb.

osasa
18-05-2005, 21:44
Kolejny raz dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź:)

Hmm, co do paluszków, ja swoje ładuje w 30 min :) Ładowarka Energizer CH30MN:)A zastosowanie na paluszki zawsze sie jakieś znajdzie;)

Hmm... Rozważę jeszcze lustrzankę, nie ukrywam, z punktu widzenia kosztów najbardziej:) Ale jeśli już to Canon :) W koncu nie zawsze bede całkiem zielony;)

Mam jeszcze takie pytanko: "brak wizjera elektronicznego". Chodzi o viewfinder? Czy o to ze robiąc zdjęcia nie można widzieć tego co fotografujesz na LCD?
Ojciec mojego przyjaciela ma Nikona D70. I za zadne skarby nie mogliśmy dojść jak włączyć LCD żeby pokazywał to na co "patrzy" obiektyw...

Darek_b
19-05-2005, 04:31
Mam jeszcze takie pytanko: "brak wizjera elektronicznego". Chodzi o viewfinder? Czy o to ze robiąc zdjęcia nie można widzieć tego co fotografujesz na LCD?
Ojciec mojego przyjaciela ma Nikona D70. I za zadne skarby nie mogliśmy dojść jak włączyć LCD żeby pokazywał to na co "patrzy" obiektyw...
Ponieważ to lustrzanka i widzisz obraz wyłącznie w wizjerze odbity od lustra i pryzmaty w aparacie( lub inne lustra)
Po naciśnięciu spustu aparat podniesie lustro obraz zarejestruje również matryca i w końcu po zapisaniu ekran LCD.:shock:
Stąd w końcu nazwa "lustrzanka".
Kompakty i ich matryce są na bierząco informowane o obrazie ( widzimy go na "żywo" na ekranie ,brak lutra.

KuchateK
19-05-2005, 04:43
Hmmm? Nie rozumiem... Z tego co widze w S2 ma matrycę 1/2.5 cala, a A 95 1/1.8 cala... czyli jakby nie patrzeć matryca w S2 jest większa ;) I to przy tej samej liczbie pixeli....
Swoją droga ciekawe że A75 ma matryce 1/2.7, a lepsze aparaty wymienione tutaj mają mniejsze :shock:

Te... A ulamki w szkole mial? A widzi ze napisal "jeden przez dwa i siedem"? No to jak dzielisz jeden przez mniej to masz wiecej.



Brand New Canon EOS Digital Rebel XT Digital Camera Silver kit ( 18-55mm ) lens - $789.00, na stronie http://www.circuitdigital.com/product.asp?productid=CanEosXTkit
300 D - $ 595
Na tej stronie jest wyjątkowo tanio...

No... Klasik :mrgreen:
http://www.resellerratings.com/seller9679.html
Be sklep... niedobry... :mrgreen: :twisted:

Pogrzeb na http://www.resellerratings.com... Tam po wpisaniu modelu dostajesz liste sklepow z cenami i opiniami... Zwlaszcza opinie sa wazne.

Wiem ze sa inne strony... bizrate.com i jakies tam jeszcze inne...



Pozdrawiam, i prosze o kolejne opinie na temat S2, i tego czy początkujący powinien kupować 300D lub 350 D?? :D

Ja sobie kupilem trzysetke bez wielkiej wiedzy... Wczesniej jeden kompakt minolta (i to nawet nie moja) i praktycznie nic innego... Ot milosc iso1600 od pierwszego wejzenia...

Pewnie kompakt by mnie wyszedl duzo duzo taniej i zaoferowal nawet nieco wiecej w niektorych miejscach (np. szukanie obiektywow), ale co lustro to lustro... Zaczyna sie myslec co sie robi... To duzo daje... Co sie dowiedzialem dzieki niemu o foto "to moje". Mysle ze zenit to by bylo cos i dopiero bym zaczal myslec :mrgreen:

Generalnie lustro jest msciwe (wylaza bledy wyrazniej), ale jak opanujesz takiego 350D, czy nawet trzysete i zalapiesz podstawy to kompakty nie maja startu... Chociaz pare miechow to mozna poklac sobie rowno... Ale wtedy to sie bierze ksiazki albo wyszukiwarke i kombinuje... Nie jest tak ciezko... Mniejsze kroki powoli albo wiekszy na raz... Tyle ze to drogie jest troche dla niektorych...

osasa
19-05-2005, 10:27
Hmmm....Kuchatku...Ułamki miał, miał...
ALE: Czy to nie jest tak ze matryca 1/2.5 ma wymiary: X = 1', Y=2,5' a znak"/" oznacza tylko oddzielenie dwóch różnych współrzędnych??

NO kiepściuchno ocenili ten sklep do którego link podałem ...
Dzięi Darku za wyjaśnienie:)

Vitez
19-05-2005, 11:18
ALE: Czy to nie jest tak ze matryca 1/2.5 ma wymiary: X = 1', Y=2,5' a znak"/" oznacza tylko oddzielenie dwóch różnych współrzędnych??


http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/Sensor_Sizes_01.htm

Tam macie wymiary w mm tych matryc 1/2.5 czy 1/1.8 .
Hint: 1/1.8 jest odrobinke wieksza

osasa
19-05-2005, 18:25
Hmmm... Zgrzeszyłem.. A 95 ma jednak większa matrycę...
TO chodzi o przekątną :)
Dzięki za info:)
Vitez, widzę że masz duużo postów na swoim koncie. Myslisz ze matryca w 5 Mpix aparacie o przekątnej 1/2.5 " to rzeczywiście poważna wada w stosunku do 1/1.8 ??

KuchateK
19-05-2005, 18:59
Ja mysle ze nie...

Nie sam rozmiar sie liczy... Niby osmiomegapixelowce kompaktowe to niewypal, mniejsze pixele, wieksze szumy... A jednak nowe cemosy w lustrach sa super... I mimo mniejszego pixela jednak szumy wcale nie urosly jak niektorzy by chcieli...

To jest wrecz minimalna roznica... A technologia idzie do przodu... Sa kompakty z wiekszymi matrycami ktore niedawno sprzedawali i szumia duzo duzo bardziej...

osasa
19-05-2005, 20:20
Nie sam rozmiar sie liczy... Niby osmiomegapixelowce kompaktowe to niewypal, mniejsze pixele, wieksze szumy... A jednak nowe cemosy w lustrach sa super...

Cemosy w lustrach są super... Mialem na myśli porównanie S2 IS i A 95, ale w sumie - S2 to nowy aparat, no i ten DIGIC II też chyba cos pomoże... :) Takze odpowiedź podciągam też do kategorii kompaktów:)

KuchateK
19-05-2005, 20:24
CCD, CMOS... korzystaja z kilku identycznych sztuczek zmniejszajacych szumy nawet przy mniejszym rozmiarze pixela wzgledem samej matrycy... Mniejszy nie znaczy odrazu mniej czuly... Odpowiedz ma sie jak najbardziej do kategorii kompaktow.

osasa
19-05-2005, 20:31
Fajnie... Powoli utwierdzam sie w przekonaniu ze kupie S2 IS... Mimo że 300D mi po głowie chodził... Ale koszty też jednak grają role;) Ale jak już bede duży i bogaty... :P i trochę więcej wiedział... "lustereczko powiedz przecie" :D

Vitez
19-05-2005, 20:36
Vitez, widzę że masz duużo postów na swoim koncie. Myslisz ze matryca w 5 Mpix aparacie o przekątnej 1/2.5 " to rzeczywiście poważna wada w stosunku do 1/1.8 ??

Mysle ze w klasie kompaktow to zadna roznica poza argumentem dla systemowyc/marketoidowych przepychanek.

Roznica jest dopiero pomiedzy kompaktem a lustrzanka cyfrowa.

A duzo postow mam bo jestem tu od samego startu forum :p - sie nazbieralo :roll:

KuchateK
19-05-2005, 21:25
osasa, Daruj sobie te specyfikacje i tabelki... Ladne zdjecia robia. Ogniskowa obiektuwu, manual, obrotowe lcd... Jak zaczniesz grzebac glebiej to zglupiejesz tylko. Praktyka jest taka ze 90% tego syfu to parametry nie dajace niczego co widac na wierzchu czy zdjeciach... Lepiej poogladaj sample sobie... Wieksze znaczenie ma ksztalt i wyprofilowanie obudowy oraz rozmieszczenie klawiszy jak to co w tych tabelkach wypisali.

Wez teraz gon takiego :mrgreen: Chyba ze mi ktos w bazie jedno zero dopisze na koniec :twisted:

Vitez
19-05-2005, 23:21
Wez teraz gon takiego :mrgreen: Chyba ze mi ktos w bazie jedno zero dopisze na koniec :twisted:


Dopisac sie nie da ale usuwa sie posty bardzo latwiutko :twisted:

osasa
20-05-2005, 00:09
Hmm, ze specyfikacji jest moim skromnym zdaniem OK, a aparat zdjęcia robi ładne :))) Tylko jeszcze pomacać go muszę, 300D przy okazji też ;) ALe to już przed kupnem :)

Właśnie dzisiaj mialem do czynienia z Nikonem D70 + Nikkor 18-70, f3,5-4,8 kolegi ojca.
Jakiś czas temu już sie nim bawiłem, ale teraz po poczytaniu tego forum spojrzałem na niego trochę inaczej. Dzięki Wam już coś więcej wiem na temat fotografii :))
Wydaje mi sie że obiektyw jest dosyć ciemny...
No i z kolegą wpadliśmy na pomysł zeby spróbować zrobić zdjęcie nieba w trybie BULB... Oczywiście ze statywu. Ciekawe czy to nam wyjdzie ;)
Może ktoś coś podpowiedzieć na temat takich zdjątek?